რუსი სტასიკის – Вот тебе, 9 აპრილი და გურამ დოჩანაშვილის უკიდეგანო სიმართლე
„…გოგონა იდგა მის წინ წყნარი და შიშით კი არა, გაოცებული შესცქეროდა მხოლოდ, და გამოზოგილი სიამოვნებით, ნელა შემართა სტასიკმა ხელი, ყვრიმალებდაბერილმა, კბილებში გამოსცრა: „ვოტ ტებე…“ და მთელი თავისი იმ არსებით მძლავრად, ღონივრად რომ დაიქნია კუთვნილი ბარი, თან დააყოლა: „ზა სტალინა… “სტასიკის მამა „ზა სტალინაააა“–ს სულ სხვაგვარად ყვიროდა–ხოლმე. თავგაპობილი იწვა გოგონა, დაჩერებოდა ვალმოხდილი ჭაბუკი სტასიკ. ეგონა, მოსპო.“
ეს ნაწყვეტი მოთხრობიდან – „ორნი აქა-იქა“ იმ დიდ გურამ დოჩანაშვილის კალამს ეკუთვნის, რომელსაც ორიოდე დღის წინ მთელი ერი სამუდამოდ გამოვემშვიდობეთ. მწერალმა ამ მოთხრობის პერსონაჟი, რუსი სტასიკი ქართველი ახალგაზრდების დასარბევად კრემლის მიერ გამოგზავნილი იმ ჯარისკაცების კრებით სახედ დახატა, რომლებიც ქართველებს 1989 წლის 9 აპრილს სამხედრო ნიჩბებით ხოცავდნენ.
წყეულმა „სტასიკებმა“ და მათმა უფროსებმა მაშინ 21 ქართველს მოუსწრაფეს სიცოცხლე, ათასობით ადამიანი დაასახიჩრეს და დღესაც კრემლიდან ისევ ისე გაჰყვირიან – Вот тебе, უყვირიან ქართველებს, უკრაინელებს, ბელარუსებს, კავკასიელებსა და მრავალ სხვას, მრავალ სხვას; ეპოტინებიან აფხაზეთს, სამაჩაბლოს, ყირიმს, დონბასს, მინსკს..„ზა სტალინა…“ კი უბრალოდ შეიცვალა – „ზა პუტინა!“
დოჩანაშვილი მოთხრობის ეპიგრაფში წერდა, რომ „ეს ამბავი შესაძლოა, ზოგან გამოგონილად მოეჩვენოს ვისმე, მაგრამ არა, არაა მთლიანად გამონაგონი”. მართლაც, გამოგონილად გვეჩვენება ღვთისმშობელთან სტასიკისა და მოკლული გოგონას შეხვედრა, სტასიკის მიერ ჩადენილი სისასტიკის უარყოფაც, მსხვერპლის მიერ მკვლელის პატიებაც. მაგრამ განა სინამდვილე არაა ის, თუ როგორ ურტყამდნენ მსხვერპლებს ნიჩბებს, როგორ ისვროდნენ ავტომატიდან გაცხოველებული რუსი ჯარისკაცები თბილისში, პრაღაში, ვილნიუსში, ბაქოში… განა მკაფიოდ არ ისმის დღემდე ეს შემზარავი – Вот тебе, რომელიც თავის თავში ადამიანების მიმართ სიძულვილს ინახავს, ერთმორწმუნეობას კი არა… ასე ყვირიან იმიტომ, რომ იმ ხალხების დასჯა უნდათ, ვინც თავისუფლების მოპოვება, დამოუკიდებლობა, მათ გარეშე ცხოვრების გაგრძელება გაბედა…
მოთხრობაში ღვთისმშობელი სტასიკს ახსენებს, რომ ბავშვი მოკლა, მაგრამ ჯარისკაცი ჯიუტად უარყოფს, მერე ამბობს – კი, მოვკალი, მაგრამ სიბნელე იყო და ვერ დავინახე, ასეთი პატარა თუ იყოო. თან ღვთისმშობელს „ამხანაგ მარიამს“ უწოდებს. ღვთისმშობელი კი მას თავის მართლების საშუალებას არ აძლევს და საოცრად სიმბოლურ სიტყვებს ამბობს: „ცუდად როგორ ჩანდა, სანთელი ეკავა ხელში”.
სტასიკი აქაც თავისი გამომგზავნი კრემლის ცოცხალი სიმბოლოა – რაც უნდა ჩაიდინოს რუსეთის ხელისუფლებამ, ყველაფერს უარყოფს და ყველაფერზე თავის მართლებას ცდილობს – „ჩვენ არ მოგვიკლავს, ჩვენ არ მოგვიწამლავს, ჩვენ არ დაგვიბომბავს, ჩვენ არ დაგვიხოცავს, ჩვენ არ წაგვირთმევია…“
1989 წლის 9 აპრილიდან ვიდრე დღემდე 32 რთული წელი გავიდა, სტასიკს რომ ეგონა, ის ქართველი გოგონა მოსპო, არ გამოუვიდა…

"Вот тебе!" русского Стасика, 9 апреля 1989 года и истинная правда Гурама Дочанашвили
«... Девушка спокойно стояла перед ним и не в страхе, а просто удивленно смотрела, и со скупым удовлетворением Стасик медленно поднял руку, ухмыляясь, стиснув зубы выдавил: « Вот тебе…» и всем своим существом, всей силой замахнулся лопатой, добавляя: «За Сталинааа ...»
Отец Стасика кричал «За Сталинаааа» совсем по-другому.
С разможенной головой лежала девушка, с чуством исполненого долга глядел на нее молодой Стасик. Думал, что смог погубить."
Этот отрывок из повести «Двое тут и там» принадлежит перу великого Гурама Дочанашвили, с которым мы навсегда попрощались несколько дней назад. Писатель в образе персонажа этой повести, русского Стасика, изобразил солдат, которые послал Кремль для разгона митингующих грузин 9 апреля 1989 года.
Треклятые «Стасики» с саперными лопатами и их руководители тогда унесли жизнь 21 мирных человека, покалечили на всю жизнь многих и сегодня из Кремля все продолжают кричать «Вот тебе» грузинам, украинцам, белорусам, кавказцам и многие другим, многие другим; все продолжают хвататься за Абхазию, Самачабло, Крым, Донбасс, Минск ... А "За Сталинааа" просто заменили на "За Путина!"
Дочанашвили в эпиграфе к рассказу написал, что «этот рассказ может показаться некоторым вымышленным, но нет, это не совсем вымысел». Действительно, кажется вымыслом встреча Стасика с Богородицей и убитой девушкой, отрицание Стасиком, своей жестокости, и прощение убийцы жертвой. Но разве абсолютно не вымысел то, как избивали жертв саперными лопатами, как стреляли из автоматов русские солдаты в Тбилиси, Праге, Вильнюсе, Баку ... Ведь слова «Вот тебе…» все еще отчетливо слышны и вмещают в себя не единую веру, а ненависть к людям... Они так кричат, потому что хотят наказать те народы, которые посмели обрести свободу, независимость, продолжить жизнь без них ...
В этой же повести, Богородица напоминает Стасику, что он убил маленькую девочку, но солдат упорно отрицает вину, а в конце признает, что убил, но было плохо видно, и он не разглядел насколько она была мала. Он обращается к Деве Марии с словами «Товарищь Богородица». Она не позволяет ему оправдываться и произносит удивительно символичные слова: «Как это плохо было видно, если она держала в руке свечу».
И здесь мы видим Стасика как живого символа вечно оправдывающегося Кремля - что бы ни наделало российское правительство, на все находит оправдания и пытается увильнуть: «Мы не убивали, мы не отравляли, мы не бомбили, мы не сбивали, мы не оккупировали ... "И вот прошло 32 года после того дня, когда Стасик подумал, что смог погубить эту девочку, но у него ничего не получилось ...