სომხეთმა "3+3" ფორმატში შესაძლო ჩართვის შესახებ განაცხადა
სომხეთის წარმომადგენლები უახლოეს დღეებში რეგიონული თანამშრომლობის «3+3» ფორმატის წინასწარ სხდომაში მიიღებენ მონაწილეობას. ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა.
«უახლოეს დღეებში, თუ არ ვცდები, 10 დეკემბერს გაიმართება «3+3» თუ «3+2» ფორმატის სხდომა საგარეო საქმეთა მინისტრების მოადგილეების მონაწილეობით და მასზე სომხეთიც იქნება წარმოდგენილი. ამ სხდომაზე განხილული იქნება სამომავლო ქმედებები და გაგრძელება დამოკიდებული იქნება ამ განხილვის შედეგებზე», - აღნიშნა მან.
ფორმატ «3+2»-ზე საუბრისას ფაშინიანი სავარაუდოდ, გულისხობდა სომხეთს, აზერბაიჯანს, რუსეთს, თურქეთსა და ირანს, ვინაიდან საქართველოს წარმომადგენლებმა უკვე არაერთხელ განაცხადეს უარი, რუსეთის ფაქტორის გამო ამ ფორმატში ჩაერთონ.
ფაშინიანმა კიდევ ერთხელ, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ "სომხური მხარე შეიძლება, დაინტერესებული იყოს «3+3» ფორმატით, თუ გამოიკვეთება, რომ მის ფარგლებში არ იქნება განხილული საკითხები, რომლებსაც ერევანი სხვა ფორმატებში განიხილავს".
მისივე თქმით, სომხეთმა უკვე განიხილა ეს საკითხი რუს პარტნიორებთან და ისინი ამ თვალსაზრისს იზიარებენ.

Пашинян сообщил о предстоящей встрече формата «3+3» или «3+2»
Представитель Армении в ближайшие дни примет участие в предварительном заседании регионального формата «3+3» на уровне заместителей глав МИД. Об этом в парламенте Армении заявил премьер-министр страны Никол Пашинян.
«В ближайшие дни, если не ошибаюсь 10 декабря, состоится предварительное заседание формата «3+3» или «3+2» в формате заместителей глав МИД, и Республика Армения примет участие на уровне заместителя министра иностранных дел. На этом заседании будут обсуждаться дальнейшие действия, и продолжение будет зависеть от результатов этого обсуждения», - сказал, по информации "Эха Кавказа", он.
Предположительно, говоря о формате «3+2», Пашинян имел в виду Армению, Азербайджан, Россию, Турцию и Армению. Представители Грузии не раз заявляли, что не планируют участия в данной региональной платформе.
Никол Пашинян в парламенте вновь подчеркнул, что армянская сторона может быть заинтересована в формате «3+3», если выяснится, что на этих площадках не будут обсуждаться вопросы, которые Ереван обсуждает в других форматах. По его словам, Армения обсуждала этот вопрос с российскими партнерами, и они разделяют эту точку зрения, пишет Armenia today.