რა აკავშირებთ რუსულ სპეცსამსახურებს ნავალნისა და კარა-მურზას მოწამვლასთან
The Insider-ისა (რუსეთი) და Der Spiegel -ის (გერმანია) ერთობლივი ჟურნალისტური გამოძიებიდან ირკვევა, რომ ალექსეი ნავალნისა და ვლადიმირ კარა-მურზას მოწამვლის საქმეში რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახური მონაწილეობდა.
ორივე გამომცემლობამ გაარკვია, რომ ეფესბე-ს კრიმინალისტიკის ინსტიტუტში საიდუმლო დანაყოფი არსებობს, რომლის წევრებიც სამედიცინო და ქიმიური იარაღის შესახებ სპეციალურ წვრთნებს გადიან. ჟურნალისტური გამოძიებით დადგინდა, რომ სწორედ ამ საიდუმლო დანაყოფის წევრები უთვალთვალებდნენ რუს ოპოზიციონერსა და პუტინის პირად პატიმარს, ალექსენი ნავალნის. მეტიც, ნავალნის მოწამვლამდე რამდენიმე საათით ადრე მასთან ახლოს იმყოფებოდნენ. საინტერესოა, რომ ეფესბე-ს ამ საიდუმლო დანაყოფის წევრები მუდმივ კომუნიკაციაში არიან რუსეთის ქიმიური იარაღის წარმოების პროგრამასთან დაკავშირებულ სამეცნიერო ცენტრ „სიგნალთან“.
ამ კავშირების აღმოჩენის შემდეგ, The Insider-მა და Der Spiegel-მა გადაწყვიტეს, კრემლის კიდევ ერთი კრიტიკოსის, ვლადიმირ კარა-მურზას მოწამვლის ორი შემთხვევაც გამოეძიებინათ.
2015 წლის მაისაიდან 2017 წლის თებერვლამდე კარა-მურზას მოწამვლა ორჯერ სცადეს. ორივე შემთხვევაში მას სასიცოცხლო მნიშვნელობის ორგანოები გაეთიშა და კომაში ჩავარდა. რუსეთის სახელმწიფომ მისი საქმის გამოძიებაზე უარი თქვა. თუმცა, რუსული საავამდყოფოს ორი დასკვნა და სამი საერთაშორისო კომისია ამტკიცებს, რომ კარა-მურზას ორგანიზმში „გაურკვეველი ნივთიერებით ინტოქსიკაციის“ ნიშნები აღმოაჩინეს. ჟურნალისტურმა გამოძიებამ სამგზავრო ინფორმაციაზე დაყრდნობით აღმოაჩინა, რომ ამ ინციდენტების წინ კარა-მურზას ეფესბე-ს აგენტები კუდში დაჰყვებოდნენ.
ასევე, ირკვევა, რომ ეფესბე-ს ერთ-ერთი თანამშრომლის, კონსტანტინ კუდრიავცევის მარშრუტი კარა-მურზას მარშრუტს საეჭვოდ ემთხვევა. გამომცემლობები აღნიშნავენ, რომ ეს ადამიანი 2020 წლის აგვისტოში ალექსეი ნავალნის მოწამვლასთანაც იყო დაკავშირებული.
ჟურნალისტური გამოძიება ამბობს, რომ კარა-მურზას პირველი მოწამვლისას, 2015 წლის მაისში ეფესბე-ს რიგით წევრებს „კონსტიტუტიციის დაცვისა და ტერორიზმთან ბრძოლის“ დეპარტამენტიდან მაღალი თანამდებობის პირი, რომან მეზენცევიც თან ახლდათ. ოფიცერი სხვადასხვა დროს პუტინის ყოფილ მრჩეველ ვლადისლავ სურკოვთან ერთად ხშირად მოგზაურობდა. სურკოვს ოფიციალური მოსკოვის იდეოლოგად და „რუხ კარდინალადაც“ კი მოიხსენიებდნენ. სავარაუდოდ, სწორედ მისი გავლით იღებდა მეზენცევი დირექტივებს პირდაპირ პრეზიდენტ პუტინისგან.
ნავალნისა და კარა-მურზას შემთხვევების მსგავსება, ასევე, ეფესბე-ს როლი მოწამვლის საქმეებში კიდევ ერთხელ აშიშვლებს თანამედროვე რუსეთის ნამდვილ სახეს. პუტინმა სახელმწიფო დიდი ხანია, სრულად დაიმორჩილა, „სადამსჯელო მანქანად“ გადააქცია და მის „გამოცხადებულ სიკვდილის ქრონიკაში“ ხვდება ყველა, ვინც პრეზიდენტის გაკრიტიკებას გაბედავს. „იმპერატორის“ მსხვერპლთა გრძელი სია ამის ნათელი დადასტურებაა.

Какое отношение имеют российские спецслужбы к отравлению Навального и Кара-Мурзы?
Совместное журналистское расследование The Insider (Россия) и Der Spiegel (Германия) выявило причастность Федеральной службы безопасности России к отравлению Алексея Навального и Владимира Кара-Мурзы младшего.
Издания сообщают, что в институте криминологии ФСБ есть секретное подразделение, члены которого проходят специальную подготовку по применению медицинского и химического оружия. Журналистское расследование показало, что члены этого секретного подразделения шпионили за российской оппозицией и личным узником Путина Алексеем Навальным. Более того, за несколько часов до отравления Навального они были рядом с ним. Интересно, что члены этого секретного подразделения из ФСБ находятся в постоянной связи с научным центром «Сигнал», связанным с программой производства химического оружия в России. После обнаружения этих связей The Insider и Der Spiegel решили расследовать еще два случая отравления другого критика Кремля, Владимира Кара-Мурзы младшего.
С мая 2015 года по февраль 2017 года Кара-Мурза дважды был отравлен. В обоих случаях у него отказали жизненно важные органы, и он впал в кому. Российское государство отказалось расследовать его дело. Однако в двух отчетах российской больницы и трех международных комиссий утверждается, что у Кара-Мурзы были признаки «отравления неизвестным веществом». Журналистское расследование, основанное на информации о поездках, показало, что до этих инцидентов агенты все время следовали за ним.
Также выясняется, что маршрут одного из сотрудников ФСБ Константина Кудрявцева совпадает с маршрутом Кара-Мурзы. Издания отмечают, что этот человек также был связан с отравлением Алексея Навального в августе 2020 года.
В журналистском расследовании говорится, что во время первого отравления Кара-Мурзы в мае 2015 года рядовых ФСБ-шников сопровождал высокопоставленный сотрудник Департамента защиты Конституции и борьбы с терроризмом Роман Мезенцев. Офицер в разное время часто ездил с бывшим советником Путина Владиславом Сурковым. Суркова называли официальным московским идеологом и «серым кардиналом». Вероятно, именно через него Мезенцев получал прямые указания непосредственно от президента Путина.
Сходство между случаями Навального и Кара-Мурзы, а также роль ФСБ в отравлениях еще раз обнажают истинное лицо современной России. Путин давно полностью подчинил себе государство, превратил его в «карательную машину» и в своей «хронике смерти» уничтожает всех, кто осмеливается критиковать. Длинный список его жертв - яркое тому подтверждение.