პრეზიდენტი: „არ მივესალმები რუსეთთან ფრენების აღდგენას!“
საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი გაუგებარს უწოდებს მმართველი გუნდის წევრების პოზიციას რუსეთთან ფრენების შესაძლო აღდგენის თაობაზე და ხაზგასმით აცხადებს, „არ მივესალმები რუსეთთან ფრენების აღდგენას!“
პრეზიდენტი განმარტავს, რომ “თუ რაიმე გვახსოვს რუსეთის უკვე მოძველებული ხრიკებისა, უნდა გვესმოდეს, რომ კრემლი ასეთი თემებს მაშინ ,,გამოაგდებს“, როცა იმედი აქვს, რომ რაიმე ბზარს გააჩენს ჩვენსა და ჩვენს დასავლელ პარტნიორებს შორის“, რისი დაშვებაც, პრეზიდენტის თქმით, დაუშვებელია.
„იმ დროს, როცა ყველა ჩვენი პარტნიორი ქვეყანა, სიტყვით თუ საქმით, მაქსიმალურ სოლიდარობას უცხადებს უკრაინის თავდადებულ ბრძოლას, ჩემთვის და დარწმუნებული ვარ, საზოგადოების უდიდესი ნაწილისათვის, მთავრობის და მმართველი პარტიის პოზიცია, რბილად რომ ვთქვათ, გაუგებარია.
ვერ გავიზიარებ არგუმენტს, რომელსაც იშველიებენ ამ პოზიციის გასამყარებლად, ანუ ვითომც ეს რუსეთში მცხოვრები ქართველების პრობლემების შემსუბუქებას ემსახურებოდეს. თუნდაც იმიტომ, რომ თვეების განმავლობაში, ჩემი ყველა მცდელობის მიუხედავად, ვერ მივაღწიე შედეგს მოქალაქეობის მინიჭების კრიტერიუმების გამარტივებასთან დაკავშირებით - საკითხზე, რომელიც ყველაზე მეტად აღელვებს უცხოეთში და მათ შორის, რუსეთში მყოფ ჩვენს თანამემამულეებს.
ამ დროს, თუ რაიმე გვახსოვს რუსეთის უკვე მოძველებული ხრიკებისა, უნდა გვესმოდეს, რომ კრემლი ასეთი თემებს მაშინ ,,გამოაგდებს“, როცა იმედი აქვს, რომ რაიმე ბზარს გააჩენს ჩვენსა და ჩვენს დასავლელ პარტნიორებს შორის.
ამის დაშვება დაუშვებელია!“,– აცხადებს პრეზიდენტი.
ამის მაგივრად, როგორც ზურაბიშვილი აღნიშნავს, „აუცილებელია, სერიოზულად იყოს შესწავლილი რუსეთის მოქალაქეების შემოდინების საკითხი, ყველა თავისი - სოციალური და პოლიტიკური პარამეტრით, რათა საზოგადოებას გაუჩნდეს განცდა, რომ მისი ეროვნული ინტერესები და უსაფრთხოება გათვალისწინებული და დაცულია“:
„გვჭირდება რეგულაციები - სამუშაო უფლებების, ბიზნესის რეგისტრაციის, საკუთრების შეძენის, თუ რუსულენოვანი სკოლების გახსნის საკითხთან მიმართებაში.
ასევე, ფრენების აღდგენის მაგივრად, მთავრობა უნდა ზრუნავდეს ქვეყნის რეპუტაციაზე, კატეგორიულად პასუხობდეს ქვეყნის მიმართ გაჟღერებულ ბრალდებებს - საქართველოს გზით სანქციების გვერდის ავლის შესახებ! ეს ყოველივე მოითხოვს სერიოზულ სახელმწიფოებრივ მიდგომას და ბრალდებების უარყოფას, რომელიც იქნება კატეგორიული და ფაქტებით გამყარებული!“.
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა 18 იანვარს, გამართულ ბრიფინგზე შეაქო საქართველოს მთავრობა:
„მოხარული ვარ, რომ საქართველოსთან ხალხს შორის კონტაქტი აქტიურად ვითარდება. ის, რომ გასულ წელს საქართველოს მშპ 10%-ით გაიზარდა, მნიშვნელოვანწილად რუსეთის ფედერაციასთან ტურისტული და სავაჭრო ურთიერთობის შედეგია. ვიმედოვნებ, რომ მალე პირდაპირი ავიამიმოსვლის აღდგენას შევძლებთ. ვხედავთ, რომ საქართველო, ისე როგორც პრაქტიკულად ყველა სხვა ქვეყანა, დასავლეთის მხრიდან ზეწოლას განიცდის, რომლებიც მოითხოვენ ღიად და საჯაროდ რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სანქციებთან მიერთებას და ის, რომ პატარა ქვეყანას და მის ხელმძღვანელობას ჰყოფნის ვაჟკაცობა თქვას, რომ ჩვენ ვიხელმძღვანელებთ ჩვენი ინტერესებით, ჩვენი ეკონომიკის ინტერესებით, ეს პატივისცემას იწვევს“.
რუსეთ-საქართველოს შორის პირდაპირი ავიარეისების აღდგენის საკითხზე ისაუბრა „ქართული ოცნების" თავმჯდომარემ ირაკლი კობახიძემ.
მან ტელეკომპანია „იმედის" ეთერში განაცხადა, რომ ფრენების აღდგენა მნიშვნელოვანი იქნება საქართველოს მოქალაქეებისთვის:
„ჩვენი მოქალაქეები, ეთნიკურად ქართველები, აზერბაიჯანელები, სომხები, მილიონამდე ადამიანი ცხოვრობს რუსეთის ფედერაციაში და მათ ძალიან გაურთულა 2019 წელს მიღებულმა გადაწყვეტილებამ მდგომარეობა. თუ ფრენები აღდგება, რა თქმა უნდა, ეს მნიშვნელოვანია ჩვენი თანამოქალაქეებისთვის და ეს მხოლოდ მისასალმებელი იქნება. როდესაც საქმე ეხება ჩვენი მოქალაქეების მდგომარეობის შემსუბუქებას, ნებისმიერი ასეთი გადაწყვეტილება ჩვენთვის მისასალმებელია“.

Zurabishvili on Lavrov’s statement about the possible resumption of direct flights with Georgia - “I do not welcome it"
20/01/2023 12:13:03 Politic
Georgian President Salome Zurabishvili has responded to Russian Foreign Minister Sergei Lavrov’s statement about the possible resumption of direct flights with Georgia and said that she “does not welcome it.”
According to the President, while all partner countries express solidarity with Ukraine, “the position of the [Georgian] government and the ruling party is absolutely unclear.”
The President denounced the government’s arguments that the resumption of flights will mitigate the problems of Georgians living in Russia, saying that despite her attempts she failed to achieve any results over “easing the criteria for granting the citizenship” that worries Georgian citizens living abroad, including in Russia, most of all.
"We should understand that Russia pushes such issues to the forefront when it hopes to drive the wedge between us and our western partners. Georgia should not fall for these old tricks," Zurabishvili said.
The President stressed that instead of discussing this issue, "it is necessary to seriously study the issue of Russian citizens’ inflow in Georgia so that the society has a feeling that its national interests and security are protected.”
"We need regulations in relation to labor rights, business registration, property acquisition, opening of Russian-language schools. Also, instead of restoring flights, the government should care about the country's reputation and give critical responses to all accusations voiced against the country, namely about bypassing the sanctions through Georgia. All this requires a serious state approach and denial of accusations, which will be categorical and supported by facts!" Zurabishvili added.
More background: Speaking at the official press conference in Moscow, Lavrov fielded a question from the Georgian ultra-right, pro-Russian media and political movement Alt-Info.
"[...] I am glad that we have people-to-people contacts with Georgia actively developing. Last year, I was told, Georgia’s GDP grew by 10% largely due to tourism and trade relations with the Russian Federation. Hopefully, we will have direct flights again soon… that’s about it…
But we see to what extent Georgia and virtually all countries are experiencing pressure from the West to join sanctions against Russia openly, and publicly. And the fact that a small country and its government have the courage to say – will be guided by our interests, by interests of our economy – commands respect," Lavrov said.