პუტინის რეჟიმი უდანაშაულო ადამიანებს რუსი ხალხის დაცვის გამოგონილი მიზეზით კლავს
21 აპრილს ვლადიმერ პუტინმა რუსეთის ფედერალურ კრებას მიმართა და ტრიბუნიდან მსოფლიოს ქვეყნები „წითელი ხაზების“ გადაკვეთის შესახებ გააფრთხილა: „ყველა, ვინც მიმართავს პროვოკაციას, რაც ჩვენ უსაფრთხოებას დაემუქრება, ინანებს ამის გამო ისე, როგორც არასოდეს.” სინამდვილეში, რუსეთის უსაფრთხოებას პუტინის გარდა არც არავინ ემუქრება. უფრო მეტიც, კრემლი თავად უწყობს პროვოკაციებს დასავლურ ქვეყნებს და მეზობელ სახელმწიფოებს თავს ესხმის. შემდეგ კი ამისთვის სანქციების სახით საზღაურის გადახდაც უწევს. რუსეთის სტაგნაციურმა ეკონომიკამ ვერა და ვერ ამოისუნთქა, ხალხი კი გაუსაძლის გაჭირვებაში ცხოვრობს.
საინტერესოა, რომ პრეზიდენტის სიტყვა შიდა პოლიტიკასა თუ ეკონომიკაში მიმდინარე მოვლენებს უნდა შეხებოდა, თუმცა, პუტინმა ბელარუსსა და უკრაინაზეც ძალიან ბევრი ისაუბრა. მოსკოვი ხომ ამ ქვეყნებს ისედაც პირად საკუთრებად აღიქვამს. გამოსვლის ძირითადი გზავნილი რუსული პროპაგანდისთვის დამახასიათებელი ბანალური მესიჯი იყო – დასავლეთი ქაოსშია. პრეზიდენტის სიტყვა მისივე შექმნილი ისტორიული როლის გაზვიადებას ემსახურებოდა: „თავიდან დაბადებული რუსეთის სახელმწიფოს მამა, რომელიც შინ და გარეთ მორალურად გახრწნილ დასავლეთს ებრძვის.“ მაშინ, როდესაც პუტინი რუსი ხალხის გამოგონილ მტრებზე ზღაპრების მოყოლითა და საკუთარი თავის ქებით იყო დაკავებული, რუსეთის ქუჩებში ალექსეი ნავალნის მხარდასაჭერად გამოსულ მშვიდობიან დემონსტრანტებს ერთმანეთის მიყოლებით აკავებდნენ.
მიმართვისას პუტინმა განაცხადა: „რუსეთის საგარეო პოლიტიკის მთავარი მიზანი მშვიდობისა და ჩვენი მოქალაქეების დაცვაა, ჩვენი ქვეყნის სტაბილური განვითარებისთვის.“ სინამდვილეში, რუსეთი, სამხედრო თუ სხვა არატრადიციული მეთოდების გამოყენებით, სუვერენული ქვეყნების ეკონომიკასა და პოლიტიკაში ჩარევას მუდმივად ცდილობს. ფსიქოლოგიურ ოპერაციებსა და საინფორმაციო ომს საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებისთვის იყენებს, რომ დეზინფორმაციის საშუალებით ქვეყნები უბრძოლველად დაიპყროს.
რუსეთი საქართველოსა და უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო ძალასაც იყენებს, ორივე ქვეყნის ტერიტორიები ოკუპირებული აქვს და ანექსიას ახორციელებს. კრემლი ოკუპირებულ რეგიონებში ყოველდღიურად არღვევს კაცობრიობის უდიდეს მონაპოვარს – ადამიანის ძირითად უფლებებსა და თავისუფლებებს. ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ დაადგინა, რომ რუსი სამხედროები 2008 წლის აგვისტოში ოსების მიერ ეთნიკური ქართველების სახლების გადაწვასა და მათი სიცოცხლის მოსპობას მშვიდად უყურებდნენ. ამიტომ, მომხდარზე პასუხისმგებლობაც მათ ეკისრებათ. ევროპული სასამართლო კონკრეტულ რიცხვსაც ასახელებს – საქართველოს 160 უდანაშაულო მოქალაქე არაადამინური მოპყრობის მსხვერპლი სწორედ რუსეთის გამო გახდა.
რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენელმა, რაშიდ კანჯი-ოღლიმ 2016 წლის 19 მაისს ოკუპირებული გალის რაიონიდან დევნილი გიგა ოთხოზორია აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზთან მოკლა. 2018 წელს ოკუპირებული ახალგორის რაიონის საოკუპაციო ხაზთან 35 წლის არჩილ ტატუნაშვილი გაიტაცეს და ოკუპირებულ ცხინვალში წამებით მოკლეს. 2019 წლის 10 მარტს გაურკვეველ ვითარებაში გარდაიცვალა საოკუპაციო ხაზის დარღვევისთვის უკანონო პატიმრობაში მყოფი, საქართველოს მოქალაქე. სიცოცხლის, თავისუფალი გადაადგილების, განათლებისა და საკუთრების უფლება, ასევე, არაადამიანური მოპყრობისგან თავისუფლება რუსეთის მიერ საქართველოს, უკრაინისა და სხვა ქვეყნების მოქალაქეებისთვის წართმეული უფლებების მხოლოდ მცირე ჩამონათვალია. ნათელია, რომ უდანაშაულო ადამიანების მკვლელობას რუსეთის მოქალაქეების დაცვასთან არანაირი კავშირი არ აქვს. არავინ ემუქრება სტაბილურობასა და მშვიდობას რუსეთშიც და მსოფლიოშიც ისე, როგორც პუტინის რეჟიმი.
„რუსეთს თავისი ინტერესები აქვს, რომელსაც ჩვენ ვიცავთ და მომავალშიც დავიცავთ საერთაშორისო სამართლის ჩარჩოებში, ისევე როგორც ამას სხვა ქვეყნები აკეთებენ. თუ ვინმე ამ მარტივ ჭეშმარიტებას დაივიწყებს, დიალოგზე უარს იტყვის და გადაწყვეტს, რომ ჩვენთან შეუძლია, თავხედობა გამოიჩინოს, რუსეთი ყოველთვის დაიცავს საკუთარ ინტერესებს”, – განაცხადა პუტინმა.
საერთაშორისო სამართლის ჩარჩოებს რუსეთი, სულ მცირე, მაშინ გასცდა, როდესაც 2008 წლის აგვისტოში დამოუკიდებელი საქართველოს ტერიტორიაზე შემოიჭრა და ქვეყნის ორი რეგიონი მიიტაცა. რამდენჯერაც უნდა გაიმეოროს რუსეთის პრეზიდენტმა სიტყვა “თავდაცვა”, ფაქტი მაინც იგივე დარჩება – რუსეთი თავს არ იცავს, ის სუვერენულ სახელმწიფოებს თავს ესხმის და ამისთვის, სამხედრო ძალასთან ერთად, ჰიბრიდული ომის ელემენტებსაც იყენებს. კრემლი სხვა ქვეყნების არჩევნებშიც კი ერევა, რომ დასავლურ საზოგადოებაში დემოკრატიული სისტემისადმი რწმენა შეარყიოს, ქაოსი და ვნებათაღელვა გამოიწვიოს. პუტინი დასავლურ სანქციებს „პოლიტიკურად მოტივირებულსა“ და „უკანონოს“ უწოდებს. სინამდვილეში, სანქციები მხოლოდ რუსეთის ქმედებებზე პროპორციული პასუხია.
რუსეთში საპროტესტო აქციების ფონზე, პრეზიდენტის მიმართვა კარგად გვაჩვენებს რუსეთის რეალურ მდგომარეობას. სტაგნაციური ეკონომიკის პირობებში პუტინის მარადიული მეფობით დაღლილი ხალხი ფხიზლდება და კრემლს ეს ძალიან აშინებს. პუტინი კი იმუქრება, მაგრამ სანქციებს რუსეთს უწესებენ და დიპლომატების საფარქვეშ მსოფლიოში გაბნეულ რუს ჯაშუშებსაც ერთმანეთის მიყოლებით აძევებენ და მოსკოვში აბრუნებენ.

Режим Путина убивает невинных людей по надуманной причине защиты русского народа
21 апреля Владимир Путин обратился к Федеральному Собранию России и с трибуны предостерег мир от перехода «красной черты»: «Организаторы любых провокаций, угрожающих коренным интересам нашей безопасности, пожалеют о содеянном так, как давно уже ни о чем не жалели». Но ведь на самом деле, никто не угрожает безопасности России, кроме Путина. Более того, Кремль сам провоцирует, нападая на страны Запада и соседние страны, а затем расплачивается за содеянное посредством санкций. Застойная экономика России продолжает стагнацию, а люди живут в невыносимой нищете.
Интересно, что речь президента должна была коснуться текущих событий во внутренней политике или экономике, но Путин больше говорил о Беларуси и Украине. Ведь Москва давно воспринимает эти страны как свою собственность. Основным посылом его выступления стал типичный для российской пропаганды банальный месседж - на Западе царит хаос. Речь президента преувеличивала и его собственную историческую роль: «Отец возрожденного российского государства, борющегося с морально коррумпированным Западом дома и за рубежом». А пока Путин рассказывал истории о вымышленных врагах русского народа и хвалил себя, мирных демонстрантов в поддержку Алексея Навального задерживали один за другим на улицах России.
В своем выступлении Путин сказал: «Основная цель внешней политики России - защита мира и наших граждан, для стабильного развития нашей страны». Но на самом деле, фактически, Россия постоянно пытается вмешиваться в экономику и политику суверенных стран, используя военные или другие методы. Она использует психологические операции и информационную войну, чтобы формировать общественное мнение и с помощью дезинформации завоевывать страны без боя.
Россия также использует военную силу против Грузии и Украины, оккупируя и аннексируя территории обеих стран. Кремль на оккупированных территориях ежедневно нарушает величайшие достижения человечества - основные права и свободы человека. Европейский суд по правам человека постановил, что российские войска спокойно наблюдали за убийствами и сожжением осетинами домов этнических грузин в августе 2008 года. Следовательно, российские военные несут ответственность за случившееся. Европейский суд также называет конкретную цифру - 160 ни в чем не повинных граждан Грузии стали жертвами бесчеловечного обращения из-за действий России.
19 мая 2016 года, недалеко от линии оккупации в Абхазии, представитель российских оккупационных сил Рашид Канджи-Оглы убил Гигу Отхозория, ВПЛ из оккупированного Гальского района. В 2018 году 35-летний Арчил Татунашвили был похищен недалеко от линии оккупации в оккупированном Ахалгорском районе и замучен до смерти в оккупированном Цхинвале. 10 марта 2019 года гражданин Грузии, незаконно задержанный за нарушение оккупационной линии, скончался при неизвестных обстоятельствах. Право на жизнь, свободу передвижения, образование и собственность, а также свободу от бесчеловечного обращения - это лишь небольшой перечень прав, которые Россия лишила граждан Грузии, Украины и других стран. Понятно, что убийство ни в чем не повинных людей не имеет ничего общего с защитой граждан России. Никто не угрожает стабильности и миру в России и в мире так, как режим Путина.
«У России есть свои интересы, которые она намерена отстаивать в рамках международного права, как это делают и другие государства. И если кто-то отказывается понимать эту очевидную вещь, не хочет вести диалог, выбирает эгоистичный и высокомерный тон — Россия всегда найдет путь отстоять свою позицию" - сказал Путин.
Но ведь именно Россия вышла за рамки международного права, по крайней мере, когда она вторглась на территорию независимой Грузии в августе 2008 года и захватила два региона страны. Сколько бы раз президент России ни повторил слово «защита», факт останется неизменным. Россия не защищает себя, она нападает на суверенные государства и использует элементы гибридной войны в дополнение к военной силе. Кремль даже вмешивается в выборы в других странах, чтобы поколебать веру в демократическую систему в западном обществе, вызывая хаос и беспорядки. Путин называет санкции Запада «политически мотивированными» и «незаконными». На самом деле санкции - это лишь соразмерная реакция на действия России.
На фоне протестов в России обращение президента наглядно показывает реальную ситуацию в России. В условиях стагнирующей экономики начали просыпаются люди, уставшие от вечного правления Путина, и Кремль этого боится. Путин всем угрожает, но против России вводятся санкции, а рассредоточенных по миру под видом дипломатов русских шпионов изгоняют из множества стран и возвращают в Москву.