ევროკავშირი მზადაა, მოლდოვას ენერგოკრიზისის დაძლევაში დაეხმაროს
ევროპული კომისია მზადაა, მოლდოვას ქვეყანაში გაზის დეფიციტისა და რუსულ "გაზპრომთან" მოლაპარაკებების გართულების შედეგად წარმოქმნილი ენერგოკრიზისის დაძლევაში დაეხმაროს, - განაცხადა ბრიფინგზე ევროკავშირის სპიკერმა საგარეო ურთიერთობებისა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში პეტერ სტანომ.
"ჩვენ ამ საკითხს ძალზე სერიოზულად ვეკიდებით. იცით, რამდენად ერთგულია ევროკავშირი მოლდოვასთან ურთიერთობების განვითარების აუცილებლობის პრინციპის მიმართ. რა თქმა უნდა, მხედველობაში მივიღეთ ამ საკითხზე "გაზპრომის" განცხადება", - განაცხადა სტანომ მოლდოვაში ენერგოკრიზისის გამო შემოღებული საგანგებო მდგომარეობის კომენტირებისას.
მისივე თქმით, "ევროკავშირი მხარს უჭერს მოლდოვას, უწევს მას ყველა შესაძლო ტექნიკურ და ფინანსურ დახმარებას, რათა ქვეყანამ კრიზისი დაძლიოს, განსაზღვროს ალტერნატივები და მოახდინოს ენეგომიწოდებების დივერსიფიკაცია".
"ხუთშაბათს ბრიუსელში მაღალი დონის შეხვედრა - მოლდოვა-ევროკავშირის ასოცირების საბჭოს სხდომაა დაგეგმილი. განვიხილავთ გაზის მიწოდების საკითხსაც. ეს იქნება მოლდოვასადმი ჩვენი მხარდაჭერის კიდევ ერთი გამოხატულება", - დასძინა სტანომ.
ენერგოკრიზისის გამო 22 ოქტომბერს მოლდოვას მთავრობამ 30-დღიანი საგანგებო მდგომარეობა შემოიღო.
25 ოქტომბერს კი, პირველად დამოუკიდებლობის 30 წლის განმავლობაში, მოლდოვამ ბუნებრივი აირი ალტერნატიული მომწოდებლისგან და არა რუსეთისგან შეისყიდა: სახელმწიფო კომპანია Energocom-მა შესაბამისი კონტრაქტი პოლონურ PGNiG-თან გააფორმა.

ЕС готов помочь Молдове преодолеть газовый кризис
Европейская комиссия готова помочь Молдове преодолеть энергетический кризис, который возник в стране в связи с дефицитом газа и сложными переговорами с "Газпромом".
Как сообщает "Европейская правда", об этом на брифинге в Брюсселе во вторник заявил спикер ЕС по вопросам иностранных дел и политики безопасности Петер Стано.
"Мы очень серьезно относимся к этому. Вы знаете, насколько сильно ЕС привержен развитию его отношений с Молдовой. Мы, конечно, приняли во внимание заявления "Газпрома" по этому вопросу", - сказал Стано, комментируя энергетический кризис и введение чрезвычайного положения в Молдове.
По его словам, ЕС поддерживает Молдову, оказывая всю доступную техническую и финансовую поддержку, чтобы помочь справиться с нынешним кризисом и определить альтернативы, чтобы диверсифицировать энергетические поставки.
"Вдобавок я могу объявить, что в четверг в Брюсселе состоится встреча высокого уровня, Совет ассоциации Молдова-ЕС. Этот вопрос (поставки газа – Ред.) будет обсужден в рамках этого события и сопутствующих мероприятий. Это будет еще одним поводом выразить нашу поддержку Молдове", - отметил Стано.
Правительство Молдовы 22 октября одобрило режим чрезвычайного положения сроком на 30 дней из-за сложившейся в стране ситуации в сфере энергетики.
Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба на совместной пресс-конференции со своим молдавским коллегой Николае Попеску в Киеве заявил, что Украина будет сотрудничать с Молдовой в вопросах газоснабжения.
25 октября Молдова впервые за 30 лет независимости приобрела природный газ от альтернативного поставщика, а не у России. Молдовская государственная компания Energocom подписала контракт с польской компанией PGNiG на миллион кубометров природного газа.