ვინ არის ქალი, რომელმაც ვლადიმერ პუტინს „სილა გააწნა“
ორიოდე დღის წინ მოლდოვას დედაქალაქ კიშინიოვში, დიდი ეროვნული კრების მოედანზე საპროტესტო აქცია გაიმართა, რომელიც ხალხის მიერ არჩეული პრეზიდენტის – მაია სანდუს მომხრეებმა მოაწყეს. მაია სანდუმ მომხრეები ქუჩებში მას მერე გამოიყვანა, რაც 3 დეკემბერს პარლამენტმა პრეზიდენტის დაქვემდებარებიდან ინფორმაციისა და უსაფრთხოების სამსახური გაიყვანა.
არჩევნებში გამარჯვებული სანდუ პრეზიდენტის პოსტს 24 დეკემბერს დაიკავებს, მანამდე კი, როგორც ჩანს, პრორუს იგორ დოდონის მიმართ ლოიალური პარლამენტი ახალარჩეული პრეზიდენტის ძალის შესასუსტებლად ყველაფერს აკეთებს. დოდონის მხარდამჭერმა დეპუტატებმა სასწრაფოდ დაუჭირეს მხარი საკანონმდებლო პაკეტს, რომელიც პრეზიდენტის ძალაუფლების შეკვეცას გულისხმობს. ამას გარდა, პარლამენტმა რუსული ტელეარხების მაუწყებლობაზე აკრძალვა მოხსნა და რუსულ ენას განსაკუთრებული ენის სტატუსი დაუბრუნა. სანდუს მომხრეები ამ ნაბიჯებს „ხელისუფლების უზურპაციის მცდელობას“ უწოდებენ.
ბევრი პოლიტოლოგი და ექსპერტი თვლის, რომ მაია სანდუ მოლდოვას ევროპულ რელსებზე დააბრუნებს, მისი გამარჯვება კი პუტინისთვის საკმაოდ არასასიამოვნო ფაქტია. თუმცა, პროტოკოლურად, მოსკოვი აცხადებს, რომ პატივს სცემს მოლდოველი ხალხის არჩევანს.
რუსი პოლიტოლოგი – ილია გრაშენკოვი „ბიბისი“-სთან საუბარში ამბობს, რომ არსებობს მოვლენების განვითარების ორი სცენარი: „პირველი ის არის, რომ კრემლი სანდუს „დამარხვას“ დაიწყებს და ათას საშინელებას მოყვება რუმინეთსა და ევროკავშირთან გაერთიანების შესახებ, დღის სინათლეზე გამოიტანს პრეზიდენტის ყველა ცოდვას, მეორე სცენარი თანამშრომლობაა.“ ამავე გამოცემასთან ინტერვიუში პოლიტოლოგი ოლეგ ბონდარენკო ფიქრობს, რომ სანდუს გამარჯვება კრემლის რეგიონული პოლიტიკის კურატორების დამარცხებაა და დოდონის წაგებაც კანონზომიერი იყო. მოლდოველებს მობეზრდათ მუდამ რუსეთის ხელებში ყურება, საიდანაც არანაირი სიკეთე არ ჩანდა, კორუფციონერი პრეზიდენტი, რომელიც ქრთამებს იღებდა და გადაუწყვეტელი ტერიტორიული კონფლიქტი, რომელიც რუსი მშვიდობისმყოფელების ხელში გაყინული დარჩა.
ახლა კი, პირველად ამ ქვეყნის ისტორიაში, პრეზიდენტი პროდასავლელი რეფორმატორი ქალი გახდა.
მან უკვე მოუწოდა რუსეთს, გაიყვანოს თავისი სამხედროები დნესტრისპირეთიდან, რომელიც არაღიარებულ რესპუბლიკად არის ჩამოყალიბებული. საუბარია რუსეთის ჯარის ოპერატიულ ჯგუფზე, რომელიც „მოლდოვას ტერიტორიაზე რაიმე სახის ოფიციალური დოკუმენტების გარეშე“ და მოლდოვური მხარის თანხმობის გარეშე იმყოფება – ასე განაცხადა სანდუმ 30 ნოემბერს კიშინიოვში გამართულ პრესკონფერენციაზე. როგორც მისი განცხადებიდან ირკვევა, ის ამ თემაზე მოლაპარაკებების გამართვას მოსკოვთან უახლოეს მომავალში აპირებს. მისი თქმით, რუსი მშვიდობისმყოფელები მოლდოვაში 1992 წლის შეთანხმების თანახმად იმყოფებიან, თუმცა, რადგან დნესტრისპირეთში „დიდი ხანია, არ მიმდინარეობს სამხედრო მოქმედებები, მშვიდობისმყოფელთა მისია სამოქალაქო უნდა გახდეს და ეუთო-ს ეგიდით უნდა გაგრძელდეს“. ამავე დროს, პრეზიდენტი სანდუ რუსეთთან „საუკეთესო ურთიერთობების“ მომხრეა და აღნიშნავს, რომ არსებობს უამრავი სხვა თემა ორმხრივი მოლაპარაკებებისთვის. ის ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ მოლდოვას მოქალაქეების უმრავლესობა როგორც რუსეთთან, ასევე ევროკავშირთან კარგი ურთიერთობებს უჭერს მხარს.
49 წლის მაია სანდუ პროდასავლური მიმართულების პოლიტიკოსად დიდი ხანია, ითვლება. მან არჩევნები მოუგო მოქმედ პრეზიდენტ იგორ დოდონს, რომელსაც პოსტსაბჭოთა სივრცეში “ვლადიმერ პუტინის მთავარ მომხრეს” უწოდებდნენ. პრეზიდენტის სტატუსით თავისი პირველი ვიზიტი 2016 წელს დოდონმა სწორედ მოსკოვში განახორციელა და პუტინს დაჰპირდა, რომ მისი ქვეყანა ევროკავშირთან შეთანხმებას გააუქმებდა, ნატო-სთან დაახლოებას შეწყვეტდა და ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირში შევიდოდა. თუმცა, ამ ყველაფრის გაკეთება დოდონმა მაშინდელი პარლამენტის წინააღმდეგობის გამო ვერ შეძლო. წლების განმავლობაში დოდონი მოსკოვს რეგულარულად სტუმრობდა, 2020 წლის არჩევნების წინ კი პუტინმა მას საჯაროდ დაუჭირა მხარი. კრემლმა კი მას ფარულად რუსი პოლიტტექნოლოგებიც გაუგზავნა და სხვადასხვა ფარული დახმარებაც გაუწია. დოდონის 2020 წლის საარჩევნო პროგრამის პირველი პუნქტი რუსეთთან სტრატეგიული პარტნიორობის გაძლიერება წარმოადგენდა და მხოლოდ მეორე პუნქტად სახელდებოდა მოლდოვას გაერთიანება, ანუ დნესტრისპირეთის საკითხის გადაწყვეტა.
სანდუს კი ამ არჩევნებზე საჯაროდ მხარს უჭერდა სხვადასხვა ევროპელი პოლიტიკოსი, ასევე, ევროსაბჭოს თავმჯდომარე – დონალდ ტუსკი.
მნიშვნელოვანია, რომ მაია სანდუ მეზობელი უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობასაც პატივს სცემს და, პრორუს იგორ დოდონისგან განსხვავებით, ყირიმს რუსეთის ტერიტორიად არ აღიარებს. დღემდე უკრაინაში დოდონი პერსონა ნონ გრატად ითვლება. მას ზურგი შეაქცია მეორე მეზობელმა, რუმინეთმაც. იგორ დოდონი თავის საპრეზიდენტო კამპანიას საზოგადოების რადიკალიზაციაზე აგებდა, მისმა რუსმა პიარტექნოლოგებმა სცადეს მოსახლეობის შეშინება იმით, რომ სანდუს გაპრეზიდენტების შემთხვევაში რწმენის თავისუფლება შეიზღუდება, დასავლური ღირებულებები ახალგაზრდობას გარყვნის და სხვა. თუმცა, სანდუს წინააღმდეგ ამოქმედებულმა შავმა პიარმა იგორ დოდონს ვერ უშველა. მოლდოვაში პუტინიზმი დამარცხდა, ვლადიმერ პუტინს მოლდოველმა ქალმა „სილა გააწნა“. ახლა კი ამ ქალბატონს ძალიან მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები აქვს მისაღები, მისი ბრძოლა არ დამთავრებულა, რადგან კრემლს „მშვიდობისმყოფელები“ მოლდოვიდან ჯერ კიდევ არ გაუყვანია, ხოლო მოლდოვის პრორუსი პოლიტიკოსები ყველაფერს გააკეთებენ იმისთვის, რომ მაია სანდუს როგორც დასავლეთთან დაახლოებაში, ისევე ქვეყნის მართვაში ხელი შეუშალონ.

Женщина, которая «дала пощечину» Владимиру Путину
В столице Молдовы Кишиневе пару дней назад на площади Великого национального собрания прошла акция протеста, организованная сторонниками избранного президента Майи Санду. Санду вывела сторонников на улицы после того, как 3 декабря депутаты приняли проект о передачи парламенту контроля над Службой информации и безопасности, чем сократили полномочия президента.
Санду, победившая на выборах, вступит в должность 24 декабря. До этого, похоже, парламент, лояльный пророссийскому Игорю Додону, делает все, чтобы ослабить власть новоизбранного президента. Депутаты-сторонники Додона срочно поддержали законодательный пакет, направленный на ограничение власти президента. Кроме того, парламент снял запрет на вещание российских телеканалов и вернул русскому языку статус особого языка. Сторонники Санду называют этот шаг «попыткой узурпировать власть».
Многие политологи и эксперты считают, что Майя Санду вернет Молдову на европейские рельсы, а ее победа - довольно неприятный факт для Путина. Однако официально Москва заявляет, что уважает выбор молдавского народа.
В беседе с BBC российский политолог Илья Грашенков говорит, что существует два возможных сценария развития событий: "Есть два сценария развития событий: первый - Кремль начнет "мочить" Санду, рассказывая про ужасы объединения с Румынией и ЕС, также вытащив на свет божий все личные грехи президента; второй - сотрудничество".
В интервью тому же изданию политолог Олег Бондаренко считает, что победа Санду - это поражение команды кураторов региональной политики в Кремле, а проигрыш Додона был закономерным. Молдаване устали постоянно смотреть в руки России, откуда не видно никакого блага, страной правил коррумпированный президент который брал взятки, а неразрешенный территориальный конфликт оставался замороженным в руках российских миротворцев.
И теперь впервые в истории этой страны президентом стала прозападного направления женщина-реформатор.
Она уже призвала Россию вывести свои войска из Приднестровья, которое является непризнанной республикой. Речь идет об оперативной группе российской армии, которая находится на территории Молдовы «без каких-либо официальных документов» и без согласия молдавской стороны, сказала Санду на пресс-конференции в Кишиневе 30 ноября. Согласно ее заявлению, она намерена в ближайшее время провести переговоры по этому вопросу с Москвой. Она заявила, что российские миротворцы находятся в Молдове в соответствии с соглашением 1992 года, но, поскольку «в Приднестровье в течение длительного времени не велось военных действий, миротворческая миссия должна стать гражданской и должна продолжаться под эгидой ОБСЕ». В то же время президент Санду выступает за "улучшение отношений" с Россией, отмечая, что есть много других тем для двусторонних переговоров. Она подчеркивает тот факт, что большинство граждан Молдовы хотят иметь хорошие отношения как с Россией, так и с ЕС.
49-летняя Майя Санду давно считается прозападным политиком. Она обошла на выборах действующего президента Игоря Додона, которого на постсоветском пространстве называют главным союзником Владимира Путина. Во время своего первого визита в качестве президента в 2016 году Додон посетил Москву и пообещал Путину, что его страна отменит соглашение с Европейским союзом, прекратит сближение с НАТО и присоединится к Евразийскому экономическому союзу. Однако все это Додону не удалось сделать из-за противодействия тогдашнего парламента. На протяжении многих лет Додон регулярно бывал в Москве, и перед выборами 2020 года Путин публично поддержал его... Кремль не публично присылал ему российских политтехнологов и оказывал различную помощь. Первым пунктом предвыборной программы Додона на 2020 год было укрепление стратегического партнерства с Россией, и только вторым пунктом было объединение Молдовы, то есть урегулирование приднестровского вопроса.
Санду публично поддержали различные европейские политики, а также Дональд Туск, председатель Европейского совета.
Важно отметить, что Майя Санду также уважает территориальную целостность соседней Украины и, в отличие от пророссийского Игоря Додона, не признает Крым территорией России. До сих пор Додона считается персоной нон грата в Украине. С ним не поддерживал отношения и другая соседняя страна- Румыния. Игорь Додон строил свою президентскую кампанию на радикализации общества, его российские пиарщики пытались запугать население, говоря, что если в случае президентство Санду будет ограничена свобода вероисповедания, западные ценности развратят молодежь и так далее. Однако черный пиар против Санду Игорю Додону не помог. Путинизм потерпел поражение в Молдове, молдаванка «дала пощечину» Владимиру Путину. И теперь этой женщине предстоит принять очень важные решения, ее борьба еще не окончена, потому что Кремль еще не отозвал «миротворцев» из Молдовы, а промолдавские политики сделают все, чтобы Майя Санду не сблизилась с Западом и не смогла управлять страной.