ალბანეთში რუსეთის ჯაშუშები გამოავლინეს
ალბანეთის დედაქალაქის, ტირანას პროკურატურა ჯაშუშობის საქმეს იძიებს, რომელშიც რუსეთის ორი მოქალაქეა ეჭვმიტანილი. „ევრონიუს“-ის ალბანური რედაქციის ინფორმაციით, ნატოს წევრი ქვეყნების მონაწილეობით გამართული ყოველწლიური სამხედრო წვრთნის მიმდინარეობისას, კოალიციურმა ძალებმა ალბანეთის ტერიტორიაზე ორი რუსი ჯაშუშის შესვლის შესახებ ინფორმაცია მიიღეს. ისინი ნატოს მოქმედებების შესახებ კონფიდენციალურ ინფორმაციას აგროვებდნენ.
ერთ-ერთ ეჭვმიტანილი 47 წლის ვლადისლავ ჩერკასოვია, რომელიც ალბანეთში მონტენეგროდან შევიდა. მას შესვლისას დრონი აღმოუჩინეს და ჩამოართვეს. ჩერკასოვი ტირანას ერთ-ერთ ელიტარულ სასტუმროში ყალბი პირადობით დაბინავდა, შემდეგ კი ქალაქ დურესისკენ აიღო გეზი. დურესში ჩერკასოვი სამი დღით დარჩა, ზუსტად იმ პერიოდში, როდესაც იქ სამხედრო წვრთნა მიმდინარეობდა. მან ქვეყანა სამი დღის შემდეგ დატოვა.
მეორე ეჭვმიტანილი, გიორგი ბუდანოვი, ალბანეთში ჩრდილოეთ მაკედონიიდან 1 მარტს შევიდა და ორიკუმის მახლობლად დაბინავდა, სადაც ასევე მიმდინარეობდა საერთაშორისო სამხედრო წვრთნა. ბუდანოვმა საზღვარზე თავი ბიზნესმენად წარადგინა და საპორტო ქალაქ ვლორაში ინვესტიციის განხორციელების სურვილი გამოთქვა. სამხედრო წვრთნის დასრულებამდე ბუდანოვი ვლორას სიახლოვეს, ორიკუმში დარჩა. ბუდანოვი ალბანეთიდან 10 მაისს იქნა დეპორტირებული.
ნატოს წევრი რამდენიმე ქვეყნის, მათ შორის ალბანეთის ტერიტორიაზე უმნიშვნელოვანესი სამხედრო სწავლება „Defender Europe 21“ გაიმართა, რომელშიც ალიანსის 26 წევრი ქვეყნის სამხედრო მოსამსახურეები და საბრძოლო ტექნიკა იღებდა მონაწილეობას. სწავლების ერთ-ერთი სცენარი რუსეთის მხრიდან განხორციელებული სავარაუდო იერიშის მოგერიებას შეეხებოდა.
შეგახსენებთ, რომ მანამდე, რუსი დიპლომატები ჯაშუშობის ბრალდებით ბულგარეთმა და იტალიამ თავისი ქვეყნებიდან გააძევეს. იტალიის პოლიციამ 31 მარტს ჯაშუშობის შესახებ ეჭვის საფუძველზე, იტალიის საზღვაო ძალებს კაპიტანი და რუსეთის სამხედრო უწყების წარმომადგენელი დააკავა. მოგვიანებით გაირკვა, რომ იტალიელი კაპიტანი რუსეთის საელჩოს თანამშრომელს, სინამდვილეში კი კრემლის ჯაშუშს, ნატოს საიდუმლო დოკუმენტებს ფულის სანაცვლოდ აძლევდა.
ვლადიმერ პუტინი, ნატოს, რუსეთის წინააღმდეგ მზარდ აგრესიაში ხშირად ადანაშაულებს და ამტკიცებს, რომ ორგანიზაცია ომისთვის ემზადება. სინამდვილეში ნატო თავდაცვითი ალიანსია და ეს თავად რუსეთი გამოირჩევა მის მიმართ აგრესიით. კრემლი პატივს არ სცემს სხვა სახელმწიფოების სუვერენიტეტს და ჯაშუშებს იმ საქმეებში ჩარევისთვის იყენებს, რომლებიც მოსკოვს საერთოდ არ ეხება.
რუსმა ჯაშუშებმა არაერთხელ დაამტკიცეს, რომ მათ საქმისთვის შეუსაბამო უნარები აქვთ და თავს ამჟღავნებენ. თუმცა, იმ ფაქტს, რომ კრემლი უცხო ქვეყნების ტერიტორიებზე არალეგალურ ოპერაციებს ნატოს წევრი სახელმწიფოების წინააღმდეგ ახორციელებს, რუსული სპეცსამსახურების არაკომპეტენტურობა არ ცვლის. პუტინის რუსეთი თავად არის აგრესიული აქტორი, რომელიც რატომღაც ყოველთვის სხვებისკენ იშვერს თითს.

Российских шпионов выявили в Албании
Прокуратура столицы Албании Тираны расследует дело о шпионаже с участием двух граждан России. По данным албанской редакции Euronews, в ходе ежегодных военных учений с участием стран-членов НАТО, коалиционные силы получили информацию о проникновении двух российских шпионов на территорию Албании. Те собирали конфиденциальную информацию о деятельности НАТО.
Один из подозреваемых - 47-летний Владислав Черкасов, приехал в Албанию из Черногории. На границе у него обнаружили и конфисковали беспилотник. Черкасов остановился в одном из элитных отелей Тираны по поддельному удостоверению личности, а затем поехал в город Дуррес. Черкасов пробыл в этом городе три дня, как раз в то время, когда там проходили военные учения. Он покинул страну через три дня.
Второй подозреваемый, Георгий Буданов, прибыл в Албанию из Северной Македонии 1 марта и расположился недалеко от Орикума, где также проходили международные военные учения. На границе Буданов представился бизнесменом и выразил желание инвестировать в портовый город Влера. Буданов пробыл в Орикуме под Влёрой до окончания военных учений НАТО. Буданов был депортирован из Албании 10 мая.
На территории Албании прошли важнейшие военные учения «Defender Europe 21», в которых приняли участие военнослужащие и военная техника 26 стран-членов Альянса. Один из сценариев учений заключался в отражении предполагаемой атаки России.
Ранее русские дипломаты были высланы из Болгарии и Италии по обвинению в шпионаже. 31 марта итальянская полиция задержала капитана своего флота и представителя российских вооруженных сил по подозрению в шпионаже. Позже выяснилось, что итальянский капитан передавал секретные документы НАТО сотруднику российского посольства, фактически кремлевскому шпиону, в обмен на деньги.
Владимир Путин часто обвиняет НАТО в растущей агрессии против России и утверждает, что организация готовится к войне. По сути, НАТО - это оборонительный альянс, и для самой России характерна агрессия по отношению к нему. Кремль не уважает суверенитет других государств и использует шпионов для вмешательства в дела, которые совершенно не касаются Москвы.
Российские шпионы неоднократно доказывали, что обладают неподходящими для работы навыками и тем легко раскрывают себя. Однако некомпетентность российских спецслужб не отменяет того факта, что Кремль проводит незаконные операции на чужих территориях против стран-членов НАТО. Сама путинская Россия - агрессивный актор, который всегда указывает пальцем на других.