ნევზოროვი: ყველაფერი რუსეთის საშინელი მარცხით დასრულდება
უკრაინასთან ომის შემთხვევაში ყველაფერი რუსეთის "საშინელი მარცხით" დასრულდება, - ეს მოსაზრება რუსმა პუბლიცისტმა ალექსანდრე ნევზოროვმა YouTube-ზე თავის საავტორო ბლოგში გამოთქვა.
მისი აზრით, ძალთა უთანასწორობის მიუხედავად, გამარჯვება უკრაინას დარჩება, რადგან "უკრაინისთვის ომის ნებისმიერი შედეგი გამარჯვება იქნება".
როგორც ნევზოროვი აღნიშნავს, არსებობს მოვლენათა განვითარების ორი შესაძლო ვარიანტი და "რუსეთისთვის ორივე სასიკვდილოა". "ერთ შემთხვევაში უზარმაზარი, სისხლიანი, გაბოროტებული მონსტრი - რუსეთი პატარა, დაუცველ, მაგრამ ამაყ მეზობელს სრესს, მეორეში - პირიქით. რუსეთისთვის ორივე ვარიანტი ტრაგიკულია", – განმარტავს პუბლიცისტი.
ყველაფერი იმით დაიწყება, რომ "ერთი-ორ რუსულ დივიზიას გზა აებნევა, - ამის გარეშე ხომ არასოდეს ხდება" - აღნიშნავს ნევზოროვი. "ამ დივიზიებს აუცილებლად გადაუვლის რუსული ავიაცია, რომელმაც ჩეჩნეთში საკუთარი ქვედანაყოფების ბომბვისა და ამ გზით რუსული ჯარების მინიმუმ, 1/4-ის გაწყვეტის გასაოცარი გამოცდილება დაიგროვა. ვფიქრობ, აი ეს გამოცდილება, სხვებისგან განსხვავებით, სასმელში ჯერ ვერ გალიეს და ავიაცია მას პრაქტიკაში ამჯერად უკრაინაში გამოიყენებს", – აღნიშნავს ნევზოროვი.
პუბლიცისტი ასევე არ გამორიცხავს ომში სამხედრო-საზღვაო ფლოტის ჩაბმას, რომელიც "შორი არტილერიის, ჭოგრიტებისა და პორტვეინის დახმარებით აუცილებლად ააოხრებს ერთ-ორ სანაპიროს მასზე მოკალათებული რუსივე ტურისტებიანად".
თუმცა, ნევზოროვის თქმით, არც ერთი რუსი ე.წ. სამხედრო ანალიტიკოსი არ ითვალისწინებს "უკრაინის ზეგააფთრებული წინააღმდეგობისა და რუსული ჯარის ბრძოლისუუნარობის ფაქტორებს". "უკრაინელი სამხედროები ჩეჩნებზე გააფთრებულებიც კი არიან" - თვლის პუბლიცისტი.
"რაც არ უნდა იყოს, ნებისმიერ შემთხვევაში, ყველაფერი რუსეთის საშინელი მარცხითა და ტრაგედიით დასრულდება. ავღანეთის, ვიეტნამის, ჩეჩნეთის სირცხვილს საბრალო რუსეთის მხრებზე კიდევ ერთი კუზი დაემატება", – ასკვნის ნევზოროვი.
2014 წელს ყირიმის ანექსიისთანავე რუსეთმა უკრაინის აღმოსავლეთში შეიარაღებული აგრესიის განხორციელება დაიწყო. საბრძოლო მოქმედებები ერთის მხრივ - უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს, ხოლო მეორეს მხრივ, რუსულ ჯარსა და რუსეთის მიერ მხარდაჭერილ "ბოევიკებს" შორის წარმოებს, რომლებიც დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების ნაწილს აკონტროლებენ.
უკრაინული მხარის მიერ ფაქტებისა და მტკიცებულებების წარდგენის მიუხედავად, რუსეთი უკრაინაში შეჭრას ოფიციალურად არ ადასტურებს.
გაერო-ს მონაცემებით, კონფლიქტის პერიოდში დაახლოებით 13 ათასი ადამიანი დაიღუპა.
2021 წლის დასაწყისში დონბასში ვითარება დაიძაბა. გაერთიანებული ძალების საოპერაციო შტაბმა არაერთგზის განაცხადა, რომ მოწინააღმდეგე სნაიპერულ ცეცხლს იყენებს.
1 აპრილს უკრაინის პრეზიდენტის ოფისში განაცხადეს, რომ 2021 წლის დასაწყისიდან დონბასში რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმი სულ მცირე, 570-ჯერ დაარღვიეს.
უკრაინის პრეზიდენტის პრეს-მდივანმა იულია მენდელმა 11 აპრილს განაცხადა, რომ წელს უკვე 26 უკრაინელი სამხედრო დაიღუპა, 12 და 13 აპრილს კი მათ კიდევ ორი შეემატა.
მარტის ბოლოს - აპრილის დასაწყისში მედიამ და თვითმხილველებმა იმის მტკიცებულებების პუბლიკაცია დაიწყეს, რომ რუსეთს აქტიურად შეჰყავდა ყირიმში ქერჩის ხიდით სამხედრო ტექინიკა და უკრაინის საზღვრებთან ჯარების მობილიზებას ახორციელებდა. 30 მარტს უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა რუსლან ხომჩაკმა დაადასტურა, რომ რუსეთის ფედერაცია უკრაინის საზღვრის სიახლოვესა და ყირიმში სამხედრო ძალას ზრდიდა, რაც "საფრთხეს უქმნიდა სახელმწიფოს სამხედრო უსაფრთხოებას". უკრაინის დაზვერვამ კი განაცხადა, რომ რუსეთს სურს, გაზარდოს სამხედრო წარმოდგენილობა "ბოევიკების" მიერ კონტროლირებად ე.წ. დონეცკისა და ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკებში რუსეთის შეიარაღებული ძალების რეგულარული ქვედანაყოფების შეყვანის გზით. ამასთან, მან რუსული ძალების უკრაინის ტერიტორიის სიღრმეში შესვლის შესაძლებლობა არ გამორიცხა.
ვითარების დაძაბვის ფონზე რუსეთის ხელისუფლებამ ჯარების საკონტროლო შემოწმება გამოაცხადა. ქვეყნის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ 13 აპრილს განაცხადა, რომ რუსეთმა სამი კვირის განმავლობაში "დასავლეთ საზღვრებთან" ორი არმია და საჰაერო-სადესანტო ძალების სამი შენაერთი გადაისროლა და რომ ყველა მათგანი ჩართულია წვრთნებში, რომელიც 14 დღის განმავლობაში დასრულდება.
უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრ დიმიტრი კულებას განცხადებით, რუსეთის მხრიდან დონბასში ვითარების ამჟამინდელი ესკალაცია სისტემურ ხასიათს ატარებს და ყველაზე მასშტაბურია ბოლო წლების განმავლობაში.
დონბასში ვითარების ესკალაციის გამო ევროპაში აშშ-ის ჯარების სარდლობამ მაქსიმალური მზადყოფნა გამოაცხადა. თეთრი სახლისა და სახელმწიფო დეპარტამენტის ინფორმაციით, უკრაინის საზღვრებთან რუსული ძალების რაოდენობა ყველაზე დიდია 2014 წლიდან.
უკრაინული დაზვერვის მონაცემებით, მარტის დასაწყისისთვის რუსეთმა უკრაინის საზღვართან სამხედრო-საჰაერო და ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის ძალებისა და შავი ზღვის ფლოტის ორი არმია გაშალა 89 ათასი ადამიანის საერთო რიცხოვნობით. უკრაინის საზღვრებთან რუსული ძალის გადასროლა სავარაუდოდ, 20 აპრილისთვის დასრულდება და მათმა რაოდენობამ შესაძლოა, 110 ათას სამხედროს მიაღწიოს, - განაცხადა 14 აპრილს უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს დაზვერვის მთავარი სამმართველოს უფროსმა კირილ ბუდანოვმა.
Reuters-ის რესპონდენტებმა განაცხადეს, რომ საუბარია ძალის დემონსტრირებაზე და არა ფართომასშტაბიანი საბრძოლო მოქმედებებისთვის მზადებაზე.

Невзоров: Все закончится страшным поражением России
В случае войны с Украиной все закончится "страшным поражением" для России. Такое мнение в своем видеоблоге, опубликованном в YouTube, выразил российский публицист Александр Невзоров.
По его словам, несмотря на неравенство сил, победа будет за Украиной, поскольку "для Украины любой исход войны является победой".
Невзоров отметил, что есть два варианта развития возможной войны и "оба они смертельные для РФ".
"В одном случае огромный, злобный, кровавый монстр – Россия – затоптал маленькую, гордую, беззащитную соседку. Во втором случае маленькая, гордая, беззащитная соседка растоптала огромного кровавого монстра. Для России одинаково трагичны оба варианта", – подчеркнул публицист.
Все начнется с того, что заблудится пара российских дивизий, "без этого не бывает", считает Невзоров.
"Эти дивизии накроет обязательно российская авиация, которая в Чечне приобрела потрясающую способность бомбежки своих же частей, истребив как минимум четверть российского воинства таким образом. Вот этот опыт пропить, я думаю, еще не успели. И авиация сможет применить весь наработанный опыт на практике", – сказал он.
Публицист также не исключает участия в войне военно-морского флота, который "с помощью дальней артиллерии, биноклей и портвейна обязательно накроет пару пляжей с расположившимися там позагорать российскими же туристами".
Но, по словам Невзорова, никто из российских так называемых военных аналитиков не учитывает фактора "сверхъяростного сопротивления Украины и полного неумения армии России воевать". Украинские военные будут "даже позлее чеченцев", считает публицист.
"Что бы ни было, в любом случае все закончится страшным поражением и трагедией России. К афганскому, вьетнамскому, чеченскому бедная страна отрастит еще один горб позора", – резюмировал Невзоров.
Сразу после аннексии Крыма в 2014 году Россия начала вооруженную агрессию на востоке Украины. Боевые действия ведутся между Вооруженными силами Украины с одной стороны и российской армией и поддерживаемыми Россией боевиками, которые контролируют часть Донецкой и Луганской областей, с другой.
Официально РФ не признает своего вторжения в Украину, несмотря на предъявляемые Украиной факты и доказательства.
По данным ООН, за время конфликта погибло около 13 тыс. человек.
В начале 2021 года ситуация на Донбассе обострилась. Штаб операции Объединенных сил неоднократно сообщал, что противник ведет снайперский огонь.
1 апреля в Офисе президента Украины сообщили, что с начала 2021 года российско-оккупационные войска на Донбассе нарушили режим прекращения огня более 570 раз.
Пресс-секретарь президента Украины Юлия Мендель рассказала 11 апреля, что в этом году уже погибло 26 украинских военнослужащих, 12-го и 13 апреля погибли еще двое.
В конце марта – начале апреля СМИ и очевидцы начали публиковать видеодоказательства, что Россия активно перебрасывает военную технику в Крым через Керченский мост и стягивает войска к границе с Украиной. 30 марта главнокомандующий Вооруженными силами Украины Руслан Хомчак подтвердил, что РФ наращивает войска вблизи границы с Украиной и в оккупированном Крыму, что "создает угрозу военной безопасности государства". Украинская разведка заявила, что Россия хочет расширить военное присутствие на подконтрольной боевикам "ДНР" и "ЛНР" территории путем введения регулярных подразделений вооруженных сил РФ, и не исключила попытку продвижения российских войск вглубь территории Украины.
Власти РФ на фоне обострения ситуации объявили о контрольной проверке войск. Министр обороны РФ Сергей Шойгу 13 апреля сказал, что Россия за три недели перебросила к "западным рубежам" две армии и три соединения воздушно-десантных войск, все они задействованы в учениях, которые завершатся в течение 14 дней.
По словам министра иностранных дел Украины Дмитрия Кулебы, нынешняя эскалация со стороны РФ на Донбассе является системной и самой масштабной за последние годы.
Из-за эскалации ситуации на Донбассе командование войск США в Европе объявило максимальную готовность. По информации Белого дома и Госдепартамента США, численность российских войск у границы с Украиной самая большая с 2014 года.
По данным украинской разведки, на начало марта возле границы Украины РФ развернула две армии военно-воздушных сил и противовоздушной обороны, а также Черноморского флота общей численностью 89 тыс. человек. Стягивание российских войск к границе Украины, вероятно, закончится к 20 апреля, их количество может достичь 56 батальонных тактических групп с 110 тыс. военных, говорил 14 апреля начальник Главного управления разведки Министерства обороны Украины Кирилл Буданов.
Собеседники Reuters в Кремле заявляли, что речь идет о демонстрации силы, а не о подготовке к широкомасштабным действиям.