"დღეს პატივს მივაგებთ 21 ადამინის მიერ გაღებულ მსხვერპლს, რათა უფრო თავისუფალი და წარმატებული მომავალი გვქონოდა. მოდით, ვიყუროთ ასევე წინ სიამაყით"
09/04/2021 08:14:01 პოლიტიკა
"დღეს პატივს მივაგებთ 21 ადამინის მიერ გაღებულ მსხვერპლს, რათა უფრო თავისუფალი და წარმატებული მომავალი გვქონოდა. მოდით, ვიყუროთ ასევე წინ სიამაყით", – ამის შესახებ საქართველოში აშშ-ის ელჩმა, კელი დეგნანმა განაცხადა.
"1989 წელი იყო სიმამაცის, მსხვერპლის გაღებისა და თავისუფლებისადმი ერთგულების წელი. ბერლინის კედლის დაცემიდან ტიანანმენის მოედანზე გმირულ გამოსვლამდე, მსოფლიო უყურებდა, როგორ დადგნენ მოქალაქეები დემოკრატიული ღირებულებების დასაცავად; ბალტიის ქვეყნებში ორმა მილიონმა ადამიანმა სოლიდარობის ნიშნად ხელი ხელს ჩაკიდა; უნგრეთში გახსნეს საზღვარი ავსტრიასთან პიკნიკის მოსაწყობად, ხოლო აქ, საქართველოში, 9 აპრილს 21-მა ადამიანმა უმაღლესი საფასური გადაიხადა, ასობით ადამიანი კი დაშავდა საბჭოთა არმიის ხელით თავისუფლებისთვის მშვიდობიანი დემონსტრაციის დროს. დღეს პატივს მივაგებთ მათ მიერ გაღებულ მსხვერპლს, რათა უფრო თავისუფალი და წარმატებული მომავალი გვქონოდა. მოდით, ვიყუროთ ასევე წინ სიამაყით, რადგან ჩვენ ამერიკელები და ქართველები ვზეიმობთ დამოუკიდებლობის, თავისუფლებისა და დემოკრატიის საერთო ღირებულებებს“, – აცხადებს ელჩი.
9 აპრილის ტრაგედიიდან 32 წელი გავიდა. 1989 წლის 9 აპრილს, გამთენიისას, საბჭოთა კავშირის შეიარაღებული ძალების ნაწილებმა თბილისის ცენტრში, პარლამენტის შენობასთან მშვიდობიანი საპროტესტო აქცია დაარბიეს, რასაც მსხვერპლი მოჰყვა. დარბევის შედეგად 21 ადამიანი დაიღუპა, ხოლო ასობით მოქალაქე დაუდგენელი შემადგენლობის გაზით მოიწამლა. მოგვიანებით, 1991 წლის 9 აპრილს უზენაესმა საბჭომ საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა გამოაცხადა. 9 აპრილი საქართველოს უახლეს ისტორიაში ჩაეწერა ტრაგედიისა და ამავდროულად, საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის დღედ.

US Ambassador to Georgia: 1989 was a year characterized by courage, sacrifice and the commitment to freedom
09/04/2021 08:14:01 Politic
US Ambassador to Georgia Kelly Degnan visited the April 9 Memorial in front of the Georgian Parliament building in Tbilisi. She laid a wreath at the memorial and paid tribute to the memory of those who tragically died 32 years ago.
The US Embassy in Georgia published the Ambassador’s comment on the social network.
“1989 was a year characterized by courage, sacrifice and the commitment to freedom. From the fall of the Berlin Wall to the heroic stand of those in Tiananmen Square. The world watched as citizens stood up for democratic values. Across the Baltic States, 2 million people joined hands in solidarity. In Hungary, they opened the border to Austria to hold a picnic. And here in Georgia, on the 9th of April, twenty-one people paid the ultimate price while hundreds more were injured at the hands of the Soviet army as they peacefully demonstrated for freedom. While we remember those who sacrificed so that we might have a freer, more prosperous tomorrow, let’s also look forward with pride as we, Americans and Georgians, celebrate our shared values of independence, freedom and democracy,” Kelly Degnan declared.
On April 9, 1989, the Soviet Army brutally dispersed the anti-Soviet peaceful protest at the Parliament building in Tbilisi. Twenty-one peaceful protester was killed, hundreds were injured and poisoned by some unknown gas.
Two years later, on the same day, the Supreme Council of the Republic of Georgia proclaimed Georgian sovereignty and independence from the Soviet Union. April 9 is the Day of National Unity.