როგორ იყენებს კრემლი ჰიბრიდულ ომში რუსულ პასპორტებს საქართველოსა და უკრაინის წინააღმდეგ
უკრაინის პრემიერ-მინისტრის მოადგილისა და დროებით ოკუპირებული ტერიტორიების რეინტეგრაციის მინისტრის, ოლექსეი რეზნიკოვის განცხადებით, ყირიმსა და აღმოსავლეთ უკრაინაში რუსული „პასპორტიზაცია“ 2.9 მილიონ უკრაინელს შეეხო. 2020 წლის ნოემბერში რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანმა, დიმიტრი პესკოვმა კიდევ ერთხელ გააჟღერა კრემლის პროპაგანდის ერთ-ერთი ცენტრალური მესიჯი, რომლის მიხედვით რუსეთი ყოველთვის იცავდა და დაიცავს რუსების ინტერესებს, საცხოვრებელი ადგილის მიუხედავად.
ოფიციალურმა მოსკოვმა რუსეთის მოქალაქეების დაცვის აუცილებლობა უკანონო სამხედრო ინტერვენციის გასამართლებლად საქართველოშიც გამოიყენა და უკრაინაშიც. ეს გასაკვირი არც არის, რუსეთი ხომ დიდი ხანია, საერთაშორისო სამართლის ნორმების საკუთარ ინტერესებზე მორგებას ცდილობს.
„პასპორტიზაცია“ რუსეთმა ფორმალურად 2002 წელს დაიწყო, როდესაც მოქალაქეობის შესახებ კანონი მიიღო. თუმცა, ამ მეთოდს მოსკოვი ოკუპირებულ აფხაზეთში ჯერ კიდევ 1999 წლიდან იყენებდა. „პასპორტიზაცია“ თავდაპირველად ბალტიის რეგიონის ქვეყნებზე იყო გათვლილი, ყველაზე მეტად კი – ლატვიასა და ესტონეთზე. გავლენის შენარჩუნებისთვის კრემლმა ბალტიისპირეთში მცხოვრები უამრავი, მოქალაქეობის არმქონე პირის კაპიტალიზაცია მოახდინა და მათ რუსული პასპორტები დაურიგა. მოგვიანებით, ბალტიის ქვეყნების ევროპული ინტეგრაციის შესაჩერებლად სწორედ ეს ახალი, რუსეთის მოქალაქეები გამოიყენა და მათ სხვადასხვა დროს რეგიონის ევროატლანტიკური მისწრაფებების გაპროტესტებას ავალებდა. ასე იქმნებოდა ილუზია, თითქოს, ამ ქვეყნების მოქალაქეების დასავლეთის სასარგებლოდ გაკეთებული არჩევანი ერთიანი და მყარი არ იყო, თუმცა, საბოლოოდ, რუსეთს ბევრი არაფერი გამოუვიდა.
2020 წლის გაზაფხულზე რუსეთმა მოქალაქეობის შესახებ კანონში ცვლილებები შეიტანა და პოსტსაბჭოთა ქვეყნებისთვის მოქალაქეობის მიღება გაამარტივა. კრემლმა ორმაგ მოქალაქეობაზე აკრძალვა ყოფილი საბჭოთა კავშირის წევრი ქვეყნებისთვის მოხსნა. ეს ცვლილებები შეეხო მოლდოვას, უკრაინას, ბელარუსსა და ყაზახეთს.
გაერო-ში უკრაინის მისიის მუდმივი წარმომადგენლობის პრესცენტრმა ალექსეი რეზნიკოვის განცხადება გაავრცელა, სადაც საუბარია დონბასში 400’000მდე, ყირიმში კი 2.5 მილიონამდე უკრაინელისთვის იძულებით რუსული პასპორტების დარიგებაზე. რუსეთის შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მაისში დაადასტურა, რომ აღმოსავლეთ უკრაინაში 527,000-ზე მეტმა ადამიანმა მიიღო რუსეთის მოქალაქეობა. რუსეთის სახელმწიფო დუმის დსთ-ის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის, ვიქტორ ვოდოლაცკის განცხადებით, 2021 წლის ბოლომდე დონეცკისა და ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებში რუსეთის მოქალაქეობის გამარტივებული პროცედურით მიღების მსურველთა რაოდენობა შესაძლოა, ერთ მილიონამდე გაიზარდოს. აქვე აუცილებლად უნდა გავიხსენოთ რუსეთის პრეზიდენტის არალეგიტიმური კანონი, რომელიც მარტში შევიდა ძალაში და ანექსირებულ ყირიმში რუსეთის მოქალაქეობის არმქონე პირებს საკუთრების უფლებას უზღუდავს. ეს კიდევ ერთი ზეწოლის იარაღია და უფრო მეტი უკრაინელის რუსად გადაქცევის მიზანს ემსახურება. აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ საქართველოს შემთხვევა განსხვავდება უკრაინისგან, რადგან ოკუპირებულ ცხინვალსა და აფხაზეთში მცხოვრებ ჩვენს მოქალაქეებს ირიბი ეთნიკური კავშირიც კი არ აქვთ რუსეთთან.
რუსული „პასპორტიზაცია“ რამდენიმე ეტაპისგან შედგება. თავდაპირველად, რუსეთი გამარტივებული პროცედურების საშუალებით ქვეყნის ფარგლებს გარეთ, მოკლე დროში, იმ ქვეყნის სამართლებრივი თანხმობის გარეშე, რომლის ტერიტორიაზეც „პასპორტიზაცია“ ხორციელდება, ასიათასობით ადამიანს რუსეთის მოქალაქეობას ანიჭებს, შემდეგ კი ამტკიცებს, რომ მათი დაცვის ვალდებულება აქვს, თანაც – აუცილებლად სამხედრო ინტერვენციის გზით. „პასპორტიზაციის“ თავისი არსით სრულად ემთხვევა კრემლის მიდრეკილებას, თავის ნებაზე განმარტოს საერთაშორისო სამართალი იქ, სადაც და როგორც მოესურვება. კრემლი თავად და უკანონოდ ქმნის წინაპირობას და შემდეგ არასწორ სამართლებრივ არგუმენტებს არგებს. არასწორს იმიტომ, რომ, საერთაშორისო სამართლით, მოქალაქესა და სახელმწიფოს შორის ფაქტობრივი კავშირი უნდა არსებობდეს, ნატურალიზირებული მოქალაქე მჭიდრო კავშირში უნდა იმყოფებოდეს მოქალაქეობის გამცემ ქვეყანასთან. ასეთი კავშირი სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე მცხოვრებ ასიათასობით ადამიანსა და რუსეთს შორის ფიზიკურად ვერ იარსებებს, ამიტომაც, მოსკოვს ახლადგაჩენილი, რუსეთის მოქალაქეების დიპლომატიური გზებით დაცვის უფლებაც კი არ აქვს, არათუ სამხედრო გზით.
2008 წლის 8 აგვისტოს რუსეთის მაშინდელმა პრეზიდენტმა, დიმიტრი მედვედევმა ქართველი სამხედროები ცხინვალში რუსი სამშვიდობოებისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ აგრესიის აქტში დაადანაშაულა და დასძინა, რომ მოსახლეობის უმრავლესობა რუსეთის მოქალაქე იყო. მოგვიანებით, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ მედვედევის განცხადება განავრცო და საქართველო რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სამხედრო ძალის გამოყენებაში დაადანაშაულა, რაც, კრემლის აზრით, გაერო-ს წესდების 51-ე მუხლის თანახმად მოსკოვს თავდაცვის უფლებას ანიჭებდა. აგვისტოს ომის შემსწავლელმა საერთაშორისო დამოუკიდებელმა კომისიამ დაადგინა, რომ რუსეთის „პასპორტიზაციის“ პოლიტიკა ფაქტობრივი კავშირის გარეშე სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე განსაკუთრებით დიდი რაოდენობით პასპორტების დარიგებით, საერთაშორისო სამართლის პრინციპების უხეში დარღვევაა.
2008 წლის ომის შემდეგ, უკრაინელი პოლიტიკოსები ქვეყნის ტერიტორიაზე და, განსაკუთრებით, ყირიმში რუსეთის მოქალაქეების მზარდი რიცხვის გამო ღელავდნენ. უკრაინის კანონით ორმაგი მოქალაქეობა აკრძალული იყო, თუმცა, სიმფეროპოლში რუსეთის საკონსულო მაინც აქტიურად არიგებდა პასპორტებს. უკრაინელების შიში, რომ საქართველოს მსგავსად მათთანაც რუსეთი მოქალაქეებს სამხედრო ინტერვენციისთვის გამოიყენებდა, გამართლდა. 2014 წელს, ფაქტობრივად, ისტორია განმეორდა და ახლა უკვე კარგად დაგეგმილი „პასპორტიზაციის“ მსხვერპლი უკრაინა გახდა. ყირიმის ანექსიას მასიური „პასპორტიზაცია“ უძღოდა წინ. 2014 წლიდან აღმოსავლეთ უკრაინაში შექმნილი ვითარების ფონზე, რუსეთის ოფიციალური პირები ღიად საუბრობენ სეპარატისტული რეგიონების ინტერესების დაცვის შესახებ. 2019 წლის 24 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტმა დონეცკისა და ლუგანსკის არაღიარებული ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებში მცხოვრებთათვის რუსეთის მოქალაქეობის გამარტივებული პროცედურით მინიჭების შესაძლებლობის შესახებ ბრძანებას ხელი მოაწერა. პირველი პასპორტები 2019 წლის 14 ივლისს გაიცა. 2021 წლის 8 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის გავლენიანმა მოადგილემ, დიმიტრი კოზაკმა, რომელიც უკრაინის მიმართულებას კურირებს, ღიად განაცხადა, რომ „რუსეთი შეიძლება, აიძულონ, დაიცვას საკუთარი მოქალაქეები დონბასში და რუსეთი ამას გააკეთებს.“
საერთაშორისო საზოგადოება მეტი სერიოზულობით უნდა მოკიდებოდა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ სერგეი ლავროვის განცხადებებს: „ჩვენი მოქალაქეების სიცოცხლესა და ღირსებას დავიცავთ ყველგან, სადაც უნდა იყვნენ ისინი.“ ნატო-ში რუსეთის წარმომადგენელი 2008 წელს აცხადებდა, რომ რუსეთის მოქალაქეების დასაცავად სამხედრო ძალის გამოყენება კრემლისთვის პრინციპის საკითხი იყო. რუსეთმა, ერთი მხრივ, საკუთარი მოქალაქეების ქვეყნის შიგნით დაცვის უფლებასა და ვალდებულებას, მეორეს მხრივ კი, საზღვრებს გარეთ მოქალაქეების დაცვის უფლებას შორის ზღვარი მიზანმიმართულად წაშალა. რუსული „პასპორტიზაცია“ კრემლის ინსტრუმენტია პოსტსაბჭოთა სივრცის ქვეყნებზე გავლენის შესანარჩუნებლად, სუვერენული სახელმწიფოების ტერიტორიებზე რუსული სამხედრო ბაზების უკანონოდ განსათავსებლად. რაც მთავარია, უკრაინის მოქალაქეებისთვის რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება რუსეთის ჰიბრიდული ომის ნაწილია, რომელიც დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების ნაწილში რუსეთის ანექსიისთვის წინაპირობას ქმნის და, აუცილებლობის შემთხვევაში, აღმოსავლეთ უკრაინაში მოსკოვს სამხედრო ჩარევის ლეგიტიმაციის შესაძლებლობას აძლევს. ამიტომაც, მზარდი რუსული „პასპორტიზაცია“ ახლა უკრაინისთვის დამატებით საფრთხეს წარმოადგენს და ევროპის სტაბილურობას ემუქრება.

Как Кремль использует российские паспорта в гибридной войне против Грузии и Украины
По словам заместителя премьер-министра Украины, министра по вопросам реинтеграции временно оккупированных территорий Алексея Резникова, российская «паспортизация» затронула 2,9 миллиона украинцев в Крыму и на востоке Украины. В ноябре 2020 года пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков вновь озвучил одно из центральных посланий кремлевской пропаганды, согласно которому Россия всегда защищала и будет защищать интересы россиян, независимо от того, где они живут. Официальная Москва использовала необходимость защиты российских граждан для оправдания незаконного военного вмешательства в Грузию и Украину. И это неудивительно, ведь Россия давно пытается подогнать нормы международного права под свои интересы.
«Паспортизацию» Россия официально начала в 2002 году, когда был принят закон о гражданстве. Однако этот метод Москвой использовала в оккупированной Абхазии с 1999 года. «Паспортизация» изначально предназначалась для стран Балтии, в первую очередь для Латвии и Эстонии. Чтобы сохранить свое влияние, Кремль устроил капитализацию многочисленных лиц без гражданства, проживающих в странах Балтии, и раздал им российские паспорта.
Россия позже использовала именно этих новых российских граждан, чтобы остановить европейскую интеграцию стран Балтии, и именно они в разное время получали указания протестовать против евроатлантических устремлений региона. Это создавало иллюзию, что выбор, сделанный гражданами этих стран в пользу Запада, не был единообразным и устойчивым, но в конечном итоге Россия не очень преуспела.
Весной 2020 года Россия внесла поправки в закон о гражданстве, чтобы облегчить получение гражданства для постсоветских стран. Кремль снял запрет на двойное гражданство для стран бывшего Советского Союза. Эти изменения коснулись Молдовы, Украины, Беларуси и Казахстана.
Пресс-центр Постоянного представительства Украины при ООН распространил заявление Алексея Резникова о том, что до 400 тысяч человек на Донбассе и 2,5 миллиона украинцев будут вынуждены получить российские паспорта в Крыму. В мае МВД России подтвердило, что более 527 000 человек на востоке Украины получили российское гражданство. По словам заместителя председателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Виктора Водолацкого, к концу 2021 года в так называемых Народных республиках Донецка и Луганска количество желающих получить российское гражданство по упрощенной процедуре может увеличиться до миллиона.
Надо также отметить незаконный указ Президента России, который вступил в силу в марте и ограничивает имущественные права лиц без гражданства в аннексированном Крыму. Это еще один инструмент давления, который служит цели превращения большего числа украинцев в русских. Здесь следует отметить, что ситуация с Грузией отличается от ситуации с Украиной, потому что наши граждане, проживающие в оккупированных Цхинвале и Абхазии, даже не имеют косвенных этнических связей с Россией.
Российская «паспортизация» состоит из нескольких этапов. Первоначально Россия предоставляет сотням тысяч людей свое гражданство за пределами своей страны, за короткий период времени и в упрощенном порядке, без юридического согласия страны, в которой проводит эту «паспортизацию». Затем Россия утверждает, что обязана защищать этих людей, обязательно посредством военного вмешательства. Суть «паспортизации» полностью совпадает с готовностью Кремля интерпретировать международное право на свой лад как пожелает. Кремль сам же незаконно создает предусловие, а затем приводит неверные юридические аргументы. А неверные, потому что согласно международному праву между гражданином и государством должна быть де-факто связь, натурализованный гражданин должен находиться в тесном контакте со страной гражданства. Такая связь физически не может существовать между сотнями тысяч людей, живущих в другой стране, и Россией, поэтому Москва даже не имеет права защищать ново заявленных российских граждан дипломатически, не говоря уже о военной защите.
8 августа 2008 года тогдашний президент России Дмитрий Медведев обвинил грузинских военных в агрессии против российских миротворцев и мирных жителей в Цхинвале, добавив, что большинство населения составляют граждане России. Позже МИД России расширил заявление Медведева, обвинив Грузию в применении военной силы против Российской Федерации, что, по мнению Кремля, дало Москве право защищаться в соответствии со статьей 51 Устава ООН. Но независимая международная комиссия по расследованию августовской войны обнаружила, что политика России по «паспортизации» путем выдачи особенно большого количества паспортов без фактического союза является грубым нарушением принципов международного права.
После войны 2008 года украинских политиков беспокоил рост числа российских граждан в стране, особенно в Крыму. Украинский закон запрещает двойное гражданство, хотя российское консульство в Симферополе по-прежнему активно распространяет паспорта. Опасения украинцев, что Россия, как и в Грузии, будет использовать своих граждан для предлога военного вмешательства, оправдались. Фактически в 2014 году история повторилась, и теперь Украина стала жертвой хорошо спланированной «паспортизации». Аннексии Крыма предшествовала массовая «паспортизация». На фоне ситуации на востоке Украины с 2014 года российские официальные лица открыто говорят о защите интересов отколовшихся регионов. 24 апреля 2019 года президент России встретился с непризнанными т.н. Донецком и Луганском. Он подписал приказ о возможности предоставления в упрощенном порядке гражданства РФ лицам, проживающим в т.н. Народных республиках. Первые паспорта были выданы 14 июля 2019 года. 8 апреля 2021 года Дмитрий Козак, влиятельный заместитель главы администрации президента России, курирующий Украину, открыто заявил, что «Россию могут заставить защищать своих граждан на Донбассе, и Россия это сделает».
Международному сообществу следовало более серьезно отнестись к заявлениям Сергея Лаврова после российско-грузинской войны 2008 года: «Мы будем защищать жизнь и достоинство наших граждан, где бы они ни находились». В 2008 году представитель России при НАТО заявил, что «использование военной силы для защиты российских граждан является для Кремля делом принципа». Россия, с одной стороны, сознательно стерла грань между правом и обязанностью защищать своих граждан внутри страны и, с другой стороны, правом защищать своих граждан за рубежом. Российская «паспортизация» - это инструмент Кремля для сохранения своего влияния в постсоветских странах, для незаконного размещения российских военных баз на территориях суверенных государств. Самое главное, что предоставление российского гражданства украинским гражданам является частью гибридной войны России, которая является предварительным условием для аннексии Россией частей Донецкой и Луганской областей Украины и, при необходимости, позволяет Москве узаконить военное вмешательство на востоке Украины. Таким образом, растущая российская «паспортизация» представляет дополнительную угрозу для Украины и угрожает стабильности Европы.