პუტინისგან ერთი მილიარდი დოლარი არა ოკუპირებულ ცხინვალსა და სოხუმს, არამედ სირიას შეხვდა
კორონავირუსის პანდემია გლობალური გამოწვევაა, თუმცა, განსაკუთრებულად ის მაინც უპასუხისმგებლო ხელისუფლებების პირობებში მცხოვრებ ადამიანებს აზიანებს. რუსეთი ამ მიმართულებით უპირობო ლიდერის სტატუსს ინარჩუნებს: დაუცველი სამედიცინო პერსონალი, რომელსაც ხელფასსაც ვერ უხდიან; დანგრევის პირას მყოფი სამედიცინო სისტემა; გაუმართავი ინფრასტრუქტურა; მედიკამენტების, დამცავი საშუალებების, ჟანგბადის აპარატების დეფიციტი და პრეზიდენტი, რომელიც ხან ოპოზიციის ლიდერის, ალექსეი ნავალნის მოწამვლის გეგმებს სახავს, ხან კი, მასშტაბური ეკონომიკური პრობლემების ფონზე, საკუთარი მოქალაქეების ფულს სირიაზე გავლენის გაძლიერებისთვის ხარჯავს.
აღმოჩნდა, რომ რუსი მოქალაქეების ჯიბეებიდან თანხა სირიისთვის 1 მილიარდ დოლარზე მეტი ფინანსური დახმარებისთვის იხარჯება. როგორც რუსეთ-სირიის უწყებათაშორისი კოორდინაციის ცენტრის ხელმძღვანელი, მიხეილ მიზინცევი აცხადებს, ეს ფული ქვეყანაში ენერგეტიკული ქსელისა და ინდუსტრიული კომპლექსების აღდგენას მოხმარდება. მიზინცევი იმასაც ამბობს, რომ რუსები სირიელებს მუდმივად ეხმარებიან საგანმანათლებლო, სამედიცინო, სავაჭრო და ეკონომიკური პროგრამების განხორციელებაში.
ირონიულია, რომ ოფიციალური მოსკოვი სახლში პრობლემებს ვერ აგვარებს და სხვა ქვეყნებზე „ღელავს“. საინტერესოა ისიც, თუ რა ხდება საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში, სადაც „დიდი ძმა“ განსაკუთრებულად ხელმომჭირნე გახდა, თანაც მაშინ, როდესაც რეგიონებს ყველაზე მეტად გაუჭირდათ.
ოკუპირებული აფხაზეთიც და ცხინვალიც გლობალური პანდემიის გამოწვევის წინაშე უძლურნი აღმოჩნდნენ. ეს გასაკვირი არც იყო, რუსული ფული აქ, ძირითადად, სამხედრო ბაზების მშენებლობასა და უსაფრთხოების სამსახურის პერსონალის შენახვაში იხარჯებოდა, სამედიცინო და სხვა ტიპის ინფრასტრუქტურა ან სისტემა კი პუტინისთვის პრიორიტეტული არასდროს ყოფილა. ჩვეულებრივი ადამიანების ბედი რუსეთის პრეზიდენტს საკუთარ ქვეყანაში არ აღელვებს. ასე რომ, მიამიტური იქნებოდა მოლოდინი, რომ კრემლს რიგითი აფხაზებისა და ოსების მძიმე მდგომარეობა შეაწუხებდა.
თუმცა, რეალობა არ იცვლება, რუსეთის ფედერაცია ადგილზე ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელი ერთადერთი ძალაა და გარკვეულწილად ვალდებულიც არის, ის დაპირებები შეასრულოს, რომელსაც, ფულისგან განსხვავებით, ოკუპირებულ რეგიონებს გულუხვად აძლევდა.
როგორც ჩანს, გეოპოლიტიკური სურათი კრემლისთვის შეიცვალა და ახლა პრიორიტეტი სირიის საკუთარ ორბიტაზე შენარჩუნებაა. ოფიციალური მოსკოვი ფულს ხარჯავს, რომ პუტინის „შეფმზარეულმა“, ევგენი პრიგოჟინმა სირიის ნავთობისა და გაზის რესურსებით სარფიანად ისარგებლოს. ამასობაში, კერძო სამხედრო კონტრაქტორი კომპანია – „ვაგნერი“ პუტინის ბრძანებებს კვლავ ერთგულად შეასრულებს ისე, რომ რუსეთის ხელისუფლებაზე ოფიციალური პასუხისმგებლობის დაკისრება არ მოხდება. ყველა მოგებული რჩება რუსი მოქალაქეების, ოკუპირებული აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობების გარდა. ისინი ახალ კორონავირუსთან ბრძოლაში ბედის ანაბარა მიატოვეს.

Один миллиард долларов от Путина достался не оккупированным Цхинвали и Сухуми, а Сирии
Пандемия коронавируса - это глобальная проблема, но особенно она затрагивает людей, живущих в государствах, где прявят безответственные правительства. Россия сохраняет статус безусловного лидера в этой области: уязвимый медицинский персонал, которому часто даже не платят мизерную зарплату; Медицинская система на грани краха; Неисправная инфраструктура; Нехватка лекарств, защитного снаряжения, кислородного оборудования и президент, который старается отравить лидера оппозиции Алексея Навального, и параллельно, на фоне масштабных экономических проблем, тратит деньги своих граждан на укрепление своего влияния в Сирии.
Выяснилось, что на финансовую помощь Сирии из карманов граждан России потратится более 1 миллиарда долларов. По словам главы Межведомственного координационного центра Россия-Сирия Михаила Мизинцева, деньги пойдут на восстановление энергосистемы и промышленных комплексов этой страны. Мизинцев также говорит, что Россия постоянно помогают сирийцам в реализации образовательных, медицинских, торгово-экономических программ.
Парадоксально, что официальная Москва не может решить проблемы в своей стране и так «переживает» за другие страны. А что происходит в оккупированных регионах Грузии, в которых Кремль осуществляет эффективный контроль? Оказывается, «Большой русский брат» в последнее время по отношению к ним стал особенно скаредным, хотя именно сейчас эти регионы испытывают наибольшие трудности.
И оккупированные Абхазия, и Цхинвали оказались бессильными перед глобальной пандемией. Неудивительно, ведь российские деньги здесь тратились в основном на строительство военных баз и содержание сотрудников службы безопасности, а медицинская и другая инфраструктура никогда не были приоритетом для Путина. Ведь судьба простых людей в его собственной стране вовсе не волнует президента России. Поэтому было бы инфантилизмом ожидать, что Кремль будет беспокоить тяжелое положение простых абхазов и осетин. Однако реальность не меняется, Российская Федерация - единственная сила, осуществляющая эффективный контроль в оккупированных Абхазии и Цхинвали, и обязана выполнять обещания, которые, в отличие от денег, щедро давались оккупированным регионам.
Но похоже, геополитическая картина для Кремля изменилась, и теперь приоритетной задачей является удержание Сирии на своей орбите. Официальная Москва тратит деньги на путинского «повара» Евгения Пригожина, чтобы эффективно использовать сирийские нефтегазовые ресурсы. Между тем, частная военная компания Вагнер продолжит исполнять приказы Путина, а на российское правительство не будет возлогаться никакая официальная ответственность. В выигрыше все, кроме граждан России и жителей оккупированных Абхазии и Южной Осетии. Их просто оставили на произвол судьбы во время пандемии коронавируса.