ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონში კორონავირუსით გამოწვეული კრიზისი დადგა
ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონში კორონავირუსის პანდემიას ვერ უმკლავდებიან. 15 ოქტომბერს ცნობილი გახდა, რომ ოკუპირებული ახალგორის პირველი საშუალო სკოლის რუსული ენის პედაგოგი ვერა კოტოლოვა გარდაიცვალა. რადიო თავისუფლების ინფორმაციით, მასწავლებელი მაღალი სიცხით ჯერ ახალგორის საავადმყოფოში გადაიყვანეს, სადაც დიაგნოზი ვერ დაუსვეს, ახალგორიდან კი ცხინვალში გაგზავნეს, სადაც ეჭვი ინსულტზე მიიტანეს, თუმცა მძიმე მდგომარეობაში მყოფი პაციენტი სახლში გაწერეს, სადაც ის დაიღუპა.
ოკუპირებული რეგიონის ე.წ. მთავარმა სანიტარიულმა ექიმმა მარინა კოჩიევამ სააგენტო „რესს“ დაუდასტურა, რომ რუსეთთან „საზღვრის“ გახსნის შემდეგ, 15 სექტემბრიდან, რეგიონში 469 მოქალაქეა ინფიცირებული. მაისის შემდეგ, ოკუპირებულ ცხინვალში, სულ კოვიდ19-ის 559 შემთხვევა დაფიქსირდა.
კორონავირუსი რეგიონის ე.წ. პრეზიდენტს, ანატოლი ბიბილოვსაც დაუდასტურდა. კორონავირუსი მანამდე გამოუვლინდა ე.წ. პრეზიდენტის პრეს-მდივანს, თვითაღიარებული რესპუბლიკის მთავარ სანიტარიულ ექიმსა და ე.წ. მთავრობისა და პრეზიდენტის ადმინისტრაციის რამდენიმე თანამშრომელს. კორონავირუსითაა ინფიცირებული დე ფაქტო მთავრობის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი გენადი ბეკოევიც.
ასევე, სააგენტო „რესის“ ინფორმაციით, ბოლო სამი დღის განმავლობაში ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის სასწრაფო დახმარების ცენტრს 214მდე ადამიანმა მიმართა. ინფორმაციას ცენტრის მთავარი ექიმი ემზარ კულუმბეგოვი ადასტურებს.
სააგენტო აღნიშნავს, რომ მაგალითად 20 ოქტომბერს კორონავირუსით ინფიცირებასთან დაკავშირებული ეჭვი ათამდე პაციენტთან დაკავშირებით გაჩნდა, თუმცა ტესტი მხოლოდ ხუთს ჩაუტარდა. როგორც ჩანს, ცხინვალში რესურსების ნაკლებობაა.
სასწრაფო დახმარების ცენტრის ხელმძღვანელი თავადაც ადასტურებს, რომ სამსახურს განსაკუთრებულ რეჟიმში უწევს მუშაობა და პაციენტების ნაკადი დიდია. სასწრაფოს მაღალი ტემპერატურის მქონე პაციენტების ექიმთან გადამისამართების გარდა, ბევრი არაფერი შეუძლია. ოსურ სოციალურ ქსელებში საუბრობენ, რომ მედიკამენტების, სამედიცინო პერსონალისა და საავადმყოფოებში ადგილების დეფიციტია.
ოკუპირებული ცხინვალის ინფექციურ საავადმყოფოში ადგილების ნაკლებობაა, სასწრაფოები გამოძახებაზე მისვლას ვერ ახერხებენ, ამიტომ ბავშვთა საავადმყოფოს ბაზაზე კოვიდჰოსპიტლის მოწყობა იგეგმება. წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი ინფორმაციას ავრცელებს, რომ ორგანიზაციამ ცხინვალიდან მძიმე ავადმყოფების გადაყვანა თბილისის კლინიკებში დაიწყო.
ოკუპირებულ რეგიონში არსებული მძიმე ვითარება ადგილობრივ მოსახლეობაზე რუსული საოკუპაციო პოლიტიკის ფატალურ გავლენას კიდევ ერთხელ ადასტურებს. პუტინის ხელისუფლება კოლოსალურ თანხას ხარჯავს სამხედრო ბაზების მშენებლობასა და ცხინვალში უკანონოდ განთავსებული რუსული სამხედროების შენახვაზე, თუმცა არ აინტერესებს რეგიონის ჯანდაცვის სისტემა და ამ ურთულეს პერიოდშიც საკუთარ ვიწრო ინტერესებზე ფიქრობს.

В оккупированном Цхинвальском регионе возник кризис, вызванный коронавирусом
В оккупированном Цхинвальском регионе не могут справиться с пандемией коронавируса. 15 октября стало известно, что скончалась учительница русского языка первой средней школы оккупированного Ахалгори Вера Котолова. Как сообщает Радио Свобода, учителя сначала доставили в Ахалгорскую больницу с высокой температурой, где ей не смогли поставить диагноз, и отправили из Ахалгори в Цхинвали, где заподозрили инсульт, но потом тяжелобольную пациентку выписали домой, где она и скончалась.
Главный санитарный врач Марина Кочиева т. н оккупированногог Цхинвальскогог региона подтвердила агентству «Рес» что с момента открытия «границы» с Россией 15 сентября в регионе заразились 469 человек. С мая в оккупированном Цхинвале было зарегистрировано в общей сложности 559 случаев заболевания Ковидом19.
Коронавирус подтвердился и у так называемого президента Анатолия Бибилова. Коронавирус ранее был обнаружен у пресс-секретаря т.н. президента, главного санитарного врача самопровозглашенной республики и у нескольких сотрудников т.н. правительства и администрации президента. Исполняющий обязанности председателя де-факто правительства Геннадий Бекоев также заражен коронавирусом. Также, по данным агентства «Рес», за последние три дня в центр скорой помощи оккупированного Цхинвальского региона обратилось около 214 человек. Информацию подтверждает главный врач центра Эмзар Кулумбегов.
В агентстве отмечают, что 20 октября, например, подозрения на коронавирусную инфекцию возникли примерно у десяти пациентов, хотя обследовались только пять. В Цхинвале, похоже, не хватает ресурсов.
Сам руководитель центра скорой помощи подтверждает, что у службы особый режим работы и поток пациентов большой. Скорая помощь мало что может сделать, кроме как направить пациентов с высокой температурой к врачу. Осетинские социальные сети говорят о дефиците лекарств, медперсонала и мест в больницах.
В Оккупированной Цхинвальской инфекционной больнице не хватает мест, скорая помощь не может приехать по вызову, поэтому на базе детской больницы планируется устроить ковид госпиталь. А по сообщению Международного комитета Красного Креста, организация начала пересылку тяжелобольных из Цхинвали в клиники Тбилиси.
Ужасная ситуация в оккупированном регионе еще раз подтверждает фатальное воздействие российской оккупационной политики на местное население. Правительство Путина тратит огромные деньги на строительство военных баз и незаконное размещение
российских войск в Цхинвали, но оно не заботится о системе здравоохранения региона и думает только о своих узких интересах даже в эти трудные времена.