რას წერდა ქუთაისში გარდაცვლილი სოხუმელი პედაგოგი: „არც მე მჯეროდა ავადმყოფობის“
ახალი ტიპის კორონავირუსით გამოწვეული გართულებების გამო ქუთაისის კლინიკაში სოხუმის პირველი სკოლის მასწავლებელი, 60 წლის ლუდმილა ანუა გარდაიცვალა. ამის შესახებ ცნობილი 21 სექტემბერს გახდა.
ირკვევა, რომ პაციენტი საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებატ ტერიტორიაზე ოკუპირებული აფხაზეთიდან კრიტიკულ მდგომარეობაში გადმოიყვანეს.
ექვსი დღის წინ პედაგოგი სოციალურ ქსელში წერდა, რომ მასაც არ სჯეროდა COVID-19–ის არსებობის, მაგრამ ის „ჩვენს შორის არსებობს“. ამის შემდეგ ანუას ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა და ის ქუთაისში კრიტიკულ მდგომარეობაში გადმოიყვანეს.
სკოლაში, სადაც ლუდმილა ანუა ასწავლიდა, ორკვირიანი კარანტინი გამოაცხადეს. როგორც სკოლის დირექტორი ამბობს, 50-ზე მეტ მოსწავლეს მაღალი ტემპერატურა აღენიშნება.
იხილეთ ასევე: COVID-19: დაეხმარო აფხაზეთს რუსული სანქციების გვერდის ავლით
თბილისის ინფექციური საავადმყოფოს სამედიცინო ხელმძღვანელის მარინა ეზუგბაიას ცნობით, ანუასთან ერთად ოკუპირებული აფხაზეთიდან სამი პაციენტი გადმოიყვანეს და სამივე მათგანის ჯანმრთელობის მდგომარეობა კრიტიკულია.

"Я тоже не верила в болезнь, но оказалась в Гудауте" – последнее обращение учительницы
О том, что она заболела, общественность узнала из ее обращения, которое она разместила в Facebook 6 дней назад.
«АҦСНЫЖӘЛАР ШӘХЫ ШӘЫХЬЧА!!! АҾКЧЫМАЗАРА ҲАЛАГЬЕЖЬИТ. САРГЬЫ АГӘРА ЗГОМЫЗТ, АХА ГӘДОУҬА СААНАГЕИТ (Народ Абхазии, берегите себя! Инфекция вовсю гуляет среди нас. Я тоже не верила в болезнь, но оказалась в Гудауте)», - написала Людмила Ануа. После этого состояние педагога ухудшилось, и ее отправили на лечение в кутаисскую клинику «Бомонд».
«60-летняя женщина была перевезена из Абхазии в 4 часа утра 19-го числа. У нее отмечалась двусторонняя острая пневмония. При осмотре у неё была выявлена ишемическая болезнь сердца второй и третьей степени. Также у нее была мерцающая аритмия пароксизмальной формы. Пациентка была оценена клинически критически тяжелой, её подключили к аппарату ИВЛ. К сожалению, она скончалась 20 сентября в 19:00. Конечно, у нее был диагностирован коронавирус», — заявил клинический менеджер клиники «Бомонд» Мамия Кипиани.
В 1-ой школе, где преподавала Людмила Ануа, объявлен двухнедельный карантин из-за того, что более чем у 50 детей наблюдается высокая температура. Об этом сообщила директор школы Нонна Делба. Она призвала родителей школьников строго соблюдать карантин.