"კიდევ ერთი სილა მოსკოვს": ამერიკულმა საჰაერო თავდაცვამ პუტინის „საოცარი იარაღის" განეიტრალება შეძლო
08/05/2023 09:53:09 ეს საინტერესოა
ჰიპერბგერითი რაკეტა "კინჟალი", ხუთი „საოცარი იარაღიდან“ ერთ-ერთი, რომელიც რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა 2018 წელს პომპეზურად წარადგინა, დაუცველია ამერიკული საჰაერო თავდაცვის სისტემების წინაშე,– იუწყება გამოცემა "The Moscow Times".
სახელმწიფო შეიარაღების პროგრამის ნაყოფი, რომელზეც რუსეთის მთავრობამ ბოლო 10 წლის განმავლობაში 20 ტრილიონი რუბლი დახარჯა, 4 მაისის ღამის იერიშის დროს უკრაინის ტერიტორიაზე ჩამოაგდეს. უკრაინის შეიარაღებული ძალების სარდლობის ეს ინფორმაცია მოგვიანებით CNN-ს ამერიკელმა მაღალჩინოსანმაც დაუდასტურა.
მისი თქმით, რაკეტების გასანეიტრალებლად ამოქმედდა 1970-იან წლებში შემუშავებული "პატრიოტის" სისტემები, რომლებიც უკრაინამ აპრილში გერმანიისა და ნიდერლანდებისგან მიიღო.
ცნობისთვის: რუსული მხარის განცხადებით, "კინჟალს" ხმის სიჩქარეზე 10-ჯერ უფრო სწრაფად ფრენა შეუძლია და ატარებს ქობინს, რომელიც ნახევარ ტონას იწონის.
"კინჟალზე" საუბრისას პუტინი აცხადებდა, რომ მას "მსოფლიოში ანალოგი არ აქვს" და "გარანტირებულია არსებული და პერსპექტიული საჰაერო და რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემების გადალახვა". მაგრამ 4 მაისის მოგერიებამ აჩვენა, რომ "პატრიოტს" შეუძლია, გაანეიტრალოს არა მხოლოდ ბალისტიკური რაკეტები, რაც ადრე მხოლოდ თეორიულ შესაძლებლობად ითვლებოდა" - განაცხადა ამერიკელმა მაღაჩინოსანმა.
"მისმა ჩამოგდებამ პენტაგონში ცოცხალი დისკუსია გამოიწვია. რუსეთი ამტკიცებდა, რომ "პატრიოტი" იყო „მოძველებული ამერიკული სისტემა" და რომ "რუსული იარაღი მსოფლიოში საუკეთესოა“, მაგრამ ახლა აშკარაა, რომ აშშ-ის საჰაერო თავდაცვა მუშაობს ჰიპერბგერითი რაკეტების წინააღმდეგაც. "კინჟალების" გაშვებამდე რუსეთი დარწმუნებული იყო, რომ ისინი სამიზნეებს მიაღწევდა. რაც მოხდა, მოსკოვისთვის მორიგი სილის გაწნვის ტოლფასია",– განაცხადა ამასთან დაკავშირებით უკრაინის საჰაერო ძალების სპიკერმა იური იგნატმა.

Американские ПВО оказались способны сбивать гиперзвуковые ракеты Путина
Гиперзвуковая ракета «Кинжал», один из пяти видов «чудо-оружия», которые президент РФ Владимир Путин презентовал в 2018 году, оказалась уязвимой для американских систем ПВО.
Детище госпрограммы вооружений, на которую правительство потратило 20 триллионов рублей за последние 10 лет, ракета была сбита при ночной атаке территории Украины 4 мая. Об этом сообщили в командовании ВСУ, после чего информацию подтвердил высокопоставленный источник CNN в Вашингтоне.
По его словам, для перехвата ракеты были задействованы разработанные еще в 1970-х комплексы Patriot, которые Украина получила в апреле из Германии и Нидерландов.
Рассказывая о «Кинжале», Путин утверждал, что он «не имеет аналогов в мире» и «гарантированно преодолевает существующие и перспективные системы ПВО и ПРО». Но перехват «Кинжала» показал, что Patriot способен поражать не только баллистические, но и ракеты воздушного базирования, что прежде считалось лишь теоретической возможностью, говорит источник CNN.
Сбитый «Кинжал», который способен летать в 10 раз быстрее скорости звука и нести боеголовку весом до полутонны, породил оживленное обсуждение в Пентагоне, подчеркивает он: прежде, запуская эти ракеты, Россия была уверена, что цели будут поражены. Но теперь эти расчеты сломаны, говорит источник.
Комментируя поставки западного оружия, Путин выражал уверенность, что российские войска «пощелкают» Patriot, о которых Киев просил союзников с начала войны. То, что произошло, — это «пощечина России», заявил в субботу официальный представитель Воздушных Сил ВСУ Юрий Игнат.
Россия утверждала, что Patriot — это «устаревшие американские системы, а российское оружие лучшее в мире», но теперь ясно, что американские ПВО работают и против гиперзвуковых ракет, сказал он.