სუს–ი რუსული ვერტმფრენის მიერ საქართველოს საჰაერო სივრცის დარღვევას "მორიგ პროვოკაციულ ქმედებად" აფასებს
21/08/2019 09:53:10 კონფლიქტები
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური (სუს) რუსული საფრენი აპარატის მიერ საქართველოს საჰაერო სივრცის დარღვევას ადასტურებს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კომენტარს საზოგადოებრივი მაუწყებელი ავრცელებს.
„ფაქტზე გააქტიურებული იქნა ცხელი ხაზი, ინფორმირებულია ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია. ეს არის მორიგი პროვოკაციული ქმედება, რომელიც უკიდურესად აზიანებს ადგილზე არსებულ უსაფრთხოების გარემოს“, – აცხადებენ საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში.
დღეს რუსულმა ვერტმფრენმა დაახლოებით, 12:00 საათისთვის სოფელ  გუგუტიანთკარის ახლოს, მიმდებარე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე გადაიფრინა. ოკუპირებული ტერიტორიის თავზე ვერტმფრენი რამდენიმე წუთის განმავლობაში დაფრინავდა.
ცნობისთვის: ოკუპანტებმა გუგუტიანთკარში მავთულხლართებისა და ძელების მონტაჟი 7 აგვისტოს დაიწყეს და რამდენიმე დღეში შეწყვიტეს. 15 აგვისტოდან კი მავთულხლართების მონტაჟი დღემდე გრძელდება.  ოკუპანტებმა საოკუპაციო ხაზი გადმოწიეს, რის შედეგადაც სამი ოჯახის - რაზმაძეებისა და გუგუტიშვილების (ორი ოჯახი) სახლები ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოხვდა.

21/08/2019 09:53:10 Conflicts
Georgia has accused Russian MI-8 aircraft of violating its airspace at about 12:00 near the village of Gugutiantkari.
The State Security Service of Georgia has confirmed the violation and stated the move is ‘yet another provocation by Russia.’
"The hotline is activated and the EU Monitoring mission is informed,” the State Security Service said.
The Russian aircraft spent several minutes above the occupied Tskhinvali region in the vicinity of Gugutiantkari.
This is not the first time Russian aircraft has violated Georgia's airspace.
The so called borderization process was launched by the Russian occupants in Gugutiantkari on August 7, when they erected iron poles and later fenced them. They stopped their illegal actions during several days. But the so called borderization process is underway since August 15. Three families have so far lost their homes as a result of this “borderization".