ხარისხიან განათლებაზე წვდომის შეზღუდვა აფხაზური საზოგადოების ინტერესებს ეწინააღმდეგება
განათლების ხელმისაწვდომობა ფუნდამენტური უფლებაა, რომელიც გარანტირებულია ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციით. ხარისხიანი განათლების მიღება აუცილებელია ადამიანის არა მარტო ინტელექტუალური, არამედ მორალური განვითარებისთვის, შესაბამისი ღირებულებებისა და ფასეულობების ჩამოყალიბებისათვის. სწორედ ამიტომ ყველა განვითარებული ქვეყანა ძალიან დიდ რესურსს დებს მომავალი თაობების სწავლა-განათლებაში.
ბოლო 30 წლის განმავლობაში აფხაზეთში შექმნილი რეალობის შედეგად ახალგაზრდებისთვის ხარისხიანი განათლების მიღება სულ უფრო რთულდება. სკოლებსა და სხვა სასწავლო დაწესებულებებში არსებული განათლების მოძველებული - საბჭოთა სისტემა, აგრეთვე კვალიფიციური პედაგოგების ნაკლებობა რეგიონში მცხოვრებ ახალგაზრდებს სხვა თანატოლებთან არათანაბარ პირობებში აყენებთ. მაშინ, როდესაც აფხაზეთის მოსახლეობა დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს შვილების განათლებასა და მათთვის უკეთესი მომავლის პერსპექტივების შექმნას, ძალიან სამწუხარო და გაუგებარია მიზანმიმართულად დაწესებული შეზღუდვები, რომელიც ახალგაზრდებს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე განათლების მიღებაში ხელს უშლით.
საქართველოს განათლების სისტემაში განხორციელებული რეფორმების წარმატება საყოველთაოდ ცნობილია. ამასთანავე, ქართული უმაღლესი სასწავლებლები ასობით საერთაშორისო უნივერსიტეტში მოხვედრის შესაძლებლობას იძლევა. ამასთანავე, ისინი საშუალებას აძლევენ სტუდენტებს, მიიღონ სტიპენდია და უფასოდ ისარგებლონ ბაკალავრიატის, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებით. ამიტომაც უამრავი უცხოელი სტუდენტი ამჯობინებს, განათლება სწორედ საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში მიიღოს, რომლებსაც ორმხრივი ურთიერთობები აქვთ ევროპის, აშშ-ის და აზიის წამყვან უნივერსიტეტებთან.
აფხაზეთის რეგიონში ბევრს, მათ შორის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებსაც განათლება სწორედ საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში აქვთ მიღებული, თუმცა წმინდა პოლიტიკური მიზეზით იძულებულები არიან, ბიოგრაფიაში ეს ფაქტი გამოტოვონ. 21-ე საუკუნეში არ უნდა ხდებოდეს განათლების საკითხის იმგვარი პოლიტიზირება, რომ ადამიანებს მიღებული კვალიფიციური განათლების დამალვა უწევდეთ.
ენგურის ხიდის დაკეტვისა და განხორციელებული ზეწოლის შედეგად აბიტურიენტებს, სამწუხაროდ, არ ეძლევათ საშუალება, თავისუფლად გადმოვიდნენ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე და მონაწილეობა მიიღონ ერთიან ეროვნულ გამოცდებსა თუ სხვა საგანმანათლებლო პროგრამებში, რომლებიც განათლებაზე წვდომის გასამარტივებლად სპეციალურად მათთვის შეიქმნა. ენგურის ხიდი 2019 წლის 28 ივნისს - სწორედ იმ დროს დაიკეტა, როდესაც მეორე მხარეს ეროვნული გამოცდები იწყებოდა. გალის რაიონის იმჟამინდელი ე.წ. ადმინისტრაცია სათითაოდ დასდევდა სტუდენტებს, რომელთა ნაწილი ჩუმად გადმოვიდა ქრთამის გადახდის ან საკუთარი ჯანმრთელობისა თუ სიცოცხლის რისკის ფასად. მათთვის, ვინც გადმოსვლა ვერ მოახერხა, საქართველოს მთავრობამ უპრეცედენტო გადაწყვეტილება მიიღო საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში უგამოცდოდ ჩარიცხვის თაობაზე.
ზეწოლის შედეგად ზოგიერთი სტუდენტი იძულებული გახდა, ადგილობრივ სასწავლებელში ჩაებარებინა. თუმცა მოგვიანებით მათ შეძლეს, საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული მობილობის პროგრამა გამოეყენებინათ, რაც სტუდენტებს საშუალებას აძლევს, უგამოცდოდ გააგრძელონ სწავლა საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტებში და სწავლის სრული დაფინანსება მიიღონ.
დაკეტილ ენგურს წელს რუსეთის ФСБ-ს ოფიციალური, ინდივიდუალური გაფრთხილებაც დაემატა იმ ახალგაზრდებისთვის, ვისაც გადაწყვეტილი ჰქონდათ საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში ჩაბარება, რომ „საზღვრის უკანონო კვეთის“ შემთხვევაში მათ პასუხისმგებლობა დაეკისრებოდათ. ეს ფაქტობრივად, პირდაპირი მუქარა იყო და კიდევ უფრო მძიმე ფორმა ჰქონდა ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში, სადაც ახალგაზრდებსა და მათ ოჯახებს განუცხადეს, რომ «თუ მეორე მხარეს გადავიდოდნენ, უკან ვერასდროს დაბრუნდებოდნენ».
აფხაზეთის რეგიონში არსებული მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვა უარყოფითად აისახება რეგიონში მცხოვრები ახალგაზრდების განათლების ხარისხზე. შესაბამისად, რიგ შემთხვევებში მათთვის რთულია ეროვნულ გამოცდებზე კონკურენციის გაწევა ენგურს მიღმა მცხოვრები თანატოლებისთვის. სწორედ ამიტომ, თანაბარი შესაძლებლობების შექმნისა და განათლებისადმი ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად თბილისმა განსაკუთრებული მიდგომა შეიმუშავა.
აღნიშნული კატეგორიის სტუდენტებისთვის 2019 წელს სკოლისშემდგომი მოსამზადებელი პროგრამა შეიქმნა, რომელიც თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ან ზუგდიდის შოთა მესხიას სახელობის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტის ბაზაზე რამდენიმევიანი მოსამზადებელი კურსის გავლას, ყოველთვიურ სტიპენდიას და საცხოვრებლით უზრუნველყოფას გულისხმობს. აღნიშნული პროგრამა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ერთ-ერთი ინსტრუმენტია და საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში უგამოცდოდ მოხვედრის შესაძლებლობას იძლევა. აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებიდან 2019 წელს ამ გზით საქართველოს უნივერსიტეტებში 139, ხოლო 2020 წელს 180 სტუდენტი ჩაირიცხა. ჯამში ჩარიცხული სტუდენტების რაოდენობა წინა წლებთან შედარებით, გაორმაგდა.
ქართული ენის არმცოდნე აფხაზი ახალგაზრდებისთვის შექმნილია განსხვავებული, 1+4 პროგრამა, რომელიც საქართველოს უნივერსიტეტებში მოხვედრის შესაძლებლობას მხოლოდ აფხაზური ენისა და ლიტერატურის გამოცდის ჩაბარების საფუძველზე იძლევა.
აფხაზეთის რეგიონიდან საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში ნებისმიერი ზემოაღნიშნული გზით მოხვედრილი სტუდენტი უზრუნველყოფილია საცხოვრებლით და განათლებას სრულიად უფასოდ იღებს. ამასთან, მას შესაძლებლობა აქვს, ისწავლოს როგორც ქართულ-, ისე რუსულ- ან ინგლისურენოვან ფაკულტეტზე, ხოლო სწავლის პროცესში ან მისი დასრულების შემდგომ განათლების მიღება საერთაშორისო სტიპენდიითა და პროგრამით გააგრძელოს.
განსაკუთრებული აღნიშნვის ღირსია, რომ განათლების მიღების ეს შესაძლებლობები არ უკავშირდება საქართველოს მოქალაქის პასპორტის ფლობას. სამშვიდობო ინიციატივით „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ შეიქმნა სრულიად ნეიტრალური ინსტრუმენტი - პირადი ნომრით რეგისტრაცია, რომელიც ითვალისწინებს საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში ჩაბარებასა და სრული დაფინანსების მიღებას აფხაზური დოკუმენტების საფუძველზე მიღებული ინდივიდუალური ნომრით. აღსანიშნავია, რომ პირადი ნომერი საქართველოში ყველა კატეგორიის პირს, მათ შორის უცხო ქვეყნის მოქალაქეებსა და მოქალაქეობის არმქონე პირებს ენიჭებათ.
საქართველოს კანონმდებლობით სრულიად ნეიტრალური პროცედურაა გათვალისწინებული აფხაზეთის რეგიონში მიღებული ზოგადი თუ უმაღლესი განათლების აღიარებისთვისაც. 2017 წლიდან ეს პროცესი კიდევ უფრო გამარტივდა. შედეგად, განათლების აღიარების საბუთის მიღება შესაძლებელია საქართველოს მოქალაქეობის მიღების, ენგურზე გადმოსვლის თუ მოწმეების წარმოდგენის გარეშე - ონლაინ-განაცხადის წარდგენის გზითაც, მათ შორის - აფხაზურ ენაზე როგორც პირადად, ისე პროცესში საერთაშორისო ორგანიზაციების მონაწილეობის მეშვეობით. აღიარების ამგვარი დოკუმენტი როგორც სწავლის გაგრძელების, ისე დასაქმების შესაძლებლობას იძლევა.
ხარისხიანი განათლების მიღების ეს უნიკალური შესაძლებლობები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია აფხაზეთის რეგიონში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის, რადგან მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური ვითარების გათვალისწინებით, მათთვის ამგვარი განათლების საკუთარი სახსრებით მიღება ფაქტობრივად შეუძლებელია.
სტუდენტები, რომლებიც განათლებას წამყვან საგანმანთლებლო დაწესებულებებში მიიღებენ, საზოგადოების განვითარების ერთ-ერთი მთავარი საწინდარია. შესაბამისად, როგორც ქართული, ისე აფხაზური საზოგადოების ინტერესშია, ახალგაზრდებს მიეცეთ საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ სწავლის შესაძლებლობა, ხოლო აფხაზეთის რეგიონში ჯერ კიდევ არსებული პოლიტიკა, რომელიც ამ უნიკალურ შესაძლებლობებს ხელოვნურად ზღუდავს, ამ მხრივ სრულიად გაუმართლებელია და თავს მოხვეული. ეს პირდაპირ ეწინააღმდეგება აფხაზური საზოგადოების ინტერესებს. ამ პოლიტიკის შედეგია ის, რომ აფხაზური კანონმდებლობა არ აღიარებს საქართველოს უმაღლესი სასწავლებლების მიერ გაცემულ საგანმანათლებლო დოკუმენტებს. ეს ნიშნავს იმას, რომ აფხაზეთში დაბრუნებულ კვალიფიციურ ახალგაზრდებს საშუალება არ ეძლევათ, საკუთარი პოზიტიური წვლილი შეიტანონ საზოგადოების განვითარებაში, მათ შორის - ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის, განათლების, ეკოლოგიის თუ საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვა მნიშვნელოვან სფეროებში. არსებული ზოგადი სტატისტიკით, საქართველოს უნივერსიტეტებში სწავლის დასრულების შემდეგ აფხაზეთის რეგიონში ახალგაზრდების არაუმეტეს 26% ბრუნდება, დაბრუნებული პირებიდან მხოლოდ 22% ახერხებს დასაქმებას, 78% კი უმუშევარი რჩება.
ამასთან, აფხაზ თანატოლებთან შედარებით, ეთნიკურ ქართველებს კიდევ უფრო მეტი ხელოვნური დაბრკოლება ექმნებათ: მათ უარს ეუბნებიან ადგილობრივი დოკუმენტების მიღებაზე, რაც დასაქმების აუცილებელი პირობაა. ამიტომაც სტუდენტების უმრავლესობა სწავლის დაწყების დროისთვის უკვე ამბობს, რომ აღარ აპირებს, დაბრუნდეს.
დასტური იმისა, რომ აფხაზეთის რეგიონში არსებული განათლების პოლიტიკა თავსმოხვეულია. არის ისიც, რომ სტუდენტებისა და მათი მშობლების დაშინებისა თუ გადაადგილების უეცარი შეზღუდვის ფუნქცია თავის თავზე ФСБ-ს აქვს აღებული.
იმ ვითარებაში, როცა აფხაზურ საზოგადოებას განვითარება სჭირდება, არაერთი დარგის სპეციალისტები აკლია და ამ დრომდე განათლების საბჭოთა სისტემა აქვს, სწორედ მის ინტერესშია, ხელი შეუწყოს მისი წევრების მიერ ხარისხიანი განათლების მიღებას, სხვადასხვა პროფესიების დაუფლებას და, რაც მთავარია, უკან დაბრუნებას, რათა იმუშავონ და მიღებული ცოდნა ამ საზოგადოების საკეთილდღეოდ გამოიყენონ.
ის, რომ აფხაზეთში არ არიან საერთაშორისო სტანდარტებით მომზადებული ახალგაზრდა სპეციალისტები, თანამედროვე ცოდნითა და ხედვით, გამოწვევაა ქართული საზოგადოებისთვისაც. კვალიფიციური კადრების აღზრდა და მშობლიურ გარემოში დაბრუნება არის აფხაზებისა და ქართველების საერთო ამოცანა, რადგან აფხაზეთის რეგიონის დაცარიელება და ახალგაზრდების გადინება არც ქართველების, არც აფხაზების ინტერესში შედის.
თამარ ქოჩორაძე
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის პოლიტიკის ანალიზის, დაგეგმვისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსი

На пользу ли абхазскому обществу ограничение доступа к качественному образованию?
Доступность образования является фундаментальным правом, гарантированным Всеобщей декларацией прав человека. Получение качественного образования необходимо не только для интеллектуального, но и для морального развития человека, выработки в нем соответствующих ценностей. Именно поэтому все развитые общества вкладывают в образование будущих поколений огромные ресурсы.
В силу сложившихся на протяжении последних 30 лет в Абхазии реалий молодому поколению получать качественное образование становится все сложнее. Устаревшая – советская образовательная система, дефицит квалифицированных педагогов ставят молодежь региона в неравные условия со своими сверстниками. В то время как население Абхазии придает большое значение образованности грядущих поколений и созданию для них перспектив лучшего будущего, крайне удручающими и непонятными выглядят целенаправленные ограничения, не позволяющие молодежи получать качественное образование на подконтрольной грузинским властям территории.
Успех реформ, проведенных в образовательной системе Грузии, общепризнан. ВУЗы Грузии дают возможность, попасть в сотни международных высших учебных заведений по всему миру. Кроме того, они обеспечевают студентов стипендией и возможностью пользоваться бесплатными программами бакалавриата, магистратуры, а также докторской программой. Именно поэтому многие иностранные студенты предпочитают обучаться именно в ВУЗах Грузии, имеющих двусторонние взаимоотношения с ведущими высшими учебными заведениями Европы, США и Азии.
Многие в Абхазии, в том числе и некоторые представители де факто властей получали образование именно в грузинских ВУЗах, однако по политическим причинам предпочитают не упоминать этот факт в своих биографиях. В XXI веке недопустимо политизирование вопроса образования до такой степени, чтобы людям приходилось скрывать полученное ими квалифицированное образование.
Из-за закрытия Энгурского пропускного пункта, а также давления, абитуриенты, к сожалению, лишены возможности свободно перейти на подконтрольную грузинским властям территорию и принять участие во вступительных экзаменах либо иных образовательных программах, которые с целью облегчения доступа к качественному образованию были созданы специально для них. Энгурский мост был перекрыт 28 июня 2019 года – именно в момент начала вступительных экзаменов. Т.н. администрация Гальского района следила за каждым абитуриентом, однако часть из них все же смогла перебраться тайком, заплатив взятку, либо рискуя собственной жизнью и здоровьем. Для тех, кто перебраться не смог, правительство Грузии приняло беспрецедентное решение, зачислить их в грузинские ВУЗы без экзаменов.
Из-за давления некоторые студенты были вынуждены поспупать в местные ВУЗы. Однако позднее им предоставилась возможность воспользоваться программой мобильности, позволяющей без экзаменов продолжить обучение в грузинских ВУЗах и получить полное финансирование.
В нынешнем году к закрытому Энгури добавились еще и индивидуальные предупреждения со стороны российской ФСБ молодежи, собирающейся поступать в грузинские Вузы о том, что в случае „незаконного пересечения границы» им пришлось бы отвечать перед законом. Это была практически прямая угроза. В еще более тяжелой форме проявилась она в Южной Осетии, где абитуриентам и их родителям заявили, что «в случае пересечения границы обратно они вернуться уже не смогут». Правительство Грузии вновь приняло решение о зачислении таких абитуриентов в грузинские ВУЗы без экзаменов.
Тяжелое социально-экономическое положение и невозможность получать образование на родном языке негативно сказываются на уровне образованности проживающей в Абхазии молодежи. Соответственно, порой ей бывает трудно конкурировать на приемных экзаменах с живущими по другую сторону Энгури сверстниками. Именно поэтому, с целью создания равных условий и обеспечения доступа к образованию Тбилиси разработал особый подход.
Для этой категории студентов в 2019 году была создана послешкольная подготовительная программа, предусматривающая прохождение в течение нескольких месяцев на базе Тбилисского или Зугдидского государственных университетов подготовительных курсов с ежемесячной выплатой стипендии и обеспечением жильем. Эта программа является одним из инструментов мирной инициативы правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему“ и дает возможность поступления в грузинские ВУЗы без экзаменов. В 2019 году таким путем в высшие учебные заведения поступили 139 студентов из Абхазии и Южной Осетии, а в текущем году - 180. По сравнению с предыдущими годами, их количество удвоилось.
Для абхазской молодежи, не владеющей грузинским языком, создана отдельная программа 1+4, позволяющая поступить в грузинские Вузы на основании сдачи экзамена по абхазскому языку и литературе.
Студент, поступивший в грузинский ВУЗ любым из вышеупомянутых путей, обеспечивается жильем и совершенно беслатным обучением. При этом ему предоставляется возможность обучаться как на грузинском, так и на русском или английском факультетах, а в процессе обучения либо после его завершения продолжить получение образования по международным программам и с международной стипендией.
Стоит особо отметить, что эти возможности получения образования не предполагают наличие паспорта гражданина Грузии. В виде мирной инициативы „Шаг к лучшему будущему“ создан совершенно нейтральный инструмент – регистрация по личному номеру, предполагающая поступление в грузинские ВУЗы и получение полного финансирования по индивидуальному номеру, выдаваемому на основе т.н. абхазских документов. Личный номер в Грузии присваивается всем категориям граждан, в том числе иностранным гражданам и лицам без гражданства.
Грузинское законодательтсво предполагает совершенно нейтральную процедуру признания полученного в Абхазии среднего и высшего образований. С 2017 года этот процесс еще более упростился. В результате получить документ о признании образования можно без вступления в гражданство Грузии, без предоставления свидетелей и даже не пересекая Энгури – путем подачи онлайн-заявления, в том числе – и на абхазском языке, как лично, так и с привлечением международных организаций. Подобный документ предоставляет право как на учебу, так и на трудоустройство.
Эта уникальная возможность получить качественное образование особенно важна для живущих в Абхазии молодых людей, поскольку в силу тяжелых социально-экономических условий получить подобное образование за свой счет для них не представляется возможным.
Студенты, которые получат образование в ведущих ВУЗ-ах, являются одной из важнейших движущих сил развития общества. Соответственно, в интересах как грузинского, так и абхазского обществ, обеспечить молодое поколение возможностью обучения в Грузии и за ее пределами. Существующая же до сегодняшнего дня в Абхазии политика создания для этих уникальных возможностей искусственных барьеров, совершенно неоправдана, навязана и прямо противоречит интересам абхазского общества. Именно из-за этой политики абхазское законодательство не признает выданных грузинскими ВУЗ-ами документов и вернувшиеся в Абхазию квалифицированные молодые люди лишены возможности, внести свой позитивный вклад в развитие общества, в том числе – в сферах здравоохранения, сельского хозяйства, образования, экологии и по другим важным направлениям общественной жизни. Согласно общей статистике, после окончания грузинских ВУЗ-ов в Абхазию возвращается не более 26% молодежи, из вернувшихся лишь 22% трудоустраиваются, а 78% остаются без работы.
При этом для этнических грузин, по сравнению с их абхазскими сверстниками, создается еще больше искусственных барьеров: им отказывают в выдаче местных документов, а их наличие является необходимым условием для трудоустройства, поэтому большинство студентов к моменту начала обучения уже принимает решение не возвращаться.
Очередным подтверждением тому, что существующая в Абхазии образовательная политика является навязанной, служит тот факт, что функцию запугивания и внезапного запрета на передвижение студентов и их родителей взяла на себя ФСБ.
В условиях, когда абхазское общество нуждается в развитии, испытывает дефицит специалистов в разных областях и при этом до сих пор использует устаревшую – советсткую систему образования, именно в его интересах способствовать обеспечению членов этого общества качественным образованием, освоению ими различных профессий и, что главное, их возвращению, чтобы они работали и использовали полученные знания во благо этого общества.
То, что в Абхазии на сегодняшний день нет подготовленных по международным стандартам молодых специалистов, с современным образованием и видением, является вызовом и для грузинского общества. Воспитание и возвращение на Родину квалифицированных кадров – это общая задача грузин и абхазов, поскольку отток молодежи и опустошение Абхазии не входит в интересы ни тех, ни других.
Тамар Кочорадзе
Глава Департамента анализа, планирования политики и международных отношений Аппарата Государственного министра Грузии по делам примирения и гражданского равноправия