"თუ რეფორმები გაგრძელდა, 2027 წელს ევროკავშირში ლიეტუვას პრეზიდენტობა საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე შემდეგი ნაბიჯის გადადგმის საშუალებას მისცემს"
20/05/2021 12:26:15 პოლიტიკა, კომენტარი
ლიეტუველი ევროპარლამენტარები საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივებზე საუბრობენ და აცხადებენ, რომ "თუ ქვეყანაში რეფორმები გაგრძელდა, 2027 წელს ევროკავშირში ლიეტუვას პრეზიდენტობა საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე შემდეგი ნაბიჯის გადადგმის საშუალებას მისცემს". ამის შესახებ ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარე რასა იუკნევიჩენე და ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თავმჯდომარე ანდრიუს კუბილიუსი "აქცენტისთვის" გამოგზავნილ ერთობლივ პოზიციაში აღნიშნავენ.
"ასოცირებული ტრიოს" მემორანდუმი, როგორც ევროინტეგრაციის მიმართულებით გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯი
იუკნევიჩენე და კუბილიუსი საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვის მიერ “ასოცირებული ტრიოს” ურთიერთგაგების მემორანდუმის გაფორმებას "ევროინტეგრაციის მიმართულებით გადადგმულ მნიშვნელოვან ნაბიჯად" აფასებენ.
"ასოცირებული ტრიოს" შეთანხმება საქართველოს ევროინტეგრაციის მიმართულებით გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯია. ეს არის მკაფიო დემონსტრირება ძლიერი ერთგულებისა, ვიმუშაოთ ერთად და გავაგრძელოთ რეფორმების გზა უკრაინაში, საქართველოსა და მოლდოვაში. ამ შეთანხმების მიღწევა ასევე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო იმის უზრუნველსაყოფად, რომ სამივე ქვეყანა კვლავ რჩება მაღალ დონეზე ევროკავშირის პოლიტიკურ დღის წესრიგში", – აცხადებენ ევროპარლამენტარები.
საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივა
იუკნევიჩენე და კუბილიუსი მიესალმებიან საქართველოს ამბიციას, წარადგინოს წევრობის განაცხადი 2024 წელს და იქვე აღნიშნავენ, რომ ამ მიზნის ირგვლივ მთელი პროევროპული ქართული პოლიტიკური საზოგადოება უნდა გაერთიანდეს, ამასთან, საქართველოს მოკავშირეებმა აქტიურად უნდა იმუშავონ ევროკავშირში რეალისტური ინტეგრაციის ფორმატის შემოსათავაზებლად.
"ევროკავშირის საკითხებზე მომუშავე წამყვანმა კვლევითმა ცენტრმა CEPS–მა დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების და "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" სახელმწიფოების ევროინტეგრაციის შედეგები ერთმანეთს შეადარა და საქართველოსთან მიმართებით აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანი პროგრესი უკვე მიღწეულია. თუმცა ჩვენ უნდა ვიყოთ რეალისტები და ვაღიაროთ, რომ ამჟამად ევროკავშირი, საკუთარი შიდა პრობლემების გამო ფრთხილად ეკიდება ახალი წევრების გაწევრიანებას. სწორედ ამიტომ საქართველოს ინიციატივა და შემდგომი წინსვლის სურვილი ძალიან მნიშვნელოვანია.
მიგვაჩნია, რომ წარმატების მისაღწევად, ქართულმა პოლიტიკურმა პარტიებმა გვერდზე უნდა გადადონ უთანხმოებები და შეთანხმდნენ, რომ ყურადღება გაამახვილონ ევროინტეგრაციის დღის წესრიგზე. უაღრესად მნიშვნელოვანია პოლიტიკური პასუხისმგებლობის შენარჩუნება, კანონის უზენაესობის დაცვის უზრუნველყოფა და იმის გააზრება, რომ ძლიერი და სიცოცხლისუნარიანი ოპოზიცია არის ჯანსაღი დემოკრატიის განუყოფელი ნაწილი.
გვინდა, საქართველოს მივულოცოთ ამბიცია, წარადგინოს წევრობის განაცხადი 2024 წელს. ეს უნდა გახდეს ძირითადი მიზანი მთელი პროევროპული ქართული პოლიტიკური საზოგადოებისთვის. ანალოგიურად, საქართველოს უახლოესმა მოკავშირეებმა ევროკავშირში აქტიურად უნდა იმუშაონ რეალისტური ინტეგრაციის ფორმატის შემოთავაზების მიზნით, რომელიც შეესაბამება საქართველოსა და ევროკავშირის საჭიროებებს. ასეთი ფორმულა შეიძლება, იყოს ევროკომისიის ყოფილი პრეზიდენტის რომანო პროდის ფორმულა "ყველაფერი (ყველა წევრობის სარგებელი) ინსტიტუციების გარდა".
თუ საქართველოში აუცილებელი რეფორმების განხორციელების გადაწყვეტილება ძლიერი დარჩება, 2027 წელს ევროკავშირის ლიტვის პრეზიდენტობა საშუალებას მოგვცემს საქართველოს ევროინტეგრაციისკენ ეტაპობრივად გადადგას შემდეგი ნაბიჯი", – აცხადებენ ევროპარლამენტარები.

"If reforms continue in Georgia, Lithuanian Presidency of EU in 2027 will provide opportunity to push for next step towards gradual Euro-integration"
20/05/2021 12:26:15 Politic, Comment
Lithuanian MEPs Andrius Kubilius and Rasa Jukneviciene spoke on Thursday about the prospects of Georgia's accession to the European Union and emphasized that “if the resolve to implement the necessary reforms remains strong in Georgia, Lithuanian Presidency of the EU in 2027 will provide an opportunity to push for the next step towards gradual Euro-integration.”
Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius and Vice-chair of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee Rasa Jukneviciene told the Accent that Associated Trio agreement is an important step to Georgia’s Euro-integration ambitions.
“It is a clear sign demonstrating the strong commitment to work together and to continue the path of reforms in all three countries (Ukraine, Georgia and Moldova). Reaching this agreement has also been an important step in making sure that Georgia, along with Ukraine and Moldova, remains high on the political agenda of the EU,” MEPs Jukneviciene and Kubilius said in a joint opinion sent to the Accent.
Prospects of Georgia's accession to the European Union
Jukneviciene and Kubilius welcome Georgia's ambition to apply for membership in 2024, noting that the entire pro-European Georgian political community should unite around this goal.
“As a recent CEPS report has demonstrated, significant progress has already been achieved, making the Trio countries, with Georgia at the forefront, comparable to those in the Western Balkans. But we have to be realistic and recognize that currently the EU, because of its own internal problems, is careful about accession of new members. This is why Georgia's initiative and willingness to make further progress is so important. We are convinced that to be successful, Georgian political parties need to set their differences aside and agree to focus on the Euro-integration agenda. It is of utmost importance to stay politically responsible, ensure the functioning of the rule of law and understand that a strong and viable opposition is an integral part of a healthy democracy.
We would like to congratulate Georgia’s ambition to apply for the EU membership in 2024. This should become the primary goal for the entire truly pro-European Georgian political community. Likewise, Georgia's closest allies within the EU should actively work to propose a realistic integration format that would correspond with the needs of Georgia and the EU. Such a formula could be the famous R. Prodi formula "everything (all membership benefits) except institutions". Hopefully, if the resolve to implement the necessary reforms remains strong in Georgia, Lithuanian Presidency of the EU in 2027 will provide an opportunity to push for the next step towards gradual Euro-integration,” Jukneviciene and Kubilius said in the joint opinion.