ძალუძს ევროკავშირს საქართველოში დემოკრატიის კუთხით უკუსვლა შეაჩეროს?
ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლოში ცვლილებები გრძელდება. მოლდოვაში რეფორმების განხორციელების მომხრე მთავრობის დაშლასა და უკრაინაში ანტიკორუფციული რეფორმების სტაგნაციას კიდევ ერთი პოლიტიკური კრიზისი მოჰყვა – ამჯერად საქართველოში.
14 ნოემბერს, საქართველოს მმართველმა პარტიამ „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“ უკან წაიღო მისი მთავარი პოლიტიკური დაპირება 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის პროპორციული საარჩევნო სისტემის შემოღების თაობაზე.
აღნიშნულის შემდეგ ოპოზიცია და სამოქალაქო აქტივისტები ქუჩებში გამოვიდნენ, დაიწყეს პარლამენტის შენობის პიკეტირება და ვადამდელი არჩევნები მოითხოვეს.
როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო დამკვირვებლები თანხმდებიან იმაზე, რომ პროპორციული საარჩევნო სისტემის დანერგვა არის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი სამომავლო ნაბიჯი საქართველოს მყიფე დემოკრატიის კონსოლიდაციისთვის.
აღსანიშნავია, რომ პირველი შემთხვევა არაა, როდესაც საქართველო უკუსვლის ზღვარზეა.
საქართველო, რომელსაც ხშირად განიხილავენ, როგორც ევროკავშირის „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ინიციატივის წამყვან ქვეყანად,  ცდილობს თავისი სუსტი დემოკრატიული სტრუქტურების კონსოლიდაცია მოახდინოს და უკან ჩამოიტოვოს პოსტსაბჭოთა მემკვიდრეობა.
ტრადიციულ ერთპარტიული დომინირებას, პოლიტიკურ პოლარიზაციასა და პოლიტიზირებულ სასამართლო სისტემას „ქართული ოცნების“ მმართველობის შედეგად დაემატა არაფორმალური მმართველობა, პოლიტიკური ჩარევა, ანგარიშვალდებულების სტანდარტის არარსებობა.
მიუხედავდ იმისა, რომ „ქართული ოცნების“ მთავრობამ განახორციელა სოციალურ პრობლემებზე ორიენტირებული რიგი რეფორმა, მან ვერ შეძლო მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება და შედეგად მისი პოპულარობა შემცირდა. შესაბამისად, ალბათ, 2020 წლის არჩევნებში წაგების შიშით, „ქართულმა ოცნებამ“ მიიღო გადაწყვეტილება 2020 წლის არჩევნები შერეული – მაჟორიტარული და პროპორციული სისტემით ჩაატაროს.
ოპოზიციასთან შედარებით, „ქართული ოცნება“ ფლობს ასიმეტრიულ ფინანსურ და ადმინისტრაციულ რესურსებს და უმსხვილესი სატელევიზიო არხების სარედაქციო პოლიტიკაზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს
თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ ბოლო საპრეზიდენტო არჩევნებზე ბევრი დარღვევა და პოლარიზაციის მაღალი ხარისხი ვიხილეთ, არსებობს იმის საშიშროება, რომ მოახლოებული საპარლამენტო არჩევნები კიდევ უფრო დაძაბული იქნება და მთავრობამ შეიძლება, გამარჯვების მოსაპოვებლად ყველა გზა გამოიყენოს. ამის შედეგი კი შეიძლება, დამღუპველი იყოს არა მხოლოდ საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისთვის, არამედ ქვეყნისა და რეგიონის გრძელვადიანი სტაბილურობისთვის. ამრიგად, როგორც არასდროს, საქართველოს სჭირდება საერთაშორისო თანამეგობრობის დახმარება, რომ იგი დარჩეს დემოკრატიული და მდგრადი განვითარების გზაზე.
ევროკავშირის ბერკეტი?
ევროკავშირს და ზოგადად დასავლეთს ყოველთვის ჰქონდა საკმარისი ბერკეტი საქართველოს პოლიტიკურ კლასზე, რათა ქვეყნისთვის ებიძგებინა წასულიყო სწორი მიმართულებით.
დასავლეთის მხარდაჭერა გადამწყვეტი იყო 2003 წლის „ვარდების რევოლუციის“ დროს, ისევე როგორც 2012 წელს ძალაუფლების მშვიდობიანი გზით გადაბარების დროს – ამ ორმა მოვლენამ ხელი შეუშალა საქართველოს დაბრუნებას ავტორიტარულ პოლიტიკაში.
ევროკავშირი საქართველოს უსაფრთხოების უზრუნველყოფის კუთხითაც უწევს დახმარებას, ვგულისხმობ ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საქმიანობას ქვეყანაში. გარდა ამისა, ევროკავშირის საქართველოს დახმარებას უწევს რეფორმების კუთხით, ამასთან, იგი ქვეყნის უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორი და ფულადი გზავნილებისა და ინვესტიციების მთავარი წყაროა.  ასოცირების ხელშეკრულება, თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება და უვიზო რეჟიმი კიდევ უფრო უწობს ხელს საქართველოს ინტეგრაციის ევროპულ სისტემაში და ქვეყნას სამეზობლოში საიმედო მოკავშირედ აქცევს.
ამჟამად ევროკავშირს და წევრ სახელმწიფოებს არ აქვთ სტრატეგიული ხედვა რეგიონის მიმართ და არ სურთ დემოკრატიის შემსრულებლის როლი ჰქონდეთ. ევროკავშირი უბრალოდ მხარს უჭერს რეგიონში სტაბილურობას, რაც რეგიონის რეალური ტრანსფორმაციისთვის საკმარისი არ არის.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში მოქმედი რეჟიმები დაინტერესებულნი არიან ძალაუფლების განუსაზღვრელი ვადით შენარჩუნებით, ქართული საზოგადოება საკმარისად გაიზარდა საიმისოდ, რომ არ მოითმინოს ავტორიტეტული სტაბილურობა.
ოლიგარქიული ინტერესებში ჩაფლული ქვეყანა კვლავ პოლიტიკურად გაყოფილია. საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) მიერ ჩატარებული საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის შედეგების თანახმად, გამოკითხულთა 68% ამბობს, რომ ქვეყანა არასწორი მიმართულებით ვითარდება.
ვინაიდან ქართული დემოკრატიის რღვევის საშიშროება ემუქრება, ქვეყნის სტაბილურობის ერთადერთი გზა არის მდგრადი მრავალპარტიული პოლიტიკური სისტემის მხარდაჭერა და კონსენსუსის საფუძველზე შექმნილი დემოკრატიული პროცესების ინსტიტუციონალიზაცია.
იქედან გამომდინარე, რომ ბოლო ათწლეულის განმავლობაში რეგიონში სტრატეგიული კონტექსტი მკვეთრად შეიცვალა, ევროკავშირმა უნდა გადახედოს საკუთარ სტრატეგიას, საერთაშორისო დემოკრატიული ნორმების მიმართ ორგანიზაციის ერთგულების გაძლიერებით.
საქართველოს ხელისუფლების მშვიდობიანი გადაბარების ისტორიული ნაბიჯი გადამწყვეტი ტესტის წინაშე დგას 2020 წლისთვის. ამასთან, ჩნდება კითხვა, შეძლებს თუ არა ქვეყანა მეორედაც მოახერხოს  ძალაუფლების თანმიმდევრული მშვიდობიანი გზით გადაცემა.
იქედან გამომდინარე, რომ საქართველო აქტიურად მიჰყვება ევროპულ გზას და ევროპულ ფასეულობებს, ევროკავშირის ჩართულობა და ერთგულება საქართველოს საარჩევნო ტრანსფორმაციის მიმართულებით სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
ევროკავშირს არ უნდა იყოს მხოლოდ დამკვირვებელი, არამედ უნდა ჰქონდეს სააგენტო, რომელიც მხარს უჭერს საქართველოს დემოკრატიულ კონსოლიდაციას.

Does EU have role in stopping backsliding in Georgia?
The EU's eastern neighbourhood is in flux. The collapse of the pro-reform government in Moldova and the stagnation of anti-corruption reforms in Ukraine was recently followed yet by another political crisis in Georgia.
On 14 November, Georgia's ruling party, the Georgian Dream (GD) backtracked from its major political promise to introduce the proportional electoral system for the next year's parliamentary elections.
The opposition and civil activists hit the street, started picketing the parliament building and demanded snap elections. Both domestic watchdogs and international observers agree that introduction of proportional election system is an essential next step for consolidating Georgia's fragile democracy.
It is not the first time when Georgia finds itself on the brink of authoritarian rollback.
The Black Sea country which is often viewed as a frontrunner of the EU's Eastern Partnership Initiative (EaP) has been struggling to consolidate its weak democratic structures and leave the post-Soviet legacies behind.
As a result of the GD's rule the traditions of single-party dominance, political polarisation and politicised judiciary were further supplemented by informal governance, political interference, executive overreach, the failure to propagate standards of accountability.
Whereas the GD government implemented some socially-oriented reforms it failed to improve socio-economic conditions of the population and as a result its popularity has declined.
Therefore, perhaps out of fear of losing the 2020 elections, the GD decided to stick with the mixed electoral system with half of MP's elected in majoritarian districts.
Compared to the opposition, the GD also possesses asymmetric financial and administrative resources and has significant influence on editorial policy of the biggest nationwide TV channels.
Considering the fact that the last presidential elections were marred by many irregularities and a high degree of polarisation, there is a danger that upcoming parliamentary elections will be even more tense and government may be tempted to win it by any means.
The result of it may be disastrous not only for Georgia's democratic development but also for long-term stability of the country and region. Thus, as never before, Georgia needs assistance from international community to remain on path of democratic and sustainable development.
EU leverage?
The EU, or the West more general, have always had enough leverage over Georgia's political class to push the country in a right direction during critical junctures.
The Western support was crucial in the 2003 Rose Revolution as well as during the 2012 peaceful electoral power transition – two events that at that time prevented Georgia's further backsliding into authoritarian politics.
Moreover, the EU serves for Georgia as a main provider of security and container of Russian threat through the European Union Monitoring Mission Georgia (EUMM).
It provides Georgia with reform agenda, is the biggest trade partner, main sources of remittances and investments. An association agreement, free-trade deal and visa-free regime further anchors Georgia into European system of differentiated integration and makes it a reliable ally in the neighbourhood.
However, at present the EU and member states lack strategic vision towards the wider region and are reluctant to have a role of a democracy promoter. It seems instead of applying democratic conditionality towards association for the trio - Georgia, Ukraine and Moldova. The EU just supports stability in the region which is not sufficient to real transformation of the region.
What is more, EU's stability-prioritising approach does not result in more stability but rather permanent political crisis and stagnation of democratic reforms.
The problem particularly with Georgia is that whereas the incumbent regimes are interested in keeping power indefinitely, Georgian society has grown enough not to tolerate authoritarian stability.
Trapped by oligarchic interests, the country remains politically divided. Perceptions of the country's direction have hit their lowest levels since 2010.
According to the recent public opinion poll released by the International Republican Institute (IRI) 68 percent of respondents say the country is moving in the wrong direction.
As the safeguarding of Georgian democracy is crumbling, the only way to stabilise county is to support sustainable multi-party political system and institutionalisation of consensus-based democratic processes.
As the strategic context has changed dramatically in the last decade in the region EU needs to rethink on its own strategy by reinvigorating the bloc's commitment to international democratic norms.
As Georgia's historic transition faces crucial tests in 2020, it also raises the question of whether the country will be able to manage two consecutive peaceful transfers of power.
As Georgia actively pursues European path and embraces European values, the EU's engagement and commitment towards Georgia's electoral transformation is essential.
The EU needs not to be just an observer but should have agency to support democratic consolidation of Georgia.
/AUTHORS : Professor Kornely Kakachia is director at the Georgian Institute of Politics where Dr Bidzina Lebanidze is also a senior fellow.