კრემლმა ბელარუსს კრედიტი გამოუყო – რუსული “გაზპრომი”-სთვის ვალის დასაფარად
მინსკსა და სხვა დიდ ქალაქებში ხელისუფლების წინააღმდეგ მიმართული აქციები და საპროტესტო გამოსვლები არ წყდება. ყოველკვირეულად იმართება „ეროვნული ტრიბუნალის მარში“. ლუკაშენკოს მომხრე სამართალდამცველები მომიტინგეებს კვლავ აკავებენ, ფიზიკურად უსწორდებიან, იტაცებენ და დევნიან. არა და, ლუკაშენკოს დიქტატურის დასრულებას არა მხოლოდ ახალგაზრდები ითხოვენ, რომელთაც შესაძლოა, მეტი ინფორმაცია აქვთ დასავლური და დემოკრატიული ღირებულებების შესახებ, არამედ – ასაკოვანი მოქალაქეებიც – ბელარუსი ძალოვნები საკუთარი ბებია-ბაბუების ტოლ ადამიანებსაც სასტიკად უსწორდებიან. ოპოზიციონერების მიერ შექმნილი საკოორდინაციო საბჭოს რამდენიმე წევრი ევროპაში იმყოფება და აქტიურ მხარდაჭერას იღებს როგორც ევროკავშირისგან, ასევე, სხვა ევროპული სტრუქტურებისგან. რამდენიმე დღის წინ ევროპარლამენტმა სვეტლანა ტიხონოვსკაია, სვეტლანა ალექსიევიჩი, მარია კოლესნიკოვა და სხვა ბელარუსი ოპოზიციონერები ადამიანის უფლებებისა და აზრის თავისუფლებების დაცვისთვის ანდრეი სახაროვის სახელობის პრემიით დააჯილდოვა. „მთელი მსოფლიო ხედავს, რაც ხდება თქვენს ქვეყანაში. ჩვენ ვხედავთ თქვენს გამბედაობას; ვხედავთ თქვენი ქალების გამბედაობას; ვხედავთ თქვენს ტანჯვასა და წარმოუდგენელ დარღვევებსა და ძალადობას. თქვენი მისწრაფება და დიდი სურვილი, იცხოვროთ დემოკრატიულ ქვეყანაში, ჩვენთვის შთაგონების წყაროა“, – პრემიის გადაცემის ცერემონიალზე განაცხადა ევროპარლამენტის პრეზიდენტმა, დავიდ სასოლიმ. ამ დროს კი ბელარუსის გენპროკურატურამ სვეტლანა ტიხანოვსკაიასა და საკოორდინაციო საბჭოს სხვა წევრების წინააღმდეგ სამართლებრივი დევნა დაიწყო – მათ ბრალად არაკონსტიტუციური გზით ხელისუფლების ხელში ჩაგდების მცდელობა ედებათ.
ამავე დროს, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ 17 დეკემბერს ევროკავშირმა ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრ ლუკაშენკოსა და მისი რეჟიმის წევრების წინააღმდეგ სანქციების მესამე პაკეტი დაამტკიცა. ევროპის ქვეყნები და მათი ლიდერები მკაფიოდ აფიქსირებენ ნეგატიურ პოზიციას ბელარუსში მიმდინარე ძალადობრივი მოქმედებების მიმართ და მოქალაქეების დასახმარებლად საკმაოდ ქმედით ნაბიჯებსაც დგამენ, მათ შორის, ფინანსურსაც.
მართალია, რუსეთის პრეზიდენტის პრესსპიკერმა, დიმიტრი პესკოვმა ლუკაშენკოს ხელისუფლების მხრიდან ჩადენილი ძალადობა საჯაროდ გააკრიტიკა, მაგრამ ეს კრიტიკა მხოლოდ სიტყვების დონეზე დარჩა. კრემლს არაფერი გაუკეთებია იმისთვის, რომ ძალადობა შეეჩერებინა და პირიქითაც, მხოლოდ ხელს უწყობდა ლუკაშენკოს რეჟიმს, ახალისებდა მას. უფრო მეტიც, კრემლი ლუკაშენკოს შეჰპირდა, რომ დასახმარებლად საკუთარ ჯარისკაცებს გაუგზავნიდა, თუკი ეს პროტესტების ჩასახშობად დასჭირდებოდა. რამდენიმე დღის წინ კი ლუკაშენკომ რუსეთისა და ბელარუსის რეგიონული სამხედრო დაჯგუფების მოქმედების განახლებული პაკეტი დაამტკიცა.
ბელარუსის სიტუაციის კომენტირებისას ვლადიმერ პუტინი და მისი ხელისუფლება ხშირად აქცენტს აკეთებენ იმაზე, რომ პატივს სცემენ ბელარუსის სუვერენიტეტს, ხალხის ნებას, მაგრამ სინამდვილეში აბსოლუტურად საპირისპიროდ მოქმედებენ. რატომ არ აკეთებს არაფერს რუსეთი იმისთვის, რომ მეგობარმა ლუკაშენკომ შეწყვიტოს ძალადობა მოქალაქეებზე? პასუხი მარტივია – თავად რუსეთის ხელისუფლებისთვის აბსოლუტურად მისაღებია ასეთი დევნა, ძალადობა და დემოკრატიული პროტესტების სასტიკად ჩახშობა. ბოლო ათწლეულების განმავლობაში კარგად გამოჩნდა, რომ რუსეთი ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ ბელარუსს დამოუკიდებლად განვითარების საშუალება არ მისცეს. კრემლს სურს, ამ ქვეყანას მუდამ ჰქონდეს რუსეთის ვალი და მასზე იყოს დამოკიდებული. რამდენიმე დღის წინ რუსეთის მთავრობამ ბელარუსისთვის 1 მილიარდი დოლარის ოდენობის კრედიტის გაცემის შეთანხმება დაამტკიცა. და რისთვის აძლევს რუსეთის ფედერაცია ამხელა დახმარებას ბელარუსს? ფაქტობრივად, „გაზპრომის“ დავალიანების დასაფარად, რომელიც რუსული კომპანიაა. არა და, ეს და სხვა მსგავსი ნაბიჯები, რაც კრემლზე ფინანსური დამოკიდებულების გაღრმავებას გულისხმობს, კიდევ უფრო დააშორებს ბელარუსს დემოკრატიული საწყისებისა და კეთილდღეობისგან. ყველამ იცის, რომ ვლადიმერ პუტინის სანუკვარი ოცნება პრეზიდენტობის ვადის გასვლამდე ბელარუსის შეერთება და იქ თავისი მმართველობის დამყარებაა. პუტინს არ აინტერესებს ბელარუსების დამოუკიდებელი ნება, მათი სურვილი – იცხოვრონ თავისუფალ ქვეყანაში და არ დაემორჩილონ კრემლს. თუმცა, თუ ისტორიას მოვიშველიებთ, არც ყოფილა წარსულში ისეთი დრო, როდესაც რუსეთის ხელისუფლებას პატივისცემა გამოეჩინოს რომელიმე ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის…
ამასობაში, მაშინ, როცა ბელარუსშიც მძვინვარებს პანდემია და კოვიდ-19-ის ინფექციას უამრავი ადამიანი შეეწირა, ალექსანდრ ლუკაშენკომ კოვიდკლინიკაში მოქალაქეებზე ზრუნვის საჩვენებელი ვიზიტი განახორციელა. მან მხოლოდ „წითელ ზონაში“ შესვლისა და რამდენიმეწუთიანი ყოფნის შემდეგ გაიგო, რომ საჭიროა ნიღბის გაკეთება. მის გაკვირვებას საზღვარი არ ჰქონდა… თუმცა, ხელთათმანების გაკეთების აუცილებლობა მაინც არ დაიჯერა… მას ხომ გულწრფელად სჯერა, რომ რადგან ბაქტერიები არ ჩანს, ესე იგი, ისინი არც ჰაერში დაფრინავენ…

Кремль дал Беларуси деньги в долг на погашение долга перед российским Газпромом
Антиправительственные митинги и протесты в Минске и других крупных городах Беларуси не утихают. Еженедельно проводится и «Марш Национального трибунала». Протестующих по-прежнему задерживают, избивают, похищают и преследуют. Конца диктатуры Лукашенко требуют не только молодые, которые может быть имеют больше информации о западных и демократических ценностях, но и пожилые люди - белорусские правоохранители жестоко избивают и людей возраста своих бабушек и дедов. Несколько членов Координационного совета, созданного оппозицией, находятся в Европе и пользуются активной поддержкой как ЕС, так и других европейских структур. Несколько дней назад Европарламент вручил Премию Андрея Сахарова Светлане Тихоновской, Светлане Алексиевич, Марии Колесниковой и другим белорусским оппозиционерам за защиту прав и свобод человека. "Весь мир видит, что происходит в вашей стране. Мы видим вашу смелость. Мы видим смелость ваших женщин. Мы видим ваши страдания и невероятные злоупотребления и насилие. Ваше стремление и решительное желание жить в демократической стране вдохновляют нас", - заявил президент Европарламента Давид Сассоли на церемонии вручения. Между тем Генеральная прокуратура Беларуси возбудила уголовное дело против Светланы Тихановской и других членов Координационного совета, обвинив их в попытке захвата власти неконституционным путем.
В то же время особенно важно то, что 17 декабря Евросоюз утвердил третий пакет санкций направленных против президента Беларуси Александра Лукашенко и его режима. Европейские страны и их лидеры открыто негативно относятся к продолжающемуся насилию в Беларуси и предпринимают достаточно эффективные шаги, чтобы помочь гражданам этой страны, в том числе материально.
Официальный представитель президента России Дмитрий Песков публично раскритиковал насилие со стороны правительства Лукашенко, но это были просто слова. Кремль ничего не сделал для прекращения насилия и, наоборот, только поддерживал режим Лукашенко, поощрял его. Более того, Кремль пообещал Лукашенко, что пошлет свои войска на помощь, если ему понадобится подавить протесты. А несколько дней назад Лукашенко одобрил обновленный пакет действий региональных военных группировок России и Беларуси.
Комментируя ситуацию в Беларуси, Владимир Путин и его правительство часто подчеркивают, что уважают суверенитет Беларуси, волю народа, но на самом деле делают прямо противоположное. Почему Россия ничего не делает, чтобы помешать своему другу Лукашенко использовать насилие против мирных жителей? Ответ прост - такие преследования, насилие и жестокое подавление демократических протестов абсолютно приемлемы для самих российских властей. В последние десятилетия стало ясно, что Россия делает все возможное, чтобы Беларусь не развивалась самостоятельно. Кремль хочет, чтобы эта страна всегда была должна России и зависела от нее. Несколько дней назад правительство России одобрило соглашение о предоставлении Беларуси кредита в размере 1 млрд долларов. И для чего? Фактически, для погашения долга российской же компании «Газпром». А ведь эти и другие подобные шаги, направленные на углубление финансовой зависимости от Кремля, еще больше отдалят Беларусь от ее демократическогог будущего и процветания. Всем известно, что заветная мечта Владимира Путина - присоединить Беларусь до конца своего президентства и установить там свою автократию. Путина не интересует независимая воля белорусов, их желание жить в свободной стране и не подчиняться Кремлю. Однако, если мы вспомним историю, никогда не было такого, что бы российское правительство проявляло уважение к независимости какой-либо страны ...
Между тем, в то время, когда в Беларуси бушует пандемия и многие люди погибли из-за Covid-19, Александр Лукашенко нанес пиар-визит в клинику где лечат больных коронавирусом. Только после настойчивых просьб врачей из «красной зоны» он удосужился надеть маску.... Однако он все равно не поверил в необходимость надеть медицинские перчатки.. Ведь Лукашенко искренне считает, что, поскольку бактерии и вирусы не видны, они не переносятся в воздухе ...