რუსეთი ოკუპირებული აფხაზეთის კოლონიზაციის ახალ ფაზაზე გადავიდა
ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტი, ასლან ბჟანია „პრეზიდენტად“ არჩევის შემდეგ „ოფიციალური ვიზიტით“ რუსეთში, დაახლოებით, შვიდჯერ იმყოფებოდა. თუმცა, მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, პუტინი მას პირისპირ არასოდეს ხვდებოდა. და, აი, ყარაბაღის მოვლენების შემდეგ, მოსკოვმა ოკუპირებული სოხუმისთვისაც მოიცალა. ასლან ბჟანია სოჭში ვლადიმერ პუტინს 2020 წლის 12 ნოემბერს შეხვდა – რუსეთი ოკუპირებული აფხაზეთის კოლონიზაციის ახალ ფაზაზე გადავიდა.
ამ შეხვედრის მთავარი შედეგი რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამის დამტკიცებაა. აფხაზეთის კიდევ უფრო მეტად ინტეგრაცია რუსეთის ფედერაციასთან მოსკოვის მხრიდან ოკუპირებული რეგიონის ფაქტობრივი ანექსიისკენ გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯია.
რუსეთის ფედერაცია საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების არაოფიციალურ ანექსიას 2008 წლიდან აქტიურად ეწევა. ამას ადასტურებს ე.წ. შეთანხმებებისა და ხელშეკრულებების მთელი წყება. ჯერ მარტო საერთო საინფორმაციო-საკოორდინაციო ცენტრის შექმნა რად ღირს, დე ფაქტო აფხაზეთის ვითომ შინაგან საქმეთა და რუსეთის ამავე უწყებას შორის. აქვე, ოკუპირებული ცხინვალის ე.წ. სამხედრო ძალების რუსულ არმიასთან შეერთებაც უნდა გავიხსენოთ.
მოსკოვის სტრატეგიული მიზანი ორივე რეგიონში თუნდაც მოჩვენებითი „სუვერენიტეტის“ მინიმალური ნიშნების ბოლომდე აღმოფხვრაა. კრემლს სურს, ე.წ. ინსტიტუციებზე სრული კონტროლი დაამყაროს. „ღრმა ინტეგრაციასთან“ დაკავშირებული ხელშეკრულებები მიზნად ისახავს, აფხაზეთი კიდევ უფრო მეტად დამოკიდებული გახადოს რუსეთზე, ასეთი რამ თუ საერთოდ შესაძლებელია.
უახლესი შეთანხმების თანახმად, ოკუპირებულმა რეგიონმა თითქმის ყველა სფეროში „კანონმდებლობის“ რუსულ ნორმატიულ აქტებთან ჰარმონიზაცია უნდა მოახდინოს. კრემლი სოხუმის კოლონიად გადაქცევის პროცესში გადამწყვეტ ფაზაზე გადავიდა. ფინანსური, ენერგო, ეკონომიკური და სოციალური სფერო აფხაზეთში ახლა რუსული კანონებით უნდა დარეგულირდეს.
საინტერესოა, რომ 12 ნოემბერს შეთანხმებული ცვლილებების პაკეტი ორმაგი მოქალაქეობის საკითხსაც ითვალისწინებს, რაც თავის მხრივ რუსებისთვის აფხაზეთის ე.წ. მოქალაქეობის მიღებას გაამარტივებს. ამ გზით კი ისინი უძრავი ქონების შეძენას მოახერხებენ და რაც მისატაცებელი დარჩათ, იმასაც მიითვისებენ.
ადგილობრივი მოსახლეობა ასეთი ცვლილებების წინააღმდეგი ყოველთვის იყო, ამიტომ, პუტინის მოთხოვნების მიუხედავად, ასე თუ ისე, მაინც ვერცერთი „ხელისუფლება“ ახერხებდა სენსიტიურ თემაზე გადაწყვეტილების მიღებას. თუმცა, ახლა, კორონავირუსის პანდემიის ფონზე, აფხაზეთში უმძიმესი ეკონომიკური კრიზისია. ყოველდღიურად ვაწყდებით აფხაზურ სოციალურ ქსელში აღშფოთებული ადამიანების პოსტებს, საიდანაც ვიგებთ, რომ ოკუპირებული რეგიონის დიდ ქალაქებში ელექტროენერგია საათობით წყდება, ხალხს ცივა, შია, ელემენტარული პირობები არ გააჩნია. კრემლი კი დაფინანსებას უმცირებს.
სავარაუდოდ, სოჭში, დახურულ კარს მიღმა პუტინი ბჟანიას სწორედ ამ დაფინანსების თემაზე ევაჭრებოდა. სქემა მარტივია: აფხაზეთი მიწებს თმობს, რუსეთი არსებობისთვის მინიმალურ თანხას მიუგდებს. საინტერესოა, რას ფიქრობენ ამ ყველაფერზე თავად აფხაზები და რამდენ ხანს გაგრძელდება მათი მოჩვენებითი სუვერენიტეტი მაშინ, როდესაც რუსეთი ცოტახანში სუნთქვის გაკონტროლებასაც კი დაუწყებს.
შინაარსობრივ ნაწილს რომ ცოტახნით მოვწყდეთ, უნდა აღინიშნოს, რომ მოსკოვმა კიდევ ერთხელ უხეშად დაარღვია საერთაშორისო სამართლის ძირითადი პრინციპები. კრემლმა საქართველოს სუვერენიტეტის სრული იგნორირებით ე.წ. ხელშეკრულება გააფორმა საქართველოს რეგიონთან, თანაც ისე, რომ ოფიციალური თბილისის ინფორმირება არ მომხდარა.
12 ნოემბრის შეთანხმება კრემლის შორსმიმავალი ზრახვების არაჩვეულებრივი ილუსტრაციაა. პუტინი საქართველოს გვერდის ავლით „აღიარებს“ დამოუკიდებელი ქვეყნის რეგიონების ვითომ დამოუკიდებლობას, მათთან ეკონომიკურ კავშირებს ამყარებს, დოკუმენტებს აწერს ხელს, სამხედრო ბაზებს აშენებს და, სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილების თანახმად, ახლა დადასტურებულად შეიძლება, ვთქვათ, რომ ადგილზე ეფექტურ კონტროლსაც ახორციელებს. თუმცა, ერთია, რას ამბობს პუტინი და მეორეა რეალობა. მოსკოვმა შეიძლება, „აღიაროს“ აფხაზეთის „დამოუკიდებლობა“, „ხელშეკრულებებიც“ გაუფორმოს სეპარატისტებს, მაგრამ ის სრულიად იზოლირებულია ამ ქმედებებში. არცერთი პატივსაცემი საერთაშორისო აქტორი მის ამ გადაწყვეტილებებს პატივს არ სცემს და არც აფხაზების დამოუკიდებლობას მიიჩნევს ჭეშმარიტებად.
საბოლოოდ, რუსეთის ეკონომიკას საქართველოს ოკუპირებული რეგიონები ტვირთად აწვება, რადგან განვითარებული სამყაროს ქვეყნები უარს აცხადებენ არაღიარებულ „რესპუბლიკებთან“ ვაჭრობასა თუ ნებისმიერი სახით თანამშრომლობაზე. ამასობაში, პანდემიამ თავად რუსეთის ისედაც სიკვდილის პირას მყოფი ეკონომიკა კიდევ უფრო დააზარალა, რუბლი გაუფასურების რეკორდებს ხსნის, ქვეყანა კოლაფსის ზღვარზეა. ჩვენ წარმატებები ვუსურვოთ ვლადიმერ პუტინს საკუთარი მოსახლეობისთვის იმის ახსნაში, თუ რატომ ხარჯავს რუსი ხალხის ფულს ავტოკრატი სხვა სახელმწიფოს ტერიტორიებზე უკანონო ქმედებებში, სხვის ცხოვრების სუბსიდირებაში. მით უმეტეს, კრემლის ეს თავნებობა რუსეთის ჩამოშლილ ეკონომიკას სანქციების სახით ბუმერანგივით უბრუნდება.

Россия начала новую фазу колонизации оккупированной Абхазии
Т.н президент оккупированной Абхазии Аслан Бжания посещал Россию с «официальным визитом» примерно семь раз с дня своего избрания «президентом». Однако, по сообщениям СМИ, Путин никогда не встречался с ним лицом к лицу. Но после событий в Карабахе Москва наконец нашла время для оккупированного Сухуми. Бжания встретился с Владимиром Путиным в Сочи 12 ноября 2020 года - Россия начала новую фазу колонизации оккупированной Абхазии.Главный итог этой встречи - утверждение программы формирования единого социально-экономического пространства между Россией и Абхазией. Дальнейшая интеграция Абхазии с Российской Федерацией - это еще один шаг к фактической аннексии Москвой оккупированного региона Грузии.
Российская Федерация с 2008 года активно участвует в неофициальной аннексии оккупированных регионов Грузии. Это подтверждают целый ряд так называемых договоров и соглашений. Прежде всего, чего стоит создание совместного информационно-координационного центра между так называемым де-факто абхазским МВД и российским министерством. Также можно привести пример объединения вооруженных сил оккупированного Цхинвали с российской армией.
Стратегическая цель Москвы - устранить даже минимальные признаки мнимого «суверенитета» в обоих регионах. Кремль хочет установить полный контроль над так называемыми институциями. Соглашения о глубокой интеграции направлены на то, чтобы сделать Абхазию еще более зависимой от России.
Согласно последнему соглашению, оккупированный регион должен привести «законодательство» в соответствие с российскими нормативными актами практически во всех сферах. Кремль вступил в решающую фазу процесса превращения Сухуми в колонию. Финансовая, энергетическая, экономическая и социальная сферы в Абхазии теперь должны регулироваться российским законодательством.
Интересно, что пакет изменений, согласованный 12 ноября, также предусматривает вопрос двойного гражданства, что в свою очередь облегчит россиянам получение т.н. гражданства Абхазии. Таким образом, они смогут покупать недвижимость и присваивать то, что еще осталось.
Местное население всегда было против таких изменений, поэтому, несмотря на требования Путина, так или иначе, ни одно «правительство» не могло принять решение по этому щекотливому вопросу. Однако сейчас, на фоне пандемии коронавируса, Абхазия переживает тяжелый экономический кризис. В абхазских социальных сетях, каждый день публикуются посты возмущенных людей, из чего мы узнаем, что электричество в крупных городах оккупированного региона отключается на несколько часов, у людей нет тепла, еды, элементарных условий. И в это время Кремль еще и сокращает финансирование.Видимо, в Сочи за закрытыми дверями Путин торговался с Бжанией именно на тему финансирования бюджета. Схема проста: Абхазия передает землю, Россия платит минимальную сумму за существование абхазов. Интересно, что думают обо всем этом сами абхазы и как долго продлится их мнимый суверенитет, когда Россия начнет контролировать даже воздух, которым они дышат.
Кроме этого следует отметить, что Москва в очередной раз грубо нарушила основные принципы международного права. Кремль полностью проигнорировал суверенитет Грузии. Соглашение было подписано с оккупированным регионом Грузии без уведомления официального Тбилиси.
Соглашение от 12 ноября - прекрасная иллюстрация далеко идущих намерений Кремля. Обходя Грузию, Путин «признает» якобы независимость регионов конкретной независимой страны, устанавливает с ними экономические связи, подписывает документы, строит военные базы и, согласно решению Страсбургского суда, теперь, можно сказать, осуществляет эффективный контроль над ними. Однако одно - это то, что говорит Путин, а другое - реальность. Москва может «признать» «независимость» Абхазии и подписать «соглашения» с сепаратистами, но в этих действиях она полностью изолирована. Ни один из уважаемых международных игроков не признает эти решения и не считает абхазов независимыми.В конечном счете, российская экономика обременена субсидированием оккупированных регионов Грузии, поскольку развитый мир отказывается торговать или сотрудничать в любой форме с непризнанными «республиками». Между тем сама пандемия нанесла еще больший ущерб и без того умирающей экономике России, происходит девальвация рубля, страна на грани коллапса. Мы желаем Владимиру Путину успехов в объяснении своему народу, почему он тратит деньги российского народа на противоправные действия на территории другого государства, субсидируя жизнь чужих граждан. Более того, ведь эти действия Кремля бумерангом обрушивается на рухнувшую российскую экономику в виде санкций.