„ყეენობა“ - რუსეთის მიერ აკრძალული ტრადიცია და წაშლილი ქართული კვალი
ქართული ხალხური, საერო დღესასწაული „ყეენობა“ განსაკუთრებით მდიდარი იყო სხვადასხვა ისტორიული ეპოქისა და საზოგადოებრივი წყობილების დამახასიათებელი ელემენტებით. ყეენობა იყო ომის მისტიფიკაცია და ალეგორია იმისა, რომ ქართველი ხალხი არასოდეს შეეგუებოდა უცხო ქვეყნის მმართველობის ქვეშ ცხოვრებას. ტრადიციულად, ყეენი დამპყრობელს განასახიერებდა. „ყეენობა“ ქართველების გამარჯვებით და ყეენის მტკვარში გადაგდებით სრულდებოდა.
მე-19 საუკუნის დამდეგიდან მჩაგვრელი ყეენი მჩაგვრელმა რუსეთის იმპერატორმა ჩაანაცვლა. ეს იყო ქართველების ამბოხი ცარისტული რუსეთისა და არსებული წყობილებისადმი. „ყეენობის“ ტრადიცია რუსულ იმპერიალიზმთან და ცარიზმთან ბრძოლის სიმბოლოდ იქცა. რუსეთის ხელისუფლებამ „ყეენობა“ აკრძალა, რადგან ჰქონდა ერთადერთი მიზანი - გაერუსებინა საქართველოს მოსახლეობა და წაეშალა ქართული კვალი.
აღსანიშნავია, რომ გასული წლის ზაფხულში, რუსული იმპერიალიზმის წინააღმდეგ, ქართველი ხალხის ბრძოლას „გუგლმა“ საგანგებო გამოფენა მიუძღვნა. საქართველოში მცხოვრები სომეხი მხატვრის, არუთინ შამშინოვის ნამუშევარი სახელწოდებით „ყეენობა“ მსოფლიოს უდიდესი კულტურული ინსტიტუტის პლატფორმაზეა ატვირთული.
სიუჟეტში საქართველოს ხელოვნების სასახლე-კულტურის ისტორიის მუზეუმის დირექტორის გიორგი კალანდიას, ისტორიკოსების, მკვლევარების და მსახიობების დახმარებით, გაცოცხლებულია „ყეენობის“ ძირძველი ტრადიცია, კოსტიუმირებული სანახაობა, ასევე მოთხრობილია მისი შინაარსის შესახებ.
სწორედ ამ დღესასწაულისა და მოვლენების ქრონოლოგიაა მოცემული სიუჟეტში, რომელიც თვალნათლივ გადმოსცემს რუსეთის მავნებლურ პოლიტიკას და ბრძოლას ქართული ეროვნული ღირებულებების წინააღმდეგ.

«Кееноба» - запрещенный Россией грузинский народный праздник
Грузинский народный праздник «Кееноба» был особенно богат элементами, характерными для разных исторических эпох и социальных слоев. “Кееноба” был мистификацией войны и аллегорией того, что грузинский народ никогда не привыкнет жить под игом захватчика. Традиционно “Хан” олицетворял завоевателя. «Кееноба» завершался победой грузин и бросанием “Хана” в Мтквари.
С начала 19 века деспота “Хана” сменил деспотичный российский император. Это было восстание грузин против царской России и существующего правления. Традиционное «Кееноба» стало символом борьбы против русского империализма и царизма. Российское правительство запретило “Кееноба”, так как его целями было обрусение грузин и уничтожение грузинской идентичности.
Примечательно, что борьбе грузинского народа против российского империализма Google посвятил прошлым летом специальную выставку. Работа проживающего в Грузии армянского художника Арутина Шамшинова под названием «Кееноба» размещена на платформе крупнейшего культурного института мира.
С помощью историков, исследователей и актеров, директора Грузинского дворца искусств и музея истории культуры Георгия Каландия, мы возродили самобытную традицию костюмированного карнавала «Кееноба» и рассказываем о деталях его сюжета.
Хронология этого праздника и событий, данная в нашем рассказе, четко передает цели вредоносной политики России и ее борьбу против грузинских национальных ценностей.