რუსეთი აფხაზეთს საგარეო კავშირების დივერსიფიცირების შემთხვევაში «საზღვრების წაშლით» ემუქრება
ბოლო ერთი თვის განმავლობაში აფხაზეთს გასაკვირი რაოდენობის რუსული დელეგციები სტუმრობდნენ. არ ვიცი, ამდენად ცუდადაა აფხაზეთის საქმე, თუ რაღაც მსოფლიო რყევებია მოსალოდნელი, რომ მეზობელი ქვეყნის ეკონომისტებს, ენერგეტიკოსებს, მედიკოსებს სასწრაფოდ დასჭირდათ რესპუბლიკაში მორიგი ინსპექტირებების ჩატარება და აფხაზეთის ხელმძღვანელობასთან საჭირბოროტო თემების განხილვა...ბოლო ასეთმა ვიზიტმა რესპუბლიკის მოსახლეობაში დიდი მღელვარება გამოიწვია. არცთუ უმაღლესი რანგის რუსი ჩინოსანი აფხაზეთში იმდენად მძლავრი დაცვით გადაადგილდებოდა, ინგლისის დედოფალსაც შეშურდებოდა. როგორც ზოგიერთმა ადგილობრივმა მედიასაშუალებამ დაწერა, ადგილი, სადაც ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილემ მიხეილ ბაბიჩმა ისადილა, ავტომატიან ნიღბიან დაცვას სამი კილომეტრის რადიუსში ჰქონდა გადაკეტილი.
სიფრთხილის მსგავსი უპრეცედენტო ზომები გასაგები იქნებოდა ქვეყანაში, სადაც, მაგალითად, ომი მიდის, ან ეს-ესაა დაიწყება შეიარაღებული კონფლიქტი. მაგრამ აფხაზეთი ხომ რუსეთის მეგობარია, აქ არც ომია, თანაც საშუალო რგოლის რუსი ჩინოსანი აქ არა მრავალმილიონიანი კონტრაქტების გასაფორმებლად ან აურაცხელი სიმდიდრის წასაღებად ჩამოვიდა, - ასე მსჯელობს რუსული დელეგაციის უტაქტო ქცევით გაღიზიანებული მოსახლეობა.
თუმცა ინტერნეტ-სივრცეში ხანმოკლე ქექვის შემდეგ ადვილი დასადგენია, რომ მიხეილ ბაბიჩი მთლად ჩვეულებრივი ჩინოსანი არაა. ეკონომიკის სამინისტროში ის, როგორც რუსეთის პრეზიდენტის ახლო მეგობარი, წესრიგის დასამყარებლად დაინიშნა. და არა მარო. სწორედ მას, როგორც დასახული ამოცანების გადაჭრისადმი არაერთმნიშვნელოვანი მიდგომით ცნობილ ფიგურას ავალებს რუსეთის ლიდერი ყველაზე ხშირად მნიშვნელოვანი საკითხების გადაჭრას.
ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, აფხაზეთში ბაბიჩის ვიზიტის მიზეზი ორი ქვეყნის სამართლებრივი სივრცეების ჰარმონიზაცია და ტურისტულ სფეროში ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობაა. 2020 წელს აფხაზეთში საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია 48 ობიექტის მშენებლობის დასრულება, მათ შორის — სატრანსპორტო და ელექტროქსელური ინფრასტრუქტურის, წყალმომარაგებისა და წყალგაყვანის, ნარჩენების გადამუშავების, კეთილმოწყობისა და საინჟინრო სფეროებში. გარდა ამისა, იგეგმება ნაპირსამაგრი და ზვავსაწინააღმდეგო ღონისძიებები.
რუსულმა დელეგაციამ მთელს რესპუბლიკაში ბევრი ობიექტი მოინახულა, შეხვდა პრემიერ-მინისტრსა და პრეზიდენტს. თუმცა მედიამდე და საზოგადოებამდე ყველა განხილულმა საკითხმა როდი მიაღწია.
ირკვევა, რომ დახურულ კარს მიღმა ხანგრძლივი დროის განმავლობაში მიხეილ ბაბიჩი საკმაოდ ხისტი ფორმით საყვედურობდა ასლან ბჟანიას რუსეთისთვის საკვანძო მთელი რიგი საკითხების გამო. «ბაბიჩმა ბევრი სხვადასხვა თემა წამოსწია. მან ისაუბრა ენერგეტიკაზე, უფრო ზუსტად, ამ საკითხის სასწრაფოდ გადაჭრა მოითხოვა. საუბარი იყო რუსებისთვის მთელი სისტემის მიყიდვაზე. გარდა ამისა, მან აღშფოთება გამოხატა იმით, რომ რუსეთის მოქალაქეებისთვის უძრავი ქონების მიყიდვის დაშვების თემა მკვდარი წერტილიდან არ იძვრის და მოითხოვა, პრობლემა წლის ბოლომდე გადაიჭრას. კარგი ურთიერთობებისა და რუსეთის მოქალაქეობის დარიგების სანაცვლოდ», - გვაცნობა წყარომ პრეზიდენტ6ის ადმინისტრაციაში.
თუმცა ესეც კი არ არის მთავარი. ჩვენი თანამოსაუბრის თქმით, რუსი ჩინოსანი აფხაზეთს სხვადასხვაგვარი სანქციებით, გამკაცრებებით დაემუქრა და ისიც კი განაცხადა, ომისშემდგომი ბლოკადა საბავშვო გართობად მოგეჩვენებათ, თუ აფხაზეთის ხელმძღვანელობა საქართველოსთან და მსოფლიოს სხვა ქვეყნებთან ნებისმიერი სახის ურთიერთობებისადმი ინტერესის გამოვლენას არ შეწყვეტსო. «რა სავაჭრო ურთიერთობების წარმოება დააპირეთ ქართველებთან ჩვენი ნებართვის გარეშე! ნუ გავიწყდებათ, ვინ გაუწოდა აფხაზეთს ძნელბედობის ჟამს დახმარების ხელი, ვინ ეხმარება ახლაც!», - ასე აღწერს ჩვენი თანამოსაუბრე ბაბიჩის დიალოგს.
რუსეთის ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე დახურულ კარს მიღმა აფხაზეთის ხელმძღვანელობას ფაქტობრივად, სახელმწიფოს არსებული საზღვრების გადახედვას სთავაზობდა, შენიღბულს რუსეთ-აფხაზეთის საზღვრის კვეთის გამარტივებით. არსობრივად, ბაბიჩი საკონტროლო-გამშვები პუნქტის რესპუბლიკის სიღრმეში, გაგრის რაიონში შეწევას მოითხოვდა, რათა «მოსახლეობა ნელ-ნელა მიეჩვიოს იმას, რომ საზღვარი აღარ იარსებებს, წაიშლება».
ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როცა სხვადასხვა კალიბრის რუსი ჩინოსნები აფხაზეთისგან რესპუბლიკისა და ხალხისთვის საზიანოდ გარკვეული ტერიტორიის დათმობას ან ამა თუ იმ დოკუმენტის ხელმოწერას მოითხოვენ. დიახ, უმრავლეს შემთხვევაში ეს დახურულ კარს მიღმა კეთდებოდა. თუმცა ჯერ არც ერთ მათგანს არ გაუბედია აფხაზებთან ღია მოთხოვნებისა და ბრძანებების ენით საუბარი.
რაც შეეხება ურთიერთობების დარეგულირებას, აქ რუსეთის პოზიცია საერთოდაც გაუგებარია. როგორ შეიძლება, სტრატეგიული პარტნიორი, რომელმაც აფხაზეთი პირველმა აღიარა და სურს, მის მაგალითს რაც შეიძლება, მეტმა სახელმწიფომ მიბაძოს, რეგლამენტირებდეს, ვისთან იურთიერთოს რესპუბლიკამ, როდის და როგორ?! აბსურდია! მაგრამ ეს — მხოლოდ კლასიკური გაგებით. თუ რეალობიდან ამოვალთ, დიალოგის ჩამოყალიბების აკრძალვა საკმაოდ გავრცელებული რუსული პრაქტიკაა — რუსეთს ხომ მხოლოდ ამ მეთოდით შეუძლია თავისი სტრატეგიული პარტნიორების კონტროლი. ართმევს რა აფხაზეთს მსოფლიოზე წვდომის, განვითარებისა და მომძლავრების შესაძლებლობას, რუსეთი ვითარებაზე კონტროლის შენარჩუნებას ცდილობს, რათა სამომავლოდაც ერთპიროვნულად წყვეტდეს, იარსებოს თუ არა საერთოდ ამ სახელმწიფომ, ვისთან როგორ იურთიერთოს და, რაც მთავარია, ვის წინააღმდეგ იმეგობროს მასთან.
«სჭირდება თუ არა რუსეთს, პატარა აფხაზეთმა, რომლისთვისაც დიდ მეზობელს სურვილის შემთხვევაში როგორც უძრავი ქონების, ისე ტერიტორიის უმტკივნეულოდ წართმევა შეუძლია, თავისი საერთაშორისო კავშირების რეალური დივერსიფიკაცია მოახდინოს? ცალსახაა, რომ ნებისმიერი «მესამე», რომელიც მოსკოვსა და სოხუმს შორის ურთიერთობებში გარკვევას მოისურვებს, «ზედმეტი» იქნება» - ეს სიტყვები ჯერ კიდევ 2011 წელს დაიწერა. და, სამწუხაროდ, მას შემდეგ არაფერი შეცვლილა. ჰო, კინაღამ გამომრჩა – ამჯერად ეს საკითხი მიხეილ ბაბიჩს - ვლადიმირ პუტინის ახლო მეგობარსა და თანამებრძოლს დაევალა. მაშასადამე, უახლოეს ხანებში აფხაზეთს შესაძლოა. კიდევ უფრო რთული დრო დაუდგეს. ჩვენ ხომ ყველამ ვიცით, რომ რუსეთთან ჩხუბი ძვირად ჯდება. თუ მაინც გადაწყვეტ, არ აგცდება «მაიდანი» ან რომელიმე სხვა «ფერადი» რევოლუცია. და აქ აფხაზეთი აბსოლუტურად წამგებიან მდგომარეობაშია: მარჯვნივ წახვალ — სიკვდილს იპოვი, მარცხნივ — სამშობლოს დაკარგავ.
P.S.
ამ დღეებში აფხაზურ საზოგადოებაში მორიგი დაძაბულობა წარმოიშვა. ამჯერად მიზეზად იქცა რაღაც საიდუმლო შეხვედრა ქართული პარტია «პატრიოტთა ალიანსის» წარმომადგენლებთან. ჩვენს რესპუბლიკაში ამ ორგანიზაციის შესახებ დიდად არაფერია ცნობილი და არც მის მიმართ ინტერესს იჩენდა ვინმე. გასაგები რომ იყოს, ვინაა ეს ხალხი, ვიტყვი მხოლოდ, რომ ბოლო დრომდე მისი აქტიური წევრი გახლდათ, მაგალითად, ცნობილი ემზარ კვიციანი — 2008 წლის ომამდელი კოდორის ხეობის «მეთვალყურე», რომელიც საქართველოს ხელისუფლებაში «ქართული ოცნების» მოსვლის შემდგომ ერთგვარად რეაბილიტირდა და თანაპარტიელებთან ერთად წარმატებულად მოკალათდა პარლამენტში. საქართველოში ეს ბატონები პრორუსულად განწყობილ «ოპოზიციურ» ძალად ითვლებიან, რომელიც საჭირო დროს, საჭირო საკითხებში მშვენივრად პოულობს საერთო ენას მმართველ პარტია «ქართულ ოცნებასთან». ანუ ეს ერთგვარი «ჯიბის» ოპოზიციაა საქართველოში სუსტი, მაგრამ მაინც არსებულო პრორუსული განწყობების მხარდასაჭერად, საკმაოდ ხშირად მორბენალი მოსკოვში...
ჰოდა, სხვადასხვა ცნობებით, «საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის» წარმომადგენლები თვით პრეზიდენტ ბჟანიას მრჩეველ ლაშა საკანიას შეხვდნენ.
«საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი» არცთუ მრავალრიცხოვანი პარტიაა და ქართულ საზოგადოებაში არაერთმნიშვნელოვნად აღიქმება. მისი «მცელობები», მიაღწიოს რუსეთსა და საქართველოს შორის დიპლომატიური და კეთილმეზობლური ურთიერთობების აღდგენას, რაც, პარტიის ლიდერების აზრით, მოიტანს იმას, რომ «რუსეთი აფხაზეთს ქართველებს დაუბრუნებს», ხომ საერთოდაც აბსურდულად გამოიყურება. მაგრამ სწორედ ასე ცდილობენ «პატრიოტები» ყოველ ჯერზე თუნდაც მცირედი ქულების ჩაწერას, მით უფრო — ახლა, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების წინა პერიოდში.
რაც შეეხება ლაშა საკანიას, მას რესპუბლიკაში ერთგვარი საქმოსნის რეპუტაცია აქვს, რომელსაც გააჩნია უნარი, საჭირო დროს ხელიდან ხელში გადასცეს აუცილებელი მონაცემები, ფინანსები, დოკუმენტები და ბევრი სხვა რამ. დაინიშნა რა აფხაზეთის პრეზიდენტის მრჩევლად, მას ამით საკუთარი სტატუსი დიდად არ განუმტკიცებია, რომ საინტერესო გამხდარიყო თუნდაც არცთუ ყველაზე ძლიერი ქართული პოლიტიკური პარტიისთვის.
ცოტა თუ დაფიქრდა იმაზე, რომ მთელი ეს «საიდუმლო შეხვედრა» მეტისმეტად საჭირო დროსა და ადგილზე მოხდა - აფხაზეთში პუტინის მეგობარი რუსი ჩინოსნის ვიზიტის პერიოდში.
მაღალი ალბათობით, საუბარია იმაზე, რომ «საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის» წარმომადგენლებისთვის, რომლებიც მართალია, უმალავენ საქართველოს მოსახლეობას თავის პრორუსულ მიმართულებას და არაოფიციალურად უჭერენ მხარს მის პოლიტიკას ქართული სახელმწიფოს მიმართ, წინასაარჩევნოდ რუსი «მეგობრებისგან» უნდა გადასცემოდათ ან თავად გადაეცათ რაღაც «ჰუმანიტარული დახმარება». მიხეილ ბაბიჩის რესპუბლიკაში ვიზიტი კი «პრეზენტის» გადაცემის ძალზე ხელსაყრელი შესაძლებლობაა. მაგრამ როგორ უნდა გაკეთებულიყო ეს ისე, რომ ზედმეტი ყურადღება არ მიექციათ? სწორედ აქ გამოადგათ ლაშა საკანიას უნარები, რომელმაც შესაძლოა, თავადაც არ იცოდა, რომ ბინძურ თამაშში იყო ჩათრეული.
ყოჩაღ პუშკინო, აფერუმ - როგორ გონივრულად გააკეთეს თავისი საქმე და იმავდროულად გააფუჭეს აფხაზეთის... მე ახლა საქართველოს პოლიტიკური ცხოვრება კი არ მედარდება — ჩვენი, აფხაზეთის მოსახლეობის ბედზე ვმსჯელობ.
თავად განსაჯეთ: როგორც კი ღიად დავიწყეთ საუბარი იმაზე, რომ აუცილებელია საქართველოსთან დიალოგის, სავაჭრო და ეკონომიკური ურთიერთობების ჩამოყალიბება, იმწამსვე გაჩნდა ღალატის ისტორია. მაგრამ რატომღაც იქმნება შთაბეჭდილება, რომ ვიღაცის ბრძანებით ფსევდო-პატრიოტულ ლოზუნგებს ამოფარებულმა აფხაზეთმა შეიძლება, უფრო მეტიც კი წააგოს, ვიდრე თავისუფლებაა.
აფხაზი ხალხისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, არ დაივიწყოს საკუთარი ისტორია და «სიყვარული» იმპერიისა, რომელსაც მართალია, დღეს სხვა სახელი აქვს და აფხაზეთისთვისაც თითქოს მეგობარი და სტრატეგიული პარტნიორია, თუმცა კვლავინდებურად სურს ზოგიერთი მთიელების ამოწყვეტა.

Россия угрожает Абхазии, в случае диверсификации внешних связей «стереть границы»
Так много российских делегаций самого разного толка посетили Абхазию за последний месяц, что диву даешься. То ли дела у Абхазии настолько плохи, то ли намечается какой-то вселенский переполох, что раз за разом экономистам, энергетикам, медикам соседнего государства необходимо провести в республике очередную важную инспекцию, обсудив с руководством насущные вопросы и проблемы.
Последний такой визит не на шутку переполошил жителей Абхазии. Российский чиновник не самого высокого ранга перемещался по стране с настолько несметным количеством охраны, что ему позавидовала бы сама английская королева. Как писали некоторые СМИ, место, где решил перекусить заместитель министра экономического развития Михаил Бабич, было оцеплено автоматчиками в радиусе трех кварталов.
Подобные беспрецедентные меры предосторожности были бы понятны в стране, где, например, идет война, или вот-вот вспыхнет какой-то вооруженный конфликт. Но ведь Абхазия – друг России, войны здесь нет, да и среднестатистический российский чиновник приехал сюда не за бессметными богатствами или заключением многомиллиардного контракта. Так рассуждают жители республики, у которых столь бестактное поведение российской делегации вызвало определенное недовольство.
Немного покопавшись в интернет-пространстве удалось выяснить, что Михаил Бабич не совсем обычный чиновник. В министерство экономического развития он, как близкий друг президента России, был назначен как раз таки для наведения порядка. И не только. Именно ему глава российского государства чаще всего поручает решение важных вопросов, потому как Михаил Бабич известен своим неоднозначным подходом к достижению поставленных задач.
Согласно официальной информации, причина визита Бабича в Абхазию - гармонизация правового пространства двух стран и взаимовыгодное сотрудничество в туристической сфере. В Абхазии в 2020 году в рамках Инвестпрограммы планируется завершить строительство 48 объектов, в том числе - в сфере транспортной и электросетевой инфраструктуры, водоснабжения и водоотведения, обращения с отходами, благоустройства и инженерной инфраструктуры. Также будут проведены противопаводковые мероприятия и работы по укреплению берегов.
Российская делегация осмотрела множество объектов по всей республике, встретилась с премьер-министром и главой государства. Однако не все, что обсуждал российский чиновник с президентом Абхазии, стало достоянием общества и представителей СМИ.
Оказалось, что за закрытыми дверями в течение длительного времени Михаил Бабич в весьма резкой форме выговаривал Аслану Бжания свое недовольство по ряду ключевых для России вопросов. «Много разных тем было поднято Бабичем. Он говорил об энергетике, вернее предлагал по-быстрому этот вопрос решить. Речь шла о продаже всей системы русским. Еще возмущался тем, что вопрос продажи недвижимости россиянам не сдвигается с места и потребовал, чтобы и этот вопрос решили до конца года. В обмен на российское гражданство и хорошее отношение», - сообщил наш источник в Администрации президента Абхазии.
Но и это не самое главное. По словам нашего собеседника, российский чиновник грозил Абхазии всякого рода санкциями и ужесточением, договорившись до того, что послевоенная блокада покажется детской забавой, если руководство Абхазии не прекратит проявлять всяческий интерес к налаживанию каких бы то ни было отношений с Грузией и другими государствами мира. «Какие торговые отношения вы решили вести с грузинами без нашего ведома! Не забывайте, кто протянул Абхазии руку помощи в трудные времена, кто помогает ей сейчас!», - так описывает наш собеседник диалог Бабича.
За закрытыми дверями заместитель министра экономического развития России предлагал руководству Абхазии фактически пересмотреть существующие границы государства, завуалировав это под упрощение перехода российско-абхазской границы. По сути, Михаил Бабич требовал переместить контрольно-пропускной пункт в глубь республики, в Гагрский район, чтобы «жители постепенно привыкли к тому, что границы больше не будет, она сотрется».
Это не первый случай, когда российские чиновники самого разного пошиба требуют от Абхазии, во вред стране и народу уступить какую-то территорию, подписать тот или иной документ. Да, чаще всего это делалось за закрытыми дверями. Но еще никогда ни один представитель России не говорил с абхазами языком требований и приказа.
Что касается налаживания отношений, то здесь позиция России совсем непонятна. Разве может стратегический партнер, первым признавший независимость Абхазии, старающийся чтобы как можно больше государств мира поддержали это признание и наладили отношения с маленькой республикой, регламентировать, с кем, когда и как?! Абсурд! Но это - в классическом смысле. Если исходить из реалий, то запрет налаживания диалога – распространенная российская практика, ведь только таким методом она может держать под полным контролем, что называется, на коротком поводке своих стратегических партнеров. Лишая Абхазию возможности увидеть мир, развиваться и крепнуть, Россия старается держать ситуацию под контролем, чтобы и далее единолично решать, быть или не быть этому государству вообще, как и с кем общаться, а главное – против кого дружить.
«Нужна ли России реальная диверсификация международных связей Абхазии – маленькой страны, у которой можно по желанию правителей великого соседа безболезненно отбирать и недвижимость, и территорию? Однозначно, что любой «третий», пожелавший разобраться в отношениях между Москвой и Сухумом, будет «лишним». Эти слова были написаны еще в 2011 году. И, к сожалению, с тех пор мало что изменилось. Ах, да, чуть не забыла – на этот раз вопрос поручен Михаилу Бабичу – лучшему другу и соратнику Владимира Путина. А это значит, что в ближайшее время Абхазию, возможно, будут ждать еще более тяжелые времена. Ведь, как известно, ругаться с Россией - себе дороже. А если все-таки вздумается, не миновать тебе майдана, или какой еще цветной революции. Тут Абхазия в абсолютно проигрышном положении: направо пойдешь - смерть найдешь, налево пойдешь – Родину потеряешь.
P.S.
В абхазском обществе вновь напряженная ситуация. На этот раз ее виновником стала некая тайная вечеря представителей грузинской партии «Альянс патриотов». В нашей республике об этой организации мало что известно, да и интереса к этой грузинской политической структуре у жителей республики до сегодняшнего дня не было. И чтобы было понятнее, кто они такие, скажу лишь, что активным ее членом до недавнего времени был, например, небезызвестный Эмзар Квициани, бывший «смотрящий» довоенного Кодорского ущелья, который после прихода во власть Грузии «Грузинской мечты» как бы реабилитировался и вместе с соратниками из упомянутой недопартии примостился в грузинский Парламент. В Грузии эти господа считаются пророссийской «оппозиционной» силой, при этом в нужные моменты, по нужным вопросам прекрасно ладящей с правящей «Грузинской мечтой» - то есть эдакой «карманной оппозицией» для поддержания в стране слабеньких, но все же пророссийских настроений и частенько матающейся в Москву...
Так вот, по разным сообщениям, представители «Альянса патриотов Грузии» встречались с самим советником президента Абхазии Лашей Сакания. Сам он от этой встречи открестился, потребовав не обвинять в предательстве.
«Альянс патриотов Грузии» – партия немногочисленная и что интересно, в грузинском обществе воспринимается крайне неоднозначно. Ее «попытки» добиться восстановления дипломатических и добрососедских отношений между Грузией и Россией, которые, по версии руководителей партии, приведут к тому, что «Россия вернет Абхазию грузинам», и вовсе выглядят абсурдно. Но именно так из раза в раз «патриоты» пытаются заработать себе хоть какие-то баллы, особенно сейчас - накануне выборов в Парламент Грузии.
Что касается Лаши Сакания, он в республике имеет репутацию этакого дельца, умеющего из рук в руки передать нужные сведения, финансы, документы и много еще чего. Став советником президента Абхазии, он не сильно укрепил свой статус, чтобы стать интересным пусть и самой слабой, но все же политической партии Грузии.
Мало кто задумался, что вся эта «тайная встреча» произошла уж очень как-то в нужное время и в нужном месте. Аккурат в период официального визита в Абхазию российского чиновника из числа друзей президента России.
Скорее всего, речь идет о том, что представителям «Альянса патриотов Грузии», которые хоть и скрывают от сограждан свою приверженность России и негласно поддерживают ее политику в отношении грузинского государства, накануне выборов должны были передать какую-то «гуманитарную помощь» от русских «друзей». Приезд в республику Михаила Бабича - как раз такая удачная возможность вручить презент. Но как это сделать, не привлекая внимания. Тут и пригодились профессиональные навыки Лаши Сакания, который возможно и сам не знал, в какую грязную игру ввязался.
Ай да Пушкин, ай да молодец. Как грамотно и дело свое сделали, и палки в колеса вставили. Я сейчас не о политической жизни Грузии пекусь. Я о нас, о жителях Абхазии размышляю.
Сами подумайте, как только мы стали открыто говорить о том, что с Грузией необходимо налаживать диалог, торговые, экономические отношения – тут как тут истерия о предательстве подоспела. Но отчего-то кажется, что прикрываясь всеми псевдо-патриотическими лозунгами по чьей-то указке, Абхазия может проиграть нечто большее, чем свободу.
Народу Абхазии жизненно важно не забывать свою собственную историю и помнить о «любви» империи, которая хоть сейчас и называется по-другому, да и нам вроде как друг и стратегический партнер, но по-прежнему не перестала желать истребления непокорных горцев.