სათვალთვალო კამერები საოკუპაციო ხაზთან და საქართველო რუსეთის არამეგობრული ქვეყნების სიაში
რუსეთის საოკუპაციო ძალები საქართველოს ტერიტორიაზე უკანონო ბორდერიზაციის პროცესს აგრძელებენ. საოკუპაციო ხაზთან „ეფ-ეს-ბე“-ს ე.წ. მესაზღვრეებმა მავთულხლართებს მუდმივად ანახლებენ, დამატებით კი, სათვალთვალო კამერებს და სენსორებს ამონტაჟებენ. ექსპერტების აზრით, რუსეთი 2015 წელს ოკუპირებულ ცხინვალთან უკანონოდ გაფორმებული ე.წ. შეთანხმებების იმპლემენტაციის ახალ ეტაპზე გადავიდა. საუბარია ე.წ. თანამშრომლობისა და ინტეგრაციის და ე.წ. საზღვრის შესახებ 2015 წელს ხელმოწერილ არალეგიტიმურ დოკუმენტებზე.
დე ფაქტო საზღვრების დელიმიტაციის შესახებ ე.წ. მოლაპარაკებები კრემლმა ოკუპირებულ ცხინვალთან 2010 წელს დაიწყო. 2015 წლის 18 თებერვალს, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა და მისმა ე.წ. კოლეგამ ოკუპირებული ცხინვალიდან, დავიდ სანაკოევმა რუსეთსა და ოკუპირებულ რეგიონს შორის „სახელმწიფო საზღვრის“ შესახებ „შეთანხმებას“ ხელი მოაწერეს. „შეთანხმება“ ძალაში 2016 წლის 29 სექტემბერს შევიდა, როდესაც „მხარეებმა“ სარატიფიკაციო სიგელები გაცვალეს.
2015 წლის 18 მარტს კი, რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ლეონიდ თიბილოვმა მოკავშირეობისა და ინტეგრაციის შესახებ ე.წ. შეთანხმებას მოაწერეს ხელი. „შეთანხმება“ თავდაცვისა და უსაფრთხოების ერთიანი სივრცის შექმნას, რუსეთსა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო საზღვარზე თავისუფალ გადაადგილებას, „საბაჟო ორგანოების“ ინტეგრაციას, „შინაგან საქმეთა სტრუქტურების“ ხაზით თანამშრომლობას და რუსეთის მოქალაქეობის მიღების პროცედურის გამარტივებას ითვალისწინებს. „შეთანხმების“ ვადად 25 წელი განისაზღვრა, შემდგომი 10 წლიანი პერიოდებით გაგრძელების შესაძლებლობით. „შეთანხმებაში“ ვკითხულობთ: „სამხრეთ ოსეთის შეიარაღებული ძალებისა და უსაფრთხოების სამსახურის დანაყოფები, რუსეთის სამხედრო ძალებისა და უსაფრთხოების შემადგენლობაში შევლენ.“ ეს უკანონო დოკუმენტი რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების ანექსიის დამამტკიცებელი საბუთია.
სწორედ ამ ორ ე.წ. დოკუმენტზე დაყრდნობით დაიწყეს საქართველოს ტერიტორიაზე რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა კამერების დამონტაჟება, რომ ე.წ. შეთანხმებით გათვალისწინებული „საზღვრის კონტროლი“ უკეთესად განახორციელონ. საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ „ეფ-ეს-ბე“-ს უკანონო დაკავებების პრაქტიკას თუ გავიხსენებთ, „შეთანხმებების“ იმპლემენტაციის ეს ახალი ეტაპი, როგორც ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლირებად, ისე ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეების თავისუფალი გადაადგილების უფლებას კიდევ უფრო შეზღუდავს.
ამ ფონზე მნიშვნელოვანია, რომ რუსეთმა საქართველო არამეგობრული ქვეყნების სიაში შეიყვანა. საქართველოსთან ერთად სიაში მოხვდნენ: აშშ, ლიეტუვა, ლატვია, ესტონეთი, უკრაინა, პოლონეთი, ჩეხეთი და დიდი ბრიტანეთი. ვლადიმერ პუტინმა, ხელი მოაწერა კანონს, რომლის მიხედვითაც, რუსეთი "არამეგობრული ქვეყნების" დიპლომატიურ მისიებში და სხვა სააგენტოებში ადგილობრივი თანამშრომლების რაოდენობას შეზღუდავს. კანონი რუსეთის მთავრობას უფლებამოსილებას ანიჭებს, შეზღუდოს ან სულაც აკრძალოს ხელშეკრულებები "უცხო სახელმწიფოთა სამთავრობო ორგანოებთან და სახელმწიფო ინსტიტუტებთან, რომლებიც არაკეთილსინდისიერ ქმედებების სჩადიან რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ".
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა, მარია ზახაროვამ პრეზიდენტის კანონს „სხვა ქვეყნების მტრული ნაბიჯების წინააღმდეგ საპასუხო ღონისძიება“ უწოდა. „ჩვენ ყოველთვის ხაზს ვუსვამთ, რომ რუსეთის საგარეო პოლიტიკა აბსოლუტურად მშვიდობიანია, მაგრამ არც ერთ იმ ნაბიჯს, რომელსაც არამეგობრულად და მტრულად ვთვლით, უპასუხოდ არ დავტოვებთ. ის ზომები, რომლებსაც ახლა ვიღებთ, საპასუხო ზომებია. ეს არ არის აგრესიული ნაბიჯი ჩვენი ქვეყნის მხრიდან, ამას რუსეთის დასაცავად ვაკეთებთ.“
რუსეთის გარდა მთელ მსოფლიოს მტრად არავინ აღიქვამს. ოფიციალურ მოსკოვს არამეგობრული ქვეყნების სიიდან სულ მცირე ორი ქვეყნის ტერიტორიები თავად აქვს ოკუპირებული. სხვა ქვეყნებში კი, გავლენის ოპერაციებიდან დაწყებული არჩევნებში ჩარევით დამთავრებული ყველანაირ „არამეგობრულ“ ზომას თავად პუტინის რეჟიმი მიმართავს. ზახაროვას თუ დავუჯერებთ რუსეთი ახლა საქართველოსგან თავს იცავს. ალბათ ოკუპირებული ტერიტორიების უკანონო ბორდერიზაციაც კრემლს „დაჩაგრული“ რუსეთის დასაცავად სჭირდება.
საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეები ღამით თბილისის კონტროლირებად ტერიტორიაზე იძინებენ და დილას ოკუპირებულ ცხინვალში იღვიძებენ. ეს არ არის თავდაცვა, ეს თავდასხმაა და ოფიციალური მოსკოვი არამეგობრული ქვეყნების სიის ნაცვლად ახლა საერთაშორისო სამართლის იმ ფუნდამენტური ნორმების სიას უნდა ადგენდეს, რომლებსაც ყოველდღიურად არღვევს საქართველოს, უკრაინისა და სხვა ქვეყნების ტერიტორიებზე. ვლადიმერ პუტინი საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობის ევროატლანტიკურ არჩევანს პატივს არ სცემს, ცდილობს ქვეყანა ძალით დააბრუნოს რუსეთის გავლენის სფეროში და თან აცხადებს, რომ სწორედ საქართველო ემუქრება რუსეთის უსაფრთხოებას და არა პირიქით.

Камеры видеонаблюдения вдоль линии оккупации и Грузия в списке недружественных стран России
Российские оккупационные силы продолжают процесс незаконной бордеризации на территории Грузии. Так называемые пограничники из «ФСБ» у линии оккупации постоянно обновляют колючую проволоку, а также устанавливают камеры наблюдения и сенсоры. По мнению экспертов, Россия перешла на новый этап реализации незаконного договора с оккупированным Цхинвали, который был подписан в 2015 году. Речь идет о подписанных в 2015 году нелегитимных документах о т.н сотрудничестве и интеграции и о т.н границах.
Так называемые переговоры о делимитации фактических границ между Кремлем и оккупированным Цхинвали начались в 2010 году. 18 февраля 2015 г. министр иностранных дел России Сергей Лавров и его т.н. коллега из оккупированного Цхинвали Давид Санакоев подписали «соглашение» о «государственной границе» между Россией и оккупированным регионом. «Соглашение» вступило в силу 29 сентября 2016 года, когда «Стороны» обменялись ратификационными грамотами.
18 марта 2015 года президент РФ Владимир Путин и де-факто президент Цхинвальского региона Леонид Тибилов подписали соглашение о так называемом альянсе и интеграции. «Соглашение» предусматривает создание единого пространства обороны и безопасности, свободное передвижение по фактической границе между Россией и Цхинвальским регионом, интеграцию «таможенных органов», сотрудничество «структур МВД» и упрощение процедуры получения Российского гражданства. Срок действия «Соглашения» - 25 лет с возможностью продления еще на 10 лет. В соглашении говорится: «Подразделения вооруженных сил Южной Осетии и Службы безопасности войдут в состав российских вооруженных сил и сил безопасности». Этот незаконный документ является доказательством аннексии Россией оккупированных регионов Грузии.
Именно на основе этих так называемых документов, российские оккупационные силы начали установку видеокамер на территории Грузии, что бы лучше реализовать предусмотренный соглашением «пограничный контроль». Если вспомнить практику незаконных задержаний наших граждан вдоль линии оккупации сотрудниками ФСБ, этот новый этап реализации «договоренностей» еще больше ограничит права граждан Грузии, проживающих как на территориях, подконтрольных центральному правительству, так и на оккупированных территориях.
На этом фоне важно знать, что Россия включила Грузию в список недружественных стран. В список вошли США, Литва, Грузия, Латвия, Эстония, Украина, Польша, Чехия и Великобритания. Владимир Путин подписал указ, согласно которому Россия ограничит количество местного персонала в дипломатических представительствах «недружественных стран» и других ведомствах. Закон уполномочивает российское правительство ограничивать или даже запрещать соглашения «с иностранными правительственными органами и государственными учреждениями, которые совершают противоправные действия против Российской Федерации».
Официальный представитель МИД России Мария Захарова назвала указ президента "ответной мерой против враждебных действий других стран". Мы всегда подчеркивали абсолютно миролюбивый характер нашей внешней политики. Но мы также всегда подчеркивали, что все действия, которые мы квалифицируем как недружественные, враждебные, они никогда не останутся без ответа. Тот пакет мер, который сейчас принимается, это, безусловно, также ответная мера. Это не агрессивные действия нашей страны, это ответ, это защита нашей страны от враждебных недружественных акций.", - пояснила она.
Никто не воспринимает весь мир своим врагом, кроме России. Официальная Москва оккупировала территории как минимум двух стран из списка недружественных стран. В некоторых других странах режим Путина сам прибегает к всевозможным «недружественным» мерам, от операций влияния до вмешательства в выборы. Если верить Захаровой, Россия сейчас защищается от Грузии. Возможно, Кремлю нужна незаконная демаркация границ оккупированных территорий для защиты «угнетенной» России.
Граждане Грузии, проживающие вблизи линии оккупации, ложатся спать в местности подконтрольной Тбилиси, а утром просыпаются в оккупированном Цхинвале. Это не защита, это нападение, и официальная Москва вместо списка недружественных стран должна теперь составить список основополагающих норм международного права, которые она ежедневно нарушает на территориях Грузии, Украины и других стран. Владимир Путин не уважает евроатлантический выбор большинства населения Грузии, пытается заполучить нашу страну обратно в сферу российского влияния и заявляет, что именно Грузия угрожает безопасности России, а не наоборот.