რატომ უნდა განვიხილოთ უკრაინული ყირიმის ოკუპაცია საქართველოს ოკუპაციის პარალელურად და რა მსგავსი გამარჯვებები მოიპოვეს ჩვენმა სახელმწიფოებმა 2021 წელს
17/03/2021 14:20:18 ანალიზი
გამარჯობა, გმადლობთ, არაფრის, მიირთვით, მიბრძანდით – ეს სიტყვები ნებისმიერი ზრდილობიანი ადამიანის ლექსიკონში მოიპოვება, თუმცა, არსებობენ კიდევ სხვა „ზრდილობიანი ადამიანები“, რომლებსაც, რეალურად, მორალური ღირებულებების დაცვასთან ან ზრდილობასთან არანაირი კავშირი არა აქვთ. ამ ადამიანებს „ზრდილობიანები“ სულ სხვა დატვირთვით და ვირუსულად დაერქვათ, მეორენაირად მათ „მწვანე კაცუნებსაც“ უწოდებენ. გამოთქმა „ზრდილობიანი ადამიანები“ 2014 წლის თებერვალ-მარტში გაჩნდა – მაშინ, როცა ყირიმის სტრატეგიული ობიექტები მწვანე სამხედრო ფორმებში ჩაცმულმა უცნობმა პირებმა დაიკავეს. მათ არც განმასხვავებელი ნიშნები ჰქონდათ და არც რომელიმე ქვეყნის არმიის ოფიციალური ფორმა ეცვათ. ისინი ადგილობრივი მასმედიის წარმომადგენლებთან კონტაქტში არ შედიოდნენ, ავტომატებით ხელში, ნებისმიერ ვერბალურ ურთიერთობაზე უარს ამბობდნენ. ისინი ყირიმში ჯერ კიდევ თებერვლის ბოლოს გამოჩნდნენ. ერთ-ერთი უკრაინული მედია პორტალი 2014 წლის 28 თებერვალს ასეთ ცნობას ავრცელებდა: „დაახლოებით, ღამის 01 საათზე სიმფეროპოლის აეროპორტი აიღეს იმავე ადამიანებმა. შეიარაღებულები იყვნენ, ძლიერები, ასეთ ტანსაცმელში ჩაცმულები. დაცვის უფროსმა თქვა, რომ მის ხალხს ზრდილობიანად სთხოვეს გარეთ გასვლა.“ რაც შეეხება მათ მეორე დასახელებას – „მწვანე კაცუნები“, ყირიმელებმა ეს სახელი ამ შეიარაღებულ ადამიანებს კამუფლაჟის ფერის და, ასევე, იმ დროისთვის ბოლომდე გაურკვეველი წარმომავლობის გამო დაარქვეს. თუმცა, მალევე ნათელი გახდა, რომ განმასხვავებელი ნიშნების გარეშე ყირიმში შეჭრილი ჯარისკაცები რუსეთის ფედერაციის სამხედრო მოსამსახურეები იყვნენ. იმ სახელმწიფოს სახელი, რომელმაც ეს დესანტი გადასხა, უკრაინისა და სხვა ქვეყნების მედიაში, ნატო-ს ოფიციალურ დოკუმენტებშიც და ზოგიერთი დამოუკიდებელი რუსული მედიის ფურცლებზეც მაშინვე გამოაშკარავდა. მაგრამ 2014 წლის 4 მარტს რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა და 2014 წლის 5 მარტს თავდაცვის მინისტრმა, სერგეი შოიგუმ განაცხადეს, რომ შეიარაღებული პირები, რომლებიც ყირიმში სამხედრო ობიექტების ბლოკირებას ახდენდნენ, რუსეთის არმიის წარმომადგენლები არ არიან. ჟურნალისტების კითხვაზე, არიან თუ არა ეს ადამიანები რუსეთის არმიის მოსამსახურეები, პუტინმა უტიფრად უპასუხა: „შეხედეთ პოსტსაბჭოთა სივრცეს, იქ არსებობს უამრავი სამხედრო ფორმა, რომელიც რუსეთისას ჰგავს. შეგიძლიათ, მაღაზიაში შეხვიდეთ და იყიდოთ კიდეც.“
2014 წლის 17 აპრილს კი პუტინმა თქვა, რომ ყირიმის სტატუსის შესახებ რეფერენდუმის დროს, რომელიც 2014 წლის 16 მარტს ჩატარდა, რუსი ჯარისკაცები „თავისუფალი ნების გამოხატვისთვის პირობებს უზრუნველყოფდნენ“. ამის შემდეგ, 2014 წლის 24 ოქტომბერს მან ასევე ერთ-ერთი ინტერვიუს დროს თქვა, რომ უკრაინული ჯარის დანაყოფების ბლოკირება რუსულმა სამხედრო დანაყოფებმა მოახდინეს. ამას გარდა, მისი პრესმდივანი, დიმიტრი პესკოვი აცხადებდა, რომ „ზრდილობიანი ადამიანები“ ყირიმში მხოლოდ რეფერენდუმის ჩატარების მომენტში გამოჩნდნენ და არა – მანამდე. საბოლოო აღიარება კი იმისა, რაც რუსეთმა ყირიმში ჩაიდინა, დოკუმენტურ ფილმში – „ყირიმი. სამშობლოში დაბრუნება“ მოხდა, რომელიც ყირიმის რუსეთის ფედერაციასთან შეერთების წლისთავის აღსანიშნავად გამოვიდა.
2014 წელს რუსეთმა სათავისოდ გამოიყენა პოლიტიკური არეულობა უკრაინაში და ყირიმის ანექსიის გეგმის განხორციელებას შეუდგა. კრემლის იარაღი ჰიბრიდული ომის ყველა მექანიზმს მოიცავდა, მათ შორის იყო ჯერ პროპაგანდისტული შტორმის ატეხვა და შემდეგ – „მწვანე კაცუნების“ გაგზავნა უცხო ქვეყნის ტერიტორიაზე. არადა, რუსეთს ჯერ კიდევ 1994 წლის 5 დეკემბერს ჰქონდა ხელმოწერილი ბუდაპეშტის მემორანდუმი, რომლითაც ის უკრაინის მთლიანობას აღიარებდა. ამ შეთანხმების მიუხედავად, რუსეთის ფედერაციამ უკრაინული ყირიმის ანექსირება რუსული დანაყოფების მეშვეობით მოახდინა, რომლებმაც მინისტრთა საბჭოს, ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს შენობებისა და სხვა სტრატეგიული ობიექტების ბლოკირება მოახდინეს. 2014 წლის 16 მარტს ყირიმში მოსკოვის მიერ ინიცირებული რეფერენდუმი ჩატარდა, რომლის შედეგების თანახმად, ყირიმი რუსეთის ფედერაციას შეუერთდა. 2016 წლის დეკემბერში გაერო-ს გენერალურმა ასამბლეამ რეზოლუცია მიიღო, რომელშიც რუსეთის ფედერაცია დასახელებულია, როგორც „ოკუპაციის მომხდენი სახელმწიფო“, ხოლო ნახევარკუნძული – დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიად.
ყირიმისა და აღმოსავლეთ უკრაინის შემთხვევები აუცილებლად უნდა განვიხილოთ საქართველოს ოკუპაციის პარალელურად. მართალია, 2008 წელს საქართველოში პუტინს „ზრდილობიანი ადამიანები“ არ გამოუგზავნია, თანაც საქართველოს ტერიტორიაზე მას ოფიციალური „მშვიდობისმყოფებელები“ უკვე ჰყავდა ჩაყენებული, რომლებსაც ისეთივე კავშირი აქვთ მშვიდობასთან, როგორც „ზრდილობიან ადამიანებს“ ზრდილობასთან, თუმცა, რეალურად, კრემლის ჯარები ხომ საქართველოს საზღვარზე ისეთივე მოგონილი საბაბით შემოიჭრნენ, როგორც ეს შემდეგ უკრაინაში მოახდინეს. უკვე წლობით დაგროვილი გამოცდილებით გამოჩნდა, რომ პუტინს შეუძლია, ნებისმიერი მიზეზი თუ საბაბი გამოიყენოს ან თავად შექმნას ასეთი იმისთვის, რომ დამოუკიდებელი ქვეყნების ოკუპაცია მოახდინოს. და როდესაც ამას აკეთებს, შემდეგ დაპყრობილ ტერიტორიებს ერთ დიდ რუსულ სამხედრო ბაზად აქცევს, სადაც ადგილობრივ მოსახლეობასა და მათ უფლებებს არანაირი ღირებულება არ გააჩნია.
ანექსიის შემდეგ, ამ წლების განმავლობაში ყირიმის ნახევარკუნძულზე ყირიმელი თათრების დევნა მიმდინარეობს – მათ ციხეში სვამენ, აწამებენ, კლავენ. ის ადამიანები, რომლებსაც პროუკრაინული შეხედულებები აქვთ, ეფ-ეს-ბე-ს რეპრესიული მანქანის მსხვერპლები ხდებიან. მას მერე, რაც 2014 წლის 21 მარტს ვლადიმერ პუტინმა ხელი მოაწერა კანონს ყირიმის მიერთების შესახებ, ნახევარკუნძული, რომელიც მანამდე რეგიონული მასშტაბის კურორტად ითვლებოდა, ერთ მთლიან სამხედრო ბაზად იქცა, ყირიმის მოსახლეობის კეთილდღეობა საგრძნობლად დაეცა; იმისთვის, რომ არსებობა შეძლონ, ყირიმელები იძულებულები არიან, რუსეთის მოქალაქეობა მიიღონ, ხოლო იმ უკრაინელებს, რომლებსაც ყირიმში ქონება გააჩნდათ, მის განკარგვას არ შეუძლიათ. ყირიმელი ქალები კრასნოდარში იმის გამო მშობიარობენ, რომ მათ შვილებს მომავალში ევროპაში მოხვედრის უფლება ჰქონდეთ, სხვადასხვა უცხოურ საიტზე შეკვეთების გასაკეთებლად, მისამართებს შეცდომით განზრახ წერენ, აქვთ მინიმალური შემოსავალი და მოსკოვის დონის ფასები. თუმცა, უკვე შეეგუენ იმ ფაქტს, რომ მსოფლიოსგან არაღიარებისთვის განწირულები არიან. და მათი ბედიც ძალიან ჰგავს საქართველოს იმ რეგიონების მაცხოვრებლების ბედს, რომლებიც რუსეთს აქვს ოკუპირებული.
2021 წელი საქართველოსა და უკრაინისთვის დიდი საგარეო გამარჯვებით დაიწყო – ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულმა სასამართლომ 2021 წლის 21 იანვარს 2008 წლის აგვისტოს ომის საქმეზე გადაწყვეტილება მიიღო და განაცხადა, რომ რუსეთი პასუხისმგებელია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის ექვსი მუხლის დარღვევაზე, ასევე, პროცედურული თვალსაზრისით მე-2 მუხლის დარღვევაზე, რაც იმას გულისხმობს, რომ მან ვერ უზრუნველყო ეფექტიანი გამოძიება 2008 წლის ომის შემდეგ სიცოცხლის უფლების სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე. სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებით დადგინდა, რომ რუსეთმა 2008 წლის ომის პერიოდში განახორციელა და დაარღვია კონვენციის არაერთი მუხლი. დადგინდა, რომ რუსეთი ახორციელებდა ცხინვალის რეგიონსა და აფხაზეთზე ეფექტურ კონტროლს და, აქედან გამომდინარე, მას შეერაცხება პასუხისმგებლობა საქართველოს მოსახლეობის უფლებების დარღვევისთვის. სასამართლომ ისიც დაადგინა, რომ 2008 წლის ომის დროს რუსეთმა განახორციელა ქართველების ეთნიკური წმენდა.
მანამდე კი, 2021 წლის 14 იანვარს ადამიანის უფლებების დაცვის ევროპულმა სასამართლომ განაცხადა თანხმობა, დაიწყოს სახელმწიფოთაშორისი სარჩელის „უკრაინა რუსეთის წინააღმდეგ (ყირიმის თაობაზე)“ ნაწილობრივი განხილვა. საუბარია მოსკოვის მიერ ადამიანის უფლებების დარღვევაზე ყირიმში 2014 წლის 27 თებერვლიდან 2015 წლის 26 აგვისტომდე. სასამართლომ ეს გადაწყვეტილება დაასაბუთა იმით, რომ მიიღო „საკმარისი მტკიცებულება“ იმის თაობაზე, რომ რუსეთმა „ყირიმზე ეფექტური კონტროლი“ სწორედ 2014 წლის 27 თებერვლიდან განახორციელა. აქამდე კი ვლადიმერ პუტინი ამტკიცებდა, რომ რუსეთისთვის ყირიმის მიერთების შესახებ გადაწყვეტილება თვითონ ყირიმელებმა „რეფერენდუმზე“ 2014 წლის 16 მარტს მიიღეს და კრემლმა მაშინ უბრალოდ დახმარების ხელი გაუწოდა, არანაირ კონტროლს არ ახორციელებდა. ახლა კი ევროპულმა სასამართლომ ერთგვარი წერტილი დასვა იმ დისკუსიაში, რომელიც ეხება ყირიმის ანექსიის დაწყების თარიღს. ევროპული სასამართლოს დასკვნით, ეს მოხდა არაუგვიანეს 27 თებერვლისა – ეს არის დღე, როდესაც რუსეთის მიერ გაგზავნილი სამხედროები ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი რადის წინ გამოჩნდნენ. ფაქტობრივად, სასამართლომ აიღარა, რომ ჯერ კიდევ სამი კვირით ვიდრე „რეფერენდუმამდე“ რუსეთის ფედერაციამ დაიწყო ნახევარკუნძულის ოკუპირების ოპერაცია, ხოლო ეს იმას ნიშნავს, რომ „რეფერენდუმზე“ არანაირი მშვიდობიანი ნების გამოხატულება არ მომხდარა. ამ გადაწყვეტილებით ევროპული სასამართლო კრემლის მითების გაქარწყლებას ახდენს და პუტინის საგარეო პოზიციების რყევას მყარ საფუძველს უდებს. და რამდენიც უნდა აცხადოს ახლა რუსულმა პროპაგანდამ, რომ ევროპულმა სასამართლომ ამ საჩივრის რიგი პუნქტების დაკმაყოფილებაზე უარი თქვა (როგორც საქართველოს საჩივრის შემთხვევაშიც ამბობს), ნათელია ერთი რამ: ეს გადაწყვეტილება უკრაინის პირველი დიდი გამარჯვებაა ნახევარკუნძულის დაბრუნების გზაზე. უკრაინის წიაღში ყირიმის დაბრუნების პროცესი იწყება. ხოლო ორივე ავტორიტეტული სამართლებრივი გადაწყვეტილება ერთობლივად დიდ გამარჯვებას წარმოადგენს ჩვენი ქვეყნებისთვის, ოკუპაციასა და ერთ კონკრეტულ ოკუპანტთან ბრძოლაში.

Почему мы должны рассматривать оккупацию Украины параллельно с оккупацией Грузии и каких общих побед наши государства достигли в 2021 году
17/03/2021 14:20:18 Анализ
Здравствуйте, спасибо, пожайлуста, добро пожаловать - эти слова можно найти в словаре любого вежливого человека, но есть и другие «вежливые люди», которые, по сути, не имеют никакого отношения к соблюдению моральных ценностей или настоящей вежливости. Этих людей прозвали «вежливыми» по совершенно другим причинам и это прозвище стало вирусным. Их еще называют «зелеными человечками». Выражение «вежливые люди» появилось в феврале-марте 2014 года, когда стратегические объекты в Крыму оккупировали неизвестные люди в камуфляже зеленого цвета. У них не было опознавательных знаков и знаков различия. Они не контактировали с представителями местных СМИ, передвигались с автоматами в руках, и от словесных прений отказывались. Они появились в Крыму еще в конце февраля 2014 года. 28 февраля 2014 года один из украинских медиа-порталов сообщал: «Примерно в час ночи захвачен аэропорт Симферополя — теми же людьми. С оружием, крепкие, в такой же одежде. Начальник охраны сообщил, что его людей вежливо попросили выйти». Однако вскоре выяснилось, что солдаты без отличительных знаков, вторгшиеся в Крым были военнослужащими Российской Федерации. Информация о том, что именно Россия высадила десант на полуострове, скоро появилось в СМИ Украины и других стран, также в официальных документах НАТО и в некоторых независимых российских СМИ. Но 4 марта 2014 года президент России Владимир Путин, и 5 марта 2014 года министр обороны Сергей Шойгу заявили, что военные, блокирующие военные объекты в Крыму, не являются российскими военнослужащими. На вопрос журналистов, входили ли эти люди в состав российской армии, Путин прямо ответил: —“ А Вы посмотрите на постсоветское пространство. Там полно формы, которая похожа на форму… Пойдите в магазин у нас, и вы купите там любую форму.”
17 апреля 2014 г. Путин заявил, что во время референдума о статусе Крыма 16 марта 2014 г. российские солдаты только «создали условия для проведения референдума». Но затем, 24 октября 2014 года, в одном из своих интервью он также заявил, что российские воинские части блокировали подразделения украинской армии. Кроме того, его пресс-секретарь Дмитрий Песков заявил, что «вежливые люди» появились в Крыму только во время референдума, а не раньше. Окончательное признание того, что Россия позволила себе сделать в Крыму, было сделано в документальном фильме «Крым. Путь на Родину» выход которого был приурочен к годовщине присоединения Крыма к Российской Федерации. В 2014 году Россия воспользовалась политической нестабильностью на Украине и приступила к реализации плана аннексии Крыма. Кремль использовал все механизмы гибридной войны, включая сначала натиск пропаганды, а затем отправку «зеленых человечков» на территорию суверенного государства. Однако надо напомнить читателям что еще 5 декабря 1994 года Россия подписала Будапештский меморандум о гарантиях безопасности, признавая целостность Украины. Несмотря на это соглашение, Российская Федерация аннексировала украинский Крым с помощью российских подразделений, которые заблокировали здания Совета Министров, Верховного Совета Автономной Республики и другие стратегические объекты. 16 марта 2014 года в Крыму по инициативе Москвы прошел референдум, согласно которому Крым вошел в состав Российской Федерации. В декабре 2016 года Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию, в которой Российская Федерация была признана «оккупирующим государством», а полуостров - временно оккупированной территорией.
Случаи Крыма и Восточной Украины необходимо рассматривать параллельно с оккупацией Грузии. Хотя Путин не присылал «вежливых людей» в Грузию в 2008 году, в Грузии уже были размещены официальные «миротворцы», которые имели такое же отношение к миротворению, как и «вежливые люди» к вежливости. Эта оккупационная политика повторилась и на Украине. Многолетний опыт показал, что Путин может использовать любую причину, любой мотив или создать что ни будь надуманное, когда решает оккупировать независимые страны. А когда это произоисходит, он превращает оккупированные территории в одну большую российскую военную базу, где местные жители и их права не имеют никакой ценности.
После аннексии все эти годы крымских татар на Крымском полуострове преследовали - сажали, пытали, убивали. Люди с проукраинскими взглядами становятся жертвами репрессивной машины ФСБ. С тех пор, как Владимир Путин подписал закон об аннексии Крыма 21 марта 2014 года, полуостров, ранее считавшийся региональным курортом, превратился в единую военную базу, и благосостояние крымчан резко упало; Чтобы выжить, крымчане вынуждены получать российское гражданство, а те украинцы, которые владели собственностью в Крыму, не могут ею распорядиться. Крымские женщины рожают в Краснодаре, что бы их дети имели право в будущем поехать в Европу, размещают заказы на разных зарубежных сайтах, указывая неправильные адреса, имеют минимальный доход и цены на уровне Москвы. Однако они уже смирились с тем, что обречены на непризнание остальным миром. И их судьба очень похожа на судьбу жителей регионов Грузии, оккупированных Россией.
2021 год начался с крупной победы Грузии и Украины: 21 января 2021 года Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 21 января постановил, что Россия несет ответственность за нарушение шести статей Европейской конвенции о правах человека, а также за процессуальное нарушение статьи 2, что означает, что она не провела эффективного расследования предполагаемых нарушений права на жизнь после войны 2008 года. Страсбургский суд постановил, что Россия нарушила ряд статей Конвенции во время войны 2008 года. Было установлено, что Россия осуществляет эффективный контроль над Цхинвальским регионом и Абхазией и поэтому будет привлечена к ответственности за нарушение прав грузинского народа. Суд также постановил, что Россия провела этническую чистку грузин во время войны 2008 года.
Ранее, 14 января 2021 года, Европейский суд по правам человека согласился начать частичное рассмотрение межгосударственного иска «Украина против России (по Крыму)». Речь идет о нарушениях Москвой прав человека в Крыму с 27 февраля 2014 года по 26 августа 2015 года. Суд обосновал это решение получением «достаточных доказательств» того, что Россия осуществляла «эффективный контроль над Крымом» с 27 февраля 2014 года. До сих пор Владимир Путин утверждал, что решение о присоединении Крыма к России было принято самими крымчанами на «референдуме» 16 марта 2014 года, и что Кремль тогда просто протянул руку помощи, не осуществляя никакого контроля. И вот теперь Европейский суд поставил своеобразную точку в дискуссии по поводу даты начала аннексии Крыма. Европейский суд по правам человека постановил, что это произошло не позднее 27 февраля - в этот день войска, посланные Россией, появились перед Верховной Радой Автономной Республики. Фактически суд постановил, что за три недели до «референдума» Российская Федерация начала операцию по оккупации полуострова, а это означает, что «референдум» не мог быть выражением мирной воли. Этим решением Европейский суд фактически опровергает кремлевские мифы и закладывает прочную основу для сокрушения внешних позиций Путина. И сколько бы сейчас российская пропаганда ни утверждала, что Европейский суд отклонил ряд пунктов этого иска (как говорият и в случае с иском от Грузии), ясно одно: это решение - первая крупная победа Украины на пути возвращения полуострова. И вот начинается процесс возвращения Крыма в состав Украины. А оба этих авторитетных судебных решения являются общей большой победой для наших стран в борьбе с оккупацией и одним единственным оккупантом.