ევროპარლამენტარი კალიურანდი: "მოვუწოდებთ ოპოზიციას, გონს მოეგონ. საქართველო სტაბილურობას და შეუფერხებლად მოქმედ ინსტიტუტებს იმსახურებს"
19/02/2021 17:23:57 პოლიტიკა
ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარე, ევროპარლამენტის წევრი მარინა კალიურანდი საქართველოში ბოლო პერიოდში განვითარებულ მოვლენებს ეხმიანება და აცხადებს, რომ ქვეყანა სტაბილურობას და შეუფერხებლად მოქმედ ინსტიტუტებს იმსახურებს.
როგორც ევროპარლამენტარი "აქცენტთან" საუბრისას აცხადებს, ხელახალი არჩევნებისკენ მოწოდება არ არის გამართლებული და ოპოზიცია პარლამენტში უნდა შევიდეს.
"ჩვენ ძალიან გვაშფოთებს საქართველოში არსებული პოლიტიკური და მედია პოლარიზაცია, ასე ის ფაქტი, რომ საზოგადოებას აქვს უნდობლობა ინსტიტუტების მათ შორის პარლამენტისა და სასამართლო სისტემის მიმართ. ეს პოლარიზაცია და უნდობლობა კიდევ უფრო ართულებს მმართველ პარტიასა და ოპოზიციას შორის დიალოგის შემდეგი რაუნდის გამართვის შესაძლებლობას. ამ კონტექსტში, ჩვენ კვლავ მოვუწოდებთ ოპოზიციას, გონს მოეგონ, დაიკავონ თავიანთი ადგილები პარლამენტში და თავიდან აიცილონ რადიკალური ან პროვოკაციული განცხადებები, რამაც შესაძლოა, ისედაც დაძაბული ვითარება კიდევ უფრო გაამწვავოს. მაშინ, როცა 2020 წლის არჩევნები საერთაშორისო საზოგადოების მიერ მთლიანობაში უკვე შეფასდა, როგორც თავისუფალი, სამართლიანი და კარგად ორგანიზებული, ხელახალი არჩევნებისკენ მოწოდება არ არის გამართლებული. საქართველო იმსახურებს სტაბილურობას და შეუფერხებლად მოქმედ ინსტიტუტებს, მათ შორის ისეთი პარლამენტით, რომელსაც შეეძლება თავისი კონტროლის განხორციელება მთავრობაზე და სასამართლო რეფორმის მე -4 ტალღის განხორციელებაზე, რომელიც მიზნად ისახავს სასამართლო დამოუკიდებლობის განმტკიცებას და კანონის უზენაესობას", – განაცხადა ევროპარლამენტარმა "აქცენტთან" საუბრისას.
ცნობისთვის: 17 თებერვალს სასამართლომ ენმ–ის თავმჯდომარე ნიკა მელიას აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა. 18 თებერვალს გიორგი გახარიამ პრემიერ–მინისტრის თანამდებობა დატოვა. გახარიამ გადაწყვეტილების საფუძვლად ნიკა მელიას დაპატიმრების თაობაზე აზრთა სხვადასხვაობა დაასახელა. დისკუსიის არსებობა „ქართულ ოცნებაშიც“ დაადასტურეს, თუმცა როგორც პარტიის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე აცხადებს, მათ შესაბამისი არგუმენტაცია გახარიასგან ვერ მოისმინეს. გახარიას გადადგომის შემდეგ შსს–მ მელიას დაკავების ღონისძიება გადადო. გახარიას გადადგომიდან რამდენიმე საათში “ქართულმა ოცნებამ" პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატად ირაკლი ღარიბაშვილი დაასახელა.
რაც შეეხება ოპოზიციას, ოპოზიციონერი პოლიტიკოსები ხელისუფლებას ვადამდელი არჩევნების დანიშნვის მიზნით დიალოგის მაგიდასთან დასხდომისკენ მოუწოდებენ.

Kaljurand: “We call on the opposition to come to their senses. Georgia deserves stability and smoothly functioning institutions”
19/02/2021 17:23:57 Politic
The Chair of the delegation to the EU-Georgia Parliamentary Association Committee Marina Kaljurand (S&D, EE) said on Friday that Georgia deserves stability and smoothly functioning institutions.
As MEP Kaljurand told the Accent “any call to repeat elections are not justified” and the opposition should take up their seats in parliament.
“We are very concerned by the political and media polarization and by the public’s distrust in institutions including parliament and the judiciary. This polarization and distrust make the rounds of dialogue between the ruling party and opposition even more difficult. In this context, we call again on the opposition to come to their senses, take up their seats in parliament and avoid any radical or provocative statements that could ignite this explosive situation. Any call to repeat elections, while the 2020 elections were already assessed as free, fair and well organized overall by the international community, are not justified. Georgia deserves stability and smoothly functioning institutions, with a parliament able to exercise its scrutiny over government and over the implementation of the 4th wave of judicial reform aimed at strengthening the independence of the judiciary and the rule of law,” Kaljurand said.
On February 18 Georgian Prime Minister Giorgi Gakharia resigned citing disagreement with his party colleagues over the detention of Nika Melia, leader of the United National Movement. This follows the Tbilisi City Court’s decision to send Nika Melia, Chairperson of the largest opposition party, to pretrial detention. The Georgian Dream party already named former PM and incumbent Defense Minister Irakli Garibashvili, as PM candidate.
The opposition refuses to recognize “fraud” October 2020 general election results, boycotts the new parliament and calls for the new elections.