"საქართველომ სომხეთ–აზერბაიჯანს შორის მედიატორის როლის შესრულებით მნიშვნელოვანი პასუხი გასცა რუსეთს"
25/06/2021 09:15:33 კავკასია
სომხეთის რეგიონული კვლევების ცენტრის (RSC) დირექტორი რიჩარდ გირაგოსიანი მიიჩნევს, რომ საქართველომ სომხეთ–აზერბაიჯანს შორის მედიატორის როლის შესრულებით მნიშვნელოვანი პასუხი გასცა რუსეთს და ამავდროულად, მოახდინა იმის დემონსტრირება, რომ შეუძლია სტრატეგიული საკითხების დაგეგმვა და მომზადება.
როგორც "აქცენტს" პოლიტოლოგმა განუცხადა, თბილისის როლის მნიშვნელობა შესაბამის დიპლომატიურ ძალისხმევაში ჩართული მხარეებისას შესაძლოა, აღემატებოდეს კიდეც.
მისი თქმით, საქართველოს ჩართულობა მნიშვნელოვანია ორი ძირითადი მიზეზის გამო:
"ცნობილია, რომ აზერბაიჯანმა სომხეთს სამხედრო ტყვეები გადასცა და ამ საქმეში საქართველომ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა. მათი გათავისუფლებისთვის დიპლომატიურ ძალისხმევას ხელმძღვანელობდნენ ამერიკის შეერთებული შტატები და შვედეთი, როგორც ეუთო–ს თავმჯდომარე ქვეყანა, მათ ასევე მხარს უჭერდა ევროკავშირი. თუმცა საქართველოს როლი მათი თანაბარი, თუ არა მეტად მნიშვნელოვანი იყო ორი ძირითადი მიზეზის გამო:
- პირველად, ბოლო რამდენიმე წლის შემდეგ სომხეთი და აზერბაიჯანი ბოლოს და ბოლოს დათანხმდნენ დახმარების თაობაზე ქართულ შეთავაზებას. საქართველო წარმოადგენდა შუამავალს, ნეიტრალურ მეზობელს, რომლის ძალისხმევა მიმართული იყო დაძაბული ვითარების განმუხტვისა და ნდობის განმტკიცების ხელშეწყობისკენ. ეს ფაქტი აძლიერებს საქართველოს, როგორც მედიატორი ქვეყნის როლს. გამოჩნდა, რომ იგი არ არის მხოლოდ სატრანზიტო სახელმწიფო ვაჭრობისა და ენერგო მიმართულებით.
- მეორე მიზეზი არის ის, რომ სწორედ ეს შუამავლის როლი აძლევს საქართველოს შესაძლებლობას, შესთავაზოს მისი გაცილებით მეტი სტრატეგიული მნიშვნელობა აშშ-სა და ევროკავშირს. ეს მეორე ფაქტორი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან მოახდენს საქართველოს გეოპოლიტიკური მნიშვნელობის უფრო მეტად დემონსტრირებას.
რუსეთის ომის შემდგომი (აქ ვგულისხმობ 2008 წლის აგვისტოს ომს და ყარაბაღის მეორე ომს) მიზანია ხელი შეუშალოს საქართველოს ნატო–ში ინტეგრაციასა და დასავლეთთან ურთიერთობების გაღრმავებას. ყარაბაღის ომის შემდგომ კონტექსტში, რუსეთის მიერ შეთავაზებული ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება, მთიანი ყარაბაღში რუსი სამშვიდობოების განლაგება, ასევე ვაჭრობისა და ტრანსპორტის აღდგენის კუთხით გაჟღერებულ ყველა გეგმაში რუსული დომინირება მიზნად ისახავს საქართველოს იზოლირებას ორივე – გეოგრაფიული და გეოპოლიტიკური მიმართულებით. ამრიგად, საქართველომ ამ როლით მნიშვნელოვანი პასუხი გასცა რუსეთს და სტრატეგიული დაგეგმვისა და მომზადების დემონსტრირება მოახდინა", – განაცხადა გირაგოსიანმა.
ცნობისთვის: მიმდინარე წლის 12 ივნისს საქართველოს მთავრობამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ "საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის აქტიური ფასილიტაციისა და ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებლის, ფილიპ რიკერის ჩართულობით, აზერბაიჯანულმა მხარემ კონფლიქტის დროს დაკავებული სომხეთის 15 მოქალაქე გაათავისუფლა და საქართველოს ტერიტორიის გავლით ისინი საკუთარ ოჯახებს დაუბრუნდნენ".
მისი ცნობით, ასევე შესაძლებელი გახდა სომხური მხარის მიერ აზერბაიჯანული მხარისთვის მნიშვნელოვანი მასალების გადაცემა დანაღმული ტერიტორიების შესახებ.
ამავე თემაზე: „კავკასიაში 100 წლის განმავლობაში პირველად, ვითარება არსებითად იცვლება“ – ძალთა გადანაცვლება რეგიონში

Giragosian – Georgia’s role in this breakthrough between Armenia and Azerbaijan stands out as important Georgian response to Russia
25/06/2021 09:15:33 Caucasus
Georgia and the U.S. have brokered a new deal between Azerbaijan and Armenia, involving Baku’s release of 15 Armenian prisoners of war.
Director of the Regional Studies Center (RSC), an independent “think tank” in Yerevan, Richard Giragosian told the Accent that in a rather impressive development, Georgia played a pivotal role in supporting and arranging the partial release of Armenian prisoners of war from Azerbaijani captivity.
“While this diplomatic effort was led by the United States and Sweden, as chairman in office of the OSCE, it was also backed by the European Union. But it was the Georgian role that was equally, if not even more, significant, for two main reasons.
- First, it was the first time in several years that Armenia and Azerbaijan finally accepted Georgian offers of assistance, as a mediator and as a neutral neighbor to help ease tension and build confidence. This only enhances Georgia’s potential to play more of role as a broker or mediator state, and not just as a transit state for trade and energy.
- At the same time, it is this mediating role that allows Georgia to offer much more strategic significance and value to the United States and to the European Union.
But it is the second factor that is especially important as a demonstration of Georgia’s enhanced geopolitical importance. This is rooted in Georgia’s role to offset Russian plans to seek to isolate and marginalize Georgia. More specifically, Russian post-war objectives, since both 2008 and after the 2020 war for Nagorno Karabakh, have been defined and driven by a goal to prevent Georgia from joining NATO or from deepening ties with the West. And in this post-Karabakh war context, the Russian-imposed ceasefire agreement, the deployment of Russian peacekeepers to Nagorno Karabakh and the Russian domination of all post-war plans for the restoration of trade and transport seek to isolate and marginalize Georgia in both geographic and geopolitical terms,” Giragosian told the Accent.
“Thus, the Georgian role in this important breakthrough between Armenia and Azerbaijan stands out as an important Georgian response to Russia and stands apart as a demonstration of strategic planning and preparation by Georgia,” he added.