"გარწმუნებთ, ძალისხმევის საჭიროებაზე მითითების მიუხედავად, ევროპარლამენტი საქართველოს შთამბეჭდავი რეფორმების კურსს დიდად აფასებს"
07/05/2021 09:03:42 პოლიტიკა
"მიუხედავად იმისა, რომ ევროპარლამენტარები რიგ სფეროებში შემდგომი ძალისხმევის საჭიროებაზე მიუთითებენ, შემიძლია, დაგარწმუნოთ, ევროპარლამენტი დიდად აფასებს საქართველოს შთამბეჭდავი რეფორმების კურსს", – ამის შესახებ ევროპარლამენტის სამხრეთ კავკასიასთან ურთიერთობების დელეგაციის ხელმძღვანელმა და ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარემ მარინა კალიურანდმა "აქცენტთან" საუბრისას განაცხადა.
"თქვენ იცით, რომ 1 აპრილს ევროპარლამენტარების ძირითადმა ჯგუფმა ( მათ შორის მეც ვიმყოფებოდი ) გაავრცელა განცხადება, რომელშიც რიგ სხვა საკითხებთან ერთად საქართველოსთვის მაკროსაფინანსო დახმარების შეჩერებაზე იყო საუბარი. თუმცა პირველ რიგში, გასათვალისწინებელია კონტექსტი. იმ პერიოდისთვის ჩვენ ჯერ ისევ პოლიტიკურ ჩიხში ვიყავით და ასეთ ვითარებაში, რა თქმა უნდა, ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობების შემდგომი გაღრმავების პერსპექტივები ისე იმედისმომცემად არ გამოიყურებოდა, როგორც ეს რამდენიმე თვით ადრე იყო.
გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია ცალკეული ევროპარლამენტარების პირად განცხადებებს შორის განსხვავება, რაც შესაძლოა, სულაც არ გამოხატავდეს ევროპარლამენტის ოფიციალურ პოზიციას. ანუ იმას, რაც ევროპარლამენტის ოფიციალურ ვებ–გვერდზე გამოქვეყნებულ დოკუმენტებსა და განცხადებებშია ნათქვამი.
ევროპარლამენტის წევრი, საქართველოს საკითხზე მომხსენებელი სვენ მიქსერი და მე, როგორც ევროპარლამენტის სამხრეთ კავკასიასთან ურთიერთობების დელეგაციის ხელმძღვანელი და ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარე რეგულარულად ვაკეთებთ კომენტარს საქართველოში მიმდინარე მოვლენებზე.
მე შემიძლია, დაგარწმუნოთ იმაში, რომ ევროპარლამენტი დიდად აფასებს "ასოცირების ხელშეკრულებით" გათვალისწინებულ საქართველოს შთამბეჭდავი რეფორმების კურსს, რომელიც ხაზგასმითაა აღნიშნული 2020 წლის 16 სექტემბრით დათარიღებულ ჩვენს რეზოლუციაში. დოკუმენტი ჩემი კოლეგის სვენ მიკსერის მოხსენებას ეფუძნება. ეს შეფასება არსებობს მაშინაც კი, როცა ევროპარლამენტარები მიუთითებენ, რომ შემდგომი ძალისხმევა კვლავ საჭიროა ზოგიერთ სფეროში, როგორიცაა მოწყვლადი ჯგუფების დაცვა ან სასამართლო რეფორმის დასრულება", – განაცხადა კალიურანდმა.
ცნობისთვის: ბოლო პერიოდში მოვისმინეთ რიგი ევროპარლამენტარების განცხადებები საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხთან დაკავშირებით. მაგალითად, 7 აპრილს (მაშინ, როცა საქართველოს მმართველ და ოპოზიციურ პარტიებს შორის პოლიტიკური შეთანხმება მიღწეული არ იყო) ევროპარლამენტარმა ვიოლა ფორ კრამონმა "საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის" (GIP) მიერ ორგანიზებულ ონლაინ–შეხვედრაზე შემდეგი განაცხადა: "საქართველო იმაზე უფრო შორსაა ევროკავშირის წევრობისგან, ვიდრე წარმოგვიდგენია". მოგვიანებით, კიდევ ერთმა ევროპარლამენტრამა ანდრიუს კუბილიუსმა "საქართველოსთვის მაპ–ის მსგავსი მექანიზმის მიცემის თაობაზე ისაუბრა: "ევროკავშირის წევრობის სამოქმედო გეგმის მსგავსი მექანიზმი "აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ქვეყნებს საშუალებას მისცემს, გაწევრიანების გარეშე მიიღონ ყველა პრაქტიკული სარგებელი, რაც ევროკავშირის სახელმწიფოებს აქვთ".

MEP Kaljurand - I can assure you of European Parliament's deep appreciation for Georgia's impressive reforms track under Association Agreement
07/05/2021 09:03:42 Politic
Chair of the DSCA and Co-Chair of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee, MEP Marina Kaljurand has said that the European Parliament deeply appreciates Georgia's impressive reforms track under the Association Agreement.
“When it comes to the statement released by the core group of MEPs (including myself) on April 1st, it is first and foremost important to keep in mind the context. At that time, we were still stuck in a political deadlock. Of course, in such circumstances, the perspectives for the further deepening of EU-Georgia relations didn’t look as promising as it did some weeks or months before. It is also important to make a distinction between individual MEPs' personal statements which might not necessarily reflect the official position of the European Parliament and the official positions of the European Parliament – the ones published on the European Parliament's website,” Kaljurand told the Accent.
As she said the EP Standing Rapporteur for Georgia, Sven Mikser, and she as Chair of the DSCA and Co-Chair of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee, regularly comment on the developments in Georgia.
“I can assure you of the European Parliament's deep appreciation for Georgia's impressive reforms track under the Association Agreement, as highlighted in our Resolution of 16 September 2020, based on the report by my colleague Sven Mikser – even if, as the MEPs have pointed out, further efforts are still needed in some areas such as the protection of vulnerable groups or the completion of the judicial reform,” Kaljurand added.
We have recently seen statements from several MEPs regarding Georgia's accession to the European Union. For example, on April 7, MEP Viola von Cramon told an online meeting organized by the Georgian Policy Institute (GIP) that "Georgia is further away from EU membership than we can imagine." Later, we saw your colleague Andrius Kubilius, who spoke about "giving Georgia a MAP-like mechanism: "A mechanism similar to the EU Membership Action Plan will allow the Eastern Partnership countries to receive all the practical benefits of EU membership without membership.”