სად გამოავლინეს რუსული ჯაშუშური ქსელი და რა შედეგები მოყვება ამას კრემლისთვის
ბულგარეთის სამართალდამცველებმა ორიოდე დღის წინ მასშტაბური სპეცოპერაცია ჩაატარეს და აგენტურული ქსელი გამოავლინეს, რომელიც რუსეთის ინტერესებზე მუშაობდა. ამ წარმატებული ღონისძიებების შედეგად, რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობაში მხილებული პირები დააკავეს. სპეცოპერაცია ეროვნული უსაფრთხოების სააგენტომ სხვა უწყებებთან თანამშრომლობით ჩაატარა. ბულგარეთის მედიის ინფორმაციით, ჩატარდა ჩხრეკები სხვადასხვა მისამართზე – როგორც დედაქალაქში, ასევე, სხვა ქალაქშიც. ირკვევა, რომ დაკავებულებს შორის არიან მოქმედი სახელმწიფო უწყებების თანამშრომლები, რომლებსაც საიდუმლო ინფორმაციასთან ჰქონდათ წვდომა. ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი ტელევიზიის ინფორმაციით, ერთ-ერთი ეჭვმიტანილი ავტომაგისტრალზე მანქანით გადაადგილებისას დააკავეს. ამ ფართომასშტაბიანი სპეცოპერაციის ფარგლებში, ბულგარელი სამართალდამცველებს დედაქალაქიდან გასასვლელები ჰქონდათ გადაკეტილი და ყველა გამსვლელის დოკუმენტებს ამოწმებდნენ. სწორედ ასე შეძლეს მათ ჯაშუშების ჯგუფის ერთ-ერთი წევრის დაკავება, რომელიც მიმალვას ცდილობდა. დაკავებულებს შორის არიან ბულგარეთის სამხედრო დაზვერვის ყოფილი მაღალჩინოსანი, რომელიც ჯაშუშურ ჯგუფს ხელმძღვანელობდა, მისი მეუღლე, რომელსაც ბულგარეთის გარდა რუსეთის მოქალაქეობაც ჰქონდა, ბულგარეთის თავდაცვის სამინისტროს ერთი წარმომადგენელი და, ასევე, სამხედრო დაზვერვის რამდენიმე მოქმედი და ყოფილი თანამშრომელი.
ბულგარეთის გენერალური პროკურატურის წარმომადგენელმა, სიიკა მილევამ პრესკონფერენციაზე ფარული აუდიო- და ვიდეოგადაღებების შედეგად მიღებული მტკიცებულებებიც წარადგინა, სადაც აღბეჭდილი იყო როგორც სატელეფონო საუბრები, ასევე, ფარული შეხვედრები, ფულის გადაცემა და სხვ. სიიკა მილევას თქმით, ჯგუფის ხელმძღვანლის „რეზიდენტის“ თავდაპირველი მიზანი სწორედ აგენტურული ქსელის შექმნა და გაფართოება იყო. მან სამხედრო განათლება ბულგარეთსა და საზღვარგარეთ მიიღო და, ასევე, დაამთავრა სადაზვერვო სკოლა მოსკოვში. მისი მეუღლე კი, რომელსაც ორმაგი მოქალაქეობა ჰქონდა, იყო შუამავალი რუსეთის საელჩოს თანამშრომლებთან კონტაქტისას.
გამოძიების ვერსიით, დაკავებული პირები რუსული სამხედრო დაზვერვის, გრუ-ს მიერ იყვნენ გადაბირებულები. ბრალი უკვე 6 პირს წარუდგინეს, მათ შორის, რუსული დაზვერვის რეზიდენტის მეუღლეს. ბულგარეთის პროკურატურა აცხადებს, რომ დაკავებულების ერთ-ერთი მიზანი იყო თავდაცვის სამინისტროს შენობაში ინფორმაციის შეგროვება სირიის, მთიანი ყარაბაღისა და უკრაინის თემაზე. ასევე, დაკავებულები აგროვებდნენ მასალებს, რომლებიც ეხებოდა ვარნაში განთავსებულ ნატო-ს ცენტრს, ამ ცენტრის მიზნებს, მოქმედების გეგმას, ფინანსირებას, უშუალოდ ნატო-ს ზოგად მიზნებს, გეგმებსა და მოქმედებების შედეგებს, ნატო-ს სხვადასხვა კომიტეტში მიღებული გადაწყვეტილებების დეტალებს.
ბულგარეთის პრემიერმინისტრმა, ბოიკო ბორისოვმა უკვე განაცხადა მზადყოფნა იმისთვის, რომ რუსეთის ფედერაციის დიპლომატები მომხდარის გამო პერსონა ნონ გრატად გამოაცხადონ. „მეგობრობა მეგობრობად რჩება და მის დემონსტრირებას ყოველთვის ვახდენდით, მათ შორის, „ბალკანეთის ნაკადის“ საკითხშიც, მაგრამ ნატო-ში ჩვენი შესაძლებლობების საკითხებზე ჯაშუშობა არ შეიძლება“, – განაცხადა ბორისოვმა.
აღსანიშნავია, რომ 2019 წლიდან დღემდე ბულგარეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ქვეყნიდან უკვე 6 რუსი დიპლომატი გააძევა, ყველა მათგანი – ჯაშუშობაში ბრალდების გამო. ბოლო ასეთი შემთხვევა 2020 წლის დეკემბერში მოხდა. რუსეთი ყოველ ჯერზე, როდესაც ასეთ უხეშ და არაცივილიზებულ საქმიანობაში ამხელენ, სარკისებურად მოქმედებს და ყველა ბრალდებას უარყოფს. როგორც ყოველთვის, რუსეთი პარტნიორი ქვეყნებისთვისაც ცდილობს პრობლემების შექმნასა და დესტაბილიზაციის მოწყობას.
ბულგარეთში გამოვლენილი, გრუ-ს ჯაშუშების თემასა და რუსეთის ძირგამომთხრელ საქმიანობას უკვე გამოეხმაურნენ სხვადასხვა ქვეყნის უმაღლესი წარმომადგენლები, მათ შორის, გაერთიანებული სამეფოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, დომინიკ რააბი. მისი განცხადებით, ბრიტანეთი მხარს უჭერს ბულგარეთს რუსეთის „მტრული ქმედებების” წინააღმდეგ ბრძოლაში. “ჩვენ სრულად ვუჭერთ მხარს ბულგარეთის მცდელობებს, დაშალოს სავარაუდო ჯაშუშური რგოლი და გადადგას ნაბიჯები რუსეთის მტრულ ქმედებებთან გასამკლავებლად,“ – აღნიშნა დომინიკ რააბმა.

В какой стране раскрыли российскую шпионскую сеть и каковы последствия для Кремля
Пару дней назад болгарские правоохранительные органы провели масштабную спецоперацию, в ходе которой была выявлена агентская сеть, работающая в интересах России. В результате этой успешной спецоперации были арестованы лица, обвиненные в шпионаже в пользу России. Спецоперация проводилась Агентством национальной безопасности совместно с другими ведомствами. По данным болгарских СМИ, обыски проводились по разным адресам, как в столице, так и в других городах. Оказывается, среди задержанных есть сотрудники действующих госорганов, имевшие доступ к секретной информации. По данным одного из самых влиятельных телеканалов, один из подозреваемых был задержан во время передвижения по трассе. В рамках этой масштабной спецоперации болгарские правоохранители заблокировали выезды из столицы и проверяли документы у всех выезжающих. Так им удалось задержать того из членов шпионской группы, который пытался скрыться. Среди задержанных - бывший сотрудник болгарской военной разведки, возглавлявший шпионскую группу, его жена, которая помимо болгарского гражданства имеет российское гражданство, сотрудник министерства обороны Болгарии и несколько действующих и бывших сотрудников военной разведки.Сийка Милева, представитель Генеральной прокуратуры Болгарии, на пресс-конференции, представила доказательства, полученные с помощью скрытых аудио- и видеозаписей, среди которых были телефонные разговоры, а также тайные встречи, денежные переводы и многое другое. По словам Сийки Милева, первоначальной целью лидера группы, так называемого «резидента» было создание и расширение агентской сети. Он получил военное образование в Болгарии и за рубежом, а также окончил разведшколу в Москве. Его жена, имевшая двойное гражданство, была посредником в контактах с сотрудниками российского посольства.По версии следствия, задержанные были завербованы российской военной разведкой «ГРУ». Уже предъявлены обвинения шести лицам, в том числе и жене сотрудника российской разведки. Болгарская прокуратура заявляет, что одной из целей, задержанных был сбор информации о Сирии, Нагорном Карабахе и Украине в Министерстве обороны. Задержанные также собирали материалы, касающиеся центра НАТО в Варне, его целей, плана действий, финансирования, а также общих целей, планов и результатов действий НАТО, и деталей решений, принятых различными комитетами НАТО.
Премьер-министр Болгарии Бойко Борисов уже заявил о готовности объявить российских дипломатов персонами нон грата в связи с инцидентом. "Дружба есть дружба, мы всегда это демонстрировали, в том числе в вопросе о газопроводе "Балканский поток", но шпионить за нашими возможностями в НАТО нельзя", - сказал Борисов. Примечательно, что с 2019 года из МИД Болгарии уже выдворены 6 российских дипломатов, все по обвинению в шпионаже. Последний такой случай произошел в декабре 2020 года. Каждый раз, когда в странах партнеров реагируют на такую грубую и нецивилизованную деятельность России, Кремль отвечает зеркально и отрицает все обвинения. Как всегда, Россия пытается создать проблемы и дестабилизацию даже в дружественных странах.
Высокопоставленные официальные лица из разных стран, в том числе министр иностранных дел Великобритании Доминик Рааб, уже откликнулись на тему обнаруженных в Болгарии шпионов «ГРУ» и подрывной деятельности России. По его словам, Великобритания поддерживает Болгарию в борьбе с «враждебными действиями» России. «Мы полностью поддерживаем усилия Болгарии, направленные на разрушение предполагаемого шпионского кольца и принятие мер по борьбе с враждебными действиями России на ее территории» - сказал Доминик Рааб.