რუსეთში აშშ-ის საელჩოს განმარტება პუტინის ოფიციალურ ღონისძიებაზე ამერიკისა და ოკუპირებული აფხაზეთის წარმომადგენლების გვერდში დგომასთან დაკავშირებით
07/04/2023 13:08:41 კონფლიქტები
ორიოდ დღის წინ კრემლში, ერთდროულად რამდენიმე ქვეყნის დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელების მიერ პრეზიდენტ პუტინისთვის რწმუნებათა სიგელების გადაცემის ოფიციალურ ცერემონიაზე რუსეთში აშშ-ის ახალ ელჩ ლიზ ტრეისის ოკუპირებული აფხაზეთის ახალი დე ფაქტო ელჩის - ალხას კვიცინიას გვერდში მოუწია დგომა.
ამ ფაქტის ამსახველმა ფოტომ, რომელიც სოცქსელების აფხაზურ სეგმენტში სწრაფად გავრცელდა, დიდი აჟიოტაჟი გამოიწვია. ადგილობრივი კომენტატორები მომხდარს მიესალმებოდნენ და წერდნენ, რომ "ასე მოუწევს დასავლეთს შეგუება ახალ რეალობასთან, რომელსაც ამ დრომდე ჯიუტად არ აღიარებდა".
"აქცენტმა" ზემოაღნიშნულთან დაკავშირებით რუსეთში აშშ-ის საელჩოს მიმართა და პოზიციის დაფიქსირება სთხოვა.
საელჩოს პრეს–სპიკერის საპასუხო განცხადებაში ნათქვამია:
"რუსეთის მიერ ოკუპირებული რეგიონები – სამხრეთ ოსეთი და აფხაზეთი საქართველოს განუყოფელი ნაწილია. შეერთებული შტატები სრულად უჭერს მხარს საქართველოს დამოუკიდებლობას, სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში. ჩვენ კვლავ მოვუწოდებთ რუსეთს, შეასრულოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ 2008 წლის შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებები, მათ შორის, გაიყვანოს ძალები კონფლიქტამდელ პოზიციებზე, რათა დაუშვას ჰუმანიტარული დახმარების გაწევის შეუზღუდავი შესაძლებლობა, ასევე გაიწვიოს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების გადაწყვეტილება".
ცნობისთვის: ცერემონიაზე, რომელიც კრემლის დიდი სასახლის ალექსანდრეს დარბაზში 5 აპრილს გაიმართა, პუტინმა აფხაზეთი "სტრატეგიულ მოკავშირედ" და "უახლოეს მეზობლად" მოიხსენია.
"წელს მნიშვნელოვან თარიღს - რუსეთის მიერ აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარების, დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებისა და "მეგობრობის, თანამშრომლობისა და ურთიერთდახმარების შესახებ შეთანხმების" გაფორმების მე-15 წლისთავს აღვნიშნავთ. რუსეთი გააგრძელებს ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებას აფხაზეთის კომპლექსური სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების მიმართულებით", – განაცხადა რუსეთის ლიდერმა.
აფხაზმა "ელჩმა" პუტინს სიგელები დე ფაქტო საგარეო უწყების მიერ საგანგებოდ მომზადებულ უნიფორმაში გადასცა, რომელიც, როგორც "სამინისტროში" აცხადებენ, აფხაზურ ეროვნულ ელემენტებს შეიცავს.

Посол США в РФ: "Абхазия и Южная Осетия - неотъемлемые части Грузии, мы продолжим требовать от России отзыва их признания"
07/04/2023 13:08:41 Конфликты
В связи с фактом, произошедшим 5 апреля на церемонии вручения Послами нескольких стран, а вместе с ними и новым де-факто послом самопровозглашенной республики Абхазия Алхасом Квициниа* верительных грамот президенту России Владимиру Путину, "Accent" обратился за комментарием к Посольству США в Москве.
Вот, что сказано в ответном заявлении пресс-спикера Посольства:
"Оккупированные Россией регионы - Абхазия и Южная Осетия являются неотъемлемыми частями Грузии. США всецело и твердо поддерживают независимость, суверенитет и территориальную целостность Грузии в ее международно признанных границах. Мы продолжим требовать от РФ выполнения обязательств по отводу войск на позиции, существующие до начала конфликта 2008 года, взятых российской стороной по Договору о прекращении огня, а также отзыва решений по признанию т.н. независимости Абхазии и Южной Осетии".
Алхас Квициниа вручил верительные грамоты президенту России Владимиру Путину 5 апреля. На церемонии, которая прошла в Александровском зале Большого Кремлёвского дворца, верительные грамоты вручили и другие дипломаты, в том числе - новый посол США Линн Трейси, которой пришлось стоять рядом с абхазским "послом".
Путин назвал Абхазию «стратегическим союзником и ближайшим соседом». «В этом году мы отмечаем знаковые даты – 15-летие признания Россией независимости Абхазии, установления дипломатических отношений и подписания договора «О дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи». Россия продолжит выполнять взятые на себя обязательства по комплексному социально-экономическому развитию Абхазии», – сказал он.
Обращаясь к дипломатам, Путин также заявил, что "Россия готова к диалогу со всеми странами и не собирается изолироваться".
*Указ о назначении Квициниа "послом" был подписан в ноябре 2022 года. В августе того же года он был освобожден от должности "руководителя президентской администрации". После отставки Квициниа заявил, что «наблюдал за довольными лицами стремительно богатеющих некоторых руководителей из властного окружения».