"რუსეთის შეიარაღებული ძალები - ეს პროფანაცია და დიდი სიცრუეა"
ბოლო დღეებში რუსეთში სულ უფრო ხშირად ჩნდება სიახლეები ჟურნალისტების მიერ სახელმწიფო მედიასაშუალებების დატოვების თაობაზე. ერთ-ერთი მათგანი გლებ ირისოვია, სააგენტო ТАСС-ის სამხედრო მიმომხილველი და რუსული არმიის ყოფილი ოფიცერი. უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ მან განაცხადა, რომ "არ სურს, რაიმე საერთო ჰქონდეს არათუ სახელმწიფო სტრუქტურასთან, სახელმწიფო მედიასთან, არამედ თავად რუსულ სახელმწიფოსთანაც" და რომ "უკრაინაში რუსული საომარი ოპერაციის კრახი არ აკვირვებს".
– უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ ТАСС-იდან წამოხვედით. ეს ომის დაწყების შემდეგ გადაწყვიტეთ, თუ მანამდეც ფიქრობდით?
– 24 თებერვალს უკვე მესმოდა, რომ აღარ მსურდა, რაიმე საერთო მქონოდა არათუ სახელმწიფო სტრუქტურასთან, სახელმწიფო მედიასთან, არამედ მთლიანობაში რუსულ სახელმწიფოსთანაც. ბოლო 1,5 წლის განმავლობაში თავდაცვის სამინისტროს მხრიდან ზეწოლა საგრძნობლად გაიზარდა და შესაბამისად, სარედაქციო პოლიტიკაც მნიშვნელოვნად შეიცვალა. მას შემდეგ, რაც ჩვენს ჯარში ვიხილე (ჯერ - როცა ვმსახურობდი, ხოლო შემდეგ - როცა სამხედრო კორესპონდენტად ვმუშაობდი), სულაც არ მიკვირს უკრაინასთან ომში არც ზოგადად უდიდესი დანაკარგი, არც ამდენი სამხედრო მაღალჩინოსნის დაღუპვა.
– რატომ?
– სადღეისოდ რუსეთის ჩვეულებრივი შეიარაღებული ძალები – ეს დიდწილად დიდი პროფანაცია და ტყუილია. რაც შოიგუმ [თავდაცვის მინისტრმა - რედ.] მის მოადგილეებთან ერთად ბოლო 10 წლის განმავლობაში აკეთა, შიდა მომხმარებელზე - ლამაზი და უძლეველი ჯარის ილუზიის შექმნაზე იყო გათვლილი. რეალურად კი, ადგილი ჰქონდა იმ მასშტაბების დაუდევრობას, რომლის წარმოდგენაც ძნელია.
ომის დაწყებით არაფერი შეცვლილა. როგორც მომზადების, ისე უმაღლესი სამეთაურო შემადგენლობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის დონე ძალიან დაბალია. მთელი ამ წლების განმავლობაში სამხედრო ნაწილების უმრავლესობაში საბრძოლო მომზადება მხოლოდ ფორმალურად ხორციელდებოდა. ქაღალდზე ყველაფერი ლამაზად გამოიყურებოდა, ზემოთ იგზავნებოდა მოხსენებები, თითქოს უმაღლეს დონეზე ტარდებოდა წვრთნები, იხარჯებოდა საბრძოლო მასალა და ზოგადად, ყველაფერი მშვენივრად იყო. რეალურად კი, ხშირ შემთხვევაში ეს წვრთნები საერთოდ არ ჩატარებულა.
ჯარში წარმოუდგენელი პირობებია, საშინელი კვებისა და აღჭურვილობის უკმარისობის ჩათვლით. მოდის, მაგალითად, ეკიპირების კომპლექტი, დახედავ ფასებს - მითითებულია ერთ კომპლექტში 150 ათასი რუბლი, ზოგში 300 ათასი რუბლი. მერე კი შედიხარ შეკვეთების შემსრულებელი რომელიმე კომპანიის საიტზე და ხედავ იგივე კომპლექტებს 35 ან მაქსიმუმ 50 ათას რუბლად... აქ მილიარდებზეა საუბარი - წარმოდგენაც კი ძნელია!
ახლა წარმოიდგინეთ რეალურ და მიწერილ ფასებს შორის სხვაობა, როცა რომელიმე სერიოზულ სამხედრო ტექნიკაზეა საუბარი! თანაც, როცა ხელმძღვანელობას სხვადასხვა გამოფენებზე მაღალი ხარისხის ეკიპირებასა და ტექნიკას უჩვენებდნენ, წარმოებისას ხარისხი 2-3-ჯერ ეცემოდა.
– როგორ აფასებთ უკრაინაში რუსეთის სამხედრო ოპერაციის დაგეგმვის დონეს?
– სამხედრო თვალსაზრისით, უკრაინაში განვითარებული მოვლენები არის სრული კრახი. საერთოდ არ ესმოდათ, რომ საქმე ექნებოდათ ქვეყანასთან 30 მლნ-ზე მეტი მოსახლეობით, რომელიც უკვე 8 წელია, რუსეთს არათუ მხარს არ უჭერს, ჩვეულებრივ მტრად მიიჩნევს.
თუ სამხედრო ტაქტიკით ვიმსჯელებთ, ისინი პირველივე გაბრძოლებით კიევის აღებას იმედოვნებდნენ. საბრძოლო მოქმედებების რუქას რომ გადავხედოთ, ეს ნათელი ხდება. ამიტომაც ჰქონდათ ამხელა დანაკარგი პირველ დღეებში.
ახლა იწყება ცოტა განსხვავებული ტიპის ოპერაცია, ომის წარმოების სხვა მეთოდები და ხერხები. მაგრამ მათ სხვა არაფერი რჩებათ, თუ არა გამოიყენონ აბსოლუტურად არაჰუმანური შეიარაღება. დანამდვილებით ვიცი, რომ უკრაინაში რუსები იყენებენ ყველაფერს: როგორც კასეტურს, ისე თერმობარულსა (ვაკუუმურს) და ფოსფორს.
ამასთან, ნებისმიერი კარგი ტანკი ან მანქანანა (რუსული ჯარის არსენალში კი ისინი არც კარგია და არც ძვირადღირებული) ნადგურდება ტანკსაწინააღმდეგო ყუმბარმტყორცნიდან ჩვეულებრივი გასროლით. ზუსტად ამიტომ გამოიყენება უკრაინული თავდაცვის საპასუხოდ დაბომბვები და სარაკეტო დარტყმები – რომ უბრალოდ მიწასთან გაასწორონ, გაანადგურონ ყველა, ვინც არ ნებდებათ. მშვიდობიანი მოსახლეობა ფეხებზე ჰკიდიათ. სადღეისოდ აბსოლუტურად ნათელია, რომ ომს უკრაინაში აწარმოებენ ადამიანები, რომელთაც ფეხებზე ჰკიდიათ ნებისმიერი მოსახლეობა - საკუთარიც და სხვისიც.

"Вооруженные силы в России – это профанация и большой обман". Бывший офицер и военкор ТАСС Глеб Ирисов – о боеспособности армии РФ
23/03/2022 14:12:36 Точка зрения
В последние дни в России все чаще появляются новости о том, как разные журналисты в знак протеста уходят из российских государственных СМИ. Одним из таких журналистов стал Глеб Ирисов, военный корреспондент агентства ТАСС и бывший офицер российской армии. После начала войны в Украине он заявил, что "не хочет иметь ничего общего не то что с государственной структурой, с государственными СМИ, но и в целом с нашим государством", и подчеркнул, что его не удивляет провал российских войск в Украине: "Уровень подготовки, уровень обеспечения безопасности высшего командного состава – все это оставляет желать лучшего".
– Вы уволились из ТАСС после начала вторжения России в Украину, так? Или решение созрело задолго до этого?
– Безусловно, уже 24 февраля я в принципе понимал, что не хочу иметь ничего общего не то что с государственной структурой, с государственными СМИ, но и в целом с нашим государством. Последние полгода редакционная политика и давление со стороны министерства обороны очень сильно выросло. После того, что я видел в нашей армии, когда там служил и позже работал военным корреспондентом в ТАСС, для меня нет ничего удивительного ни в потерях, ни в серьезных просчетах гибели старших офицеров и высших офицеров.
– Вы говорите, что для вас "нет ничего удивительного ни в потерях, ни в серьезных просчетах" российской армии в Украине. Можете пояснить, что вы имеете в виду?
– На данный момент обычные вооруженные силы в России – это во многом большая профанация и большой обман. То, что делал Шойгу со своими замами в течение последних десяти лет, было направлено на внутреннего потребителя, на создание красивого облика сильной и мощной армии, которая способна всех победить. Но на деле ее безалаберность имела колоссальный уровень.
С началом войны ничего не изменилось. Уровень подготовки, уровень обеспечения безопасности высшего командного состава – все это оставляет желать лучшего. В армии все эти годы боевая подготовка в большинстве частей осуществлялась лишь формально. На бумаге все было красиво, доклады шли наверх, что учения проводились, боеприпасы расходовались, что все замечательно. А на деле иногда даже не было этих событий как таковых: они проводились в головах у тех, кто писал отчеты.
Условия службы ужасные, питание ужасное, обмундирование в нужном объеме не выдавалось. Приходит комплект экипировки: бронежилет, разгрузка, подсумки. Ты смотришь ведомости с ценами: порядка 150 тысяч рублей за комплект, 300 тысяч рублей за комплект. А потом, например, заходишь на сайт какой-нибудь компании, которая коммерческие заказы выполняет. И у них такой же комплект стоит 35 тысяч или 50 тысяч рублей. Это просто миллиарды, это такие цифры гигантские, что мне страшно представить.
А вы представьте, какая разница на какой-то серьезной военной технике? Может быть, на выставках руководству показывалась экипировка, снаряжение одного качества, а на промышленном уровне качество падало раза в три.
– Как вы оцениваете уровень планирования российской военной операции в Украине?
– С военной точки зрения происходящее – абсолютный провал. То есть они вообще не понимали, что имеют дело со страной с населением больше 30 млн человек, где спустя восемь лет Россию никто не поддерживает.
Судя по военной тактике, они искренне надеялись с ходу захватить власть в Киеве. И если посмотреть на карту боевых действий, то это абсолютно очевидно. Поэтому у них были такие огромные потери в первые дни.
Сейчас начинается немного другой тип операции, привлекаются другие методы и способы ведения войны. Но им не остается ничего, кроме как применять абсолютно негуманное вооружение. Я абсолютно точно знаю, что в Украине россияне используют все: и кассетники, и термобарические боеприпасы, и фосфор.
При этом любой хороший танк или машина (а у российской армии они далеко не хорошие и не дорогие) уничтожается обычным выстрелом из противотанкового гранатомета и противотанковой гранаты из любой подворотни. Ровно поэтому в ответ на оборону применяются бомбежки и обстрелы – чтобы просто втоптать в бетон, в землю, физически уничтожить сопротивляющихся. А на мирное население наплевать. Сейчас абсолютно очевидно, что войну в Украине ведут люди, которым абсолютно наплевать на любое население.