პუტინის დახმარებით, ჩინური ტექნოლოგიური გიგანტები რუსულ ბაზარს იპყრობენ
დავოსის სამიტზე რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა ტექნოლოგიური გიგანტების მზარდ როლზე ნეგატიურად ისაუბრა, თუმცა, რეალურად, რუსეთის ბაზარზე ჩინური კომპანიების გააქტიურებას ის მხოლოდ სიტყვიერად უპირისპირდება. სინამდვილეში, პუტინის პოლიტიკა ჩინეთს ყველა მიმართულებით მწვანე შუქს უნთებს, რაც რუსულ საზოგადოებას ძალიან აშფოთებს.
ყველამ იცის, რომ პუტინი სხვა ქვეყნების წინააღმდეგ სამხედრო ძალის გამოყენებას არ ერიდება, თუმცა საგარეო ფრონტზე მისი, როგორც ქვეყნის ლიდერის არაკომპეტენტურობა ხშირად ავიწყდებათ. 2014 წელს, უკრაინაში შეჭრის შემდეგ რუსეთს დასავლეთთან ურთიერთობა გაუფუჭდა და, შედეგად, ჩინურ-რუსული ურთიერთობები მრავალი მიმართულებით საკმაოდ ჰარმონიულად განვითარდა. ჩინური ტექნოლოგიური კომპანიების რუსულ ბაზარზე შესვლა და შემდეგ მისი დაპყრობის მცდელობა პუტინის, როგორც ჭკვიანი მმართველის შესახებ კრემლის პროპაგანდის გავრცელებულ მითებს ამსხვრევს. ჩინეთი ინტელექტუალური საკუთრების მითვისებაში ექსპერტია, „ჭკვიანი“ პუტინი კი პეკინს, ფაქტობრივად, ტექნოლოგიური გიგანტების საშუალებით თავდაცვის საიდუმლოებების მოპარვის უფლებას აძლევს.
სანამ რუსეთის პრეზიდენტი ფიქრობს, რომ ჩინეთის პრეზიდენტ სი ძინპინთან ახლო ურთიერთობით დასავლეთს აღიზიანებს, ჩინური ტექნოლოგიური გიგანტები რუსეთის ბაზარს იპყრობენ და ქვეყანას ციფრულ „პაქს სინიკაში“ ითრევენ. მოსკოვი პეკინის მიერ მართული რეგიონული წესრიგის სატესტო ბაზა ხდება. ამ ორ ქვეყანას შორის შესაძლებლობების ასიმეტრია გვკარნახობს, რომ ეს ყველაფერი რუსეთისთვის კარგად ვერ დასრულდება.
ჩინეთის მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე რუსეთის ანალოგიურ მონაცემს თითქმის უტოლდება, მაშინ როდესაც ჩინეთის მოსახლეობის რიცხვი რვაჯერ აღემატება რუსეთისას. რუსეთი ბევრად პატარა ქვეყანაა და ჩინეთთან შედარებით ნაკლები ეკონომიკური შესაძლებლობები აქვს. ჩინეთ-რუსეთის ურთიერთობა მოსკოვისთვის რისკია, რადგან კრემლი ჩინეთის დომინანტობისადმი მოწყვლადია.
დღეს რუსეთის ბაზარზე ერთ-ერთი ყველაზე დიდი მოთამაშე ჩინური კომპანია „ჰუავეი“-ა. კომპანია ოცამდე რუსულ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობს. „ჰუავეი“ უნივერსიტეტებთან ერთად საერთო კვლევით თუ საგანმანათლებლო პროექტებს ახორციელებს. როგორც წესი, ჩინური კომპანიები რუსულ ფირმებთან ერთად ერთობლივ საწარმოებს აფუძნებენ. უფრო მეტიც, 2020 წლის მარტში „ჰუავეი“ „სბერბანკ“-ის ტექნოლოგიური ე.წ. ღრუბლის პლატფორმის სტრატეგიული პარტნიორი გახდა.
2020 წლის ივლისში რუსეთის კიბერუსაფრთხოების კომპანია „ჯგუფი-აიბის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, ილია საჩკოვმა რუსეთის პრემიერმინისტრს, მიხეილ მიშუსტინს შესჩივლა, რომ ქვეყანაში „ჰუავეი“-სა და სხვა ჩინური ტექნოლოგიური გიგანტების საქმიანობა რუსეთის სუვერენიტეტს ინფორმაციის უსაფრთხოების მიმართულებით არღვევს და სამუშაო ბაზარს ანადგურებს.
ჩინური ტექნოლოგიური გიგანტები, რომლებსაც პუტინი გაშლილი ხელებით დახვდა, ინტელექტუალური საკუთრების მითვისებაში განთქმულები არიან. ამ კომპანიების წარმომადგენლობის გაზრდა რუსულ ბაზარზე ყველა სფეროში, მათ შორის, ეკონომიკურ დამოუკიდებლობასა და თავდაცვაში ინფორმაციის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ რისკებს ქმნის. აქედან გამომდინარე, ვლადიმერ პუტინის, როგორც ეფექტური ლიდერის იმიჯი იმსხვრევა. სწორედ ის უნთებს პერსონალურად ჩინეთს მწვანე შუქს, ხოლო განცხადებებში იმ ტექნოლოგიური გიგანტების შესახებ ღელავს, რომლებიც ჩინეთს არ წარმოადგენენ. პუტინი საკუთარი ხელით ანადგურებს ქვეყანას, რომელსაც მართავს და მას ჩინეთის მარწუხებში აქცევს მხოლოდ იმიტომ, რომ დასავლეთი გააღიზიანოს. ტექნოლოგიურ სფეროში ასეთი ტიპის თანამშრომლობა, როდესაც ჩინეთს რუსეთის საიდუმლოებებზე ხელი მიუწვდება, მოსკოვის პარტნიორებსაც აზარალებს და მსოფლიოში არასტაბილურობის წყაროდაც კი იქცევა.

С помощью Путина китайские технологические гиганты завоевывают российский рынок
На саммите в Давосе президент России Владимир Путин негативно высказался о растущей роли технологических гигантов, но на самом деле он лишь на словах выступает против активизации китайских компаний на российском рынке. Фактически политика Путина дает Китаю зеленый свет во всех направлениях, что уже беспокоит российскую общественность.Всем известно, что Путин никогда не уклоняется от применения военной силы против других стран, хотя о его некомпетентности как лидера страны на внешнем фронте часто забывают. После вторжения в Украину в 2014 году отношения России с Западом ухудшились, и в результате китайско-российские отношения начали развиваться во многих направлениях довольно гармонично. Выход китайских технологических компаний на российский рынок и последующая попытка его завоевания развеивают широко распространенные мифы кремлевской пропаганды о Путине как об умном правителе. Китай является экспертом в области хищений интеллектуальной собственности, а «умный» Путин позволяет Пекину красть оборонные секреты с помощью технологических гигантов.
В то время как президент России думает, что Запад раздражается из-за его близких отношений с президентом Китая Си Цзиньпином, китайские технологические гиганты захватывают российский рынок и тащат страну в т.н. «Пакс синика». Москва становится испытательной базой для установления регионального порядка под руководством Пекина. Асимметрия возможностей этих двух стран диктует, что все это плохо кончится для России.ВВП Китая на душу населения почти равен ВВП России, а население Китая в восемь раз превышает население России. Россия - гораздо меньшая страна, и у нее меньше экономических возможностей, чем у Китая. Китайско-российские отношения представляют опасность для Москвы, потому что Кремль уязвим для китайского доминирования.Одним из крупнейших игроков на российском рынке сегодня является китайская компания Huawei. Компания сотрудничает примерно с двадцатью вузами России. Huawei осуществляет совместные исследовательские или образовательные проекты с университетами. Обычно китайские компании создают совместные предприятия и с российскими фирмами. Более того, в марте 2020 года Huawei стал стратегическим партнером платформы так называемого технологического облака «Сбербанка».
В июле 2020 года Илья Сачков, генеральный директор российской компании по кибербезопасности Group IBI, пожаловался премьер-министру России Михаилу Мишустину, что деятельность Huawei и других китайских технологических гигантов в стране нарушает суверенитет России в сфере информационной безопасности и несет опасность для местного рынка труда.
Китайские технологические гиганты, которых Путин встречает с распростертыми объятиями, известны фактами хищений интеллектуальной собственности. Увеличение представленности этих компаний на российском рынке во всех сферах, включая экономику и оборону, создает риски для информационной безопасности. Таким образом, имидж Владимира Путина как эффективного лидера сходит на нет. Ведь лично он дает зеленый свет Китаю, а в официальных речах беспокоится только о тех технологических гигантах, которые не представляют Китай. Путин собственными руками разрушает страну, которой правит, и отдает ее в лапы Китая, просто чтобы разозлить Запад. В то же время такой вид технологического сотрудничества, когда Китай имеет доступ к секретам России, вредит партнерам Москвы и даже становится источником нестабильности в мире.