საბერძნეთი თურქეთთან საზღვარს ამაგრებს და ევროკავშირს მიგრაციული პოლიტიკის გამკაცრებისკენ ოუწოდებს
საბერძნეთი ავღანეთის კრიზისის გამო არალეგალური მიგრაციის ტალღის მოლოდინშია და თურქეთთან საზღვარზე მესაზღვრეების რაოდენობას ზრდის, - იუწყება ადგილობრივი გამოცემა Ekathimerini.
მისივე ინფორმაციით, უახლოესი თვეების განმავლობაში სადღეისოდ მოქმედ 1500 მესაზღვრეს კიდევ 250 ოფიცერი დაემატება. ამასთანავე, 800-ით გაიზრდება მესაზღვრეთა რაოდენობა თურქეთთან საზღვრის სიახლოვეს მდებარე აეროპორტებსა და რეგიონებში.
ბოლო ორი წლის განმავლობაში საბერძნეთმა საკუთარი მიგრაციული პოლიტიკა მნიშვნელოვნად გაამკაცრა, თურქეთთან სასაზღვრო ზოლზე კედელი გააფართოვა და მაღალტექნოლოგიური სადამკვირვებლო სისტემა დაამონტაჟა.
როგორც ქვეყნის პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას საბერძნეთის მიგრაციის საკითხთა მინისტრმა ნოტის მიტარაჩიმ აღნიშნა, ევროკავშირის 27 სახელმწიფოდან სულ უფრო მეტი სთხოვს ევროკომისიას, მიგრაციის შესაკავებლად ზომები გაამკაცროს.
"ევროპა მეომარ ქვეყნებს არ ესაზღვრება და შესაბამისად, შემომავალი მიგრანტების უმრავლესობას ბოლო სატრანზიტო ქვეყანაში რისკები არ ემუქრება. ამდენად, მნიშვნელოვანია, მიგრაციული პოლიტიკა გადაიხედოს და შესწავლილ იქნას, როგორ მუშაობს სასაზღვრო უსაფრთხოება" - განაცხადა მიტარაჩიმ.
- საბერძნეთი, პოლონეთი და ლიტვა იყვნენ 12 სახელმწიფოს შორის, რომელმაც გასულ კვირას ევროკომისიას მიმართა წერილით არალეგალური მიგრაციის საწინააღმდეგო ზომების გაფართოებისა და გამკაცრების თაობაზე.

Греция усилит границу с Турцией и призывает ЕС к более жесткой миграционной политике
Греция увеличит количество своих пограничников на турецкой границе, опасаясь всплеска попыток нелегальной миграции, связанных с кризисом в Афганистане.
Об этом сообщает "Европейская правда" со ссылкой на Ekathimerini.
Еще 250 офицеров присоединятся к пограничным силам численностью 1500 человек в течение нескольких месяцев, при этом их число увеличится с 1000 в начале прошлого года.
Около 800 дополнительных сотрудников пограничной службы будут наняты для работы в аэропортах и ​​регионах, близких к греко-турецкой границе.
По словам властей, это увеличение было частично вызвано захватом "Талибаном" власти в Афганистане.
Греция ужесточила свою миграционную политику и пограничную охрану за последние два года, расширив стену вдоль своей сухопутной границы с Турцией и установив высокотехнологичную сеть наблюдения, чтобы попытаться удержать просителей убежища от пересечения границы.
В понедельник в парламенте министр по вопросам миграции Греции Нотис Митарачи заявил, что все большее число "прифронтовых" стран в 27 странах Европейского союза требуют от Еврокомиссии более жестких мер по сдерживанию миграции.
"Европа не граничит с воюющими странами. И большинство прибывающих людей не подвергаются риску в последней транзитной стране, поэтому важно пересмотреть то, как работает миграционная политика и как работает пограничная безопасность", - сказал Митарачи.
Греция, Польша и Литва были среди 12 стран, которые на прошлой неделе направили в Комиссию письмо с призывом к более широким мерам ЕС против нелегальной иммиграции.