რა საფრთხეს უქმნის კრემლი ოკუპირებულ აფხაზეთში სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს
რუსეთის ფედერაციასა და ოკუპირებულ აფხაზეთს შორის „შეთანხმებული“ საერთო სოციო-ეკონომიკური სივრცის ფორმირების გეგმა ოფიციალურად გამოქვეყნდა. დოკუმენტი რუსეთის სახელმწიფო სტრუქტურების ვებგვერდებზე 2020 წლის 25 ნოემბერს აიტვირთა. ეს უკანონო დოკუმენტი უამრავ სარისკო პუნქტს მოიცავს, თუმცა, მათგან ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი 37-ე მუხლია. ის ოკუპირებული აფხაზეთის კანონმდებლობის რუსულთან ჰარმონიზაციას ითვალისწინებს. უფრო ზუსტად, „უცხოელი აგენტების“ სტატუსის განსაზღვრის წესს შეეხება.
საქმე ისაა, რომ 2020 წლის დეკემბერში რუსეთის დუმამ „უცხოელი აგენტების“ კანონში ცვლილებების განხორციელებას დაუჭირა მხარი. ამ გზით პოტენციური „აგენტების“ სია მნიშვნელოვნად გაფართოვდა და გადაწყდა, რომ ინდივიდები, მათ შორის, უცხოელი ჟურნალისტები, რომლებიც რაიმე გზით რუსეთის პოლიტიკურ მოვლენებში ერთვებიან ან ფედერაციის თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროს შესახებ ინფრომაციას აგროვებენ, შესაძლოა, სახელმწიფომ „აგენტებად“ მიიჩნიოს.
ადამიანის უფლებების დამცველმა ორგანიზაციებმა მაშინვე შემოჰკრეს განგაშის ზარი, რადგან საკანონმდებლო ცვლილებებმა სახელმწიფო მანქანას თავისუფალი აზრის წინააღმდეგ ბრძოლაში კიდევ უფრო მეტი თავისუფლება მიანიჭა. „უცხოელი აგენტების“ შესახებ კანონში ცვლილებები 2012 წელს არასამთავრობო ორგანიზაციების „უცხოელ აგენტებად“ შეფასების ნორმატიულ აქტს კიდევ უფრო აფართოებს. ახლა კრემლს ფიზიკური პირების, მათ შორის, სოციალური მედიის მომხმარებლებისა და ბლოგერების უსამართლოდ დაკავების საშუალებაც გაუჩნდა.
საკითხს რომ მივუბრუნდეთ, რატომ არის 37-ე მუხლი ასეთი სარისკო ოკუპირებული აფხაზეთისთვის? იმიტომ, რომ თუ კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია მოხდება, მაშინ ზემოთხსენებული წესი საქართველოს მიტაცებულ რეგიონზეც გავრცელდება. არასამთავრობო ორგანიზაციები რეგიონში ერთადერთ და უკანასკნელ დამაკავშირებელ რგოლს წარმოადგენენ დასავლურ სამყაროსთან. ზოგიერთი აფხაზური ორგანიზაცია გაერო-სთან თანამშრომლობს ან საერთაშორისო დონორებისგან იღებს დაფინანსებას. ახლა ამ ადამიანებსა და მათ საქმიანობას უდიდესი საფრთხე ემუქრებათ. ისინი შეიძლება, კრემლის მოგონილი კანონებით აფხაზეთში „უცხოელ აგენტებად“ შერაცხონ.
2008 წლიდან პუტინი ცდილობს, აფხაზეთი მაქსიმალურ იზოლაციაში მოაქციოს, რათა ოკუპირებულმა რეგიონმა ხსნა მხოლოდ დიად ჩრდილოელ მეზობელში დაინახოს. აფხაზებმა არ უნდა იცოდნენ, რომ მსოფლიოში ადამიანები ყველგან უკეთ ცხოვრობენ, ვიდრე – რუსეთში. ოკუპირებული რეგიონის მკვიდრებამდე ვერ უნდა მიაღწიოს ინფორმაციამ იმ უამრავი შესაძლებლობის შესახებ, რომელიც აფხაზეთს ეკონომიკის, ენერგეტიკის, სოციალური პირობების გასაუმჯობესებლად ექნებოდა საქართველოსთან ერთად და არა – მის გარეშე. ამიტომ, ახლა კრემლს სურს, ის ფანჯარაც დახუროს, საიდანაც არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობით განვითარებული სამყაროს მინიმალური ნაწილი ოკუპირებულ რეგიონში აღწევდა.
კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია და „უცხოელი აგენტების“ სტატუსის შესახებ რუსული სამართლებრივი რეგულაციების გადმოტანა ოკუპირებულ რეგიონში, სამოქალაქო სექტორს ამოსუნთქვის საშუალებას აღარ მისცემს. ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას ისედაც არ ეძლევა მანდატის შესრულების საშუალება, საოკუპაციო ძალები მისიის წევრებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არ უშვებენ. არც ადამიანის უფლებების დამცველ ორგანიზაციებს შეუძლიათ ადგილზე მუშაობა. ახლა ცივილურ სამყაროსთან უკანასკნელი კავშირიც გაწყდება და ისედაც მძიმე ჰუმანიტარულ კრიზისში მყოფი რეგიონის მოსახლეობა უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაში აღმოჩნდება. ყველაფერი ეს კი, რა თქმა უნდა, დიადი რუსეთის მიზანი და დამსახურებაა.

Какую угрозу представляет Кремль гражданскому сектору оккупированной Абхазии?
Официально объявлен план формирования единого социально-экономического пространства, «согласованного» между Российской Федерацией и оккупированной Абхазией. Документ был размещен на сайтах государственных структур России 25 ноября 2020 года. Этот незаконный документ содержит много рискованных моментов, но одним из самых опасных из них является статья 37. Она предусматривает гармонизацию законодательства оккупированной Абхазии с Россией. Точнее, это касается правила определения статуса «иностранных агентов».
Дело в том, что в декабре 2020 года российская Дума поддержала поправки в закон об «иностранных агентах». Таким образом, список потенциальных «агентов» был значительно расширен, и было решено, что лица, включая иностранных журналистов, которые каким-либо образом участвуют в российских политических событиях или собирают информацию о сфере обороны и безопасности федерации, могут считаться «агентами».
Правозащитные организации сразу забили тревогу, поскольку изменения в законодательстве дали государственному аппарату еще больше прав в борьбе со свободой мысли. Поправки к Закону «Об иностранных агентах» 2012 года дополнительно расширяют нормативный акт об НПО как иностранных агентах. Теперь у Кремля появилась возможность несправедливо задерживать людей, в том числе пользователей социальных сетей и блогеров.
Возвращаясь к вопросу, почему статья 37 так рискованна для оккупированной Абхазии? Потому что, если будет проведена гармонизация законодательства оккупированной Абхазии с Россией, то вышеупомянутое правило будет распространено и на этот оккупированный регион Грузии. НПО - единственное и последнее звено этого региона для связи с западным миром. Некоторые абхазские организации сотрудничают с ООН или получают финансирование от международных доноров. Теперь эти люди и их деятельность находятся в большой опасности. Они могут быть названы «иностранными агентами» в Абхазии благодаря изобретенным Кремлем законом.
С 2008 года Путин стремился максимально изолировать Абхазию, чтобы оккупированный регион мог видеть спасение только в своем северном соседе. Абхазы не должны знать, что люди во всем мире живут лучше, чем в России. Информация о многочисленных возможностях, которые Абхазия имела бы для улучшения своей экономики, энергетики и социальных условий с Грузией, а не без нее, не должна доходить до жителей оккупированного региона. Таким образом, теперь Кремль хочет закрыть окно, открытое благодаря деятельности неправительственных организаций, и из которого видна минимальная часть остального мира.
Гармонизация законодательства и введение в действие российских законодательных норм о статусе «иностранных агентов» в оккупированном регионе больше не позволит гражданскому сектору свободно дышать. МНЕС не разрешено выполнять свой мандат, оккупационные силы не допускают членов миссии на оккупированные территории. Правозащитные организации также не могут работать на местах. Теперь будет прервана и последняя связь с цивилизованным миром, а население региона, уже находящееся в тяжелом гуманитарном кризисе, окажется в крайне тяжелой ситуации. Все это, конечно и есть цель и заслуга Великой России.