"კვლავ ვგმობთ რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის აღიარებას და ნაკისრი ვალდებულებების დარღვევით ამ რეგიონებში მისი სამხედრო ძალების ყოფნის გაგრძელებას"
07/08/2021 10:48:31 კონფლიქტები
დღეს ევროკავშირი რუსეთსა და საქართველოს შორის კონფლიქტის 13 წლისთავს აღნიშნავს. კვლავ ვგმობთ რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის აღიარებას და საერთაშორისო სამართლის და 2008 წლის 12 აგვისტოს ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების დარღვევით ამ რეგიონებში მისი სამხედრო ძალების ყოფნის გაგრძელებას, – ამის შესახებ ნათქვამია რუსეთსა და საქართველოს შორის კონფლიქტის 13 წლისთავთან დაკავშირებით საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის განცხადებაში.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, ევროკავშირი კვლავ მხარს უჭერს კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ადამიანის უფლებების დაცვას.
„ეს უფლებები ისევ ირღვევა, მათ შორის ე.წ. „ბორდერიზაციის“, გადაკვეთის პუნქტების დახურვისა და უკანონო დაკავებების საშუალებით. პანდემიის დროს, ასეთი დარღვევები დამატებით ზიანს აყენებს მშვიდობიან მოსახლეობას, განსაკუთრებით იმ ადამიანებს, ვისაც სასწრაფო სამედიცინო დახმარება სჭირდებათ, რამაც მეტი მსხვერპლი გამოიწვია. მათი გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვა უნდა შეწყდეს. გარდა ამისა, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ 2021 წლის 21 იანვრის ისტორიული მნიშვნელობის მქონე გადაწყვეტილებით აღიარებულ წარსულში ჩადენილ ადამიანის უფლებების ყველა დარღვევას უნდა მოჰყვეს სანდო და პასუხისმგებლიანი გამოძიებები, რათა მსხვერპლებისთვის სამართლიანობა აღდგეს.
კვლავ სრულად მხარს ვუჭერთ კონფლიქტების მოგვარებას, მათ შორის, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებში თანათავმჯდომარის რანგში ევროკავშირის ჩართულობის, სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენლის საქმიანობის და ადგილზე უწყვეტად მყოფი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მუშაობის საშუალებით.
ვადასტურებთ ევროკავშირის მხრიდან საქართველოს დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერას ქვეყნის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში“, – აღნიშნულია განცხადებაში, რომელიც ევროკავშირის წარმომადგენლობის ცნობით, საქართველოში აკრედიტებული ევროკავშირის ქვეყნების მისიების ხელმძღვანელებთან შეთანხმებით გამოქვეყნდა.

EU Delegation to reiterate condemnation of Russia’s continued military presence in occupied Abkhazia, Tskhinvali regions
07/08/2021 10:48:31 Conflicts
The European Union Delegation to Georgia issued a statement on the 13th anniversary of the August 2008 Russia-Georgia military conflict.
“Today the European Union marks the thirteenth anniversary of the conflict between Russia and Georgia. We reiterate our condemnation of Russia’s recognition of and continued military presence in Abkhazia and South Ossetia in violation of both international law and of its commitments under the 12 August 2008 agreement.
The European Union remains committed to upholding the human rights of all conflict-affected communities. These rights continue to be violated, including through so-called ’borderisation’ policies, closures of crossing points and illegal detentions.
During these times of pandemic, such violations have taken an additional toll on civilians, especially those requiring urgent medical support, leading to more fatalities. Restrictions on their freedom of movement must end. In addition, all past violations of human rights, as recognised by the landmark European Court of Human Rights ruling on 21 January 2021, must be followed up through credible investigations and accountability to bring justice to the victims.
We remain fully committed to conflict resolution, including through the Union’s engagement as co-chair in the Geneva International Discussions, through the work of the EU Special Representative and, continuously on the ground, of the EU Monitoring Mission. We reiterate the European Union’s firm support to the independence, sovereignty and territorial integrity of Georgia within its internationally recognised borders,” reads the statement.