გაერო-ს ადამიანის უფლებათა საბჭო: რუსეთი საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ეფექტურ კონტროლს ახორციელებს
21/04/2021 10:23:11 ანალიზი
საქართველოს ოთხი მოქალაქე მდინარე ენგურში მაშინ დაიხრჩო, როცა ოკუპირებული გალის რაიონიდან ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე გადმოსვლას შეეცადნენ. ეს ადამიანები რუსი ოკუპანტებისგან თავის დაღწევას ცდილობდნენ. ორი დაღუპული ქალი და ერთი მამაკაცი სოფელ წარჩეში მცხოვრები ერთი ოჯახის წევრები არიან. მომხდარმა ტრაგედიამ მთელი საქართველო შეძრა.
2017 წლის შემდეგ მდინარე ენგურზე გამავალი ხიდი ერთადერთი გზაა, რომლითაც რიგითი მოქალაქეები აფხაზეთიდან საოკუპაციო ხაზს კვეთენ. მანამდე, სულ მცირე, 6 ე.წ. გამშვები პუნქტი არსებობდა, თუმცა, რუსეთმა მათი რაოდენობა ერთამდე შეამცირა. გალის რაიონის მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობა ეთნიკური ქართველები არიან და ქართულ მხარესთან მჭიდრო კონტაქტს ინარჩუნებენ. მათ შორის, ბევრი ქართულ პენსიასაც იღებს და ფულის მისაღებად ზუგდიდში უწევს ჩამოსვლა.
შემზარავ ტრაგედიამდე რამდენიმე დღით ადრე, გაერო-ს ადამიანის უფლებათა საბჭომ რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ დაწესებული შეზღუდვები ადამიანების დაღუპვის მიზეზად პირდაპირ დაასახელა: „ე.წ. გამშვები პუნქტების ხანგრძლივმა ჩაკეტვამ და გადაადგილების თავისუფლებაზე დაწესებულმა შეზღუდვებმა, ხელი შეუწყო სიკვდილიანობის ზრდას და კიდევ უფრო გააუარესა ჰუმანიტარული და სოციალურ–ეკონომიკური სიტუაცია პანდემიის პირობებში.“
24 მარტს საბჭომ რეზოლუცია სახელწოდებით – „თანამშრომლობა საქართველოსთან“ მიიღო, სადაც ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული სიტუაციის გაუარესებაზეა საუბარი. რეზოლუციაში ნათქვამია, რომ ადგილზე ეფექტურ კონტროლს რუსეთი ახორციელებს. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტის, დავით ზალკალიანის განცხადებით, საბჭომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ 2008 წლის აგვისტოს ომის საქმეზე იანვარში გამოტანილი გადაწყვეტილება გაითვალისწინა. ზალკალიანი აცხადებს, რომ გაერო-ს საბჭომ „პირველად აღნიშნა, რომ რუსეთი ეფექტურ კონტროლს ახორციელებს ორ ოკუპირებულ რეგიონში.“
რეზოლუცია – „თანამშრომლობა საქართველოსთან“ ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესის უკანონობაზეც ამახვილებს ყურადღებას. ადამიანის უფლებათა დამცველები რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვასთან დაკავშირებით შეშფოთებას გამოხატავენ.
ეთნიკური ქართველების წინააღმდეგ განხორციელებული დისკრიმინაცია, სიცოცხლის, თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლებების დარღვევა, უკანონო გატაცებები საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ, ქართულ ენაზე განათლების მიღებაზე დაწესებული შეზღუდვები და იძულებით გადაადგილებულ პირთა ნასახლარების განადგურება იმ დაუსრულებელი დანაშაულებების ნაწილია, რის გამოც უფლებადამცველები რუსეთისკენ მუდმივად იშვერენ თითს.
გაერო-ს საბჭომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დევნილებს კვლავაც ჩამორთმეული აქვთ აფხაზეთსა და ცხინვალში საკუთარ სახლებში საერთაშორისო სამართლით მინიჭებული დაბრუნების უფლება. ადამიანის უფლებათა საბჭოს რეზოლუციაში ნათქვამია, რომ 2014 წლიდან 2019 წლამდე ეთნიკური ქართველების მკვლელობებისთვის პასუხისგებაში არავინ მიუციათ, რაც ოკუპირებულ რეგიონებში დაუსჯელობის განცდას უწყობს ხელს. საბჭომ რუსეთს უმაღლესი კომისრის ოფისის წარმომადგენლების ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შეშვება კიდევ ერთხელ მოსთხოვა, თუმცა, კრემლს ორივე რეგიონი სრულად იზოლირებული აქვს და საერთაშორისო დამკვირვებლებს ახლოსაც კი არ უშვებს.

Совет ООН по правам человека: Россия осуществляет эффективный контроль над оккупированными регионами Грузии
21/04/2021 10:23:11 Анализ
Четверо граждан Грузии утонули в реке Ингури при попытке перейти из оккупированного Гальского района в Зугдидский муниципалитет. Эти люди пытались убежать от российских оккупантов. Две погибшие женщины и один мужчина - члены одной семьи, проживающие в селе Царче. Случившаяся трагедия потрясла всю Грузию.
После 2017 года мост через реку Ингури - единственный способ для простых граждан пересечь оккупационную линию со стороны Абхазии. До этого существовало минимум 6 так называемых блокпостов, но Россия сократила их количество до одного. Подавляющее большинство населения Гальского района составляют этнические грузины и они поддерживают тесные контакты с грузинской стороной. Среди них многие получают пенсии в Грузии и вынуждены приезжать в Зугдиди за деньгами.
За несколько дней до ужасающей трагедии Совет ООН по правам человека прямо назвал ограничения, введенные российскими оккупационными силами, причиной гибели людей: «Длительное закрытие так называемых контрольно-пропускных пунктов и усиливающиеся ограничение свободы передвижения способствовали увеличению смертности и еще более усугубили гуманитарную и социально-экономическую ситуацию в связи с пандемией». 24 марта текущего года, Совет принял резолюцию «Сотрудничество с Грузией», в которой говорится об ухудшении ситуации с правами человека на оккупированных территориях. В резолюции говорится, что Россия осуществляет эффективный контроль на этих местах. По словам министра иностранных дел Грузии Давида Залкалиани, Совет принял во внимание решение Европейского суда по правам человека по делу о войне августа 2008 года, принятое в январе. Залкалиани отметил, что Совет ООН «впервые отметил, что Россия осуществляет эффективный контроль над двумя оккупированными регионами».
Резолюция «Сотрудничество с Грузией» также обращает внимание на незаконность процесса бордеризации. Правозащитники обеспокоены установкой российскими оккупационными войсками колючей проволоки и других искусственных заграждений.
Дискриминация в отношении этнических грузин, нарушение прав на жизнь, свободу и безопасность, незаконные похищения людей вдоль линии оккупации, ограничения на получение образования на грузинском языке и окончательный снос домов вынужденных переселенцев являются теми преступлениями, которые происходят по вине России.
Совет ООН подчеркнул, что ВПЛ по-прежнему лишены права вернуться в свои дома в Абхазии и Цхинвали. В резолюции Совета по правам человека говорится, что с 2014 по 2019 год никто не привлекался к ответственности за убийства этнических грузин, что способствует возникновению чувства безнаказанности в оккупированных регионах. Совет в очередной раз обратился к России с требованием разрешить допуск представителей Управления Верховного комиссара на оккупированные территории, но Кремль полностью изолировал оба региона и не допускает туда даже международных наблюдателей.