ბალკანური სკანდალი - როგორ მუშაობენ ბულგარეთის კულტურულ-საგანმანათლებლო ორგანიზაციები რუს ჯაშუშებთან ერთად
06/11/2019 07:07:56 თვალსაზრისი, ანალიზი
რამდენიმე დღის წინ, ბულგარეთის მთავრობამ რუსეთის საელჩოს პირველი მდივნის საფარველ ქვეშ მოქმედი ჯაშუში გამოააშკარავა. ამ გრუ-ს ფარული ოფიცრის ვლადიმერ რუსიაევის წინააღმდეგ გამოძიება ჩატარდა, რის შედეგადაც მისი ჯაშუშური საქმიანობის დეტალები დადგინდა. რუსი ჯაშუშის გამოაშკარავებას წინ უძღოდა ბულგარეთში მოქმედი მოძრაობა „რუსოფილის“ ხელმძღვანელის, ბულგარეთის მოქალაქის ნიკოლაი მალინოვის წინააღმდეგ დაწყებული გამოძიება. ამა წლის სექტემბერში, ის და ორგანიზაციის რამდენიმე წევრი დააკავეს კიდეც.
საინტერესოა, რატომ დაინტერესდნენ ბულგარეთის სამართალდამცველები კონკრეტულად ამ ორგანიზაციით? რატომ გაჩნდა ეჭვი, რომ რეალურად კულტურულ-საგანმანათლებლო მოძრაობის უკან პროპაგანდისტული და ჯაშუშური მანქანა მოქმედებს?
როგორც ირკვევა, ეროვნული მოძრაობა „რუსოფილი“ ბულგარეთში 2003 წლიდან ფუნქციონირებს. ამ არასამთავრობო ორგანიზაციის მიზნებს შორის არის ბულგარეთსა და რუსეთს შორის არსებული სულიერი, მართლმადიდებლური და ისტორიული „მიჯაჭვულობის“ გაღრმავება და თვისობრივად ახალ დონეზე აყვანა. ასევე, „რუსოფილების“ აზრით, გლობალიზაციის პირობებში ბულგარეთსა და რუსეთს შორის კულტურული, რელიგიური, სპორტული და მეცნიერული ურთიერთობების გაღრმავება, ბულგარელ ერს გადაარჩენს. ანუ „რუსოფილების“ აზრით, ბულგარელები, რომლებიც უკვე წლებია ნატოს და ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოში ცხოვრობენ, მაინც ვერ გადარჩებიან, თუ რუსეთთან „მჭიდროდ“ არ ითანამშრომლობენ.
„სპუტნიკთან“ ინტერვიუში, ნიკოლაი მალინოვი მის წინააღმდეგ მიმდინარე გამოძიებას "პოლიტიკურ ტერორად" აფასებს. საინტერესოა, რომ აცხადებს - ეს არის დიდი დარტყმა იმ ადამიანების მიმართ, ვისაც „რუსეთი უყვართ“. ასევე, აღიარებს, რომ ეს არის დარტყმა ორგანიზაციის მომავალი გეგმების მიმართ, რადგან მალინოვს სურდა საერთაშორისო რუსოფილური ორგანიზაცია შეექმნა, ახლა კი ქვეყნიდან გასვლა აქვს აკრძალული.
ის, რომ „რუსოფილები“ მთელი ძალებით ცდილობენ ბულგარეთის დაჭერას რუსეთის ორბიტაზე, ამაზე მათი აქტივობები მეტყველებს. „რუსოფილები“ ძალიან აქტიურობენ კულტურულ-საგანმანათლებლო განხრით: ორგანიზებას უწევენ შემოქმედებით კონკურსებს, მუსიკალურ ღონისძიებებს, საბავშვო კონკურსებს, ასევე ატარებენ აქციებს, მიტინგებს. „ჩვენი საქმეა-ხიდების დაგება“ და არა ჯაშუშობა -ამბობს ეს ადამიანი. მისი აზრით, სწორედ ამის გამო ესხმიან თავს, რადგან ამ ფესტივალების და კონკურსების მეშვეობით ხალხს თავის იდეებს უზიარებენ. „როდესაც 16 წლის წინ ჩვენს საქმიანობას ვიწყებდით, ბულგარელების მხოლოდ 8-9 % თვლიდა რომ რუსოფილი იყო. ახლა კი ჩვენი დათვლით, ასეთი ბულგარეთში უკვე 82%“-ია, ამბიციურად აცხადებს იგი. ასევე, ამტკიცებს, რომ ნატოში ბულგარეთის გაწევრიანება დიდი შეცდომა იყო.
თუ რამდენად ძლიერი კავშირები აქვს მალინოვის ორგანიზაციას რუსეთთან და კრემლის მიერ მართულ ორგანიზაციებთან, ამაზე რამდენიმე ფაქტი მეტყველებს. მალინოვი პირდაპირ არის დაკავშირებული რუსულ ორგანიზაციებთან „ორთავიანი არწივის საზოგადოება“ და „სტრატეგიული კვლევების რუსეთის ინსტიტუტი“. პირველი მათგანი ეკუთვნის ოლიგარქ კონსტანტინ მალოფეევს, ხოლო მეორეში „გრუ“-ს ყოფილი გენერალი ლეონიდ რეშეტნიკოვი მოღვაწეობს. ბულგარულ მედიაში აქტიურად განიხილავენ ინფორმაციას, რომ სწორედ ამ პირებისგან იღებდა ფინანსებს და ინსტრუქციებს მართული ბულგარეთის მოქალაქე ნიკოლაი მალინოვი. რეშეტნიკოვსაც და მალოფეევსაც ბულგარეთის მიწაზე ფეხის შედგმა 10 წლით აეკრძალათ.
აღსანიშნავია, რომ კონსტანტინ მალოფეევი რუსული იმპერიული იდეოლოგიის ერთ-ერთი რუპორი, ყირიმის ანექსიის პროპაგანდისტული პლატფორმის შემქმნელი და ევროპული სანქციების სიაში მოხვედრილი პირია. გავრცელებული ინფორმაციით, მალოფეევი უკრაინაში სეპარატისტების მხარდაჭერას იდეებით, ფულით და კადრებითაც ახდენდა. რუსული პროპაგანდისტული ტელევიზია „ცარგრადის“ შემქმნელი მალოფეევი ამავე დროს მსოფლიო რუსული ეროვნული სობოროს ერთ-ერთი ხელმძღვანელია. აღსანიშნავია, რომ მალოფეევის საქველმოქმედო ფონდები და ცენტრები გადაჯაჭვულია „მსოფლიო საოჯახო კონგრესის“ რუსეთის წარმომადგენლობასთან.
რა თქმა უნდა, „რუსოფილების“ მავნებლური საქმიანობის გამოაშკარავებას, მალოფეევიც და რეშეტნიკოვიც ირონიულად გამოეხმაურნენ. აცხადებენ, რომ დასავლეთს სურს რუს და ბულგარელ ძმებს შორის უთანხმოება დათესოს. მალოფეევი იმასაც ამბობს, რომ ბულგარეთში სახეზეა პროვოკაცია, რომელიც წააგავს იმ რუსოფობიურ პროვოკაციას, რომელიც ცოტა ხნის წინ თბილისში დაფიქსირდა. თუმცა, რაც არ უნდა ილაპარაკონ მათ სხვადასხვა ხალხების და რუსი „ძმების“ ურთიერთობების საჭიროებაზე, ფაქტია, რომ კრემლის ზრახვები კვლავ შიდა პოლიტიკური სივრცეების ასარევად არის მიმართული. ამისთვის ისინი კულტურულ, რელიგიურ, საგანმანათლებლო სფეროებს იყენებენ, რადგან სწორედ ასე მოქმედებს კარგად შენიღბული, მაგრამ მავნებლური რუსული „რბილი ძალა“.

Балканский скандал - как болгарские культурные и общественные организации переплелись с русскими шпионами
06/11/2019 07:07:56 Точка зрения, Анализ
Несколько дней назад болгарское правительство разоблачило шпиона, действующего под прикрытием первого секретаря российского посольства. Серьезное расследование дела тайного офицера "ГРУ" Владимира Русяева выявило детали его шпионской деятельности. Раскрытию российского шпиона предшествовало расследование в отношении главы русофильского движения в Болгарии Николая Малинова, гражданина Болгарии. В сентябре этого года он и несколько членов организации были арестованы.
Интересно, почему болгарские правоохранительные органы так особо заинтересовались этой организацией? Почему возникло мнение что, на самом деле  за культурно-образовательным движением стоит пропагандистско-шпионская машина?
Национальное движение "Русофил" действует в Болгарии с 2003 года. Среди явных целей этой НПО - углубить духовную, православную и историческую «привязанность» между Болгарией и Россией и вывести ее на качественно новый уровень. Также, по мнению “Русофилов”, в условиях глобализации, болгарскую нацию спасёт только углубление культурных, религиозных, спортивных и научных связей между Болгарией и Россией. То есть русофилы уверяют, что болгары, которые живут в государствах-членах НАТО и ЕС, всё же не смогут выжить, если не будут "тесно сотрудничать" с Россией.
В интервью болгарскому “Спутнику” глава русофильского движения Николай Малинов назвал расследование в отношении него политическим террором. Он заявляет, что это большой удар для людей, которые "любят Россию". Но также признает, что это удар по будущим планам организации, потому что Малинов собирался создать международную русофильную организацию, и теперь ему запрещено покидать страну.
На тот факт, что россияне изо всех сил пытаются сохранить Болгарию на орбите России, указывает их активнейшая деятельность. Русофилы очень активны в культурно-образовательной сфере: организуют творческие конкурсы, музыкальные мероприятия, детские конкурсы, а также акции и митинги. «Наша работа - строить мосты, а не шпионить», - говорит Малинов. Он думает, что именно потому правительство нападает на „Русофилов” что через эти фестивали и конкурсы люди делятся своими идеями. «Когда 16 лет назад, мы начали свою деятельность только 8-9% болгар считали себя русофилами. И сейчас, по нашим оценкам, таких людей в Болгарии 82%-ов »-амбициозно заявляет Малинов. Он также утверждает, что вступление в НАТО было большой ошибкой для Болгарии.
Тот факт, что организация Малинова тесно связана с Россией и кремлевскими организациями явно подтверждается несколькими фактами. Малинов напрямую связан с российскими организациями "Общество двуглавого орла" и "Российский институт стратегических исследований". Первый принадлежит олигарху Константину Малофееву, а во втором высокую должность занимает бывший генерал “Гру” Леонид Решетников. Болгарские СМИ активно обсуждают информацию, о том, что именно от этих людей получал инструкции и финансы гражданин Болгарии Николай Малинов. Надо добавить, что на данный момент, власти Болгарии закрыли на 10 лет вьезд в страну Решетникову и Малофееву.
Примечательно, что Константин Малофеев является одним из рупоров российской имперской идеологии, создателем крымской пропагандистской и дезинформационной платформы и включен в список европейских санкций. Согласно всеобщим источникам, Малофеев поддерживал сепаратистов в Украине идеями, деньгами и персоналом. Малофеев, создатель российского пропагандистского телевидения "Царьград", является в то же время одним из лидеров “Российского национального собора”. Следует отметить, что благотворительные фонды и центры Малофеева переплетены с российским представительством “Всемирного семейного конгресса”.
Конечно, Малофеев и Решетников иронично отреагировали на разоблачение зловредной и пропагандисткой деятельности русофилов. Они заявляют, что Запад хочет посеять раздор между русскими и болгарскими братьями. Малофеев также говорит, что в Болгарии на лицо провокация, схожая на ту русофобскую провокацию, которая недавно прогремела в Тбилиси. Однако, сколько бы они ни говорили о необходимости близких отношений между конкретными народами и российскими «братьями», фактом является то, что намерением Кремля по-прежнему остаётся создание хаоса внутри государств. Для этого они используют сферы культуры, религии, образования и именно так работает хорошо замаскированная, но вредоносная русская «мягкая сила».