კრემლის ჩარევა საქართველოს არჩევნებში
წლების განმავლობაში ჩვენ ვხედავთ, როგორ იყენებს კრემლი გავლენების ტექნიკებს ბევრ ქვეყანაში და როგორ ერევა, მათ შორის, აშშ-ისა და რამდენიმე ევროპული ქვეყნის არჩევნებში. სოციალური ქსელების და მედიაპლატფორმების პროპაგანდის იარაღად გამოყენება და პროკრემლისტური ძალების დაფინანსება უკვე ძველი ამბავია, რომელსაც შევეჩვიეთ.
საქართველო, რომელიც ცნობილია თავისი რეფორმებით და ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებებით, გამონაკლისი ამ მხრივ არ არის. 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, როდესაც პუტინის რეჟიმი თავს დაესხა საქართველოს და ქვეყნის 20% მიითვისა, კრემლი ყველა შესაძლო საშუალებას იყენებდა იმისათვის, რომ საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოებისა და დემოკრატიული განვითარებისთვის ხელი შეეშალა.
ჩვენ რეგულარულად ვხედავთ საქართველოს ტერიტორიების მცოცავ ანექსიას, ვხედავთ ჰიბრიდულ ომს, ეკონომიკურ და პოლიტიკურ ზეწოლას და სამხედრო ბაზების განთავსებას საქართველოს ტერიტორიაზე, რომელიც რუსეთის კონტროლს ექვემდებარება. კრემლის აგენტებისგან - მათ შორის პოლიტიკოსების, ჟურნალისტების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და აქტივისტებისგან, რომლებიც საქართველოში იმყოფებიან - პროპაგანდა და დეზინფორმაცია საქართველოს წინააღმდეგ ხშირად გამოიყენება, ამის მიზანი კი ქვეყნის დასავლეთთან ახლო კავშირების ძირის გამოთხრაა.
საქართველოში არჩევნები ოქტომბერშია დანიშნული. 2019 წლის შემდეგ, ქვეყანა მოსკოვის მხრიდან მუდმივი ზეწოლის ქვეშაა. შარშან მარტიდან დაწყებული, კრემლის ინიციატივით იმართება კონფერენციები და დეზინფორმაციის კამპანიები, რომლებიც თურქეთსა და აზერბაიჯანს მტრებად აცხადებს.
ქართულ-რუსულმა ცენტრმა, რომელიც გორჩაკოვის ფონდიდან რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ ოფიციალურად ფინანსდება, გამართა კონფერენცია -
„საქართველო: თურქეთსა და რუსეთს შორის“, სადაც კონფერენციის გამომსვლელები ქართველ ხალხს მოუწოდებდნენ, რომ დაფიქრებულიყვნენ „ვინ არის ქვეყნის რეალური მტერი“.
კამპანიას მხარს უჭერდნენ კრემლის საქართველოში არსებული პარტნიორი მედიაპლატფორმები - როგორიცაა „სპუტნიკი“, „საქინფორმი“, EADaily და ასევე პოლიტიკური პარტია „პატრიოტთა ალიანსი“. ეს პოლიტიკური ძალა ცნობილია, როგორც პუტინთან დიალოგის მომხრე და საქართველოში დასავლური ღირებულებების და დემოკრატიული განვითარების მოწინააღმდეგე.
პრორუსულმა ალიანსმა ანტითურქული და ანტიაზერბაიჯანული აქციებიც გამართა, ასევე კამპანიები, რომლებიც საქართველოში მცხოვრები აზერბაიჯანელებისა და მათი ქართველი მეზობლების დაპირისპირებას ისახავდა მიზნად.
კრემლის ეს გრძელვადიანი კამპანია უკვე აღარ შემოიფარგლა მხოლოდ ‘ალტერნატიული მტრების’ გზავნილით და შეეცადა, რუსეთი წარმოეჩინა როგორც ‘კარგი მეზობელი’, ცხინვალისა და სოხუმის ‘ცუდი რეჟიმების’ ფონზე - ‘საერთო ისტორია და მართლმადიდებლური კავშირები’ ; ‘სუსტი დასავლეთი’; ‘ნატო არასდროს მიიღებს საქართველოს’ და ა.შ. ყველა ეს გზავნილი, რომელიც კრემლიდან მოდიოდა საჯაროდ იყო მხარდაჭერილი „პატრიოტთა ალიანსის“ და სხვა მტრული კოორდინატორების მიერ.
ამ ფაქტებიდან გამომდინარე, არავის გაკვირვებია ბოლო დროს გავრცელებული ინფორმაცია, რომელიც ცნობილმა ცენტრმა Dossier-მა მოამზადა. ცენტრი რუს დისიდენტს მიხაილ ხოდორკოვსკის ეკუთვნის. მასალის ავტორები აღწერენ თუ როგორ არის დაკავშირებული პატრიოტთა ალიანსის ქმედებები მოსკოვთან.
Dossier-ის დოკუმენტები აჩვენებს, რომ ვლადიმერ პუტინის ადმინისტრაცია შეთანხმებულად მოქმედებს ალიანსთან და აფინანსებს მას. რუსი პოლიტიკური მრჩეველი სერგეი მიხეევი „პატრიოტთა ალიანსის“ საარჩევნო კამპანიას ხელმძღვანელობს და კოორდინაციაშია მოსკოვში მდებარე კომპანია PoliticalSecrets-თან.
Dossier-ის მიხედვით, კრემლი პირდაპირ ერევა საქართველოს არჩევნებში და იყენებს ცალკეულ ტექნიკებს, რომლებიც ბევრჯერ სხვა ქვეყნებშიც გამოუყენებია. ამ საკითხით აუცილებლად უნდა დაინტერესდნენ ექსპერტები, მათ შორის, დიპლომატები და ხელისუფლების წარმომადგენლები და კარგად შეისწავლონ Dossier-ის ინფორმაციები იმისთვის, რომ საქართველო კრემლის ჩარევისგან დაიცვან.
როდესაც ეს მასალები პირველად გამოქვეყნდა, ჩემი პროექტი - რუსულენოვანი ქართული მედიაპროექტი “Border Zone” იყო პირველი, რომელმაც ინფორმაცია ქართველ აუდიტორიას მიაწოდა. ამან პოლიტიკური სკანდალი გამოიწვია - მიუხედავად იმისა, რომ ფართო კონსენსუსი არსებობდა, რომ პატრიოტთა ალიანსი პრორუსული პარტიაა. Dossier-მა ფაქტებითა და სამხილებით „პატრიოტთა ალიანსის“ ლიდერების პუტინის ადმინისტრაციასთან კავშირების სრული ილუსტრირება მოახდინა.
მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ „პატრიოტთა ალიანსი“ ერთადერთი პოლიტიკური პარტიაა საქართველოდან, რომელიც მოსკოვს პერიოდულად სტუმრობს. შედეგად, რუსეთის სახელმწიფო პროპაგანდა და მისი მოკავშირეები ხელს უწყობენ „საქართველოსა და პუტინის რეჟიმს შორის მეგობრობას“ მაშინ, როდესაც რუსეთის სამხედროები საქართველოს დედაქალაქიდან 1 საათზე ნაკლებ სავალზე არიან განლაგებული.
მას შემდეგ რაც Dossier-ის პუბლიკაციები გამოქვეყნდა, „პატრიოტთა ალიანსმა“ და სხვა პრორუსულმა ძალებმა პირადად ჩემი დისკრედიტაციის მიზნით, მასობრივი კამპანია წამოიწყეს. პარტიის ლიდერები ჩემს შესახებ დეზინფორმაციას ავრცელებენ და ცდილობენ მე და Free Russia Foundation-ი შიდა პოლიტიკაში ჩაგვრთონ. მათ მე „სააკაშვილის ჯაშუშის“ და „კრელის ჯაშუშის“ იარლიყი მომაკერეს. ისინი სიძულვილის ენას ახალისებენ პირადად ჩემ მიმართ, ასევე Free Russia Foundation-ის და მისი ხელმძღვანელების მიმართ, რომლებიც ავტორიტეტულ ამერიკულ ექსპერტებს და დიპლომატებს, ასევე პატივსაცემ რუს ოპოზიციონერებს წარმოადგენენ.
„პატრიოტთა ალიანსი“ ფულს ხარჯავს სოციალური მედიის პოსტებში და სტატიებში, რომლებსაც პოპულარულ ქართულ მედიაპლატფორმებზე ათავსებს და ამით თავს მესხმის მეც და ფონდსაც. დეზინფორმაციის კამპანიები იმის მცდელობაც არის, რომ აქცენტი იმ ადამიანებზე გაკეთდეს, ვინც Dossier-ის მასალები გაავრცელეს და არა იმაზე, რაც ამ მასალებშია ნახსენები.
Free Russia Foundation-ის ხელმძღვანელები მხარს მიჭერენ მე, როგორც სამხრეთ კავკასიის ოფისის დირექტორს და გაავრცელეს განცხადება, რომელშიც ნათქვამი იყო, რომ „შეშფოთებული ვართ, რომ Free Russia Foundation-ის თბილისის ოფისის ხელმძღვანელი იგორ კუროპტევი, რომელმაც ფეისბუქზე გამოაქვეყნა Dossier-ის ინფორმაცია არის დისკრედიტაციის კამპანიის სამიზნე იმავე წყაროებისგან, რომლებიც მოხსენიებულნი არიან ამავე მასალებში. სხვებმა კი რომლებიც ცნობილი არიან ანტიამერიკული და ანტიდასავლური განწყობებით, სოციალურ მედიაში მხარი აუბეს ბატონ კუროპტევზე თავდასხმას, რომელიც წარმოადგენს ფონდს სამხრეთ კავკასიაში და პატივსაცემი ექსპერტია. მსგავსი ქმედებები მიუღებელია და ძირს უთხრის დემოკრატიული ქვეყნის ღირებულებებსა და სიტყვის თავისუფლებას“.
აუცილებელია იმის ხაზგასმა, რომ საქართველოში ოქტომბრის არჩევნები აგრესიული სამიზნეა კრემლისა და მისი მხარდამჭერების მხრიდან. ეს არჩევნები ძალიან მნიშვნელოვანია ქვეყნის მომავლისთვის და ასევე იმისათვის, რომ პუტინის რეჟიმმა ფუნდამენტურად ვერ შეცვალოს საქართველოს გზა ევროკავშირსა და ნატოსკენ. სწორედ ამისათვის იყენებს ის საქართველოში მოკავშირეებს, რათა იერიში მიიტანოს ისეთ ადამიანებზე, როგორიც ვარ მე და ისეთ ორგანიზაციებზე, როგორიცაა ფონდი, რაც სრულიად მიუღებელია და უნდა ჩაითვალოს ეროვნული უსაფრთხოების რისკად.
მინდა მოვუწოდო საერთაშორისო საზოგადოებას და საქართველოს სტრატეგიულ პარტნიორებს, გადადგან ყველა აუცილებელი ნაბიჯი, რათა საქართველოს მთავრობას დაეხმარონ ქვეყნის და მისი დემოკრატიის, ასევე იქ მცხოვრები ხალხის დაცვაში. თითოეული ქართველი და საქართველოს ნამდვილი მეგობარი ერთად უნდა მუშაობდეს იმისთვის, რომ არ დაუშვას მოსკოვის ჩარევა არჩევნებში, საქართველოს პოლიტიკაში და უფრო ფართოდ, ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებასა და ევროატლანტიკურ ასპირაციაში.

Kremlin interference in Georgia’s elections
For many years we’ve been observing the techniques of the Kremlin’s malign influence in many countries, including interference by the Kremlin in elections in the U.S. and in various European countries. The usage of the social networks and media outlets as a propaganda weapon and the financing of pro-Kremlin forces are becoming old hat, which we are getting used to.
Georgia, which is well-known for its reforms as well as its European and Euro-Atlantic aspirations, is not an exception. After the 2008 Russia-Georgia War, when Putin’s regime attacked Georgia and occupied 20% of the country, the Kremlin has been using all possible means to disrupt Georgia’s development and threaten its national security and democratic development as a free and sovereign state.
We regularly witness the creeping annexation of more of Georgia’s territory, we see hybrid war, economical and political pressure, and the placement of military bases on areas of Georgia that are under Russia’s control. Propaganda and disinformation from the operators of the Kremlin’s influence, which include politicians, journalists, NGOs, and activists who are inside the country, are also commonly used against Georgia with the goal of undermining its close ties with the West.
Elections in Georgia are scheduled for October. They have been put under permanent pressure from Moscow since 2019. Starting in March of last year, the Kremlin initiated conferences and disinformation campaigns, naming Turkey and Azerbaijan enemies of Georgia and offering Georgians alternative threats instead of the Kremlin itself.
The Georgia-Russia Center, which was officially funded by the Russian Ministry of Foreign Affairs through the Gorchakov Fund, arranged a conference called “Georgia: Between Turkey and Russia”, where speakers of the conference suggested that the Georgian people need to rethink “who is the real enemy of the country”.
This campaign was supported by Georgia’s pro-Kremlin media outlets like Sputnik, Saqinform, EADaily, and others as well as by a blatantly pro-Kremlin political party known as Alliance of Patriots. This political faction is a well-known supporter of dialogue with Putin and a notorious opponent of introducing Western values and democratic development in Georgia.
The pro-Russian “alliance” has initiated anti-Turkey and anti-Azerbaijan rallies, as well as campaigns to put pressure on relations between ethnic Azeris, in Georgia, and their Georgian neighbors.
This long-term Kremlin’s campaign included different messages that went beyond “alternative enemies”, but also presenting Russia as “a good neighbour”, but “bad regimes” in Tskhinvali and Sukhumi (the capitals of the two breakaway Georgian regions of Abkhazia and South Ossetia); “a common history and tie as majority Orthodox Christian nations”; a weak West”; “NATO will never accept Georgia”, etc.
All these forms of disinformation and manipulation that have been initiated by the Kremlin’s operators in Georgia were publically supported by Alliance of Patriots, as well as other local malign influence coordinators.
Equipped with these facts, no one was surprised to see recently published information, which had been prepared by the well-known centre called “Dossier”, which is owned by prominent Russian dissident Mikhail Khodorkovsky, where the authors of the material describe who and how the activities of the Alliance of Patriots are coordinated in Moscow.
The dossier’s files show that the presidential administration of Vladimir Putin coordinates with the Alliance and provide the Alliance of Patriots with funds for the upcoming elections. Russian political advisor Sergey Mikheev is in charge of the Alliance of Patriots’ political campaign for the elections and they coordinate with the Moscow-based PoliticalSecrets company.
According to the dossier, the Kremlin is directly interfering in Georgia’s elections and is using the same techniques as were used many other times in other countries [1]. It is highly important for the expert community, including for diplomats and the Georgian authorities. to take a closer look at the reports contained in the dossier in order to protect Georgia from further Kremlin interference.
When the dossier was first published, my own Russian-language Georgian media project “Border Zone” was the first to distribute the material for the Georgian audience. This resulted in a political scandal, though it was always and widely known that the Alliance of Patriots was actively promoting pro-Kremlin positions in Georgia. The dossier, however, provided evidence and facts that fully illustrated the direct connections between the party’s leaders with Putin’s administration.
It is important to remember that the Alliance of Patriots is the only political party from Georgia that occasionally visits Moscow. As a result, Russian state propaganda and its allies in Georgia promote “friendship between Georgia and Putin’s regime” at a time when an occupying Russian army sits less than an hour’s drive from the Georgian capital.
Ezmar Kvitsiani, a former colonel in the Georgian Army, who later fled to Russia’s North Caucasus after leading a failed armed uprising against the Georgian government, publicly admitted in a 2018 TV interview to having collaborated with Russia’s GRU intelligence service. He now serves as part of the leadership of the anti-Western and staunchly pro-Moscow Alliance of Patriots of Georgia. Photo: http://patriots.ge/leadership-emzar-kvitsiani/Since the dossier’s publication, the Alliance of Patriots, as well as all other pro-Russian forces in Georgia, have started a massive campaign to discredit me personally. The leaders of the party distribute disinformation about me and try to involve me and the Free Russia Foundation in domestic politics. They have labelled me “an agent of Saakashvili” (a reference to the former president); “a Kremlin agent”; they promote hate-speech towards me personally, as well as towards the Free Russia Foundation and its leadership, which are well-known and authoritative American experts and diplomats, as well as respected Russian opposition representatives.
The Alliance of Patriots paid for social media posts and prepaid articles in popular Georgian media outlets (articles that were marked as “advertisements”) to attack both me and the Foundation. Their disinformation campaign is also an attempt by the Alliance” to put an accent on people who distributed “Dossier” materials, but not on facts mentioned in materials itself.
The leadership of the Free Russia Foundation support me as the director of the South Caucasus office and distributed a public statement which said that “We are concerned that Mr Egor Kuroptev, the director of the Tbilisi office of the Free Russia Foundation who posted the dossier information on his Facebook page, has become the target of a campaign to discredit him from the same sources mentioned in the dossier reports. Other individuals known for their anti-Western and anti-American sentiments have chimed in on social media to attack Mr Kuroptev, who represents the foundation in the South Caucasus and is a well-respected expert. Such actions are unacceptable and undermine freedom of speech and the values of a democratic country”.
Georgian pro-Russian activists demonstrate in the capital Tbilisi, demanding the restoration of diplomatic relations between the two neighbours and the declaration of Georgia as a neutral state. EPA/ZURAB KURTSIKIDZEIt is crucial to underline that the upcoming elections in Georgia in October are aggressively targeted by the Kremlin and its supporters. These elections are very important for the country’s future and to guarantee that Putin’s regime does not fundamentally upend Georgia’s path towards the EU and NATO. It is for these reasons that it uses its allies in Georgia to attack individuals such as myself and organizations like the Foundation, which is totally unacceptable and should be considered a national security threat.
I would like to call on the international community and Georgia’s strategic partners to take all necessary actions to help the Georgian government protect the country, its democracy, and the people living there. All Georgians and true friends of Georgia and democracy should work together to prevent Moscow’s attempts to interfere in the upcoming elections, in Georgian politics and, more broadly, in the country’s democratic development and Euro-Atlantic aspirations.