„ვიმედოვნებთ, ამერიკული ბიზნესებისთვის იქნება შესაძლებლობა, ინვესტიცია ჩადონ ანაკლიის პორტის პროექტში"
06/03/2020 18:32:17 საგარეო პოლიტიკა, ეკონომიკა
„ვიმედოვნებთ, ამერიკული ბიზნესებისთვის იქნება შესაძლებლობა ინვესტიცია ჩადონ არა მხოლოდ ანაკლიის პორტის პროექტში, არამედ სხვა მსხვილ პროექტებშიც“, – ამის შესახებ საქართველოში აშშ–ის ელჩმა კელი დეგნანმა „რადიო თავისუფლებას“ განუცხადა.
„ჩვენ ვისურვებდით მეტი ამერიკული ინვესტიციის ხილვას დიდ ინფრასტრუქტურულ პროექტებში მთელ საქართველოში, ანაკლიის პროექტის ჩათვლით. ვფიქრობ, ძალიან იმედისმომცემი ინიციატივაა ამ არეალში ღრმაწყლოვანი პორტის აშენება და ეს იქნებოდა დიდი წვლილის შემტანი საქართველოს ეკონომიკის ზრდაში. ჩემზე უკეთ მოგეხსენებათ, საქართველო ყოველთვის იყო სახმელეთო ხიდი და ძალიან დიდი პოტენციალი აქვს ამ მხრივ. ვიმედოვნებთ ამერიკული ბიზნესებისთვის იქნება შესაძლებლობა ინვესტირება განახორციელონ არა მხოლოდ ანაკლიის პორტის პროექტში, არამედ სხვა მსხვილ ინფრასტრუქტურულ პროექტებში შავი ზღვის გასწვრივ და ნებისმიერ სხვა ადგილზე საქართველოში. ვფიქრობ, ეს არის შესაძლებლობების სივრცე ჩვენი ორი ქვეყნისთვის“, – განაცხადა ელჩმა.

“We would like to see more American investment in large infrastructure projects throughout Georgia, including the Anaklia project”
06/03/2020 18:32:17 Foreign Politics, Economics
U.S. Ambassador to Georgia Kelly Degnan hopes there will be opportunites for American businesses to invest in large infrastructure projects throughout Georgia.
“We would like to see more American investment in large infrastructure projects throughout Georgia, including the Anaklia project. I think it is a very promising initiative to build up a deep-sea port in this area and that could be a big contribution for Georgia’s economic growth. As you know, Georgia has always been a land bridge and has great potential in this regard,” she said in an interview with Radio Liberty.
“So, we are hoping there will be opportunites for American businesses to invest not just in Anaklia Port Project, but also in other major infrastructure projects along the Black Sea and elsewhere in Georgia. I think this is an area for opportunites between our two countries,” Ambassador Degnan added.