სალომე ზურაბიშვილი რუსეთს მიმართავს
საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი რუსეთს მოუწოდებს, მისივე დახასიათებით, რადიკალურ ჯგუფებს არ უპასუხოს.
„მივმართავ რუსეთის ხელმძღვანელობას, არ აჰყვეს ესკალაციას. პარადოქსი იქნება, თუ მეზობელი ქვეყანა, მისივე დახასიათებით რადიკალური ძალებისგან წამოწყებულ პროვოცირებას უპასუხებს და ამით მათ დესტრუქციულ მიზნებს შეუწყობს ხელს. აქვე ხაზი უნდა გავუსვა იმასაც, რომ ჩვენი მშვიდობიანი პოლიტიკა არის ერთადერთი გზა ქვეყანაში და რეგიონში სტაბილურობის შესანარჩუნებლად“, – განაცხადა პრეზიდენტმა დღეს გამართულ ბრიფინგზე.
ცნობისთვის: თბილისში გრძელდება ანტისაოკუპაციო და ანტისამთავრობო აქციები, რომელიც 20 ივნისს რუს კომუნისტ დეპუტატ გავრილოვის საქართველოს პარლამენტის სავარძელში აღმოჩენას, ხოლო შემდეგ ამის გასაპროტესტებლად შეკრებილთა აქციის დარბევას მოჰყვა.
რუსეთის ხელისუფლებამ თბილისში განვითარებული მოვლენები “რუსოფობიურ პროვოკაციად” შეაფასა და “უსაფრთხოების” საბაბით საქართველოსთან 8 ივლისიდან ავიამიმოსვლა აუკრძალა როგორც რუსულ, ისე ქართულ ავიაკომპანიებს. გარდა ამისა, კრემლმა საქართველოში მყოფ რუს ტურისტებს სამშობლოში დაბრუნებისკენ მოუწოდა. დღეს კი რუსეთის სახელმწიფო სათათბირომ მხარი დაუჭირა საქართველოს წინააღმდეგ სანქციების შემოღებას, რომელიც ითვალისწინებს რუსეთში ქართული ღვინისა და მინერალური წყლების იმპორტის აკრძალვას. ასევე რუსეთიდან საქართველოში ფულადი გზავნილების შეჩერებას.
შეგახსენებთ, რომ კრემლში "რუსთავი 2"–ის ტელეწამყვანის გიორგი გაბუნიას მიერ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის გინების გამოც გაღიზინდნენ.

President Zurabishvili calls on Russian leadership not to get involved in escalation
Georgian President Salome Zurabishvili has commented on the recent developments in the country and called on all forces inside and outside Georgia for “de-escalation” of the situation.
Speaking at a news briefing on July 9, President Zurabishvili stated: “we should not allow certain forces to discredit Georgia abroad and to trigger destabilization inside the country through provocations.”
She called on those forces, who “cause harm to Georgian citizens with their irresponsible actions or statements under the banner of patriotism” to achieve their goals through peaceful elections.
The Georgian President called on the Russian leadership not to get involved in escalation:
“It will be paradoxical if a neighboring country responds to provocations staged by, as it refers to, “radical forces,” thus promoting their destructive goals. Let me emphasize that our peace policy is the only way to maintain stability in the country and in the region."
She also addressed Georgian citizens living in Russia, saying that the Georgian government is trying its best to ensure that they have a peaceful and stable life.