„ვოლან-დე-მორტი“ ნავალნის მკურნალობის გარეშე ტოვებს
ავტორიტეტულმა რუსმა მედიკოსებმა რუსეთის მთავრობას ღია წერილით მიმართეს. ამ ეტაპზე, მიმართვას 20-ზე მეტი ნეიროქირურგი, ონკოლოგი, ქირურგი და თერაპევტი აწერს ხელს. ისინი ითხოვენ, გადაუდებელი სამედიცინო დახმარება რუს ოპოზიციონერს, ალექსეი ნავალნის დაუყოვნებლივ გაეწიოს, რადგან კოლონიაში მყოფი პოლიტიკოსის ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა. ღია წერილის ავტორები მიიჩნევენ, რომ ტკივილები, რომლებიც ციხეში მყოფ ნავალნის აქვს, შესაძლოა,„ნოვიჩოკით“ მოწამვლის შემდგომი გართულება აღმოჩნდეს ან დაუსრულებელი რეაბილიტაციით გამოწვეული პრობლემა. ექიმები წერენ, რომ სამედიცინო დახმარების გარეშე პაციენტის ასეთ მდგომარეობაში დატოვებამ შესაძლოა, სერიოზული გართულება გამოიწვიოს, მათ შორის, ქვედა კიდურების ფუნქციის ნაწილობრივი ან მთლიანი მოშლა.
წერილის ავტორების აზრით, ასეთი მოპყრობა არა მხოლოდ ადამიანის უფლებების დარღვევაა, არამედ – ადამიანის წამება. ისინი რუსეთის პოლიტიკურ ხელმძღვანელობას სთხოვენ, ნავალნის ადეკვატური დახმარება გაეწიოს, რაც მასთან კომპეტენტური სამოქალაქო მედიკოსების დაშვებას და აუცილებელი კვლევების ჩატარებას გულისხმობს.
ალექსეი ნავალნის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების შესახებ ინფორმაცია რამდენიმე დღის წინ გახდა ცნობილი. მისმა იურისტებმა განაცხადეს, რომ პატიმარს ჯერ ზურგის ტკივილი, შემდეგ კი ფეხის ტკივილი დაეწყო. თავად პოლიტიკოსი საჯარო წერილში აცხადებს, რომ მას უკვე საწოლიდან ადგომა უჭირს, მარჯვენა ფეხში მგრძნობელობას კარგავს, ხოლო კოლონიის ადმინისტრაცია მის ჩივილებს ყურადღებას არ აქცევს.„როგორ ჩანს, „ავტოზაკებში“ მუდმივად მოკრუნჩხული ჯდომისგან ნერვი მაქვს მოყოლილი. აქამდე ამაზე ხმას არ ვიღებდი. უსიამოვნო, მაგრამ სასიკვდილო არ იყო, წესით, მკურნალობას დაექვემდებარებოდა. მაგრამ არ მკურნალობენ. როცა ეტაპით გადამიყვანეს, უკვე შევწუხდი და ყოველ დღე ვწერდი თხოვნებს – ალო, ძალიან მტკივა, ექიმი შემოუშვით ან წამალი მომეცით. მაგრამ არ მაძლევდნენ. ახლა კი უკვე საწოლიდან ადგომაც ძალიან, ძალიან მტკივნეული გახდა. ჩემს თხოვნებს იღებენ, მაგრამ არაფერს აკეთებენ. ერთი კვირის წინ ციხის ექიმმა გამსინჯა და ,,იბუპროფენის,, 2 აბი მომცა, მაგრამ დიაგნოზი არც კი ვიცი.“ ასევე აღსანიშნავია, რომ მას კოლონიაში ღამის განმავლობაში 8-ჯერ, საათში ერთხელ აღვიძებენ, ვიდეოკამერით იღებენ და ამგვარად მის ვითომ და ფიზიკურ მდგომარეობას ამოწმებენ. ძილის გარეშე ვრჩები და, ფაქტობრივად, ჩემ მიმართ უძილობით წამებას იყენებენ“, – წერს ნავალნი.
პოლიტიკურ ოპონენტებზე ყველა სახის ზეწოლა და ფსიქოლოგიური წნეხის გამოყენება კრემლისთვის არახალი ტაქტიკაა. საბჭოთა კავშირის მემკვიდრეს ასეთი არაადამიანური მოპყრობის დიდი სკოლა აქვს გავლილი. კრემლს არაერთი შეუპოვარი საზოგადო მოღვაწე, პოლიტიკოსი, დისიდენტი თუ ოპოზიციონერი გაუნადგურებია… ასე ექცევიან ყველას, ვინც შეწინააღმდეგება, გააკრიტიკებს, ხალხის ამხედრებას გაბედავს. ნავალნიმ კი გაბედა – ჯერ სიკვდილს დაუძვრა, შემდეგ კი სამშობლოში დაბრუნდა. ის მაშინვე – „შერემეტიევოს“ აეროპორტში დააკავეს. რუსეთის მოქალაქეების რეაქცია ამ დაკავებაზე 23 და 31 იანვარს გამოჩნდა – მთელი რუსეთის მასშტაბით, ნავალნის მხარდასაჭერი აქციები გაიმართა. რუსეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, 11 ათასზე მეტი ადამიანი იყო დაკავებული. 2 თებერვალს კი რუსულმა სასამართლომ „ივ როშე“-ს საქმეზე ნავალნის პირობითი პატიმრობა რეალურ მსჯავრზე შეუცვალა. ის ციხეში გაუშვეს, აბა, თავისუფლებაზე მყოფი და ქუჩებში მოსიარულე ალექსეი ნავალნი კრემლისთვის უკვე მეტისმეტად საშიში იქნებოდა. მისი სასამართლო პროცესის შემდეგ, ნავალნის თანაგუნდელებმა განაცხადეს, რომ დროებით წყვეტენ საყოველთაო მიტინგების ორგანიზებას. ლეონიდ ვოლკოვმა ეს გადაწყვეტილება იმით ახსნა, რომ რეგიონებში აქციების ორგანიზებას ახლა ვერავინ ახერხებს, რადგან ადგილობრივი კოორდინატორები დაპატიმრებულნი არიან. მისი თქმით, მცირე აქციების ყოველ კვირა გამართვა ქუჩის პროტესტით იმედგაცრუებას გამოიწვევდა.მიუხედავად იმისა, რომ ნავალნი ციხეში გამოკეტეს, ის მაინც ახერხებს იმაზე საუბარს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია, რუსეთი არსებული მმართველობისგან განთავისუფლდეს. ჩვეული ირონიითა და იუმორით ის ახერხებს, ისაუბროს იმაზე, თუ რატომ იბრძვის, რატომ არ უნდა იყოს ვლადიმერ პუტინი პრეზიდენტი, რამდენად უბედურია რუსი ხალხი კრემლის წნეხის ქვეშ და, როგორი გასაკვირიც უნდა იყოს, ნავალნი საუბრობს ღმერთსა და საკუთარ რწმენაზეც. სასამართლოზე წარმოთქმულ ბოლო სიტყვაში მან არა მხოლოდ რუსეთის ბედზე ილაპარაკა, არამედ თავისი მომხრეების გამხნევებაც შეძლო:„ძირითადად, ადამიანები ათეისტები არიან, მეც ასეთი ვიყავი. მაგრამ ახლა მორწმუნე ვარ და ეს მეხმარება, რადგან ყველაფერი უფრო მარტივი გახდა. ნაკლებს ვორჭოფობ, ნაკლები დილემის წინაშე ვდგები – არის წიგნი, სადაც ყველაფერი მკაფიოდ წერია, რომელ სიტუაციაში რა უნდა გააკეთო. ამის მიხედვით ცხოვრება ყოველთვის ადვილი არ არის, მაგრამ მე ვცდილობ. ამიტომაც, პოლიტიკის კეთება ჩემთვის უფრო მარტივი ხდება.“
მან აქვე მოიყვანა სიტყვები მათეს სახარებიდან, რომელებიც, მისი თქმით, მას ყოველთვის ეხმარება – „ნეტარ არიან სიმართლეს მოშიებულ-მოწყურებულნი, რადგან ისინი გაძღებიან“. ის ამბობს, რომ ამ აღთქმას ყოველთვის აღიქვამდა, როგორც ინსტრუქციას და მართალია, ეს ფრაზა თანამედროვე ადამიანისთვის ზედმეტად მაღალფარდოვნად ჟღერს, მაგრამ მას თვითკმაყოფილება მოაქვს.ნავალნიმ იმავე სხდომაზე „ჰარი პოტერის“ პერსონაჟის სიტყვებიც მოიშველია. „ვოლან-დე-მორტისთვის მნიშვნელოვანი იყო, მის მტერს თავი მარტოსულად ეგრძნო, შესაბამისად, რუს ვოლან-დე-მორტსაც, რომელიც თავის სასახლეში ზის, უნდა, რომ მარტონი ვიყოთ… მთელი ჩვენი ხელისუფლება ცდილობს, უთხრას ადამიანებს – შენ მარტო ხარ, შენ გვერდით არავინაა. ჯერ დაშინებაა, მერე კი იმის ჩვენება, რომ მარტო ხარ.“
თუმცა, როგორც უკვე დავინახეთ, კრემლის ეს შეუპოვარი ოპონენტი მარტო არ არის. მას როგორც რუსეთში, ისევე ცივილიზებულ სამყაროშიც ბევრი მხარდამჭერი ჰყავს. მართალია, მისი მხარდასაჭერი აქციები დროებით შეწყვეტილი იყო, მაგრამ რამდენიმე დღის წინ მისმა გუნდმა გაზაფხულზე დიდი საპროტესტო მოძრაობის დაწყება დააანონსა. მასშტაბური აქცია მაშინ გაიმართება, როცა ნახევარი მილიონი მონაწილე შეიკრიბება.
„ჩვენ უნდა დავიწყოთ ხალხის ინფორმირება და მომზადება, ხოლო თარიღს განვსაზღვრავთ მაშინ, როცა მიტინგის მონაწილეების რაოდენობა ნახევარ მილიონს მიაღწევს. რუსეთის 500 ათასი მოქალაქე, რომელიც ჩვენს კამპანიას შეუერთდება, მიტინგზე მოსასვლელად მზადყოფნას გამოაცხადებს და ამის შესახებ სხვებსაც შეატყობინებს“, – ნათქვამია ნავალნის თანაგუნდელების განცხადებაში.
პატიმრობაში მყოფი ოპოზიციონერის მომხრეებმა მოუწოდეს ყველას, ვინც ამ ღონისძიებაში მონაწილეობას აპირებს, უბრალოდ, წერტილი დასვას რუკაზე, რომელიც ნავალნის მხარდასაჭერ საიტზეა განთავსებული. საჭიროა ელექტრონული მისამართის დაფიქსირება და შესაბამისი ქალაქის მონიშვნა.
„მიტინგი, რომელშიც მონაწილეობას 500 ათასი ადამიანი მიიღებს, თანამედროვე რუსეთის ისტორიაში ყველაზე მასშტაბური გახდება. რუკა წერტილებით გაივსება და ყველას, ვინც ამას გააკეთებს, ეცოდინება, რომ მარტო არ არის.“რას მოიმოქმედებს ამ მოვლენების საპასუხოდ რუსი „ვოლან-დე-მორტი“ – დატოვებს თუ არა საძულველ ოპონენტს სამედიცინო დახმარების, ძილის თუ მედიკამენტების გარეშე, ეცდება თუ არა – კიდევ ერთხელ მოუსწრაფოს სიცოცხლე და საყოველთაო პროტესტი ჩაახშოს, ამას უახლოეს მომავალში ვიხილავთ.

«Волан-де-Морт» оставляет Навального без лечения
Авторитетные российские медики написали открытое письмо правительству России. На данном этапе, письмо подписали более 20 нейрохирургов, онкологов, хирургов и терапевтов. Они требуют оказание немедленной медицинской помощи российскому оппозиционеру Алексею Навальному, так как здоровье политика, который находится в колонии, ухудшилось. Авторы открытого письма считают, что боли, которые испытывает Навальный, может быть дальнейшим осложнением отравления “Новичком” или проблемой, вызванной на фоне незавершённой реабилитации. Врачи пишут, что оставление пациента в таком состоянии без медицинской помощи может привести к серьезным осложнениям, включая частичную или полную утрату функций нижних конечностей. По мнению авторов письма, такое обращение является не только нарушением прав человека, но и фактической пыткой. Они просят российское политическое руководство оказать Навальному адекватную медицинскую помощь, которая включает доступ компетентных гражданских врачей и проведение необходимых исследований.
Информация об ухудшении здоровья Алексея Навального стала известна несколько дней назад. Его адвокаты заявили, что у заключенного сначала начались боли в спине, а затем в ногах. Сам политик в публичном письме заявляет, что он уже с трудом встает с постели, теряет чувствительность в правой ноге, и администрация колонии не обращает внимания на его жалобы: “Видимо, нерв защемило от постоянного сидения в автозаках и «пеналах» в скрюченном виде. Я про это молчал. Неприятно, конечно, но не смертельно - вылечат. А не лечат. Когда этапировали, я забеспокоился и начал уже каждый день писать: алле, очень больно. Пустите врача сюда или дайте лекарства. Не дают. И уже с кровати встать тяжело и очень больно. Жалобы берут, но ничего не делают. Неделю назад смотрела меня тюремный врач и стала давать 2 таблетки ибупрофена, но диагноза я так и не знаю.” Примечательно также, что в колонии его будят 8 раз за ночь, каждый час, снимают на видеокамеру и таким образом проверяют его физическое состояние. «Меня оставляют без сна, и фактически ко мне применяют пытку бессонницей», - написал Навальный.
Применение всевозможного давления в том числе и психологического на политических оппонентов – не новая тактика Кремля. У наследника Советского Союза уже большой опыт такого бесчеловечного обращения. Кремль безжалостно уничтожил не мало общественных деятелей, политиков, диссидентов или оппозиционеров ... Так поступают со всеми, кто выступает против, критикует, осмеливается обратиться к народу. Навальный посмел не умереть, а затем посмел вернуться на родину. Его сразу же задержали в аэропорту Шереметьево. Реакция граждан России на его арест проявилась 23 и 31 января - митинги в поддержку Навального прошли по всей России. По данным МВД России, задержано более 11 тысяч человек. 2 февраля российский суд по делу “Ив Роше” заменил условный срок Навального на заключение. Его отправили в колонию, так как Навальный, который бы свободно разгуливал на улице, был бы слишком опасен для Кремля. После суда, товарищи по команде Навального объявили, что они временно приостанавливают проведение митингов. Леонид Волков объяснил это решение тем, что невозможно проводить митинги в регионах, так как местные координаторы находятся под арестом.
Хотя Навальный находится в тюрьме, ему все же удается высказаться о важности освобождения России от ее нынешнего правления. Со своей обычной иронией и юмором он умудряется говорить о том, для чего он воюет, почему Владимир Путин не должен быть президентом, насколько несчастлив российский народ под давлением Кремля, и, что удивительно, Навальный говорит о Боге и своей вере. В своем последнем выступлении в суде он не только говорил о судьбе России, но и приободрил своих сторонников: “В основном люди атеисты, я сам таким был когда-то, довольно воинствующим. Но сейчас я человек верующий и всё становится гораздо проще. Я меньше раздумываю, и меньше дилемм в моей жизни. Ну есть книжка, в которой более-менее чётко написано, что нужно делать в каждой ситуации. И всегда легко следовать этой книжке, но, в общем-то, я стараюсь. И поэтому мне легче заниматься политикой, чем другим в России.
Он также процитировал слова из Евангелия от Матфея-„Блаженны алчущие правды, ибо они насытятся“, которые, по его словам, всегда помогают ему, так как эта заповедь всегда воспринималось им как инструкция, и правда, эта фраза звучит для современного человека слишком высокопарно, но приносит удовлетворение.
В тот же день во время слушания Навальный также процитировал слова персонажа из «Гарри Поттера» о том, что для Волан-де-Морта было важно заставить своего врага чувствовать себя одиноким, и русский Волан-де-Морт, который сидит в своем дворце, хочет, чтобы мы были одиноки. “Все наше правительство пытается сказать человеку - ты один, рядом с тобой никого нет. Сначала запугивают, потом показывают, что ты один».
Однако, как мы уже видели, стойкий противник Кремля совсем не одинок, у него много сторонников как в России, так и в цивилизованном мире. Правда, митинги в его поддержку были временно приостановлены, но несколько дней назад его команда объявила о начале весной массового протестного движения. Масштабный митинг состоится, когда соберется полмиллиона участников. «Мы должны начать информировать и подготовить людей, и назначим дату, когда количество участников митинга достигнет полумиллиона. 500 тысяч граждан России, которые присоединятся к нашей кампании, будут готовы присутствовать на акциях и сообщат об этом другим», - говорится в заявлении. Команда Навального призывает тех, кто планирует пойти на этот митинг, поставить на интерактивной карте точку в городе своего проживания. "Митинг, в котором примут участие 500 тысяч человек, станет самым большим в истории современной России. Карта будет заполняться точками, и каждый, кто поставит свою, будет знать, что он не одинок", - говорится в тексте публикации.
В ближайшее время мы увидим, как поступит русский «Волан-де-Морт» в ответ на эти события - оставит ли он ненавистного противника без медицинской помощи, сна и лекарств, попытается ли он снова лишить его жизни и подавить намеченные на весну акции протеста.