გავლენიანი საერთაშორისო გამოცემები ხაზარაძე– ჯაფარიძის საქმის „პოლიტიკურ მოტივზე“ ამახვილებენ ყურადღებას
12/09/2019 10:52:15 სხვა, პოლიტიკა, საშინაო პოლიტიკა, სამართალი
„თიბისი ბანკის“ თანადამფუძნებლების მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძის წინააღმდეგ საქართველოში აღძრული საქმის ირგვლივ ინტერესი ქართულ მედიასთან ერთად არც საერთაშორისო მედიაში ცხრება.
გავლენიანი უცხოური გამოცემები არაერთ სტატიას აქვეყნებენ ხაზარაძე–ჯაფარიძის საქმის შესახებ, სადაც კიდევ ერთხელაა აღნიშნული, რომ საქმე შესაძლოა, „პოლიტიკურად მოტივირებული“ იყოს და ამასთანავე არც ამ საქმესა და ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობას შორის კავშირს არ გამორიცხავენ.
ასე მაგალითად,  ბრიუსელში მდებარე  ევროპული მულტიმედიური ახალი ამბების პლატფორმა Eureporter ხაზარაძე–ჯაფარიძის საქმეს ეხმიანება და აქვეყნებს სტატიას სათაურით „თანდათან მზარდია შეშფოთება, რომ ქართველი წამყვანი ბიზნესმენების წინააღმდეგ აღძრული საქმე „პოლიტიკურად მოტივირებულია“.
როგორც სტატიის ავტორი მარტინ ბენკსი აღნიშნავს, 2019 წლის ივლისში საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ მამუკა ხაზარაძესა და ბადრი ჯაფარიძეს ბრალი ოფიციალურად წაუყენა, თუმცა თანდათან იზრდება უკმაყოფილება, რადგან ქართველი პროკურორები აცხადებენ, რომ საქმე 11 წლის წინ განხორციელებულ ტრანზაქციას ეხება.
ამასთან, მარტინ ბენკსი ყურადღებას ამახვილებს იმ ფაქტზე, რომ ბრალის ოფიციალურად წარდგენა სასწრაფოდ მოჰყვა მამუკა ხაზარაძის მიერ ახალი პოლიტიკური მოძრაობის დაფუძნების დაანონსებას.
„ზვიად კორძაძე, რომელიც ხაზარაძისა და ჯაფარიძის ადვოკატია, აცხადებს, რომ აღნიშნული საქმეში საკმაო მტკიცებულებებია იმისათვის, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიმართონ. აღსანიშნავია, რომ ხაზარაძე– ჯაფარიძის საქმეში ორი ცნობილი და გამოცდილი ადვოკატი – სტივენ ქეი QC და ვინსენტ ბერგერი ჩაერთვნენ“, – წერს გამოცემა.
სტატიის ავტორი ციტირებს სტივენ ქეის სიტყვებს, რომელიც ხაზგასმით აღნიშნავს იმ წვლილს, რომელიც ხაზარაძემ და ჯაფარიძემ საქართველოს ეკონომიკის განვითარებაში შეიტანეს.
„თიბისი ბანკის“ აქციები ივაჭრება ლონდონის სავაჭრო ბირჟაზე. ხაზარაძემ და ჯაფარიძემ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს რეგიონულ ეკონომიკაში საქართველოში“, – განაცხადა სტივენ ქეიმ თბილისში გამართულ პრეს–კონფერენციაზე.
”ხაზარაძე–ჯაფარიძის საქმიანმა ურთიერთობებმა ძალიან დიდი გავლენა მოახდინეს საქართველოს, როგორც დამოუკიდებელი ქვეყნის განვითარებაზე“, – დასძინა მან.
როგორც სტივენ ქეიმ აღნიშნა, ის ფაქტი, რომ ბიზნესმენების წინააღმდეგ აღძრული საქმე 11 წლის წინ განხორციელებულ ტრანზაქციას ეყრდნობა, „ძალიან უჩვეულოა“.
„მიუხედავად იმისა, რომ პროკურორებს საკმარისი შესაძლებლობა ჰქონდათ, ამ 11 წლის განმავლობაში პირადად მათ წინააღმდეგ [ხაზარაძე და ჯაფარიძე] საქმე არ აღძრულა“,  – განუცხადა ჟურნალისტებს სტივენ ქეიმ.
სტატიის ავტორი იმ მიზეზებზეც საუბრობს, რის გამოც ხაზარაძემ პოლიტიკაში წასვლა გადაწყვიტა:
„დღემდე მამუკა ხაზარაძე პოლიტიკაში წასვლას არ აპირებდა. მას  ბიზნეს–საქმიანობის გაგრძელება ერჩივნა თავისი როლით „თიბისი ბანკში“ და თავისი გეგმებით ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტთან დაკავშირებით. თუმცა, ბატონი ხაზარაძის შეშფოთება უკავშირდება იმ გზას, საითაც საქართველო მიდის, ჩანს, რომ პოლიტიკაში მოსვლის თაობაზე მის გადაწყვეტილებას  კიდევ უფრო შეუწყო ხელი თბილისში ივნისში განვითარებულმა მოვლენებმა, როცა პოლიციამ ქართველი დემონსტრანტებს წინააღმდეგ ძალა გამოიყენა.
„ქვეყანაში ბოლო დროს მიმდინარე პროცესები საგანგაშო ფორმებს იღებს. სახეზეა ჩვენი საზოგადოების გახლეჩვისა და დაპირისპირების მიზანმიმართული პროცესი. 20 ივნისის ღამე იყო ის წყალგამყოფი, როდესაც ჩვენმა ღირსეულმა და თავისუფალმა ახალგაზრდობამ გულწრფელი და მტკიცე პროტესტი გამოხატა ოკუპაციისა და ძალადობის წინააღმდეგ. ეს პროტესტი არის უწყვეტი, ისტორიული პროცესისა და ჩვენი ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლის გაგრძელება. თუ ამ ქვეყნის მოქალაქე ხარ, თუ მისთვის გული გიძგერს, არ შეიძლება ამ ყველაფერს გვერდიდან და გულგრილად უყურო, არ შეიძლება შენი დრო, ენერგია, საქმე, ყველაზე მთავარს არ მოახმარო - სამშობლოს კეთილდღეობასა და მის თავისუფლებას“, – განაცხადა ხაზარაძემ 9 ივლისს“.
გამოცემა ყურადღებას ამახვილებს ხაზარაძე–ჯაფარიძის საქმესთან დაკავშირებით საერთაშორისო საზოგადოების რეაგირებაზეც და წერს, რომ თბილისში აკრედიტებულმა საერთაშორისო საზოგადოებამ შეშფოთება გამოთქვა მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძისთვის ბრალის წარდგენის კონტექსტსა და დროის გარემოებებთან დაკავაშირებით.
სტატიის ავტორი წერს, რომ  საქართველოში მოღვაწე უცხოელმა ჟურნალისტმა გამოცემას შემდეგი განუცხადა: „ნაკლებსავარაუდოა, შემთხვევითი იყოს, რომ ხაზარაძეს ბრალი წაუყენეს მას შემდეგ, რაც მან პოლიტიკაში მოსვლა დააანონსა“.
„სადავო საკითხად რჩება ისიც,  რომ ხაზარაძის მონაწილეობა ანაკლიის პორტის პროექტში არის კიდევ ერთი მიზეზი მის მიმართ სამართლებრივი ქმედებების. ამბობენ, რომ ხაზარაძის როლი ისეთ სატრანსპორტო კარიბჭეში, რომელიც თამაშის წესებს შეცვლის, გაზრდის მის გავლენას ქვეყნის შიგნი, რომელიც შესაძლოა, შეშფოთების საგანი იყოს მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილისთვის. აღსანიშნავია ისიც, რომ საქართველო მეზობლად მდებარე რუსეთიც ეწინააღმდეგება ამ პროექტის განხორციელებას“, – წერს გამოცემა.
სტატიის ავტორის თქმით, საქართველოში საერთაშორისო სავაჭრო პალატის თავმჯდომარე ფადი ასლი მიიჩნევს, რომ ხაზარაძე– ჯაფარიძის წინააღმდეგ აღძრული საქმე „პოლიტიკურად მოტივირებულია“.
„გენპროკურატურის მთავარი მიზანია გაუყინოს ხაზარაძესა და ჯაფარიძეს როგორც ქართული, ისე ბრიტანული ანგარიშები, რათა ხელი შეუშალოს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტის განხორციელებაში და შეაჩეროს ხაზარაძის მიერ დაანონსებული პოლიტიკური მოძრაობის შექმნა, რომელიც სერიოზულ დაბრკოლებებს შეუქმნის ივანიშვილის უკანონო კონტროლს სახელმწიფო ინსტიტუტებზე“, – განუცხადა გამოცემას ფადი ასლიმ.
სტატიის დასასრულს ავტორი საქართველოში აშშ–ის და ბრიტანეთის საელჩოების მიერ ხაზარაძე–ჯაფარიძის საქმესთან დაკავშირებით 25 ივლისს გამოქვეყნებულ განცხადებებს ციტირებს:
"ჩვენ ყურადღებით ვაკვირდებით საქართველოს გენერალური პროკურატურის მიერ „თი-ბი-სი“ ბანკის თანადამფუძნებლების მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძის მიმართ წაყენებული კრიმინალური ბრალდებების ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს.
შეშფოთებას გამოვთქვამთ ბრალის წაყენების კონტექსტსა და დროის გარემოებსათან დაკავშირებით.
მიუკერძოებელი და გამჭვირვალე სამართლებრივი სისტემა, რომელიც თავისუფალია პოლიტიკური გავლენისაგან,  სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საქართველოს დასავლური ინტეგრაციისა და უცხოური ინვესტიციების მოზიდვის საქმეში.
ჩვენ კვლავ მხარს ვუჭერთ ანაკლიის პორტის პროექტს, რომელიც ამერიკული ინვესტიციის მნიშვნელოვანი წყაროა საქართველოში და, რომელსაც აქვს პოტენციალი, ხელი შეუწყოს ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდას" - ნათქვამია აშშ–ის საელჩოს განცხადებაში.
„დიდი ბრიტანეთი ყურადღებით აკვირდება საქართველოს გენერალური პროკურატურის მიერ „თიბისი ბანკის” თანადამფუძნებლების - მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძის მიმართ წაყენებული ბრალდებების ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს, რომლებიც რამდენიმე წლის წინ განხორციელებულ საბანკო მოქმედებებს ეხება.
კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რომ ამ საქმის გარშემო პროცესები გამჭვირვალედ და მიუკერძოებლად წარიმართოს. ეს აუცილებელია ქართული საბანკო სექტორისთვის, ამ სფეროში მრავალმხრივი უცხოური ინვესტიციების მოსაზიდად და ქვეყნის ინკლუზიური ეკონომიკური ზრდისათვის“, - ნათქვამია დიდი ბრიტანეთი საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ხაზარაძე – ჯაფარიძის საქმეს კიდევ ერთი გავლენიანი გამოცემა – ბრიტანული გაზეთი LondonlovesBusiness ეხმიანება და წერს, რომ სტივენ ქეი QC უერთდება იურისტთა გუნდს, რომელიც ლონდონის საფონდო ბირჟაზე განთავსებული ქართული ბანკის დამფუძნებლებს იცავს.
„იურისტთა გუნდმა, რომელიც წარმოადგენს სს „თიბისი ბანკის“ დამფუძნებლებს მამუკა ხაზარაძეს და ბადრი ჯაფარიძეს, დღეს თბილისში პრეს-კონფერენცია გამართეს, სადაც განაცხადეს, რომ მათ უკვე აქვთ საკმარისი მტკიცებულებები, რათა საქმე წარადგინონ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში ხაზარაძისა და ჯაფარიძის მიმართ მოპყრობასთან დაკავშირებით. ქართველი იურისტების გუნდს შეუერთდა ორი ძალზედ პატივცემული საერთაშორისო იურისტი, სტივენ ქეი QC, ლონდონის ბედფორდ როუს საადვოკატო ბიურო, და ვინსენტ ბერგერი პარიზიდან. როგორც აღნიშნეს, ისინი აქტიურად იქნებიან ჩართული აღნიშნულ საქმეში, განსაკუთრებით ხაზარაძისა და ჯაფარიძის ინტერესების საზღვარგარეთ დაცვის კუთხით“, – წერს გამოცემა.
როგორც სტატიაშია აღნიშნული, ქართველმა ადვოკატმა ზვიად კორძაძემ განმარტა: ”მამუკა ხაზარაძისა და ბადრი ჯაფარიძის წინააღმდეგ საქმე გასცდა საქართველოს იურისდიქციის ფარგლებს. ამასთან დაკავშირებით ბრალდების მხარემ უკვე რამდენჯერმე მიმართა შუამდგომლობით დიდ ბრიტანეთს. ამავე დროს, ჩვენ უკვე გვაქვს მასალები საქმეში, რომლითაც შეიძლება მივმართოთ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს სტრასბურგში. ამ მიზნით საქმეში ორი მეტად გამოცდილი და კვალიფიციური საერთაშორისო ადვოკატი ჩავრთეთ ”, - განაცხადა კორძაძემ.
„თბილისში საერთაშორისო საზოგადოებამ გამოთქვა შეშფოთება იმის თაობაზე, რომ ამ ორი ადამიანის წინააღმდეგ აღძრული საქმე პოლიტიკურად არის მოტივირებული. ის ფაქტი, რომ ხაზარაძისა და ჯაფარიძის წინააღმდეგ თაღლითობის ბრალდება წარდგენილი იქნა მას შემდეგ, რაც ხაზარაძემ ახალი პოლიტიკური მოძრაობის შექმნის თაობაზე განაცხადა, გაამძაფრა შეშფოთება. იმ ფაქტმა, რომ საქმე ეხება 11 წლის წინანდელ გარიგებას, ასევე გაჩნდა ეჭვი, იმის შესახებ, რომ საქმე პოლიტიკურად არის მოტივირებული. გაერთიანებული სამეფოს საელჩომ გაავრცელა განცხადება ამ საქმესთან დაკავშირებით, ისევე როგორც აშშ – ს საელჩომ.
გარდა იმისა, რომ ვშიშობთ, რომ აღნიშნული საქმე პოლიტიკურად მოტივირებულია, გარკვეულ შეშფოთებას იწვევს გენერალური პროკურატურის ქცევა სასამართლო პროცესის დაწყებამდე. ხაზარაძემ და ჯაფარიძემ ამ კვირაში ერთობლივი განცხადება გამოაქვეყნეს, სადაც ნათქვამია, რომ პროკურატურამ დიპლომატიური საზოგადოების წარმომადგენლები 6 სექტემბერს დახურულ შეხვედრაზე მიიწვია, რომელზეც დაგეგმილია პროკურატურის მიერ დაქირავებული ორი საერთაშორისო ექსპერტის მომზადებული დასკვნის წარდგენა ხაზარაძე-ჯაფარიძის საქმესთან დაკავშირებით.
”პროკურატურა ცდილობს ამ პოლიტიზირებულ საქმეზე, რომელსაც არანაირი სამართლებრივი საფუძველი არ გააჩნია, გადაწყვეტილების პასუხისმგებლობა გადაიტანოს დიპლომატიურ კორპუსზე”, - განაცხადეს მათ.
6 სექტემბერს დიპლომატებისთვის დახურული ბრიფინგი დაიგეგმა, ბატონი ხაზარაძისა და ბატონი ჯაფარიძის საქმის სასამართლო განხილვამდე ექვსი დღით ადრე, რომელიც 12 სექტემბერს იყო დანიშნული. შეხვედრის დრომ საერთაშორისო საზოგადოების კრიტიკა გამოიწვია, რომლებმაც ჩათვალეს, რომ აღნიშნული დრო განზრახ იყო დანიშნული, რათა  შეექმნათ საზოგადოებრივი აზრი აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით სასამართლო დარბაზის შესაბამისი ფორუმის გარეთ.
მალევე იმის შემდეგ, რაც ბატონებმა ხაზარაძემ და ჯაფარიძემ განცხადება გამოაქვეყნეს, გენერალურმა პროკურატურამ საჩქაროდ გადაიტანა მოწვევა, სავარაუდოდ, სექტემბრის ბოლოს "ლოგისტიკური მიზეზების" გამო. პარალელურად, აღნიშნული ორი პიროვნების სასამართლო პროცესი გადაიდო 10 ოქტომბრამდე, რამაც გააჩინა ეჭვი იმის შესახებ, რომ გენერალური პროკურატურა კვლავ გეგმავდა "წინასწარ განხილვას" დიპლომატიური კორპუსისთვის, რომელთანაც სასამართლოს ახალ თარიღამდე აპირებდა შეხვედრას.
გენერალური პროკურატურა უარყოფს, რომ დიპლომატიურ კორპუსთან უნდა ჩაეტარებინა დახურული შეხვედრა, და აღნიშნავს: ”რაც შეეხება ბრალდებულთა მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას ე. წ. დახურული შეხვედრის შესახებ 6 სექტემბერს, ჩვენ გვსურს განვაცხადოთ, რომ ასეთი შეხვედრა არ დაგეგმილა. უცხოელი მაღალკვალიფიციური ექსპერტების მიერ მომზადებული მოხსენება გადაეცემა საერთაშორისო ორგანიზაციებს, საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს და სხვა დაინტერესებულ მხარეებს“, – აღნიშნულია სტატიაში.

Influential international publications focus on 'political motive' of Khazaradze-Japaridze case
Influential international publications focus on 'political motive' of the case of cofounders of TBC Bank, Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze.
On September 11 Eureporter has published an article entitled “Khazaradze - Japaridze – Concern grows over ‘politically motivated’ case against leading Georgian businessmen”
According to the author of the article, Martin Banks, In July 2019, Khazaradze and Japaridze were charged with fraud by Georgian prosecutors but there is growing anxiety because Georgian prosecutors are said to be relying on an 11-year old transaction in order to try and make a case against the two men.
“There are also suspicions that the charges came soon after Khazaradze announced a new political movement in Georgia,” Banks wrote.
“Zviad Kordzadze, the men’s Georgian lawyer, said the case against Khazaradze and Japaridze has gone beyond the Georgian jurisdiction and that there is now sufficient evidence to take the case to the European Court of Human Rights (ECHR).
Two experienced and well-recognized lawyers, Steven Kay QC and Vincent Berger have now also joined the men’s legal team.
Speaking at the press conference in Tbilisi, Kay said that TBC Bank is listed in UK at the London Stock Exchange and that Khazaradze and Japaridze “have provided very valuable contribution to the regional economy in Georgia”.
Kay said “their business dealings have been very influential upon the development of Georgia as an independent state.”
According to Kay,a leading London-based legal expert, the situation which the two businessmen face over “a transaction that occurred 11 years ago” is “highly unusual.” Kay told the journalists that “no criminal proceedings were brought against them as individuals in those 11 years despite ample opportunity for prosecutors, banking regulators or any other inquirers into the affairs of the bank.”
Khazaradze, until recently, had not ventured into politics, preferring to remain in the business world with his role at TBC bank and his plans for the development of a deep-water port at Anaklia. However, his concerns over Georgia’s direction, especially around police violence against Georgian protestors in June, appear to have triggered a move into politics.
Khazaradze himself recently explained: “Events in our country are taking on alarming forms. We are facing deliberate attempts to sow discord and divisiveness in our society and June 20 was a red line. If you are a citizen of this country and your heart beats for it, you can’t just stand and watch all this from a distance.”
The international community based in Tbilisi have raised concern about the timing of the charges, coming as they did after Khazaradze’s political announcement.
One foreign journalist based in the region told this website: “It’s unlikely to be a coincidence that Khzaradze gets hit with charges after he steps into politics. There are many who believe Georgia is ripe for his ‘En Marche’ style political movement and that he could take on the establishment parties Georgian Dream and the United National Movement.”
It is also argued that Khazaradze’s involvement in the Anaklia port project is another reason for the legal action against him. His role in such a game-changing transit hub would serve to increase his influence inside Georgia, which might have alarmed establishment figures such as Georgian Dream party chairman Bidzina Ivanishvili, it is said.
Georgia’s neighbour Russia is also likely to oppose the port project due to the impact it would have on Russian dominance of regional transportation.
Further comment on the case comes from Fady Asly, chairman of the International Chamber of Commerce (ICC), who said he is concerned that the charges are “politically motivated”, telling EU Reporter: “The aim of the prosecutor general in seizing Khazaradze and Japaridze’s accounts in Georgia and [attempting to do the same]in the UK, is to cripple them financially so they would fail to complete the construction of the Port of Anaklia, but more importantly to stop them from creating their public movement that could seriously jeopardize Ivanishvili’s unlawful control over the state institutions”, the article said.
Another Influential international publication LondonlovesBusiness also published an article about Khazaradze-Japaridze case:
“The legal team representing the founders of JSC TBC Bank, Mamuka Khazarade and Badri Japaridze, held a press conference in Tbilisi today, stating that they already have enough evidence to bring a case at the European Court of Human Rights regarding the treatment of Khazaradze and Japaridze. The Georgian legal team has been joined by two highly respected international lawyers, Steven Kay QC of Bedford Row Chambers in London and Vincent Berger from Paris. It is understood they will be closely involved in the case going forward, especially around protecting the interests of Khazaradze and Japaridze abroad.
Georgian lawyer Zviad Kordzadze explained: “The case against Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze went well beyond the jurisdiction of Georgia. The prosecution has already filed several petitions with the UK in this regard. At the same time, we already have materials in the case by which we may apply to the European Court of Human Rights Strasbourg. That’s why we involved two very experienced and qualified international lawyers in the case”, Kordzadze explained.
The international community in Tbilisi have voiced their concerns that the case against the two men is politically motivated. The fact that the fraud charges brought against Khazaradze and Japaridze came after Khazaradze’s announcement that he would be forming a new political movement intensified those concerns. The fact that it is an 11-year transaction that has been examined as also aroused suspicion that the case is politically motivated. The UK embassy released a statement on the case, as did the US embassy
As well as fearing the case is politically motivated, alarm has also been raised over the conduct of the Prosecutor General’s Office in the lead-up to a key court date. Khazaradze and Japaridze released a joint statement this week, saying that the Prosecutor’s Office summoned the representatives of the diplomatic community to a closed meeting on September 6, where the findings related to the Khazaradze-Japaridze case, prepared by two international experts hired by the same Office, would be presented.
“The Prosecutor’s Office is trying to shift the responsibility for their politicized decision, which has no legal basis, to the diplomatic corps”, they stated.
The 6 September closed briefing for diplomats was scheduled six days before Mr Khazaradze and Mr Japaridze’s court appearance, which had been set for 12 September. The timing of the meeting had drawn criticism among the international community, who considered the timing deliberate and an opportunity to shape perceptions of the case outside of the proper forum of the court room.
Not long after Mr Khazaradze and Mr Japaridze released their statement, the General Prosecutor’s Office hastily postponed their invitation, suggesting the closed meeting would be at a later date in September due to “logistical reasons”. In parallel, the two men’s court date was postponed to 10 October, raising concerns that the General Prosecutor’s Office was planning the same “advance preview” for the diplomatic community with a similar window of time before the new court date.
The Prosecutor General’s Office denies that there was to be a closed meeting for the diplomatic community, stating: “As for the information spread by the defendants about the so-called closed meeting scheduled for September 6, we would like to state that no such meeting has been scheduled. The report prepared by highly qualified foreign experts will be introduced to international organizations, diplomatic corps accredited in Georgia and other stakeholders.”