აფხაზეთი. მოსკოვის დრო. იმედი იწურება
“აფხაზეთის რესპუბლიკის საერთაშორისო აღიარების დღესთან” დაკავშირებით დე ფაქტო საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა დაურ კოვემ "Апсныпресс"-ს ვრცელი ინტერვიუ მისცა. წინა წლების ანალოგიურ ინტერვიუებს რომ შევადაროთ, მასში ახალს პრაქტიკულად ვერაფერს ვიპოვით. იგივე ფრაზები იმის შესახებ, რომ “რუსეთის მიერ აღიარება ჭეშმარიტად უმნიშვნელოვანესი მოვლენა იყო ქვეყნის უახლეს ისტორიაში”, რომ “ამას დიდი ხნის განმავლობაში ელოდნენ მოქალაქეები რუსეთის მიერ დაცვისა და მფარველობის იმედით”… თუმცა რუსეთ-აფხაზეთის ურთიერთობების ბოლოდროინდელი გაგრილების ფონზე (რაც მოსახლეობისთვის საიდუმლოს კარგა ხანია, აღარ წარმოადგენს, მიუხედავად იმისა, რომ დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლები თავის სადღესასწაულო განცხადებებში ახლაც ცდილობდნენ, საგულდაგულოდ მიეჩქმალათ) ახალ ინტერვიუში მაინც არის ერთი-ორი ფრაზა, რომელიც რაღაც ახალზე, კერძოდ პესიმიზმზე მეტყველებს.
მაგალითად, კოვე ამბობს: “ჩვენ ამას [აღიარებას] უკვე შევეჩვიეთ, ამიტომაც აღვიქვამთ მას, როგორც რაღაც თავისთავადს და ხანდახან სრულად ვეღარ ვაცნობიერებთ 2008 წლის 26 აგვისტოს მოვლენის მნიშვნელობას”.
რაღა თქმა უნდა, ამას მოსდევს “დამაიმედებელი” ფრაზები იმის შესახებ, რომ “პატარა აფხაზეთმა მიიღო დიპლომატიური აღიარება მსოფლიოს უმსხვილესი ქვეყნის, გავლენიანი საერთაშორისო მოთამაშის, გაეროს უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრისაგან” და რომ “აფხაზ ხალხს მიეცა ნანატრი შანსი უსაფრთხო და თანმიმდევრული განვითარებისთვის”. მაგრამ დღეს - 12 წლის შემდეგ ეს ყველაფერი ისე დამაიმედებლად ვეღარ ჟღერს, როგორც პირველ წლებში, როცა აფხაზეთის მაცხოვრებლებს მართლაც სჯეროდათ რუსეთის მიერ დაპირებული “ყოველმხრივი დახმარების”. მეტისმეტად მდორედ მიდის პროცესი. მოსახლეობის მეტისმეტად მცირე ნაწილი გრძნობს საკუთარ თავზე დაპირებულ პოზიტიურ ცვლილებებს. მეტისმეტად ბუნდოვნად მოჩანს ჰორიზონტზე დაპირებული ნათელი მომავალი...
და მართალია, კოვე განწყობების შეცვლას “მიჩვევით” ხსნის, მაგრამ ყველას ესმის, რომ აქ საქმე მხოლოდ მასში არ არის. პესიმიზმის მთავარი მიზეზი 12 წლის თავზე სასურველთან თუნდაც ოდნავ მიახლოებული შედეგების არარსებობაა. თუ, რა თქმა უნდა, არ ჩავთვლით “უსაფრთხოების დაცულობას” – მნიშვნელოვანს მოსახლეობის იმ ნაწილისთვის, რომელსაც ჯერ კიდევ სჯერა თბილისის დაუოკებელი სურვილის, “თავს დაესხას, დაგლიჯოს, გააცამტვეროს”. სწორედ ამიტომ ჟღერს ფრაზა “უსაფრთხო და თანმიმდევრული განვითარების ნანატრი შანსის” შესახებ არადამაჯერებლად, განსაკუთრებით – საკვანძო სიტყვა “განვითარების” ნაწილში. მარტივად რომ ვთქვათ, იმედი გაქრა არა იმიტომ, რომ ხალხი უსაფრთხო ცხოვრებას მიეჩვია, არამედ იმიტომ, რომ ამას არავითარი განვითარება არ მოჰყოლია – არც ეკონომიკის, არც საერთაშორისო აღიარების, არც “სახელმწიფო” ინსტიტუტების ჩამოყალიბება-გაძლიერების, არც დემოკრატიის, არც მოქალაქეთა უფლებებისა და თავისუფლებების დაცულობის, არც რაიმე სხვა კუთხით. და, რაც მთავარია, ვერავითარ ნიშანს იმისა, რომ განვითარება ხვალ მაინც დაიწყება, აფხაზეთში ამ დრომდე ვერავინ ხედავს.
თუ რთული ეკონომიკური მდგომარეობის ან უფლებებისა და თავისუფლებების დაუცველობის გამო პასუხის უშუალოდ კოვესთვის მოთხოვნა მთლად მართლზომიერი არ იქნებოდა, საერთაშორისო აღიარება ნამდვილად მისი სფეროა. და აქ (ჯერ – მისი წინამორბედების, შემდეგ – უკვე კოვეს) 12-წლიანი მოღვაწეობის შედეგები საკმაოდ მოკრძალებულად გამოიყურება. რუსეთის შემდეგ, მისივე ზეწოლით აფხაზეთი აღიარეს ვენესუელამ, ნიკარაგუამ, სირიამ – საეჭვო რეპუტაციისა და ძალზე მყიფე საერთაშორისო მდგომარეობის მქონე ქვეყნებმა, ასევე კუნძულოვანმა სახელმწიფოებმა ნაურუმ, ტუვალუმ, ვანუატუმ, თუმცა ბოლო ორმა მოგვიანებით აღიარების გადაწყვეტილება უკან გაიწვია.
სადღეისოდ სულ ესაა. და ხვალ? - სახვალისოდ კი თავად საერთაშორისო აღიარებაზე პასუხისმგებელი დე ფაქტო მინისტრის განცხადებებიც კი უფრო არსებული სტაგნაციის გამართლების მცდელობას ჰგავს: “საერთაშორისო აღიარების მისაღწევად მუშაობა – ეს ხანგრძლივი, კომპლექსური პროცესია [...] არ უნდა ველოდოთ ამწუთიერ ეფექტს [...] კითხვაზე, როგორია აფხაზეთის სხვა ქვეყნების მიერ აღიარების პერსპექტივები, მარტივი და ცალსახა პასუხი არ არსებობს. აღიარების პერსპექტივები დამოკიდებულია მთელ რიგ ფაქტორებზე, რომელთა მნიშვნელობა შეიძლება, იცვლებოდეს”.
ერთ-ერთ მთავარ ასეთ ფაქტორად კოვე ასახელებს “აშშ-ისა და ევროკავშირის მფარველობით მოსარგებლე საქართველოს ხელისუფლების მიზანმიმართულ პოლიტიკას გარე სამყაროსგან აფხაზეთის სრული იზოლაციის მისაღწევად”. და დიახ, საერთაშორისო თანამეგობრობის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების არაღიარება მართლაც წარმოადგენს საქართველოს საგარეო პოლიტიკის უმნიშვნელოვანეს მიმართულებას. მაგრამ კოვეს შეფასება “გარე სამყაროსგან აფხაზეთის სრული იზოლაციისკენ” თბილისის სწრაფვის შესახებ აშკარად უსამართლოდ ჟღერს. როგორ ეწერება ამ “სწრაფვაში” ყველა ის სამშვიდობო ინიციატივა, რომელსაც თბილისი მთელი ბოლო წლების განმავლობაში დაუღალავად სთავაზობს სოხუმს და რომელთა მნიშვნელოვანი ნაწილი აფხაზებს ყველაზე მოკლე და კომფორტულ გზებს უხსნით სწორედაც რომ გარე სამყაროში გასასვლელად?
ცალკეულმა რიგითმა მოქალაქეებმა ეს შესაძლოა, ამ დრომდე არ იცოდნენ. მაგრამ ვინ, თუ არა კოვემ მშვენივრად უწყის, რომ ერთადერთი პრობლემა ამ გზაზე პოლიტიკური სტატუსია და რომ ის, ვინც ამ პრობლემას ქმნის, საქართველოს ხელისუფლება არ არის! თბილისმა ხომ 2018 წელს, უკვე ფართოდ ცნობილი ინიციატივის “ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ” შემუშავებით საქმით დაამტკიცა, რომ რეალურად არის მზად, პოლიტიკური საკითხები გვერდზე გადადოს და ახალი ეკონომიკური შესაძლებლობები პოლიტიკური სტატუსის საკითხისთვის გვერდის ავლით შექმნას! სოხუმს რომ ამ საკითხში თბილისისთვის მიებაძა და დაეწყო ყველა ამ ეკონომიკური, სავაჭრო, სამედიცინო, საგანმანათლებლო შესაძლებლობის რეალიზება, დღეს აფხაზეთის რიგითი მაცხოვრებლები გაცილებით თავისუფლად ისუნთქებდნენ. და იმ გარე სამყაროსთან კონტაქტიც არა უბრალოდ დაუბრკოლებლად, არამედ სპეციალურად მათთვის შექმნილი, მაქსიმალურად კომფორტული პირობებით ექნებოდათ დამყარებული, თანაც ყოველგვარი პოლიტიკური დათმობებისა და ვალდებულებების გარეშე!
რად ღირს ჯერ მხოლოდ შესაძლებლობა აფხაზური პროდუქციისთვის, უპირატესი უფლებით, დაბეგრვის გარეშე გავიდეს საერთაშორისო ბაზრებზე! ან აფხაზი ახალგაზრდებისთვის, უფასოდ მიიღონ განათლება რომელიმე წამყვან ევროპულ უმაღლეს სასწავლებელში! თანაც ეს ყველაფერი – აბსოლუტურად სტატუს-ნეიტრალურად, საქართველოს მოქალაქეობის მიღების ვალდებულების გარეშე!… ჰგავს ეს ყველაფერი “გარე სამყაროსგან აფხაზეთის სრულმასშტაბიანი იზოლაციის მცდელობას”? მე მგონი, არც ისე. უფრო ჰგავს მშვენიერ შესაძლებლობას, დაიწყო სწორედ ის განვითარება, რომლის არარსებობაც ჰბადებს აფხაზეთში მასობრივ პესიმიზმს.
თუ “გარე სამყაროსგან იზოლაციაზე” ვისაუბრებთ, ვინ, თუ არა კოვემ მშვენივრად იცის, ვინ დაუბლოკა თავის დროზე აფხაზეთს კავშირების განვითარება აფხაზურ დიასპორებთან თურქეთში, სირიაში, იორდანიაში… და ახლაც ვინ იწყებს ელვისებური სისწრაფით ათასგვარი წიინაღობის შექმნას სოხუმის თუნდაც მცირე მცდელობის საპასუხოდ, თანამშრომლობა დაამყაროს ნებისმიერ მესამე მხარესთან – არა მარტო თბილისთან, არამედ სხვა სახელმწიფოებთანაც…
რა თქმა უნდა, საჯაროდ დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ამას ვერ იტყვის. მაგრამ შეუძლებელია, კოვეს ვერ შეემჩნია ის დამთხვევები, რომლითაც ბოლო თვეებში აფხაზეთში უკვე პრაქტიკულად ყველაა შეშფოთებული. დაფინანსების ჯერ – თანმიმდევრული შემცირება, ხოლო შემდეგ სრული შეწყვეტა; ფსოუს ძალზე არადამაჯერებლად არგუმენტირებული ჩაკეტვა უამრავი აფხაზური ოჯახისთვის ესოდენ მნიშვნელოვანი ტურისტული სეზონის დაწყებამდე; ფაქტობრივი სამედიცინო ბლოკადა პანდემიის პერიოდში; პენსიონერების რიგები ეპიდემიის მწვავე ფაზაში. და ბოლოს – ოფიციალური პირების ღიად გაკიცხვა და მუქარები დახურულ შეხვედრებზე...
აფხაზეთში უკვე ფაქტობრივად ყველამ იცის, ვინ ჩაიდინა ეს ყველაფერი და რის ფონზე. ყველა ეს ნაბიჯი მოსკოვის მიერ გადაიდგა და ზეწოლა მხოლოდ ძლიერდება იმ ფონზე, რომ აფხაზეთში სულ უფრო ხმამაღლა ჟღერს ხმები თბილისთან შესაძლო თანამშრომლობის თაობაზე. იმაში, რომ მოსახლეობამ ეს “გვერდზე გახედვისთვის” დასჯად აღიქვა, გასაკვირი არაფერია. ისევე, როგორც აფხაზების უკიდურეს აღშფოთებაში.
არადა, ყველაფერი უკვე 2014 წელს იყო ნათელი, უფრო ადრეც კი – როგორც კი განსაჯაროვდა რუსეთ-აფხაზეთის ე.წ. დიდი შეთანხმების სამუშაო ტექსტი, რომელიც მთელი რიგი სტრუქტურების, მათ შორის ნებისმიერი სახელმწიფოსთვის უმნიშვნელოვანესი სისტემების შერწყმას გულისხმობს. ხოლო თუ მთლად გულახდილად ვიტყვით – არათუ შერწყმას, არამედ რუსული სტრუქტურების მიერ აფხაზურის შთანთქმას…
აფხაზურმა საზოგადოებამ უკვე 2014-ში იგრძნო საფრთხე და უკვე მაშინ დაიწყო შფოთვა. მაგრამ ზოგიერთებს, როგორც ჩანს, უბრალოდ ჯერ კიდევ არ სურდათ, დაეჯერებინათ, რომ ყველაზე დიდ დაბრკოლებებს განვითარების გზაზე სწორედ ის ერთადერთი “მეგობარი” უქმნიდათ, რომელსაც ამ 12 წის განმავლობაში ანდობდნენ თავს. ახლა კი, როცა რიგითი მოქალაქეების უმრავლესობამ უკვე თვალნათლივ დაინახა ცვლილებები “სტრატეგიული ძმის” დამოკიდებულებაში, ბევრი მისი რეალური მიზნების საეჭვოობაზეც ალაპარაკდა. თანაც ეჭვები იმის შესახებ, ხომ არ სინჯავს რუსეთი ნიადაგს, რათა ერთ “მშვენიერ” დღეს ადგეს და აფხაზეთი მიიერთოს, არა მარტო რიგითი მოქალაქეების, არამედ ექსპერტების გულებშიც ჩაისახა.
“ის პესიმიზმი, რომელზეც საუბრობთ, მიზანმიმართულად ითესებოდა. მოსკოვის მთელი ბოლოდროინდელი ნაბიჯები რეალური მიზნის მიღწევის იმავე “ოპერიდანაა”. ეს მიზანი კი არა აფხაზეთის “ყოველმხრივი დახმარებაა” სახელმწიფოდ ჩამოყალიბებაში, განვითარებაში, მომძლავრებაში, მოსახლეობის კეთილდღეობის მიღწევაში, არამედ რუსეთის ისედაც უკიდეგანო ტერიტორიისთვის დამატებითი კვადრატული კილომეტრების მიერთება. სადღეისოდ ეს უკვე აფხაზეთშიც გააცნობიერეს” – დარწმუნებულია საქართველოს რეფორმების ასოციაციის (GRASS) დირექტორი პაატა გაფრინდაშვილი.
მისივე აზრით, იურიდიული ფუნდამენტი ამისათვის 2014 წლის სწორედ იმ ხელშეკრულებით შეიქმნა, ხოლო როგორც კი ყველა აფხაზური სისტემა სრულად დაექვემდებარება მოსკოვის კონტროლს, კრემლს მისი გეგმის სისრულეში მოსაყვანად მხოლოდ ხელსაყრელი მომენტის შერჩევაღა დარჩება – და ნიადაგის მოსინჯვა ამ მიმართულებით უკვე დაწყებულია.
“ეს ყველაფერი დაუშვებელია, რადგან ეწინააღმდეგება აფხაზი ხალხის ინტერესებსა და სურვილს” – ამბობს პაატა გაფრინდაშვილი.
თავად აფხაზეთში ექსპერტები უკვე არათუ “ნიადაგის მოსინჯვაზე”, არამედ “ამ საკითხის გადაწყვეტისთვის სრულფასოვან მზადებაზე” საუბრობენ.
ოფიციალურ პირებს კი ამ კუთხით ეჭვებიც აღარ უნდა ჰქონდეთ შერჩენილი – ბევრ მათგანს ხომ რუსეთის წარმომადგენლებმა ამ გეგმის არსებობაზე უკვე ფაქტობრივად ღიად მიანიშნეს. მსგავს ფაქტს ადგილი ჰქონდა, მაგალითად, არცთუ შორეულ წარსულში - რუსი სპეციალისტების მიერ აფხაზური ენერგოსისტემის ამასწინანდელი ინსპექტირებისას. “ხომ გესმით, რომ ჩვენი ენერგოსისტემების გაერთიანება - ეს უახლოესი მომავლის საკითხია. ყველაფერი უნდა გაკეთდეს ძალზე ოპერატიულად და ხარისხიანად, რათა შემდგომში რუსეთმა არ მიიღოს აფხაზური ენერგეტიკა გლობალური და მძიმე პრობლემებით” – განუცხადეს მაშინ აფხაზური მხარის წარმომადგენლებს პირად საუბარში რუსმა კოლეგებმა.
და აღშფოთება, რომელიც ამის გამო ანონიმურობის დაცვის პირობით იმ ინსპექციის დროს ადგილზე მყოფმა ერთ-ერთმა აფხაზმა ჩინოსანმა გამოთქვა, სრულიად გასაგებია: “ისე გვესაუბრებოდნენ, თითქოს ჩვენი გაერთიანების საკითხი უკვე გადაწყვეტილი იყოს და ჩვენ მხოლოდ სტატისტები ვართ, რომლებმაც გარკვეული სამუშაო უნდა შეასრულონ. ისეთი შეგრძნება გვქონდა, რომ ყველაფერი უკვე გადაწყვეტილია და ეს სპეციალისტები ჩამოვიდნენ, რომ ჩვენთვის დავალებები მოეცათ და შემდეგ მათი შესრულება გაეკონტროლებინათ”.
და აი, ყოველივე ზემოთთქმულის ფონზე “მინისტრი” კოვე თავის ინტერვიუში აცხადებს, რომ “აფხაზეთის ხელმძღვანელობა მუდმივ კონტაქტზეა რუს კოლეგებთან, აქტუალურ პრობლემებში საათზე დროს მათსას ადარებს, რეგულარულ კონსულტაციებს მართავს, სახავს სამომავლო გეგმებს”. და ეს – 12 წლის შემდეგ იმ არასახარბიელო რეალობის მიღების პირობებში, რომელიც აიძულებს აფხაზეთის მოსახლეობას, ყოველდღიურად კარგოს მომავლის იმედის ნარჩენები.
იქნებ დროა, საათზე დრო მხოლოდ მოსკოვისას აღარ დაადარონ?
ტექსტი შეიცავს ტოპონიმებსა და ტერმინოლოგიას, რომელიც იკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში გამოიყენება

Абхазия. Время московское. Надежды все меньше
В канун “Дня международного признания Республики Абхазия” “министр иностранных дел” Даур Кове дал интервью изданию "Апсныпресс" . Если сравнить его с аналогичными интервью прошлых лет, ничего нового вы в нем практически не найдете. Все те же фразы о том, что “признание со стороны России - поистине одно из важнейших событий в новейшей истории страны”, что “этого так долго ждали граждане, надеясь на защиту и покровительство Российского государства”… Однако на фоне последнего охлаждения российско-абхазских отношений (что для рядовых жителей - уже давно не тайна, но руководство Абхазии в своих праздничных заявлениях и на этот раз пыталось тщательно “закрасить”) в новом интервью все же есть парочка фраз, свидетельствующих о чем-то новом, а именно – о зародившемся пессимизме.
Например, Кове говорит: “Мы уже к этому [признанию] привыкли, воспринимаем его, как нечто само собой разумеющееся и порой не вполне осознаем всей значимости события 26 августа 2008 года”.
Конечно же, за этим следуют “обнадеживающие” фразы о том, что “маленькая Абхазия получила дипломатическое признание от крупнейшего государства мира, влиятельного международного игрока, постоянного члена Совета Безопасности ООН” и что “народ Абхазии получил долгожданный шанс на безопасное и поступательное развитие”. Но сегодня – спустя 12 лет все это звучит уже не так обнадеживающе, как в первые годы, когда жители Абхазии дествительно верили в обещанную Россией “всестороннюю помощь”. Уж слишком вяло продвигается процесс. Слишком мало кто чувствует на себе обещанные позитивные перемены. Слишком размыто виднеется на горизонте обещанное светлое будущее.
И хотя Кове объясняет смену настроений “привыканием”, всем понятно, что вряд ли тут дело только в нем. Главная причина, породившая пессимизм - отсутствие через 12 лет хотя бы приближенных к желаемым результатов. Кроме, конечно, “защищенности безопасности” - для той части населения, которая все еще верит в ярое желание Тбилиси “напасть, разорвать, уничтожить”. Вот почему на самом деле фраза о “долгожданном шансе на безопасное и поступательное развитие” звучит неубедительно, особенно - в части ключевого слова “развитие”. Говоря иначе, вера пропала не из-за того, что люди к безопасности привыкли, а из-за того, что развития никакого не последовало – ни в плане экономики, ни в плане международного признания, ни в плане укрепления госинститутов, ни в плане демократии, ни в плане защиты прав и свобод граждан, ни в чем-либо другом. А главное, никаких особых признаков того, что завтра развитие начнется, в Абхазии по сей день никто не наблюдает.
Если за сложное экономическое положение или недостаточную защищенность прав и свобод непосредственно с Кове спрашивать было бы не совсем правомерным, то международное признание – его область. И тут результат 12-летней деятельности (сначала – предшественников, затем – самого Кове) звучит довольно скромно. После России, под ее же давлением Абхазию признали Венесуэла, Никарагуа, Сирия – страны с сомнительной репутацией и шатким международным положением, а также три островных государства – Науру, Тувалу, Вануату, но позже последние два свое признание аннулировали.
На сегодня это все. А что завтра? - а на завтра даже заявления самого “министра”, ответственного за выполнение поставленных внешнеполитических задач, выглядят скорее попыткой оправдать имеющуюся реальность стагнации: “Работа по продвижению международного признания – это длительный, комплексный процесс. [...] Не следует ожидать сиюминутного эффекта. [...] На вопрос, каковы перспективы признания независимости Абхазии другими странами, не может быть простого и однозначного ответа. Перспективы признания зависят от целого ряда факторов, значимость которых может меняться”.
Одним из основных таких факторов Кове называет “целенаправленную политику Грузии, пользующейся покровительством США и ЕС, по полномасштабной изоляции Абхазии от внешнего мира”. И да, политика непризнания международным сообществом Абхазии и Южной осетии (которые Тбилиси и его международные партнеры считают оккупированными Россией территориями) действительно является одним из важнейших направлений внешнеполитической деятельности Грузии. Но вот в части “полномасштабной изоляции Абхазии от внешнего мира” заявление первого абхазского дипломата звучат, по меньшей мере, несправедливо. А как же все те мирные инициативы, которые Тбилиси без устали продолжает предлагать Абхазии все последние годы и значительная часть которых открывает абхазам наиболее короткие, наиболее комфортные пути как раз-таки для выхода во внешний мир?
Отдельные рядовые граждане этого могут все еще не знать. Но кому как не “министру” Кове прекрасно известно, что камень преткновения тут лишь один – вопрос политического статуса Абхазии. И что выложен этот камень на путь вовсе не грузинским руководством! Ведь разработав в 2018 году уже хорошо известную инициативу «Шаг к лучшему будущему», Тбилиси на деле продемонстрировал реальную готовность, отложить все политические вопросы в сторону и создавать новые экономические возможности в обход политического статуса! И если бы Сухуми, последовав примеру Тбилиси, начал воплощать в жизнь все эти возможности в сферах медицины, образования, экономики, торговли, то рядовым гражданам сейчас дышалось бы гораздо легче. Да и с тем самым внешним миром они контактировали бы сегодня не просто безо всяких препятствий, а на созданных специально для них максимально комфортных условиях, причем безо всяких политических обязательств и уступок!
Чего стоит только возможность для абхазской продукции, с преимущественным правом, без налогообложения попасть на международные рынки! Или бесплатно получить образование в каком-нибудь ведущем европейском ВУЗе! Причем все это – абсолютно статус-нейтрально, не вступая в гражданство Грузии!… Разве похоже все это на “полномасштабную изоляцию Абхазии от внешнего мира”? По-моему не очень. Больше похоже на неплохую возможность для того самого развития, отсутствие которого и порождает в Абхазии массовый пессимизм...
Если говорить об “изоляции от внешнего мира”, то кому как не “министру иностранных дел” известно, кто на самом деле не позволил в свое время Абхазии наладить тесные контакты со своими диаспорами в Турции, Сирии, Иордании… Кто и сейчас молниеносно начинает создавать всевозможные препятствия при малейших шевелениях Сухуми в сторону сотрудничества с кем-либо другим - и не только с Тбилиси…
Конечно, публично проговаривать все это первый дипломат Абхазии не станет. Но не заметить тех странных совпадений, которыми в последние месяцы в Абхазии возмущены уже практически все, он не мог. Сначала – постепенное уменьшение, а затем и полное прекращение финансовой помощи. Крайне недостоверно аргументированное закрытие границы в преддверии туристического сезона, столь важного в летний период для многих абхазских семей. Фактическая медицинская блокада на фоне пандемии. Многочасовые очереди пенсионеров в разгар эпидемии. Наконец, прямые отчитывания и угрозы в отношении абхазских официальных лиц на закрытых встречах...
Уже практически любой житель Абхазии в курсе, кто все это сотворил и на фоне чего. Все это – шаги Москвы, с каждым днем усиливающиеся на фоне все громче звучащих в Абхазии идей о возможном сотрудничестве с Тбилиси. Ничего удивительного в том, что население восприняло это наказанием за “взгляд в не том направлении”, нет. И крайнему возмущению абхазов удивляться тоже нечего.
А ведь все было ясно уже в 2014-м - даже раньше, когда появился рабочий вариант текста т.н. большого российско-абхазского соглашения, предусматривающего слияние целого ряда российских и абхазских госструктур, в том числе - важнейших систем жизнедеятельности любого государства. А уж если говорить совсем откровенно – не слияние, а просто-напросто поглощение российскими абхазских…
Абхазское общество уже в 2014-м догадывалось о неладном и уже тогда возмущалось. Просто некоторые видимо, все еще отказывались верить, что самые прочные “палки в колеса” развития ставит тот самый единственный “друг”, на которого они все эти 12 лет и полагались.
Теперь же, когда рядовые граждане в большинстве своем уже воочию заметили изменения в поведении “стратегического брата”, многие заговорили и о сомнительности его истинных намерений. Причем опасения по поводу того, а не прощупывает ли Россия почву, чтобы в один “прекрасный” день взять и присоединить к себе Абхазию, закрались в души не только рядовых граждан, но и экспертов. Некоторые из них говорят уже даже не о прощупывании, а о “полноценной подготовке к решению данного вопроса”.
А уж у официальных лиц на этот счет и сомнений оставаться не должно. Ведь многим абхазским чиновникам российские представители о таком намерении намекали уже не раз. Подобный факт имел место, например, в совсем недавнем прошлом – во время осмотра российскими специалистами объектов абхазской энергосистемы. “Вы ведь понимаете, что объединение вашей энергосистемы с нашей - вопрос ближайшего времени. Надо сделать все очень оперативно и качественно, чтобы в последующем Россия не получила абхазскую энергетику с глобальными и сложными проблемами” – заявили тогда абхазской стороне “не для прессы” представители российского ведомства.
И возмущение, которое по этому поводу высказывал на условиях анонимности один из присутствующих на том самом “осмотре”, вполне можно понять: “Они говорили так, будто вопрос объединения уже решен и мы всего лишь статисты, которые должны выполнить некую работу. Было ощущение, что уже все решено и эти специалисты приехали сюда, чтобы раздать нам указания и проследить за тем, как мы все выполним”.
И вот, на фоне всего вышесказанного “министр” Кове в своем интервью говорит, что "руководтство Абхазии находится в постоянном контакте с российскими коллегами, сверяет часы по наиболее актуальным проблемам, проводит регулярные консультации, намечает планы на будущее”. И это - имея спустя 12 лет реальность, заставляющую граждан, с каждым новым днем терять остатки оптимизма.