ბრიტანეთში რუსეთიდან მართული კიდევ ერთი ნეონაცისტური დაჯგუფება აიკრძალა
ბრიტანეთის შს მინისტრმა ფრითი პატელმა კანონგარეშედ გამოაცხადა ნეონაცისტური დაჯგუფება "The Base" ("საფუძველი"), რომლის ხელმძღვანელი გარკვეული დროის წინ აშშ-დან რუსეთში გადავიდა საცხოვრებლად და ორგანიზაციას იქიდან მართავს.
მინისტრმა ამ ორგანიზაციის წევრებს "თეთრი რასის ზეობის ბოროტი მომხრეები" უწოდა.
BBC-ს მიერ ჩატარებულმა გამოძიებამ გამოააშკარავა, როგორ ხელმძღვანელობს რუსეთის მოქალაქეზე დაქორწინებული და აშშ-დან რუსეთში გადაბარგებული ნაზარრო ამ დაჯგუფებას სანქტ-პეტერბურგიდან.
2018 წელს დაფუძნებულ "The Base"-ს თავის მიზნად აშშ-სა და სხვა ქვეყნებში ტერორისტული დაჯგუფებების შექმნა აქვს გამოცხადებული, რათა რასობრივ საფუძველზე შუღლი გააღვივოს და ფაშისტური მონოეთნიკური სახელმწიფოები ჩამოაყალიბოს.
ეს რიგით მეხუთე დაჯგუფებაა, რომელზეც ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ ბრიტანული კანონმდებლობა გავრცელდება. მისი წევრობა ან მხარდაჭერა ტერაქტში მონაწილეობას გაუთანაბრდება და 14-წლიანი პატიმრობით დაისჯება.
ჰოუმ-ოფისის შეფასებით, დაჯგუფება ინაწილებს თავის მიზნებსა და იდეოლოგიას ე.წ. ატომვაფენის დივიზიასთან (Atomwaffen Division), რომელიც ასევე "ეროვნულ-სოციალისტური წესრიგის" (National Socialist Order) სახელითაა ცნობილი და ბრიტანეთში მიმდინარე წლის დასაწყისში აიკრძალა.
გასული წლის ნოემბერში რუსეთის სახელმწიფო ტელევიზიამ ნაზარროსთან ჩაწერილი ინტერვიუ უჩვენა, - აღნიშნულია BBC-ს პუბლიკაციაში.

Глава британского МВД запретила группировку Наззаро, живущего в РФ
Министр внутренних дел Великобритании Прити Патель объявила вне закона неонацистскую группировку из США The Base ("Основа"), руководитель которой некоторое время назад переехал в Россию и оттуда управляет действиями своих сторонников, сообщает Би-би-си.
Министр назвала членов этой организации злобными сторонниками превосходства белой расы.
Проведенное Би-би-си расследование вскрыло, как основатель группировки, Риналдо Наззаро, женатый на гражданке России и переехавший с ней из Америки в Санкт-Петербург, руководил оттуда своими сторонниками.The Base, созданная в 2018 году, объявила своей целью создание террористических ячеек в США и других странах, чтобы развязать войну на расовой почве и основать фашистские моноэтнические государства.
Эта группировка станет пятой по счету, на которую распространится британское законодательство о борьбе с терроризмом. Членство в этой группировке или ее поддержка будут приравниваться к участию в теракте, что может повлечь тюремное заключение сроком до 14 лет, - сообщает "Радио Свобода".
По оценке Хоум-офиса, группировка разделяет цели и идеологию с так называемой Дивизией Атомваффен (Atomwaffen Division), известной еще как Национал-социалистический порядок (National Socialist Order). Она была запрещена в Великобритании в начале 2021 года.
В ноябре прошлого года российское государственное телевидение показало сюжет с интервью Наззаро, отмечается в публикации Би-би-си.