ზურაბიშვილი ლუკაშეკოს შეახსენებს, რომ მან საქართველოს კანონი და ორმხრივი ურთიერთობების წესები დაარღვია
28/09/2022 15:03:17 კონფლიქტები, პოლიტიკა
საქართველოს დასავლეთ ნაწილში – რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში ბელარუსის ავტორიტარი ლიდერის ალექსანდრე ლუკაშენკოს ვიზიტს საქარტველოს პრეზიდენტი გმობს.
„მკაცრად ვგმობ ალექსანდრე ლუკასენკოს ვიზიტს ოკუპირებულ აფხაზეთში. ეს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ კანონის, ჩვენი ორმხრივი ურთიერთობებისა და საერთაშორისო სამართლის პრინციპების დაუშვებელი დარღვევაა“,– დაწერა ზურაბიშვილმა „ტვიტერზე“.
ბელარუსის ავტორიტარი ლიდერი ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩავიდა. მისი ვიზიტი წინასწარ დაანონსებული არ ყოფილა. თავად ლუკაშენკოს თქმით, აფხაზეთში ჩასვლამდე მან დიდხანს იმსჯელა აფხაზურ პრობლემატიკაზე რუსეთის პრეზიდენტ პუტინთან, რომელთან შესახვედრადაც 26 სექტემბერს სოჭში იყო ჩასული.

28/09/2022 15:03:17 Conflicts, Politic
Georgian President Salome Zourabichvili remarked on the Belarussian President’s arrival in the occupied Abkhazia region, saying she “condemns” his visit.
“I strongly condemn Aleksandr Lukashenko’s visit to occupied Abkhazia. This is an unacceptable violation of Georgia’s Law on Occupied Territories and the principles of our bilateral relations and international law,” the President tweeted.
The Georgian Foreign Ministry summoned the Ambassador of Belarus to Georgia following the visit of Belarus President Alexander Lukashenko to the occupied Abkhazia region. As previously reported, Alexander Lukashenko arrived in occupied Abkhazia and met with its de facto leader Aslan Bzhania in Bichvinta.
While in office, it was the first time Alexander Lukashenko entered occupied Abkhazia. It is noteworthy that Belarus does not recognize the independence of the occupied Abkhazia or Tskhinvali region.