რისი ეშინია პუტინს და რატომ დაიწყო მან სამართლებრივ გარანტიებზე ფიქრი
რუსულ წყაროებზე დაყრდნობით, ბრიტანული გამოცემები Daily Mail, The Sun და სხვები იმაზე ალაპარაკდნენ, რომ რუსეთის 68 წლის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს პარკინსონის დაავადების სიმპტომები აქვს და ავადმყოფობის გამო მოსალოდნელია თანამდებობიდან მისი ვადაზე ადრე წასვლა. გავრცელებულ ინფორმაციას კრემლში უარყოფენ და აცხადებენ, რომ პუტინი თავს „შესანიშნავად“ გრძნობს. თუმცა მომავალი წლისთვის რუსეთის პრეზიდენტის შესაძლო გადადგომაზე მითქმა-მოთქმა კიდევ უფრო გაამძაფრა 5 ნოემბერს რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროში ინიცირებულმა კანონმა, რომელიც ქვეყნის ექს-პრეზიდენტების მიმართ სამართლებრივი გარანტიების მაქსიმალურ ზრდას ითვალისწინებს.
მოქმედი ფედერალური კანონი "უფლებამოსილებაშეწყვეტილი პრეზიდენტისა და მისი ოჯახის გარანტიების შესახებ" ყოფილ სახელმწიფო მეთაურს მხოლოდ პრეზიდენტის უფლებამოსილების განხორციელებისას ჩადენილი დანაშაულებისგან იცავს. ახალი კანონპროექტის დამტკიცების შემთხვევაში კი რუსეთის ექს-პრეზიდენტს იმუნიტეტი ნებისმიერი პერიოდის დანაშაულისთვის სასჯელისგან დაიცავს.
გარდა ამისა, გართულდება ყოფილი პრეზიდენტის გაფართოებული იმუნიტეტის გაუქმება. მისი ანულირებისათვის საჭირო იქნება, სახელმწიფო სათათბიროს ქვედა პალატის მძიმე ბრალდებას (როგორიცაა მაგ. სახელმწიფო ღალატი ან სხვა მძიმე დანაშაული) ზედა პალატამ უმრავლესობით დაუჭიროს მხარი.
აშკარაა, რომ რუსეთის მოქმედი პრეზიდენტი აქტიურად ზრუნავს საკუთარ პოსტ-საპრეზიდენტო უსაფრთხოება-დასაქმებაზე. ჯერ კიდევ ოქტომბრის ბოლოს პუტინმა საკანონმდებლო სათათბიროში განსახილველად ახალი კანონი შეიტანა, რომელიც საშუალებას მისცემს მას, პრეზიდენტობის შემდეგ ფედერაციის საბჭოს მუდმივი წევრობა მოიპოვოს.
კრემლის პრეს-სპიკერ დიმიტრი პესკოვის განცხადებით, „ყოფილი პრეზიდენტის იმუნიტეტის შესახებ კანონპროექტი საკმაოდ გამართლებულია და ეს არის პრაქტიკა, რომელიც მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაშიმოქმედებს". მან "ლოგიკური" უწოდა ამ ინიციატივას და აღნიშნა, რომ ახალ კონსტიტუციასთან მთელი რიგი კანონების ჰარმონიზაცია უკვე ხორციელდება. „ეს არ არის ინოვაცია, უბრალოდ იბადება სახელმწიფოს მეთაურის გარანტიების ამჟამინდელი სტატუსი“ - თქვა პესკოვმა.
პოლიტოლოგებს პუტინის გადადგომის შესახებ განსხვავებული მოსაზრებები გააჩნიათ. მათ პროგნოზების კეთება უჭირთ, მაგრამ თანხმდებიან იმაში, რომ პუტინი საკუთარი თავისთვის გარანტიების შექმნით არის დაკავებული. რუსი პოლიტოლოგი დიმიტრი ორეშკინი „დოიჩე ველესთან“ საუბრისას აცხადებს, რომ „პუტინს არ სჯერა თავისი კოლეგების, მან ყველაზე კარგად იცის, თუ რა პუბლიკასთან აქვს საქმე. მემკვიდრე, რომელმაც პუტინს შეიძლება, თვალებში უყუროს და კუდი უქიცინოს, ერთი წლის შემდეგ თავის წინამორბედს ქვეყნის წინაშე არსებული სირთულეების გამო დაადანაშაულებს“.
"ეკონომიკა კვდება, ხალხი ღარიბდება, პუტინის რეიტინგი ეცემა და საპროტესტო განწყობები იზრდება. ამ სიტუაციაში პუტინს ყველაზე არასასურველ სცენარზე უწევს ფიქრი და მზადება, განსაკუთრებით - ბელარუსში მიმდინარე მოვლენების ფონზე", - განმარტა ექსპერტმა აბას გალიამოვმა „ღია მედიისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში.
მსოფლიოში არაერთი პრეცედენტი არსებობს, როცა ყოფილი პირველი პირების წინააღმდეგ სხვადასხვა ბრალდებით გამოძიება დაიწყო. მათ შორის არიან საფრანგეთის ყოფილი პრეზიდენტი ნიკოლა სარკოზი, ეგვიპტეს ყოფილი მეთაური მუჰამედ მურსი, სამხრეთ კორეის ყოფილი პრეზიდენტი პაკ კინ ჰე, ბრაზილიის ყოფილი პრეზიდენტი მიშელ ტემერი, უკრაინის ყოფილი მეთაური ვიქტორ იანუკოვიჩი, ყირგიზეთის ყოფილი პრეზიდენტი ალმაზბეკ ატამბაევი, სომხეთის ყოფილი პრეზიდენტი რობერტ ქოჩარიანი.
სამართლებრივი დევნის ჩამოთვლილი შემთხვევების ფონზე ჩნდება კითხვა: რამდენად უშველის პუტინს დამატებითი ხელშეუხებლობა და გარანტიები? ალბათ, პასუხი უფრო მარტივია, ვიდრე გვეჩვენება. წარმოუდგენელია, რაიმე სამართლებრივი გარანტიების მიღება იმ არასამართლებრივ სახელმწიფოში, რომელსაც რუსეთის პრეზიდენტი პუტინი წლებია, საკუთარი ხელით „აშენებს“.

Чего боится Путин и почему он задумался о правовых гарантиях?!
На основе российских источников, британские издания Daily Mail, The Sun и другие, сообщили, что у 68-летнего президента России Владимира Путина имеется симптомы болезни Паркинсона и объявили о возможности его досрочного ухода в отставку из-за болезни. Кремль не подтверждает эту информацию, заявляя, что с Путиным «все в порядке». Однако слухи о возможной отставке президента России в следующем году усилились после внесения в Госдуму 5 ноября закона, предусматривающего максимальное усиление правовых гарантий экс-президентам РФ.
Действующий федеральный закон “О гарантиях Президенту Российской Федерации, прекратившему исполнение своих полномочий, и членам его семьи” защищает бывшего главу государства только от преступлений, совершенных при исполнении полномочий президента. Если новый законопроект будет принят, неприкосновенность экс-президента России будет применяться ко всем тем преступлениям без разбора, которые он совершил или возможно совершт при жизни.
Кроме того, это осложнит отмену расширенной неприкосновенности бывшего президента. Для отмены имунитета надо будет, что бы предъявление нижней палатой Думы серьезного обвинения, например в случае государственной измены или другого серьезного преступления, это обвинение поддержало большинство верхней палаты.
Очевидно, что нынешний президент России активно заботится о собственной постпрезидентской безопасности и занятости. Еще в конце октября Путин внес на рассмотрение в Законодательный совет новый закон, который позволит ему получить постоянное членство в Совете Федерации после ухода с поста президента.
По словам официального представителя Кремля Дмитрия Пескова, «законопроект о неприкосновенности бывшего президента вполне оправдан и является практикой, распространенной во многих странах мира». Он назвал инициативу логичной иотметил, что ряд законов адаптируется к новой конституции. «Это не нововведение, просто появляется нынешний статус главы государства с гарантиями», - сказал Песков.
Большинство политологов по-разному относятся к отставке Путина. Им сложно предсказать, но они согласны с тем, что Путин занят созданием гарантий для себя. Российский политолог Дмитрий Орешкин заявил Deutsche Welle, что «Путин не доверяет своим коллегам, он лучше всех знает, с какой публикой имеет дело. Наследник, который может смотреть Путину в глаза и вилять хвостом, год спустя обвинит своего предшественника в проблемах страны».
«Экономика умирает, люди становятся беднее, рейтинг Путина падает, протесты растут. В этой ситуации Путину нужно подумать и подготовиться к самому нежелательному сценарию, особенно в свете событий в Беларуси», - сказал эксперт Аббас Галлямов в интервью Open Media.
В мире есть множество прецедентов, когда в отношении бывших первых лиц возбуждалось расследование по различным обвинениям. Среди них бывший президент Франции Николя Саркози, бывший президент Египта Мохамед Морси, бывший президент Южной Кореи Пак Кын Хе, бывший президент Бразилии Мишель Темер, бывший президент Украины Виктор Янукович, бывший президент Киргизии Алмазбек Атамбаев, президент Армении Роберт Атамбаев.
На фоне этих дел о судебном преследовании возникает закономерный вопрос, насколько помогут Путину дополнительный иммунитет и гарантии? Возможно, ответ даже проще, чем нам кажется. Невозможно получить какие-либо правовые гарантии в нелегитимном государстве, которое президент России Путин «строил» своими руками в течение многих лет.