"რუსეთ-საქართველოს ურთიერთქმედება ვითარდება": მოსკოვი თბილისით კმაყოფილებას კიდევ ერთხელ გამოხატავს
ოფიციალური მოსკოვი თბილისით კმაყოფილებას კვლავ გამოხატავს და საქართველოს მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის "გაუქმების შესაძლებლობაზე" კიდევ ერთხელ საუბრობს. შესაბამისი განცხადებები ТАСС-თან ინტერვიუში ამჯერად რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მიხეილ გალუზინმა გააკეთა.
«ამ მიმართულებით დადებითი გადაწყვეტილებების მიღებას არ გამოვრიცხავთ, როგორც კი შეიქმნება შესაბამისი წინაპირობები», – განაცხადა გალუზინმა, თუმცა წინაპირობების არსი არ დაუკონკრეტებია.
ამასთან, დიპლომატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ "მდგრადი კავშირების არსებობა ინტერესებშია ორი ხალხისა, რომელსაც აერთიანებს მრავალსაუკუნოვანი მეგობრობისა და კეთილმეზობლობის ტრადიცია, საერთო ისტორია, კულტურა, სულიერი ღირებულებები და მილიონობით ადამიანის ბედი».
«ჩვენს ქვეყანაში ცხოვრობს და წარმატებით ახდენს თვითრეალიზებას ასობით ათასი ქართველი. ბოლო დროს საქართველოშიც იზრდება რუსეთის მოქალაქეების რაოდენობა», – განაცხადა რუსმა დიპლომატმა.
მისივე თქმით, "2012 წელს მოსკოვმა უყოყმანოდ დაუჭირა მხარი თბილისის ინიციატივას ორმხრივი ურთიერთობების ნორმალიზების შესახებ და ახლაც, მიუხედავად არცთუ მარტივი საგარეო პოლიტიკური კონიუნქტურისა და დიპლომატიური ურთიერთობების არარსებობისა, რუსეთ-საქართველოს ურთიერთქმედება ვითარდება".
როგორც რუსმა დიპლომატმა აღნიშნა, 11 თვეში ორ ქვეყანას შორის საქონელბრუნვა, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 1,5-ჯერ გაიზარდა და $2,2 მლრდ-ს გადააჭარბა, ასევე იზრდება მაჩვენებლები ტურიზმისა და ფულადი გადარიცხვების სფეროებში.
• მანამდე რუსეთის საგარეო უწყების დსთ-ის საქმეთა მეოთხე დეპარტამენტის დირექტორიმა დენის გონჩარმა ორ ქვეყანას შორის პირდაპირი ავიამიმოსვლის აღდგენა არ გამორიცხა, ისიც - "წინაპირობების შექმნის შემთხვევაში". მოგვიანებით თბილისში განაცხადეს, რომ მსგავსი წინადადება მოსკოვიდან ჯერ არ მიუღიათ.
• საქართველოსთან ავიამიმოსვლა 2019 წლის 8 ივლისის - გავრილოვის ღამის სახელით ცნობილი მოვლენების შემდეგ სწორედ მოსკოვმა შეწყვიტა.
• სავიზო რეჟიმიც საქართველოს მოქალაქეებს ჯერ კიდევ 2000 წელს სწორედ მოსკოვმა დაუწესა. საქართველოს იმხანად ახალმა ხელისუფლებამ - "ქართულმა ოცნებამ" კი რუსეთის მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმი ცალმხრივ რეჟიმში 2012 წელს გააუქმა.

В МИД РФ вновь не исключили отмену виз для граждан Грузии
Россия не исключает отмены визового режима для граждан Грузии, если для этого сложатся условия. Об этом, по информации "Эха Кавказа", заявил в интервью ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
«В отношении перспектив отмены визового режима для поездок граждан Грузии в Россию не исключаем принятия положительных решений, как только для этого сложатся необходимые предпосылки», – сказал он.
Дипломат подчеркнул, что наличие устойчивых связей отвечает интересам народов России и Грузии, которых «объединяют вековые традиции дружбы, добрососедства, общая история, культура, духовные ценности, миллионы человеческих судеб».
«В нашей стране проживают и успешно реализуют себя сотни тысяч этнических грузин, в последнее время растет и число находящихся в Грузии граждан России», – добавил он.
Замглавы МИД РФ отметил, что в 2012 году Москва без колебаний поддержала предложенный Тбилиси курс на нормализацию двусторонних связей.
«Вот и сейчас, несмотря на непростую внешнюю конъюнктуру и отсутствие дипломатических отношений, российско-грузинское взаимодействие развивается. За 11 месяцев текущего года товарооборот по сравнению с аналогичным периодом 2021 года вырос в 1,5 раза и превысил $2,2 млрд. Наряду с торговлей растут показатели в сферах туризма и денежных переводов», – рассказал он.
Ранее директор четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Денис Гончар не исключил возобновления прямого авиасообщения с Грузией и отмены виз для граждан страны, поприветствовав «прагматичную линию» властей Грузии. В Тбилиси заявили, что не планируют в ближайшее время возобновлять прямое авиасообщение с Россией.
Россия прекратила авиасообщение с Грузией 8 июля 2019 года после инцидента с участием депутата Госдумы Сергея Гаврилова. По указу президента России, российским авиакомпаниям временно запрещено осуществлять воздушные перевозки в Грузию. Минтранс РФ, в свою очередь, принял решение о приостановке полетов грузинских авиакомпаний в Россию.Россия ввела визовый режим для граждан Грузии в 2000 году. Грузия отменила визовый режим для россиян в одностороннем порядке в феврале 2012 года.