მთავრობის მიმართვის შემთხვევაში EBRD ანაკლიის პორტის პროექტში კვლავ ჩართულობას არ გამორიცხავს
საქართველოს მთავრობის მიმართვის შემთხვევაში "ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი" (EBRD) ანაკლიის პორტის პროექტში კვლავ ჩართულობას არ გამორიცხავს. ამის შესახებ EBRD-ს რეგიონალურმა დირექტორმა კავკასიაში კატარინა ბიორლინ ჰენსენმა "აქცენტს" განუცხადა.
"საქართველომ უნდა გააფართოვოს ქვეყნის პორტების გამტარუნარიანობა, რომელიც ერთგვარ შეფერხებას წარმოადგენს "შუა დერეფნის" სწრაფი განვითარებისთვის. არსებობს რამდენიმე ვარიანტი, რომელიც შეიძლება, მოიცავდეს, მათ შორის უკვე არსებული პორტების გამტარუნარიანობის გაფართოებას, მშრალი პორტების განვითარებას და ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობას. გადაწყვეტილება, თუ რომელი გზა უნდა დავისახოთ, მთავრობაზეა დამოკიდებული და თუ იქნება მოთხოვნა EBRD-ს ჩართლობაზე მომავალ პროექტებში, ჩვენ მზად ვართ, განვიხილოთ პროექტის ფინანსური მიმზიდველობა და მისი შესაბამისობა ბანკის პოლიტიკასა და მოთხოვნებთან", – განაცხადა კატარინა ბიორლინ ჰენსენმა.
2022 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ ქვეყანა მუშაობს ანაკლიის პორტის მშენებლობის პროექტის განხორციელების განახლებულ გეგმაზე, რომლის თანახმად, პროექტში სახელმწიფოს თანამონაწილეობა 51%–ით განისაზღვრება. მან ასევე გაიხსენა კონტრაქტი, რომელსაც ხელისუფლებამ პორტის მშენებლობის მიზნით „ანაკლიის განვითარების კონსორციუმთან“ 2016 წელს მოაწერა ხელი, და განაცხადა, რომ კონსორციუმმა „ვერ შეასრულა თავისი ვალდებულება“.
12 დეკემბერს "ანაკლიის განვითარების კონსორციუმის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი და პოლიტიკური პარტია "ლელოს" ლიდერი ბადრი ჯაფარიძე პრემიერის განცხადებას გამოეხმურა და აღნიშნა, რომ "რეპუტაციული ინვესტორი ამ მთავრობასთან არცერთ ერთობლივ პროექტს არ განახორციელებს".
შეგახსენებთ, რომ 2020 წლის იანვარში საქართველოს მთავრობამ "ანაკლიის განვითარების კონსორციუმთან" ხელშეკრულება გაწყვიტა.
2019 წელს მთავრობა ანაკლიის პორტთან დაკავშირებით მოლაპარაკებებში ოთხ მსხვილ საფინანსო ინსტიტუტთან, მათ შორის EBRD–თან იყო ჩართული.
"ანაკლიის განვითარების კონსორციუმისთვის" საფინანსო ინსტიტუტებს პროექტის განხორციელებისთვის საერთო ჯამში, 400-მილიონიანი სესხი უნდა გამოეყოთ. აღნიშნულისთვის ბანკები სახელმწიფოსგან ტვირთბრუნვის დაზღვევას ითხოვდნენ. რაზეც მთავრობამ კონსორციუმს უარი განუცხადა.
“ერთი საკითხი, სადაც ჩვენ მეტ დათმობაზე ვეღარ მივდივართ, ეს არის კომერციული რისკების დაზღვევა. მინდა კარგად გავმიჯნო- არსებობს ფორსმაჟორი, გარემოსთან დაკავშირებული და საკანომდებლო რისკები. ყველა ამ რისკზე ჩვენ მაქსიმალურად კონსტრუქციული ვართ. რაც შეეხება საკუთრივ ბიზნესრისკს, არასწორად მიგვაჩნია ამ რისკის აღება.
ისინი სრულად კომფორტულად არ გრძნობენ თავს იმ ბიზნესმოდელში, რაც კონსორციუმს აქვს. ჩვენი ვალდებულებაა, რომ გავიყვანოთ რკინიგზა, პორტამდე მისასვლელი საავტომობილო გზა გაკეთდეს, მიწების გამოსყიდვაში დავეხმაროთ, ასევე, 100 მლნ აშშ დოლარს გამოვუყოთ [ანაკლიის განვითარების კონსორციუმს], ეს ყველაფერი ძალაშია. ამას გარდა, კიდევ წავედით ბევრ შემხვედრ ნაბიჯზე. თუ მთლიანად ამ პროექტის მნიშვნელოვანი რისკის სახელმწიფოზე გადმოტანა მოხდა, მაშინ კომერციული კომპონენტი სად არის?!” – აცხადებდა 2019 წელს ფინანსთა მინისტრი.

In case of the government's request EBRD does not rule out involvement in the Anaklia port project again
13/12/2022 14:41:37 Economics
In case of the government's request European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) does not rule out involvement in the Anaklia deep water port project again.
"Georgia needs to expand its port capacity, which is a bottleneck for swift development of the middle corridor. There are several options for expansion, which may include, amongst others, the expansion of already existing ports, development of dry ports, and the construction of the Anaklia port. The decision of which route to take rests with the Government, and should EBRD’s involvement in future projects be requested, we are ready to consider subject to the project’s bankability, as well as the compliance with the Bank’s policies and requirements," EBRD Regional Director for the Caucasus, Catarina Bjorlin Hansen told the Accent.
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili revealed on 12 December that the Anaklia deep water port will be built with the government’s participation, which will subsequently own 51% of it.
The Prime Minister noted that an international competition will be announced to select the partners and companies which will participate in the project.
On December 12 one of the founders of the "Anaklia Development Consortium", the leader of the "Lelo" political party Badri Japaridze noted that "a reputable investor will not implement any joint project with this government."
In January 2020 The Government of Georgia decided to terminate its contract with the Anaklia Development Consortium (ADC) . It said that "the Consortium failed to provide pre-construction and construction financial guarantees, as well as to find a real investor." ADC, which spent tens of millions of dollars on the project, constantly claimed that the authorities created artificial problems for the Anaklia project.
In 2019 the government was involved in negotiations with four major financial institutions, including EBRD regarding the port of Anaklia.