Bonanza Media - კრემლის ჩაფლავებული ფეიკ ჟურნალისტები ევროპაში
დღემდე რუსეთის ხელისუფლება ყველა გზით ცდილობს, დაარწმუნოს მსოფლიო, რომ მალაიზიური ავიახაზების – Boeing-MH17-ს მგზავრების მასობრივ მკვლელობასთან კავშირში არაა. კრემლმა მთელი მედიაომი გამართა, ფრონტის ხაზი კი შუაგულ ევროპაში მოაწყო. წლების განმავლობაში თავისი დანაშაულის დასაფარად არა მხოლოდ რუსული სახელისუფლებო მედია დარაზმა, არამედ ევროპის ქვეყნებშიც კი ჰყავდა მოსყიდული ჟურნალისტები, ბლოგერები, ექსპერტები თუ „თვითმხილველები“. 2020 წლის მარტში ჰააგაში დაიწყო სასამართლო პროცესი, სადაც 4 ბრალდებულია წარდგენილი. თუმცა, დაუსწრებლად, რადგან რუსეთის მოქალაქეები და გრუ-ს ყოფილი ოფიცრები: ოლეგ პულატოვი, იგორ გირკინი, სერგეი დუბინსკი და უკრაინის მოქალაქე – ლეონიდ ხარჩენკო საერთაშორისო სამართალს დღემდე ემალებიან. MH17-ის ტრაგედიის დღეებში, 2014 წლის ივლისში ისინი თვითგამოცხადებულ “დონეცკის სახალხო რესპუბლიკაში” (“ДНР”) მაღალ სამხედრო პოსტებს იკავებდნენ. საერთაშორისო საგამოძიებო ჯგუფი (JIT) და ჰოლანდიის პროკურატურა დარწმუნებულია, რომ ეს ადამიანები რუსული სამხედრო ბაზიდან აღმოსავლეთ უკრაინაში “ბუკ“-ის გადატანაში აქტიურ მონაწილეობას იღებდნენ.
ვინაიდან კრემლმა მიზნად დაისახა, ჩამოირეცხოს საერთაშორისო დონეზე ამ კოშმარულ დანაშაულში მონაწილეობის ბრალეულობა, ამ საქმეში მედიის როლის გამოყენება აქტიურ ფაზაში დღემდეა.
რამდენიმე დღის წინ ცნობილი გახდა, რომ ის ჟურნალისტები, რომლებიც Boeing- MH17-ის შესახებ ფეიკ ნიუსებს ავრცელებდნენ, გრუ-ს კონტროლის ქვეშ მუშაობდნენ. ამის შესახებ ინფორმაცია დამოუკიდებელმა გამოცემებმა – The Insider-ისა და Bellingcat-მა ერთობლივი ჟურნალისტური გამოძიების შედეგებზე დაყრდნობით გაავრცელეს. გამომძიებელმა ჟურნალისტებმა მოიპოვეს ГРУ-ს მაღალჩინოსნებისა და პროექტ Bonanza media-ს ავტორების სატელეფონო ამონაწერები, ტელეფონების მეტა-თარიღები და საფოსტო მიმოწერები. მათ დაადგინეს, რომ ევროპაში მოღვაწე ორი ჟურნალისტი, რომელიც რამდენიმე წელია, უკვე „ბოინგ MH17“-ის თემასა და კრემლის „პიარზე“ მუშაობდა, სინამდვილეში, რუსული სპეცსამსახურების დავალებითა და დაფინანსებით მოქმედებდა. სწორედ რუსეთის სპეცსამსახურისა და თავდაცვის სამინისტროს ორგანიზებით, ჰოლანდიელი ბლოგერი – მაქს ვან დერ ვერფი და მისი მეუღლე – იანა ერლაშოვა ოკუპირებული დონბასის ტერიტორიაზე იმისთვის ჩავიდნენ, რომ ფეიკ ინფორმაცია შეეგროვებინათ; სწორედ რუსეთის სპეცმსახურებს უთანხმებდნენ ისინი ყოველ პრესრელიზს, ყოველ დოკუმენტურ ფილმს თუ „ლაივ-სტრიმს“, რომელსაც ინტერნეტში უშვებდნენ.
Bonanza Media – არის მედია პროექტი, რომელიც დეკლარირებულად „ბოინგ MH17“-ის კატასტროფის ალტერნატიულ ვერსიებს ეძღვნება. ის 2019 წელს RT-ს ყოფილი ჟურნალისტის – იანა ერლაშოვასა და ჰოლანდიელ მაქს ვან დერ ვერფის მიერ დაარსდა. ჯერ კიდევ რუსულ პროპაგანდისტულ არხზე მუშაობისას, ერლაშოვამ რამდენიმე დოკუმენტური ფილმი გადაიღო, სადაც ჰოლანდიურ გამოძიებას აკრიტიკებდა და რუსეთის ხელისუფლების სიმართლის დამტკიცებას ცდილობდა, ხოლო მაქს ვან დერ ვერფი თავისი ჟურნალისტური საქმიანობის დროს უკრაინის ხელისუფლებას აკრიტიკებდა და მხარდაჭერას სეპარატისტულ ДНР-სა და ЛНР-ს უცხადებდა. მას რუსულ ტელეარხებზე ხშირად იწვევდნენ, სადაც ის კრემლის უდანაშაულობას ამტკიცებდა.
როგორც ჩანს, საერთაშორისო ასპარეზზე პოზიციების გასამყარებლად, საბოლოოდ, ГРУ-მ სწორედ ეს ადამიანები შეარჩია და მათ დამოუკიდებელი ევროპელი ჟურნალისტების ნიღაბი მოარგო. მას მერე, რაც ამ ორმა Bonanza Media ჩამოაყალიბა, იმისთვის, რომ თითქოს დამოუკიდებელი ჟურნალისტური გამოძიება ჩატარებულიყო, დაიწყეს დონაციების შეგროვება. ავტორების განცხადებით, მათმა პროექტმა, ანონიმი ჰოლანდიელი სპონსორების დახმარებით 32 ათას დოლარზე მეტი მალევე შეაგროვა. წყვილი ჩიოდა, რომ რუსეთის მოქალაქეები მათ შემოწირულობებს არ ურიცხავენ. თუმცა, ახლა უკვე ირკვევა, რომ ეს წუწუნიც კი უბრალოდ საფარი იყო იმისთვის, რომ ГРУ-დან მიღებული დაფინანსება დაემალათ. ეს მწირი ბიუჯეტი Bonanza Media-მ, გასაკვირად, მასშტაბურად გამოიყენა: გადამღები ჯგუფი მალაიზიას, რუსეთს, აღმოსავლეთ უკრაინასა და ნიდერლანდებს შორის კურსირებდა, მათ რამდენიმე დოკუმენტური ფილმი გადაიღეს, რომელშიც უკრაინის ხელისუფლებას ამხელდნენ. ასევე, გამართეს რამდენიმე პრესკონფერენცია ნიდერლანდებსა და მალაიზიაში, მალაიზიელ „ექსპერტს“ კიბერუსაფრთხოების დარგში, უკრაინელების მიერ „გადაჭერილი“ სატელეფონო საუბრების ექსპერტიზა დაავალეს და ათქმევინეს, რომ ეს აუდიოსაუბრები ყალბია.
მიუხედავად ამდენი ფაფხურისა, მათი შრომა კრემლის მედიის გარდა ვერავინ შეამჩნია, მათ პრესკონფერენციაზე ერთეულები დადიოდნენ, გავლენიანი მედია და დაღუპულთა ნათესავები იგნორირებას უკეთებდნენ. თუმცა, Bonanza Media ფარ-ხმალს არ ყრიდა. 2020 წლის დასაწყისში, ჰააგის სასამართლო პროცესის დაწყებამდე Bonanza Media-მ გამოაქვეყნა, თითქოს და, გაჟონილი დოკუმენტები გაერთიანებული საგამოძიებო ჯგუფის (JIT) გამოძიებიდან. ახლა კი ირკვევა, რომ ეს დოკუმენტები კრემლის ხაკერების მიერ JIT-ის სერვერებიდან იყო მოპარული და მათში საგამოძიებო ჯგუფის მაკომპრომეტირებული არც არაფერია. მაგრამ, როგორც ყოველთვის, კრემლის მედიამ და ჩინოვნიკებმა კონტექსტიდან ამოგლეჯილი ციტატების გამოყენება და „კრიტიკული“ პუბლიკაციების გამოქვეყნება დაიწყეს. მაშინ მაქს ვან დერ ვერფმა თავისი წყარო იმ საბაბით დამალა, თითქოს, მის უსაფრთხოებაზე ზრუნავდა. თუმცა, The Insider и Bellingcat-ის გამოძიებამ დაადგინა, რომ სინამდვილეში ეს „ანკარა წყარო“, არც მეტი არც ნაკლები, პირდაპირ ГРУ ყოფილა.
ამას გარდა, 2019 წლის ზაფხულში, როდესაც ერლაშოვამ და ვან დერ ვერფმა დოკუმენტურ ფილმზე მუშაობა დაასრულეს და ის საჯარო გახადეს, თავისი გეგმების შესახებ ინფორმაციას ГРУ-ს პოლკოვნიკ სერგეი ჩებანოვს რეგულარუად აწვდიდნენ. მას ჩასასწორებლად უგზავნიდნენ იმ სტატიების შავ ვერსიებს, რომლებიც შემდგომში საიტზე უნდა განთავსებულიყო. The Insider-მა и Bellingcat-მა ეს საფოსტო მიმოწერებიც მოიპოვა. ამ მიმოწერებში ჩანს ის ფაქტიც, რომ Bonanza Media-ს ჯგუფს ოკუპირებულ დონბასში გადაღებების ორგანიზებაში უშუალოდ ГРУ-ს გენერალი, ილიჩენკო დაეხმარა.
ამ დროისთვის, უკრაინელი სეპარატისტების მიერ კონტროლირებადი დონბასის მახლობლად რუსული „ბუკ“-ით ჩამოგდებული მალაიზიური ბოინგის საქმეზე ჰააგაში სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს. კრემლი და უკრაინელი სეპარატისტები ირწუნებიან, რომ ჰოლანდიის პროკურატურა, 298 დაღუპულის ოჯახები, საერთაშორისო საგამოძიებო ჯგუფი, დამოუკიდებელი ჟურნალისტები და ჰააგის სასამართლო რუსეთს უსამართლოდ ებრძვიან. და მართლაც, თუ კი Bonanza Media-ს ჟურნალისტებისა და მათ მსგავსთა „სუფთა“ თვალებში ჩავიხედავთ, უნდა დავიჯეროთ, რომ, როგორც ყოველთვის, კრემლის წინაშე ყველა მტყუანია…

Bonanza Media –фейк журналисты Кремля в Европе, которые попали в просак
Правительство России по сей день пытается всеми способами убедить мир в том, что оно не имеет ничего общего с массовым убийством пассажиров Boeing-MH17 Malaysia Airlines. Кремль развязал целую войну с помощью средств массовой информации и начертил линию фронта в центре Европе. На протяжении многих лет не только российские государственные СМИ, но и журналисты, блоггеры, эксперты или «очевидцы» делали все для сокрытия преступления РФ. В марте 2020 года в Гааге начался судебный процесс, на котором на данном этапе обвиняются четыре человека. Однако их судят заочно, так как граждане России и бывшие сотрудники ГРУ Олег Пулатов, Игорь Гиркин, Сергей Дубинский и гражданин Украины Леонид Харченко, до сих пор скрывается от голландского суда. В дни трагедии MH17, в июле 2014 года, они занимали высокие военные посты в самопровозглашенной Донецкой Народной Республике (ДНР). Международная следственная группа (JIT) и голландская прокуратура убеждены, что эти люди принимали активное участие в переброске «Бука» с российской военной базы на восток Украины.
Поскольку еще с 2014 года Кремль стремится снять с себя обвинение в причастности к кошмарному преступлению, роль СМИ в этом деле находится в активной фазе.
Несколько дней назад стало известно, что журналисты, распространявшие фейковые новости о Boeing-MH17, работали под контролем и финансировались ГРУ. Информацию обнародовали независимые издания The Insider и Bellingcat по результатам совместного журналистского расследования. Журналисты-расследователи получили телефонные выписки сотрудников ГРУ и авторов медиапроекта Bonanza, телефонные мета-даты и почтовую переписку. Они обнаружили, что эти два журналиста, работающие в Европе, которые работают над темой Boeing MH17 и пиарят Кремль, на самом деле действуют по указанию и с помощью финансов российских спецслужб. Именно Министерство обороны России организовало голландскоиу блогеру Максу ван дер Верффу и его жене Яне Ерлашовой поездку в оккупированный Донбасс для сбора фейк информации; Именно российские спецслужбы проверяли каждый пресс-релиз, каждый документальный фильм или «лайв стрим», с которым жуналисты выходили в Интернет.
Bonanza Media - медиапроект, посвященный альтернативным версиям катастрофы Boeing MH17. Он был основан в 2019 году бывшей журналисткой RT Яной Ерлашовой и голландцем Максом ван дер Верффом. Еще работая на российский пропагандистский канал, Ерлашова сняла несколько документальных фильмов, в которых критиковала голландское расследование и пыталась доказать правоту российских властей. Между тем Макс ван дер Верфф критиковал украинское правительство и выражал поддержку сепаратистским ДНР и ЛНР. Его часто приглашали на российские телеканалы, где он кричал о невиновности Кремля.
Похоже, что для того, чтобы укрепить свои позиции на международной арене, «ГРУ» выбрало именно этих людей и завулировало их в мантию независимых европейских
журналистов. После того, как эти двое сформировали Bonanza Media, они начали сбор пожертвований для якобы проведения независимого журналистского расследования. По словам авторов, их проект с помощью анонимных голландских спонсоров вскоре собрал более 32000 долларов. Супруги жаловались, что граждане России не делают пожертвований. Однако теперь ясно, что даже эти заявления были лишь прикрытием, чтобы скрыть финансирование, полученное от «ГРУ». Этот скудный бюджет использовался Bonanza Media в удивительно больших масштабах: съемочная группа курсировала между Малайзией, Россией, восточной Украиной и Нидерландами. Они сняли несколько документальных фильмов, разоблачающих украинское правительство. Они также провели несколько пресс-конференций в Нидерландах и Малайзии, наняли малазийского «эксперта» в области кибербезопасности, который изучив перехваченные украинцами телефонные разговоры сепаратистов заявил, что эти аудио записи подверглись манипуляциям.
Несмотря на активную суету, работу этих двоих никто, кроме кремлевских СМИ, не заметил, на их пресс-конференции ходила горстка людей, влиятельные СМИ и родственники погибших их игнорировали. Однако Bonanza Media не сдавалась. В начале 2020 года, перед судом в Гааге, Bonanza Media опубликовала якобы просочившиеся документы расследования Объединенной следственной группы (JIT). Теперь выясняется, что эти документы были украдены кремлевскими хакерами с серверов JIT, и в них нет ничего не компрометирующего следственную группу. Но, как всегда, кремлевские СМИ и официальные лица начали использовать вырванные из контекста цитаты и сбрасывать «критические» публикации. Тогда Макс ван дер Верфф скрывал свой источник под предлогом заботы о своей и его безопасности. Однако расследование, проведенное The Insider и Bellingcat, показало, что на самом деле этим источником на самом деле было «ГРУ».
Кроме того, летом 2019 года, когда Ерлашова и Ван дер Верф завершили работу над документальным фильмом и обнародовали его, информация об их планах регулярно предоставлялась полковнику ГРУ Сергею Чебанову. Ему высылали черновики тех статей для исправления, которые позже должны были быть размещены на сайте. Эти переписки оказались в руках у Insider и Bellingcat. Эти переписки также свидетельствуют о том, что генерал ГРУ Ильиченко напрямую помогал Bonanza Media Group в организации съемок в оккупированном Донбассе.
В данный момент в Гааге идет судебный процесс о деле малайзийского Боинга, который сбили российским «Буком» недалеко от Донбасса. Кремль и украинские сепаратисты настаивают на том, что прокуратура Нидерландов, семьи 298 жертв, международная следственная группа, независимые журналисты и Гаагский суд ведут несправедливую борьбу с Россией. И действительно, если мы посмотрим в «чистые» глаза журналистов Bonanza Media и им подобных, мы обязательно поверим, что, как всегда, Кремль прав а весь вес остальной мир нет...