თავდაცვის სამინისტრო: "ბუკები" უკრაინას საქართველოსთვის უსასყიდლოდ არ გადმოუცია"
საქართველოს თავადაცვის სამინისტრო აცხადებს, რომ სიმართლეს არ შეესაბამება ინფორმაცია, რომლის თანახმად, უკრაინამ საქართველოს „ბუკის“ საჰაერო თავდაცვის სისტემები უსასყიდლოდ გადასცა.
უწყების ცნობით, ასევე ათობით მილიონი დოლარია გადახილი 2017 წელს, აშშ-სგან ანტისატანკო სისტემების „ჯაველინი“ შესყიდვის მიზნით.
"გვსურს გამოვეხმაუროთ ე.წ. ექსპერტებისა თუ ცალკეული მედიასაშუალებების მიერ გავრცელებულ არასწორ ინფორმაციას თითქოს უკრაინამ "ბუკ"-ის საჰაერო თავდაცვის სისტემები უსასყიდლოდ გადასცა საქართველოს, რაც არ შეესაბამება სიმართლეს. აღნიშნული მრავალმილიონიანი შესყიდვით "ბუკ"- ის სისტემა თავდაცვის უწყებამ 2007 წელს მიიღო. აღნიშნული, საიდუმლო ხელშეკრულებით განხორციელდა, რის გამოც მოკლებული ვართ მეტი დეტალის დაკონკრეტების შესაძლებლობას.
საზოგადოებისათვის განვმარტავთ, რომ ასევე ათობით მილიონი დოლარი გადაიხადა თავდაცვის უწყებამ 2017 წელს, აშშ-სგან ანტისატანკო სისტემების "ჯაველინი" შესყიდვის მიზნით. საქართველო მტკიცედ აგრძელებს უკრაინის ჰუმანიტარულ და პოლიტიკურ მხარდაჭერას, მის ხელთ არსებული შესაძლებლობებიდან გამომდინარე. ამის მკაფიო დასტურია ტონობით გაგზავნილი ჰუმანიტარული ტვირთი და მათ შორის, ბოლოს, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით უკრაინისთვის შესყიდული და გადაცემული გენერატორები.
რაც შეეხება, უკრაინისათვის იარაღის ან ორმაგი დანიშნულების საშუალებების გადაცემას, აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით საქართველოს მთავრობამ არაერთხელ გააჟღერა მკაფიო პოზიცია", აცხადებს თავდაცვის უწყება.

Georgia's Ministry of Defense - Buk air defense systems were not handed over to Georgia for free by Ukraine
10/01/2023 07:56:08 Defense
According to the Ministry of Defense of Georgia, the information that Ukraine handed over the Soviet-era Buk air defense systems to Georgia for free is incorrect.
"The Defense agency received the systems in 2007 with a multi-million dollar purchase. This was done under a secret agreement, which is why they are deprived of the opportunity to specify more details.
In addition, tens of millions of dollars were also paid by the Ministry of Defense in 2017 for the purchase of Javelin anti-tank systems from the USA.
Georgia firmly continues its humanitarian and political support to Ukraine, based on the possibilities available to it. A clear proof of this is the tons of humanitarian cargo sent, and among them, finally, the generators purchased and handed over to Ukraine at the initiative of the Prime Minister.
As for the transfer of arms or dual-purpose equipment to Ukraine, the government of Georgia has repeatedly voiced a clear position on the issue,” the Ministry of Defense said.